zich in geen geval zonder een sterk gewapend geleide buiten onze sterkten wagen de be wijzen hiervoor doen zich nog dagelijks voor. Nog dezer dagen weiden een Europeesch soldaat en eon dwangarbeiderdie voor een oogenblik slechts de boating te Pakan-Badak verlaten had den op een vrceselyke wijze verminkt en alge- maakt. Als een tweede voorbeeld schrijft men uit een brief van een onzer vrienden te Kolta-Radja de volgende regels at «•Eenige dagdh geleden werd een korporaal niet drie of vier gewapende manschappen uit gezonden om een administratiekost van een der naburige posten te halente gelijk met deze kleine magl trokken ook cenige soldaten vrouwen uit, met hel doel om zoo mogelijk inkoopen te doen. Toen zij nu gezamenlijk met de bedoelde kist en de ingekochte aitikelen terugkwamen ontmoetten zij lusschen de beide posten in een bende Atchinezen die regelregt op hen afkwam. De korporaal liet zijn kist in den steek en trok en tirailleur vurende terug, doch de vrouwen trachtten regts en links te ontkomen en vielen zoodoende in handen van den vijand die er een op de plaats afmaakte, een ander doodelijk toetakelde en een derde springlevend gevangen nam. Deovetigen werden opgenomen dooreen patrouille vau Keiapan-Üoea, die, ofschoon ze 30 man sterk was en door een flink officier gecommandeerd werd, ten «lotte moest terugtrekken."" "Veldmaarschalk Von Wrang el vierde on- laugs te Berlijn zijn 93n veijaardag. Niet minder dan 80 jaren heelt hij in aclteven dienst door- gebragt en nog steeds geuiet hij de beste gezond heid. De meikevers, welke te Wageningen 't vorige jaar in zoo groote menigte verzameld en ge kookt ol gedroogd zijn, worden thans door de «commi«sie voor meikeververdelging" vei kocht, de gekookte als meststof tegen 15 per kub. meter en de gedroogde f 1 per hectoliter als veevoeder. Omtrent de Beverwijksche historie wordt zoo veel vreemds en romantisch verteld dat het geen kwaad kan hel publiek eindelijk eens de waarheid onder hel oog te brengen. Zij is deze In Januaiij 11. is julvrouw L. van goede familiebenoemd tol hulpondtrwijzeres. De leden van den Beverwijkscben raad wisten toen niet, dal zij te Bloemendaal na eene escapade met een gehuwden arbeider naar Botterdam, uit dergelijke betrekking niel-eervol was ontslagen. Ongeveer half Februari) reeds lekte uit, dat zij met den secretaris een Zondag en een daar- opvolgcndcn nacht te Amsterdam al of niet in één logementhad doorgebragt. Een paar Bever wijkers hadden hen te zamen hier en daar ontmoet en dit natuurlijk als een pikant nieuwtje verteld. De jufvrouw had onder valsche voor- gevens (eene ontmoeting met hare moedei te Amsterdam om een huisje te huren) verlof gevraagd en Maandag morgen nog een telegram gezonden dat zij eerst in den namiddag terug kon komenomdat hare moeder haar dien ochtend nog bij zich wilde houden. Toevallig kwaui hel uitdat de moeder niet te Amsterdam was geweest. Door die valsche voorstelling, in verband ruel het vroeger gebeurde, had de juf vrouw den schijn sterk tegen zich en ieder hield het er voor dal zij met den secretaris intiemen omgang had. Toen de burgemeester niets deeddroegen de schoolopziener prof. Tb. Jorissen, en de plaatselijke schoolcommissie, na naauwgezet onderzoek en na eene vergeefsche poging om de jufvrouw lol het nemen van ontslag te bewegenaan den raad voorde jufvrouw niet-eervol te ontslaan, wat met 6 tegen 5 stemmen geschiedde. De burgemeester wilde echter dal besluit niet uitvoeren, doch zond het naar Gedeputeerde Staten die hel hem hebben gerenvoyeerd met dc kennisgeving dat bet moest worden uitgevoerd. Wat nu den heer Matak Fontein betrof, die zich heeft doodgeschoten, bij was een uitmun tend secretaris, maar blasé. Ieder oogen blik sprak hij van «het leven zal te zijn." Het ininder-geslaagdc uitstapje met de hulponder wijzers is voor hem de laatste aandrang geweest tot zelfmoord. A m s t. C t. De particuliere correspondentie der A mil, C t. behelst het volgende uit Brussel Nog altoos zijn de laatst ontstane financieële rampen cn bare gevolgen hel onderwerp van alle gesprekken. Een der gevolgen van die ram pen was de zelfmoord van een wisselmakelaar, bchoorende tot een zeer geachte familie en die, gefolterd door de gedachte zijne verbindlenissen niet te kunnen nakomen zicb een kogel door hel hoofd joeg. Hadden alle speculanten zulk ccn besef van eer als die ongelukkige zelfmoor denaar hoe velen zouden niet in de laatsl- verloopen maanden een einde aan hun leven gemaakt hebben. Een ander ongelukdat de alg emeene belangstelling trektis de moord, gepleegd op een Söjaiige publieke vrouw, en de Coging tot uioord gepleegd op den man die aar verdedigde. De bedrijver van deze twee misdaden is ecu leeraar aan de groote school St.