revolutionnoire afgevaardigden in 1877 en 1#79 of bij parleinenisonlbinilingen uil de Tweede Katner le doen retireren. Deze hulp werd meest verleend wegens de onderwijskwestie, ofschoon zij lettende op zooveel andere kapitale landsbelangenniet de éénige mag zijndie alles beheerscht en te meer niet omdat voor hare praclische oplossing ten genoege der betroklcenen geen deugdelijk middel kon worden vooi gesteld. Deze zeven jat en leverden dan ook geen enkel vet jaar, zelfs niet de geringste satisfactie voor de d 5 a r- o in verleende hulp open wordt die ook nog zeven opvolgende jaren verleend, dan zullen zij zeven even magere jaren dairvoor blijven. DoOr voormelde hulp is derhalve voor de helpers in al die jaren niets gewonnenterwijl zij bovendien, bijkens het Wa-g. Wbl niet eens behoorlijk wordt geacht! Wij respecteren het principe voor keuze zoowel bij medestanders als bij tegenstanders, maar het dientzooals door voormelde hulp reeds zeven jaren geschiedtniet te worden over dreven, zoowel tot nadeel van velen, als tot nadeel der algemeene landsbelangen en dient vooral niet blijvend te worden toegepastals cr toch niets degelijks mede kan worden ver kregen. Ongaarne werd dit onderwerp door ons aan geroerd doch moest dit geschiedenomdat bij het verstrijken van een zevenjarig electoraal tijdvak van dien aard, niet mag worden verheeld wat strekken kan oin licht te on'.steken lol het erlangen in ons district van electorale uitkom sten, welke beter dan tot dusver in overeen stemming zullen blijken te zijn met de ware en practische belangen van ons dierbaar Vaderland. Allerlei De Parijscbe beul heeft, naar gemeld wordt, een zelfwerkende guillotine uilgevonden, die in hel gebruik veel gemakkelijker zal zijn dan de tot dusver gebi uikie. Niemand wil er uit liefhebberij de proef van netnen, zells de uit vinder niet. De keizer van China zooals men weet nog een kind, zal weldra hel eerste onderwijs onl vangen. Onder de bepalingen van hei studieplan en de benoemingen van het daartoe behoorende personeel komt ook voor een speeljongen". Deze bediening wordt vervuld door een knaap van denzelfden leeftijd als de keizer. Ueze ge lukkige knaap is voor de eer bestemd de si taffen le ontvangen door den keizer verdiend. Kent deze zijn les nietdan wordt de speeljongen op water en brood gezet; is de keizer bepaald stout, dan wordt de speeljongen met zweep slagen vereerd. De Portsmouth Times beval een ver slag over de handelingen van de korvet «Breton", gestalionneerd op de oostkust van Afrika oin den slavenhandel te keer te gaan. Eenige booten van de korvet ziin hei haalde uialen van boord gevaren en kruisten soms 8 dagen zonder naar bet schip terug te keeren. Twaall negerschepen werden door die booten genomen en 220 ne gerslaven in vrijheid gesteld. Een enkel schip bevatte 122 van die ongelukkigen mannen, vrouwen en kindeien de laatsten maakten 'l grootste getal uil. Zij waren geheel vermagerd, wegens gebrek aan voedsel 't waren niet veel meer dan geraamten. Rij de afreis bevonden er zich 200 aan boord, 78 waren van ellendeen gebrek bezweken en over boord geworpen. De bemanning der boot étrafle den kapitein met 48 geeselslagen omdat bij een slaaf een slag gafnadat hel slavenschip reeds genomen was. Men keerde met de ongelukkige lading naar de korvet terug. Toen de kapitein van hel slaven schip de «Breton" in 'l gezigl kreeg, sprong bij waarschijnlijk bevreesd voor een uieuwe afstraffingover boord en verdronk. Lansseur, de Parijzenaar, die voor eenigen tijd een vork heeft ingesliktis na een zeer moeijelijke operatie van twee en een half uur, die de patient moedig heeft ondergaanvan dit lastig en dikwijls zeer pijnlijk gezelschap -veilost. De votk was geheel zwart geworden. Lausseur is zeer wel. Al wat schubben beeft en in ons laud gevaugen wordtmoet de grenzen over. Deelden wij onlangs mede dat de blei naar Duitschland werd getiansporteerdnu gaat de spiering, die bier vroeger tot spotprijs werd verkocht en voor welke menig neusje zich vies optrok, tegen hoogen prijs naar frankrijk. Een Engelsche doeter F e r r i e rheeft zich dc zaak zijner verkoudeo natuurgenooten aan getrokken en een geneesmiddel voor