vee uit 011» Land trekt en deEngelsche rassen, vroeger er zoo gezocht, niet meer in den smaak vallen. De veredeling van het melkgevend vee in Duitschlanddoor middel van runderen uit ous Landwerkt daar zeer gunstig. Het Militair Wochenblatt, hetwelk te Berlijn hel licht ziet heelt een uitvoerig stuk over hel nieuwe kanon uit de l'abriek van Crupp, dal de sterkste pantserhuid doorboort. Het is een 3&'/tcM. kanon, hetwelk de over winning heelt behaald op de zwaarste seheeps- bedekking die tot beden is vervaardigd. Na deze proef acht men het als zeker, dal de kwestie wie van de beiden, aanvaller ol verdediger, ten slotte den prijs behaaltvoorgoed is beslist, terwijl men de huid van een oorlogsbodem niet zooveel dikker kan maken dat zij bestand is tegen een projectiel van een SB'/acM. Krupp- kanon. Het weekblad the Jewish World bericht de dood van den rabbijn Lijzcr te Liverpool in den ouderdom van 102 jaren. Tot op hel laatste oogenblik behield de oveiledene het gebruik van al zijne zintuigen. Aan de Times wordt uil Pliiladelohia ge meld, dat vier pakhuizen, digi bij Salt Lake Lilywaarin SO tonnen buskruid waren opge slagen in de lucht zijn gevlogen een regen steenen over de stad slingerende. Een achttal menscben werden gedood. Geen ruit bleei onge deerd in den stad. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van Uingsdag 11 April jl. gepresideerd door lieer Burgemeester, Mr. A. (j. Wijers, waren aanwezig li, later 14 leden, afwezig de Heer B. E. Herschelwegens ziekte. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Mededeeïing wordt door den Voorzitter gedaan van een ingekomen schrijvenwaarbij de heer van Walchren kennis geelt van zijne verhinde ring deze vergadering bijtewonen. Voor informatie. De Voorzitter zegt het nieuw benoemd raadslid den heer Keijser te hebben uitgenoodigd ten raadhuize tegenwoordig te zijn lot het afleggen van de gevorderde eeden. Door den Secretaris in de vergaderzaal binnengeleidlegt de heer Keijser achtereenvolgens den zuiverings- en ambtseed al' in handen van den Voorzitter, die den benoemde gelukvvenscht met het door de burgerij in hem gesteld vertrouwendoor hem als lid van den gemeenteraad aftevaardigen, en daarop verzoekt als zoodanig plaats te neinen. Missive van Gedeputeerde Staten houdende verzoek om het raadsbesluit van 7 Maart, be treffende het tructement van 't hulppersoneel aan de nieuwe armenschooleene wijziging te doen ondergaan. Onder opmerking dal het hier slechts eene zaak van vorm geldt, stelt de Voorzitter voor aan het uitgedrukt verlangen gevolg te gevenen wel door in plaats van 50 toelage voor het bezit van eene acte als loofdonderw. deswege de jaarwedde met dat cijfer le verhoogen. Zonder hoofdelijke omvraag wordt daartoe besloten. Twee voordrachten tot af- en overschrijving van onderscheidene posten op de gemeente- begrooting over 187i>. De heer van Pers ij n vraagt te mogen worden ingelicht of tengevolge van die afschrijvingen geene werken achterwege zijn gelalenwaarvoor gelden op de begrooting werden uitgetrokken. De Voorzitter geeft dien aangaande te kennen dat dit voor zooveel hij zich herinnertgeenszins heeft plaats gevonden. Na voorlezing van de artikelenbenevens het bedrag en de beweegredenen der overschrijvin gen werden de betrekkelijke ontwerpen achter eenvolgens met algeraeene steramen aangenomen. Ontwerp-instructie voor den Concièrge-atna- nuensis aan de hoogere burgerschool en burger avondschool. Om tegemoet te koinen aan hel door den lieer van Persijn aangegeven denkbeeld, op e enigerlei wijze i«: doen blijken van 's raads bedoeling dat opgemelde betrekkingen vereenigd zullen worden bekleed door den amanuensis F. W. Ebertin de vórige vergadering tot conciërge benoemdverklaart de Voorzitter zich bereid het thans besprokene in de notulen van deze zitting te doen opnemen. Tol de artikelsgewijze behandeling overgegaan zijndevraagt de lieer Visser bij arL 2 «wiens" verlof is noodig om eene nevenbetrekking te bekleeden of uit de stad te gaan De Voorzitter antwoordt: van den directeur of desnoods van den president der commissie van toezicht. Over de in art. 3 omschreven zorg voor het schoonhouden van gebouw en meubels wordt het woord gevoerd door de heeren van Persijn en Croockeu'it. De Voorzitter brengt in het midden dat de instructie, wier vaststelling minder eigenaardig tol de bemoeiingen van den gemeenteraad behoort, door Burg. en Wetli. is ontworpen