pleegde misdaad. Dil neemt niet weg, dat het ijju pligt ishet Hof voor te houden al hetgeen het in raadkamer dient te overwegen omtrent de schuld en de medepligtigheid der beide beschuldigden. Uit volle overtuiging zegt pleiter, dat men aich omtrent den eersten beschuldigde aeer vergist. Hij is in staal tot handelingen die men van hem niet zou verwachten. Zucht om vrouw en kind te helpen maakt een goed deel van zijn karakter uil. In het breede loont bij aan, dat twee personen, tweemannen, do daad hebben begaan en dal het volstrekt niet bewezen is, dat Jut daartoe behoorde. Een dier beide mannen was zwaar gebouwd. Tusschen de verklaringen der beide beschuldigden bestaat een giool verschil en deze zijn ook hoogst onwaarschijnlijk. Zeer veel is onvei klaarbaar. Mr. van der Linden gaat alle omstandigheden na voor en gedurende den moord, ten bewijze, dat zij niet overeenstemmen met de bekentenis sen der beschuldigden. Het is niet gebleken dat deze alles gestolen verleerd ot vernield hebben. Er moeten zijn ware of mededaders. Mevrouw van der Kouwen moet meer fortuin gehad hebben dan men nu opgeeft en bekend is. Ook opzigleos de kostbaarheden is niet alles gebleken. Hij leidt daaruit af, dal niet alles in banden van Jut is geweest of gebleven, en wederlegl de aanwijzingen legen Jut ingebragt vooral wat aangaat den moord met voorbedachten rade. De bekentenissen zijo niet door andere getuigen of aanwijzingen bevestigd. Waarom heelt dan de eerste beschuldigde zijne beken tenis algelegd Mogelijk dat Jut uil vrees of uit liefde alles op zich laadt. Gevallen menschen willen daarom nog niet de rol van verrader vervullen. Verschillende ander^personen hebben zich als schuldigen opgegeven, zooals uil de processtukken blijkt. Uil dil alles trekt hij het gevolgdat het niet onmogelijk isdat de hoofddader niet in de bank dei beschuldigden zit. Jut was die iorsche man niet. Het gebeurde in de Bugt van Guinea is nog niet ontslyijerd. Eindelijk maakt hij eenige bedenkingen tegen de verklaringen der geneeskundigen. Hij houdt zich overtuigddal het Hot de taak zal vol brengen inet onpartijdigheid ennaarsliikt regt. Op de bloole bekentenis van den eersten be schuldigde kan de veroordeeling niet worden gebouwd. Mr. W. Thorbecke verdediger der vrouw van Jut aplitsl zijne pleitrede in twee deelen. Ten eerste onderzoekt hij ot hare eerste bekentenis op aannemelijke redenen is herroepen. Hij be toogt hel tegendeel. Het verhaal van het gebeurde heelt zij in het algemeen niet herroepen wel voor zoover zij schuldig zou zijn. Zij pleegde verraad aan zich zelve, om niet haren man te verraden. Uit niets is gebleken dat de herroeping niet even waarschijnlijk als haie bekentenis zou zijn. Ten tweede gaat pleiter na ot hare bekentenis, aannemende dat er geen aanneme lijke reden voor herroeping bestaat, is bevestigd en dus een bewijsmiddel kan zijn voor hare veroordeeling. Uilvoeiig betoogt hij dat de feilen baar te laste gelegd niet zijn bewezen althans dat zij niet schuldig kan geacht worden aan moord en diefstal. Pleiter vroeg vrijspraak. De advocaat-generaal van Maanen repliceerde dat bij overtuigd wasdat niemand anders de daders waren dan de twee beschuldigden hij hield den eiscb vol. De twee verdedigers con cludeerden beiden tot vrijspraakop grond dat de schuld niet bewezen wat en anderen den moord hebben kunnen plegen. Na afloop der pleidooijen heeft Jut op vasten toon het hof uitgenoodigd dal het genade en ontferming zou hebben voor zijne vronw en alle schuld op hem zou overbrengen. Aanstaanden Zstur- dag, 6 Mei, ten 10 ure zal bel bof uitspraak doen. Allerlei Het gebeurt wel eens te dikwijls zelfs dat een Chinees op Java fout gaat. In China zelf geschiedt dat nooit, zegt men. Tien jaren geleden sprong er een bank en binnen vier-en- mug u ren, de commissarissenden kassier, den boek houder en alle beambten onder de zwaarden der scherpreglera. Sedert die teregtslelling is er niet» solieder dan een Chioeevche bankier. In Engeland is sedert eenige dagen schier van niets sprake dan van de ontdekking van den moordenaar der achtjarige Emily Holland. Onmidellijk na bet ontdekken van haar lijkje viel eene ernstige verdenking op een barbier, rish genaamd. De politie doorzocht by herhaling zijn geheele huismaar er werd geen schijn van Denijs zijner schuld gevonden. Een der inspecteurs