verkoudheid gegeven, flfet bestaat uit 2 grein hydrochloraat van uiorphin2 dtachuien acactapoede. en 6 drichmen liisnitraal van bismuth. Van dit poeder dat niet niezen doetmoet men een vierde of de helft nemen in vier en twintig uur. Men snuift het zoo hoog mogelijk op; hel veioorzaakt bijna geen piikkeltng. Binnen weinige uien, zegt doctor Fe r riet opgrond van zijne ervaring, is de verkoudheid verdwenen. Die op het eiland Man dronken is op den weg, of in eene gepatenteerde heiberg, betaalt boete en die meer dan eens dronken wordt gevonden in dezelfde heiberg, doel den tapper het verlofom herberg le houdenverliezen. Een tappet mag iemand, die wegens hei- ha.ilde dronkenschap veroordeeld is om in 12 maanden geen slokje te drinken r geen jenever schenken maar hoe zal hij de «twaalfmaands- droogen" (zoo worden de bewuste v%oordeelden onder 't volk genoemd) kennen 'l Voorstel is gedaan oin hen (net eenfg zigt- baar teeken aan den lijve op te schikken en dat voorstel is in behandeling. Te Utrecht is niemand opgekomen om de opvoeiiug van Jan van Leiden door het gezelschap van I e Gras enz. te zien zoodal de acteurs en actrices «onverng^rzake" weet naar Rotterdam konden vertrekken. Alexander T. Stewart, de rijkste Amerikaan- sclie handelaar, is in den oudeidom van 74 jaren oveileden. Hij laat een vermogen na van 80 millioen doilais. De armste man wil thans niet met hem ruilen. Het overlijden van den heer Alexander T. Steward te New-York die voor den rijksten man in de Vereenigde Staten gehouden werd en de hoogste som aan income tax betaalde heeft de herinnering van de onlangs overleden W. B. Astor herlevendigd. De rijkdom van laatstgenoemden moet hiel veel minder geweest zijn dan die van den heer Stewartdoch schijnt niet bekend le zijn, behalve wat de eigendommen van den heer Astor in New-Yoik belieft, die hem den naam van huisheer van New-York verschatten, want naar men betekende v.a.*> hij eigenaar van ruim een duizendtal huizen. Het vermogen van den heer Stewart woidt geschat op 80 millioen dollars (/200/tnm), doch het bedrag is moeijelijk te bepalen. Er bestaat echtei een onderscheid tusschen de twee ovei leden miliionairs de heer Astor erfde een groot ver mogen en de heer Stewart vei schafte het zich. Hoe zoude belangwekkend zijn le vernemen. Hij vetliel Ulster, in Ierland, zijne geboot te- plaats ruim eene balve eeuw geleden met weinig of geen geld en begon zijne loopbaan in New-York met eene school te houden spoe dig daarna dreet hij handel in hetgeen men in Amerika dry goods noemt en waai in velen gelijk hij fottuin maakten. Zijne winsten werden belegd in land met oordeel aangekocht en de heer Stewart werd voor den gtootsten laml- of grondeigenaar in de staal New-Yurk, zoo niet in de Vereenigde Staten gehouden. Dertig jaren geleden toen zijne fortuin aanmerkelijk minder moet geweest zijn bevrachtte- h*ij een schip met granen en zond hel','naar Ierland lot leniging van den hongersnood in dit land. De wolhandel in N.-Ametika was in den laatsten lijd zeer gedrukt. De oorzaak daarvan was het berschei mende woltarief in dat land der vrijheid! De buitenlandsche 'vol werd door dit taiief geweerd en 'l onmiddelijk gevolg was, dat de inlandsche, niet genoeg giondslot aanbiedende voor de industrie, deze in staat van kwijtiing bragttot schade van bet publiek. Op de Schippers-eilanden heeft men nu ook een Eerste en een Tweede Kamer, precies als bij ons, en in het reglement van orde komt deze bepaling voor: «li-dei lid dat naakt in de vergadeiing verschijnt, vervalt in een geld boete", iets wal onze beide Kamers evenwel niet in haar reglement hebben al kan daar soms een of ander lid «naakt in geest" zijn. Men meldt uit Zwolle -an de Volks vriend: Zwolle 9 April. Onze commissaris van politie heeft in 1875 niet minder dan 296 mannen en 17 vrouwen in zijn planken hótelwegens dron kenschap gelogeerd gehad. Zelfs was er een die tot 21-maal toe van die fraaije gelegenheid moest gebruik maken. Te Weenen i« eene nieuwe onderneming op het touw of op bet garen gezet. Een handelaar in naaimachines heeft namelijk een aantal ka mers elegant ingerigt. In elk dezer vindt men eene naaimachine, die door een