in overleg met den directeur, en veranderingen daarin aanlebrengen door amen dementen, allicht gevaarlijk kunnen zijn. Met het oog daarop vermeent de Voorzitter in deze- het reglement van orde te moeten handhaven, waar dit een termijn van 24 uren stelt voor het indienen van een schriftelijk amendement. Aan de stemming onderworpen wordt art. 3 met 10 tegen 3 stemmen (de heeren Keijser, van Persijn en Visser) goedgekeurdvoorts zonder hoofdelijke omvraag de overige artikelen en daarna de instructie in haar geheel met alge- meene stemmen aangenomen. liet vierde aanvullings-kohier van den hoof- delijken omslag over 1875, waartegen geene bezwaren zijn ingebracht, wordt met eenparige stemmen vastgesteld tot een bedrag van 18,49{. Voordracht tot het verlecnen van eene grati ficatie van/" 100 aan den heer W. Frans, tweeden Ambtenaar ter secretarie, voor hel op meer uitgebreide schaal aanleggen van nieuwe regis ters inet alphabetische li jst, voor de algemeene begraafplaats. De heer °er.\ijn oordeelt dat de tracleinenten van de ilenaren ter Secre tarie alleszins billijk geregeld en zeer voldoende zijnzoodal hijzonder tekortdoening aan ver dienstelijk werkgeene reden vindt om gratifi catiën toetekennen. De Voorzitter releveert dat ieder zijne eigen beschouwing heeft omtrent het al of niet voldoende zijn van tractementen maar is toch van oordeel dat, buitengewone werkzaamheden eene afzonderlijke belooning toelatenen dit denkbeeld heelt dan ook Burg. en Weth. aanleiding gegeven het onderwerpelijk voorstel aan den gemeenteraad intedienen. De heer Methorsl vraagt of gedachte, werkzaamheden in of builen de gewone werkuren gedaan zijn. De Voorzitter herneemt dat ze buiten den ge wonen tijd werden verrichtmisschien met opoffering van nachtrust, en voegt er bij dat de leden zich van de netheid en nauwkeurigheid van het geleverde werk hebben kunnen overtui gen. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarop uiet 12 tegen 2 sL (de heeren van der Leeuw en van Persijn) aangenomen. Verzoek van Jhr. Mr. Al. W. C. de Jonge benoemd tot officier van Justitie bij de rechtbank te Almeloom eervol te worden ontslagen uil de betrekking van lid (secretaris-penningmeester) der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Overeenkomstig het voorstel des Voorzilteis wordt zonder hoofdelijke omvraag besloten het gevraagd ontslag te verieenen, inet dankbetuiging voor gepresteerde diensten. Verzoek van den heer Al. J. Henyeveld GJn. om eervol ontslag tegen 15 April, als gemeente veearts en keurmeester van vee en vlecsch. Het gevraagd ontslag uit eerslgeinelde betrekking wordt zonder hoofdelijke omvraag verleend terwijl overigens de beschikking bij het dage- lijksch bestuur t' huis behoort. Den belangrijken veestapel in aanmerking nemendeis de Voorzitter van gevoelen dat alhier behoefte aan een gemeente-veearts beslaat en vraagt daarom machtiging aan Burg. en Weth. te verieenen eene oproeping te doen van sol licitanten. Daartoe wordt zonder hoofdelijke omvraag besloten. Inmiddels is de heer van Walchren ter ver gadering opgekomen. De Voorzitter noodigt de heeren van Walchien en Lager we ij uit voor de volgende benoemin gen enz. het stembureau te willen formeren. Tot leden der commissie bedoeld bij de artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen worden be noemd de heeren Croockewit en van Sasse van Ysselt en tot hunne plaatsvervangers de heeren Methorsl en van Walchren. De hallj. raadsal'deelingen worden volgcndcr- wijs zamengesteidIe afd. de heer van Sasse van Ysselt(wethouder)van Reekvan Buig- steedenvan litersumLagerweijMethorst en Frner2c afd. de heeren Croockewit (wet houder), Herschel, Keijser, van der Leeuw, van PersijnSchellus en van Walchren. Ingekomen is een brief van den Minister van Oorlog dd. 8 Aprilwaarbij de vraag wordt ge daan of de gemeenteraadmet terugkoming op de vroeger gestelde som van 23UUU alsnog ge negen is het exercitieterrein «de Vlasakkers" voor een met den huurprijs meer overeenstem mend bedrag aan het rijk in koop aftestaan en zoo nietof die gronden alsdan evenals ten vorigen jare aan den Staat verhuurd kunnen worden. Tot dadelijke behandeling van dit punt besloten zijnde geeft de Voozitter zich voor stellende te dezer zake inet den Minister in nadere onderhandeling te treden alsnu in overweging aan Zijne Excellentie te kcnnentc- gevendat de raad bereid is het terrein nog dit jaar weder voor /8Q0 aftestaan. Daartoe wordt zonder hoofdelijke omvraag besloten. Verder zijn nog ingekomen een schrijven van F, W. Ebert, inhoudende dankbetuiging voor zijne benoeming tot concièrge aan de hoogere burgerschoolgoedkeuring van Gedep. Stalen op het raadsbesluit tot verkoop van een stuk grond aan E. Buiier en op het oorspronkelijk kohier der hondenbelasting over 1878. Voor informatie. Vei slag van den toestand der gemeente over 1875, beuevens de verslagen van sdtoolcommis- siën en andere instellingen. De Voorzitter zegt dat het gemeente-verslag, ter perse liggende, eerlang aan de leden wordt rondgedeeld en de overige stukken op de secretarie ter lezing liggen. De zitting is hierna gesloten. AMERSFOORT, 13 April 1876. Z. M. heeft benoemd tot generaal-majoor en Inspecteur van het wapen der artillerie den kolonel W. de Villeneuve, thans koiutiiun- dant van het regiment rijdende artillerietol kominandant van gemeld regernent, den luite nant-kolonel F. F. Steenberg he; tot ma joor. den kapitein J. W. L. Gerard van S ij sen; tot 1e luitenant, den 2e luitenant B. A. Sanders. Z. M. heeft benoemd tot Commissaris van politic te 's Gravcnhage, den Heer F. de Klop per, Jr., thans Commissaris van politie te Amersfoort. In de aanst. maand zalna langdurig verblijf te Roermond, te Amersfoort in garnizoen lerug- keeren de 3e batterij van het regiment rijdende artillerie niet den kapitein B. Dutry van llacf- tenden len luitenant M. W. de Jonge van Ellemeet en den 2en luitenant Jhr. W. J. P. van den Bosch zullende alsdan uit Amersfoort naar Boerinond vertrekken om aldaar geruimen tijd te verblijvende 4e batterij van gemeld regiment met den kapitein J. F. Dieiner, den len luitenant C. M. E. van Löben Seis en den 2e luitenant A. W. J. J. baron van Nagell. Aanst. Zaturdag 15 April treedt te Amersfoort eene omnibus-dienst in werking blijkens nevens- staande advertentie, en stellig wordt daardoor voorzien in eene leemtedie reedsnagenoeg dertien jarensedert de opening des Centraal- spoorweg, zich op allerlei wijzen verdrietelijk deed gevoelen, 't Is werkelijk hoogst wcnschelijk dat van deze onderneming een zeer druk ge bruik wordt gemaaktwaardoor hare instand houding des te beter wordt verzekerd. Is zij aangevangen dan kan hare werking worden gerellecteerd en spreken we er gaarne nog een belangstellend woordje over. Bij den Bcijeisclien L»ndda° is een petitie ingediend door zekeren heer Muller; deze wil een belasting ingevoerd hebben op de sleepjaponnen en wel in klassen van 15 lot 1000 mark. Eene petitie tol invoeiing eener belasting op de vaische boezems, die veel kan op brengen zal dan zeker wel volgen. Um te zorgen dal die belasting niet wordt ontdoken, zouden daarvoor speciale inspeelt ices kunnen worden aangesteld. In een brief uit New-York, van Victor Faider, den bekenden correspondent van den Antwerp* schen Précurseur, wordt aan mevrouw Belknap de schuld geweien van hel schandaal dal haren man geruïneerd heelt. Zij is de dochter van een plattelands-geneesheeren de tweede vronw van den aigezetlen minister van oorlog; haar eerste echtgenoot was een ijzerhandelaar te CincinnatiBowers genaamd. Pas was mevrouw Bowers mevrouw Belknap geworden ot zij gat zich over aan alle buiten sporigheden der weelde, gewoonlijk hel karak teristieke kenmerk der vrouwen van den demi- monde. Mevrouw moest een hölelpaarden, een vorstelijke hofhouding hebben, bals en diners geven door bel schitteren van hare loillelten en den rijkdom van hare juweelcn alle andere vrouwen verpletteren. Te Washington wa» hel hekend dat de Vereenigde Staten niet bij uiagle waren in alles to voorzien dat die verkwistende vrouw hebben moest, en dal alléén Parijs aan mevrouw de gemalin van den minister van oorlog behoorlijke kleedingen gepast tooisel verschaffen kon. Haar man genoot een jaarwedde van niet meer dan 8000 dollars, en haar eigen inkomen was hoogstens 6000 dollars zoodal hel noodige geld ol liever de noodige schatten elders gevonden moesten worden en gevonden werden, liet onderzoek desbelreflende ingesteld heef-' aan het licht gebragl de onzuivere en misdadige bronnen waaruit mevr. Belknap putte, om te voldoen aan bare grillen en aan de eischen van zulk een onbeschaamde aansloolelyke weelde. Victor Faider maakt vervolgens een vergelij king lusschen mevr. Belknapdit haren man lep val bragl en Lolo (Marie Collar l) din

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2