echter bleet hem verden ken en het toeval bewoog hem de proef te nemen met een hond. Deze viervoeter werd eerst bij de •lokken van het lykje gebrast en daarna werd 4e togt naar het huis van rish ondernomen. Zoodra het dier in eender kamers wasbegon het onrustig te worden en te souflelen en daarna sprong het tegen een schoorsteen op. De inspec teur twijfelde nu niet meer. Hij ging aan het onderzoek en vond het hoofdje van het kind. Fish en diens vrouw hij is ceu paar jaar getrouwd en heeft een kindje van zeventien maanden waren van deze ontdekking getuigen; toch had bij nog den treurigeu moed de misdaad te loochenen. Dit uiogt hem echter weinig balen. Hij werd gearresteerd eu reeds den volgenden dag ging zjjn geweien spreken. En nu de bekentenis, 't Is ten deele niet neer te schrijven. Op den 28sten Maart stond het monster des middags ten vijf ure in zijn winkel in Mossstreet. De kleine Emily, die in dezelfde straat woonde, kwam er, uit school komende, voorbij. Fish vroeg haar de goedheid te willen hebben een halt ons tabak op den hoek te gaan halen, 't Meisje voldeed hieraan en hierna werd hel kind naar binnen gelokt. Vervolgens sneed hij haar den hals af en ont kleedde verder hel lijk. Het hoofd en de armen werdeu io hel vuur geworpenterwijl het lig- chaam en dc beenenna in oude couranten te zijn gewikkelddes avonds werden wegge- worpeu. Hel hoold was slechts ten deele verbrand, zoodat het monster zich genoodzaakt zag, om het in den schoorsteen te brengen. Den moord pleegde hij mei een scheermes waarmee hij een weinig later weder zijn gewoon bedrijf uitoefende. Zóó verontwaardigd waren de bewoners der wijk, dat de politie met heel veel moeite kon belettendat Fish werd gelyncht. In Amerika maakt men tegenwoordig biljart ballen en andere voorwerpen uil een mengsel van schietkatoen en kamfer dal in alle opzigten op natuurlijk ivoor gelijktmaar het nadeel heeft van buitengewoon ontvlambaar te zijo. Te Meppel op de kermis hebben de' heeren leden van twee concurrerende Duitsche muziek corpsen op straai. gevochten. De omstanders scheidden de dappere musici. Te Bloemendaal en omstreken worden groote b'oemeoveilingen gehoudeu. Alleen te Overeem is in de laatste dagen voor 70.000 aan bollen geveild. De parijsche advocaat Lachaud heeft aan T'Kint niet het aanbod gedaan hem te verdedi gen alleen heelt hij aan vrienden van T'Kint die hem verzochten zijnen bijstand aan den beschuldigde niet te onthouden wanneer deze er om mogt vragen geantwoord dat bij bereid is met raad bij te staan ieder welke dien mogt verlangen. T'Kint heeft aau Lachaud hiervoor dank betuigd, en Lachaud verklaart in een openbaren bi iet: dat er Belgische advocaten genoeg zijn die den beschuldigde alle waarborgen van talent, onafhankelijkheid en toewijding zul len gevenen dat die advocaten hem zullen zeggen dal de meest eervolle verdediging in een zoo ernstige zaak is de volkomene waarheid zonder overdrijving, maar zonder iels te ver zwijgen; «zou ik later aan T'Kint een raad moeten geven het zou deze zijn", schrijft La chaud. Hel berigl dal dat T'Kint ziek ot waan zinnig zou zijn is valscb. De aandeelen der Banque de Belgique stijgen men geloolt dat een gunstige oplossing komen zal en de bank gere construeerd zal worden. De brand in hei Théitre des Arts te Rouaan (waarvan de telegraaf met eenige woorden ge wag beeft gemaakt) is Dingsdag avondeenige oogenblikken vóórdal de deuren voor bet publiek zouden worden geopend ontstaan een halt uur vóórdat de voorstelling een aanvang zou nemen. Ten 7{ ure brak de brand uit; tea 7} ure was de geheele schouwburg reeds één vuurhaard, ten 8 ure waren dc huizen der quai Boieldieu, der straten Grand Pont, des Charreltes en de la Comédie mede door de vlammen aangetast. De Hamlet zou er opgevoerd worden. Alle arlisten en geëmployeerden en flguranteo waren op hel oogenblikdal de vlammen om zich heengrepen, in hel gebouw. Verscheidene hunner zijn gestikt. Hel aantal dooden en gekwetsten is nog niet bekend, maar het moet groot zy>-. Om zich te redden moesten de artistendie reeds in hun costuum waren zich óf door middel van touwladders naar beneden laten glijden, óf van eenige verdiepingen hoog uit de vensters springen. Men had in alle haast beddegoed op den weg gespreid om den schok van hunnen val te breken; maar met dit al was de sprong voor velen