-Norberl te Antwerpen, Mortier genaamd. 11,j beweert dat men Item heeft willen bestelen, en dus de vrouw en den man welke in levens gevaar verkeert, getroffen heelt. Ook Antwerpen heeft zijn bloedig drama in den zelfmoord van den heer Ingenohldirecteur der Banquc Cen trale Anversoise. Deze instelling staal volstrekt niet slecht, naar het schijnt; overgevoeligheid, veroorzaakt doordien hem in een bestuursver gadering een ligt verwijl was gedaan, bragt logenobl tol dien jammerlijken stap. Men verzekert dat de heer Fortampslid van den senaat en gouverneur der Banque de Belgiquezoodra by gevoegelijk het land kan verlaten naar Haarlem zal gaan wonenwaar de lamilie van zijne echtgenoot (Prévinaire) gevestigd is. Inmiddels heeft hij zijn huis te koop anngeboben voor fr. 1,400,000 bij ver koopt ook zijne paarden en ontslaat de meeslen zijner bedienden. De raadkamer vrn de brusselsclie regtbank heeftna T'Kiul gehoord te hebben beslist dal hij in hechtenis zal blijven. Genezing van watervrees. Dr. Buisson uil Parijs deelt over de razernij of watervrees hel volgende meileen daar hij zelf in eenen zeer hoogen graad door deze wreede ziekte is aangetast geweest, zoo stellen wij in zijn waarnemingen temeer vertrouwen. Ziehier de opgaven der middelen tot genezing, alsmede hel kort verhaal der feilen, zoo als hij ze aldaar ter kennis der academie van wetenschappen heeft gebragt. «Zoo iemand door een razenden hond of ander dol dier is gebeten, neme hij 7 dagen achtereen, iederen dag een stoombad (zoogenaamd Russisch bad) op eene warmte van 50° R.; men late den zieke gedurende 40 nachten sterk zweetcn door hem zonder lakens lusschen wollen dekens te leggen en nog bovendien met een vederen bed te dekken. Bij den maaltijd drinke hij een warm aftreksel van salsaparilleen slechts zuiver water met een weinig wijn er door na hei eten en in den loop van den dag hij geve zich den geheelen dag veel beweging ete en leve overigens als naar gewoonte; dit is ter voor koming der razernij. Wanneer eenmaal deze wreede ziekte zich heeft vertoond is er slechts één stoombad noo- dig dat men dan zeer schielijk op 30° R. warmte maakt, om hel vervolgens lol op 50* te brengen. De zieke houde zich in eene gematigde en goed gesloten kamer, tol de volkomeue genezing. Op zekeren lijd ontbood men mij bij iemand, die niet alleen dol was, maar bij wie de ziekte lot de finale crisis was gevorderd. Ik opende haar oogenblrkkelijk een aderwaarvan een zachte dood weldra hel gevolg walen veegde mijne handen af met eenen doek waar speeksel slijm ol proes van de stervende vrouw aan was. Ik had vergelen, dal ik mij eenige oogenbhk- ken geleden aan den voorsten vinger van de linkerhand had bezeerd, en dat hierdoor hel vleesch bloot was. Aanstonds begreep ik mijne onvoorzigtigheid dochhel was te laaten vol verlronwen in mijne onlangs gedane ont dekking, waschle ik mij slechts de handen in een kom water, zonder andere voorzorgen. De menigvuldige zieken die ik dagelijks had te bezoeken deden mij het aanwenden van mijn onfeilbaar stoommidde) geheel verzuimen en reeds begon ik mij te vleijen, dat mijne on voorzigtigheid geene verdere gevolgen zou heb ben, toen ik den negenden dag, in mijn rijtuig zittende, eene zware keelpijn, gepaard met nog ondragelijker pijn in de oogenontwaarde. Mijn ligcliaam scheen mij zoo ligt toe, dat ik mij verbeeldde, zonder moeite mij tot op eene groote hoogte te kunnen verheffenof dat wanneer ik van de 2de verdieping uil mijn raam sprong, ik zeer gemakkelijk in de lucht zou kunnen zweven mijne hoofdharen waren zoo gevoelig dat ik overtuigd was, deze, zonder ze te zien een voor £en te kunnen lellen ik had den mond gestadig vol kwijl; de invloed der lucht was mij zeer pijnlijk, en ik vermeed zorgvuldig het gezigt van alle blinkende voor werpen. Ik voelde mij gestadig aangezet tot loopen, en tot het bijten, niet van menschen, maar van dierenen alles wal zich rondom mij bevond. Ik dronk niet dan met moeite cn heb opgemerkt, dat het gezigt van het water nirj meer benaauwde, dan de keelpijn; ik geloof zelfsdat razende blinden of ge- blinddoekten zouden kunnen drinken. De buijen of aanvallen herhaalden zich elke 5 minuten en dan gevoelde ik