stoommachietiije wordt bewogen, en verder al betgeen wat noodig is om te knippen etc. Die kamen» kan men per uur, pet dag of per week buten Deze onder neming scbijul veel bijval te vinden. Te Gioningen zijn bijna 2500 vrouwen meer dan mannen. De Koe riet vindt, dat üaar- dooi de Gionm ;ei dauies een niet zeer prettig vooi uilzigt hebben. Daar behoeft men niet bang te zijn een blaauwtje" te loopen. Een examen. Ui. Ritchie, te Edinburg, is een zeer gileerd man, bijzonder grondig in hel examineerertdoch onlangs trol hij een student aan die hel legen hem volhouden kon. Den student weid gevraagd: «Hebt gij de oelentngen in de wiskunde bijgewoond I" .Ja," was hel antwoord. «Hoeveel kanten beeft een cirkel?" «Twee," zei de student. «Welke zijn die?" Er'ontstond natnui lijk een gioot gelagch, toen de student zeide«Een binnen- ett een buitenkant." De doctor vroeg daarop: «Hebt gij ook de klasse in de wijsbegeerte bijgewoond «Ja was het antwoord. «Wel, gij Itebt daar lezingen over verschillende onderwerpen gehoord. Hebt gij er ooit eene gehoord over ooi zaak en gevolg?" «Ja," artiwoordile de siudent. «Gaal een gevolg ooit een oorzaak vooraf «Ja." «Geel een voorbeeld." «Een man met een kiuiwagen De docter zat neei en deed den student geene vragen meer. Hij was beet. AMERSFOORT. 15 A,.iil 1876. Te Amersfoort werd heden door den luitenant kolonel F. I'. K 1 ij n s m a koiniuandant in het 'Je kommandement der genie aanb. sleed het éénjarig onderhoud van 1 Mei 1870 loten met 80 April 1877 van: de werken op de legerplaats bij Milligen en was daarvoor ingeschreven door de Hoeren G. Prinste Amersfoortvoor 2870. 11. Buitenhuis, te Klspeel, >2774. dc kazernegebouwenmagazijnen stallen enz. te Amersfoort, en was daarvoor ingeschreven door de Heeren L. Ruitenberg, te Amersfoort, voor 6900. T. van Daal>0900.— J. H. Boks, s >0595. G. Prins, >0584.—- zijnde aan de Uvee voormelde minste inschrij vers de Heeren Buitenhuis en Prins gegund behoudens nadere goedkeuring door den Minister van Oorlog. Aanst. Woensdagavond wordt, als in vorige nummers door ons is vermeld, door deAmers- foortsche Redcrijkcrsvereeniging «Joost van den Vondel" in Amicitia het blijspel dc Vrek, naar Molière, opgevoerd en waarvan de opbrengst zal strekken ten bate der lijdenden door den watersnood. Met een kort woord worden ook thans nog sladgenooten en envirunsbewoners opgewekt bij de opvoering in groot getal tegen woordig te zijn out de tweevoudige reden dat daardoor het lieldadige doel des te beter wordt bevotderd en alle aanwezigen cenen hoogst- amusanten avond zullen doorbrengen, want de inhoud van dit aardig stuk in het algemeen en een aanlal tooneelen meer in 'l bijzonder zullen aanleiding tot zeer aangename en vrolijke ster uiting geven Er arriveert bij fylen ongeroepen zooveel verdrietelijk* in 't dagelijksch levendat men voor de variatie weldoet le arriveren waar, zoo als in de Vrek*, zich veel amusants presenteert. In de Memorie van Toelichting tot de begroo ting van oorlog, wordt omtrcnl de voorziening in den toestand van dc kazernccring o. a. medegedeeld Te Amersfoort is, zooals hekend de kazerne het arsenaalals onbewoonbaar veroordeeld. Men had zich voorgesteld in de daardoor ver loren ruimte te voorzien, door verbetering en vergrootihg der kazerne, het werkhuis. Itoewiï ook dit gebouwwal inrigling en staal van onderhoud aangaat, veel le wenschen overlaat. Nu echter deed zich het bezwaar voor, dat die kazerne nabij de algemeene begraafplaats le Amersfoort is gelegen en do aan te houwen vleugel op niet meer (Jan 50 meter afstand van de begraafplaats zou moeten worden ingetrok ken, een plan, waartegen de geneeskundige dienst, in het belang van dc gezondheid der toekomstige bewoners, teregt opkomt. In dien stand der zaak dient van het plan tol verbetering en uitbreiding van dit gebouw te worden afgezien en blijft geen andere keus, dan hel houwen van een nieuwe kazerne voor het n-g. rijdende artillerie, meer in de nabijheid der sluilen waarvoor het noodige terrein voor redelijken prijs kan worden aangekocht. De voorziening in huisvesting en stallen te Amersfoort, zonder

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2