noodlottig. De schouwburg is geheel afgebrand. Hjj had honderd jaren beslaan. In 1774 werd een begin gemaakt met den bouw en in 1776 wat hij voltooid. Dc brand moet ontslaan zijn door eene gasvlam der herse achter de gordijn. Hij maakte aich in een oogenblik meester van schermen en friezen en hulde geheel het tooneel in dikken rook. Vervolgens sloeg hij over naar de zaal. De uit gangen van tooneel en zaal waren gebrekkig. De angst was algemeen, ea een schrikkelijke verwarring volgde onder de massa menschen omringd van de vlammen en gehuld in verslik- kenden rook. Hel tooneel buiten was ijzingwek kend. Daar zag men de ongelukkige, halfgecos- tumeerde artisten, choristen en militairen-figu ranten hangende aan de vensters ol springende uit de 2e of 3e verdieping. Eene kleedster hield zich meer dan 10 minuten geklemd aau een vensterhielp anderen tot den sprong of om een ladder te pakken die van de balkons werd toegestoken. Eerst toen tij meende dat alleu gered waren dacht zij aan eigen redding. Toen greep tij een toegeworpen touw liet zich daar langs, maar het brak, zij kwam neder op eene balustrade en van daar op de straal met gebroken dij en gespleten hersenpan. De zangers hebbcu gelukkig allen een uitweg kunnen bereiken. De heer Guillemot was in zijne kleedkamer vele der vrouwen vlugtien lol hem. Door moedig beleid heeft hij ze kunnen redden. Alleen me vrouw Preys3e dugazonhoorende dat haar man boven was, wilde dien ter hulpe snellen; Guillemot houdt haar vastmaar zij rukte zich los. De ongelukkige slot tie in den vuurgloed, slagtofler harer huwelijkstrouw. Dertien gekwet sten zijn naar hel gasthuis overgebragltwee er van bezweken. Uit bel raam van een over staand buis in de straal der Charreltes zag men de lijken der vijf jeugdige pages. Er waren aanwezig 35 man van hel 74e linie-regement en 40 koristen mannen en vrouwenwaarvan zeker velen zijn omgekomen. Als de puinhoopen zijn opgeruimdzal men eerst weten wie en wat er verloren «is. AA1EHSF00HT1 Mei 1876. De kapitein Jhr. A. D. J. G a 1 k o e n is op zijn verzoekeervol ontheven uit de betrekking van regimenis-adjudant en thans incl het koui- mando over het dépot van hel regiment rij dende artillerie belastterwijl de kapitein van het materieel thans regimcnts-adjudanl is ge worden. Vooijaars-acten examen, lager onderwijs, 1876, in de provincie Utrecht. ge#*ami- tor*e- toniffe- ncerd. laten, wrirn trokken. hoofdonderwijzers Hl 10 9 1 hoofdonderwijzeressen 4 3 11 hulponderwijzers 9 7 2 1 hulponderwijzeresscn 0 5 1 wiskunde (mann.) 6 5 13 fn„no mannel. 13 4 9 1 vrouwe!, 10 A 0 mannek 2 1 1 engelse). |ïromrel 2 2-1 hoogduitsol) (mann.) 2 2 teekenen (mann.) 4 4 tmann. 3 2 1 gjn.nasl.ek |ïrouwel vrouwelijke handwerken 25 18 7 landbouwkunde (mann.) 1 1 totaal 107. 68. 39. 8. Een talrijk publiek was dingsdagavond jl. te genwoordig hij hel vocaal en instrumentaal concert in Amicilia te Amersfoort, ten voor- dcele der walcrsnoodlijdcrsdoor eenige dilet tanten met medewerking der Dameszangveree- niging enz. gegeven. liet concert kan als welgeslaagd worden vermeldwant van dc ten gchoore gebragte stukken voldeden eenige ten volle en wal de andere aangaat werden dezede beschikbare krachten in aanmerking genomengrootendeels zeer goed uitgêvoerd. Dankbaar mogt worden erkend de welwillende medewerking verleend door Meiufvrouw L. B. I. J. Jéléve van Mevr. Collin Tobisch van Amsterdam. Zij wist door haren schoonen zang hel auditorium te bocijcnmede blijkbaar uit den algemeenen wensch tot eenige reprise waaraan zij minzaamst voldeed. Werd aan het onmiskenbaar talent dezer hoogverdienstclijke dilettante in de uitsluitend door Haar voorge dragen stukken voor sopraanstem regtmatige hulde geplengdeveneens mogt worden ge waardeerd de bescheidenheid harer voordragt onder het dameszangkoor, welks voordragten, tevens gereflecteerd dat het nog niet langdurig beslaat, welverdienden bijval genoten; terwijl aan den Heer K.voor zijn loffelijk piano-ac- comp8gnementen aan de dilettantendie in de mstrumentaalslukken van het programma werkzaam warenin billijkheid hun deel aan het welslagen van het concert, dient te worden toegekend. Bij vergelijking met diverse opbrengsten van openbare uilvoeringen voor hetzelfde doel in eenige hoofd- en andere groote steden was zeer

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2