dc pijnen van den voorsten vinger uitgaanen zich langs de spieren tot in don schouder uitslrekken. Tol hiertoe overtuigd zijnde dat mijn mid del slechts een voorkomend of behoedmiddel was, en de eigenschappen niet had om le gene zen wanneer reeds verscheidene aanvallen deze ziekte hadden bestempeld, zoo nam ik een stoombad niet met de hoop van mij te genezen, maar wel besloten om mij te laten verstikken. ZooJra dit stoombad op 42° R. warmte was verdwenen in eens al mijne pijnen en benaauwdlteden en sedert dien lijd heb ik nimmer iels meer van deze ziekte gevoeld. Ik heb reeds meer dan 80 door verschillende dolle dieren gebeten perso nen behandeld; allen, om het even op w<elken graad de ziekte was gestegen, zijn door mijn middel geheel hersteld en aan hunne hopelooze bloedverwanten of vrienden teruggegeven". Hieruit is de gevolgtrekking gemaaktdat de dollehondsbeet voortaan niet meer te vieozen is, en zelfs de daaruit gevolgde razernij als eene gewone en zeer gemakkelijk te geuezen ziekte beschouwd kan worden. AMERSFOORT20 April 1876. Zooals wij vroeger reeds vermeldden, zal op Dingsdag a. s. in dc groote zaal van Amicitia een concert worden gegeven ten voordcele der watersnoodlijdcrs. Wij vernemen nog, dat op dien avond door Mejufvrouw L. B. I. Jélève van Me vrouw Collin Tobisch een paar stukken voor sopraanstem zullen worden gezongen. Verder zal de Damcszangvereeniging in drie of vier koren optreden terwijl behalve de orkest stukken een unisonosluk (voor 0 violen), nog eene solo voor piano (qualre-mains) eene voor alt en eene voor viool gemaakt zullen worden. Na afloop van het concert wordt bal gege ven, 'twelk door eenige dilettanten ondeiling zal worden bekostigd. Tengevolge van de uitbreiding van het slation te Amersfoort, ten behoeve van den Oosterspoor weg en van den aanleg van een parallelweg is de verplaatsing van den tol bij Amersfoort op den weg van die stad naar Naarden noodig ge worden. Daarentegen wordt het wenschelijk ge acht, dat de Stpat eigenaar zij van het bij den nieuwen tolboom gelegen tolhuis c. a. Een over eenkomst tot ruiling van tolhuizen en hij bchoo rende grondenis te dien einde door den Staal met de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij ge sloten. De bekrachtiging van di? overeenkomst is aan de Stalen-Generaal voorgedragen. Het volgende is ons ter plaatsing verzocht Door de Kiesvereeniging «Geloof cn Liefde" zijn in de vergadering van gisteren avond tot candidaten voor het Kiescollege bij de Herv. gemeente alhier verkozen de Heeren Mr. A. G. WijersC. de Bree Wz., W. van Sandbrink D. Klerk en G. van den Biezenbos, aftredende ledenen verder dc Ilceren J. Zandijk Sr. P. Methorst Sr., C. Broedelet, G. Valcwink en C. Bebber. Het adres van den Heer L. M. de Vries te Amsterdam aan de Tweede Kamer luidt als volgt: «Dal hel wel niet noodig zal zijn in het jaar 1876 bij de vertegenwoordiging van het Neder- landsche volk le komen betoogen het schadelijke en onregtvaardige van het beschermend stelsel op het gebied van handel en nijverheid dat reeds lang door de weigevende magt in Neder land is veroordeeld Dal het dus, ook juist met het'oog daarop onverklaarbaar mag heeiendat bij afschaffing van alle andere uitvoerregten alleen het uitvoerrecht op lompen gehandhaafd blijft en zulks met het kennelijk doel om enkele pa pierfabrikanten (hoogstens een tiental van eenige beteekenis) te bevoordeelen ten koste van het algemeenen van de handelaars in lompen in 't bijzonder «Dat die toestand, waarbij een groot aantal kooplieden wordt gedwongen de vruchten van hun arbeid aan liet belang van enkelen ten offer te brengen (in die mate dal zij een waarde van minstens/3,60 en hoogstens f 20 niet mogen uitvoeren zonder een schatting van fb te be talen), is in strijd met het regt en de billijkheid, met het grondwettig beginsel van gelijkheid van alle burgers voor de wet, en door de weigevende magt in Nederland niet langer mag worden ge duld «Datterwijl het uitvoerregt op lompen eener- tijds de Nederlandsche handelaars in dal artikel de concurrentie met het buitenland onmogelijk maakt, en hen veihindert hun product in het buitenland te verkoopen, het aan de andere zijde voor de papierfabrikanten te wier behoeve een groot aantal personen van de vrije beschik king over hun eigendom wordt beroofd niet eens noodig blijkt le zijn, daar deze fabrikanten deels' buitenslands lompen koopen deels voor hun ia-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2