Aan de Tweede Kamer der Staten-OeneraaL Geeft met den raeestcn eerbied te kennen de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN tk AMERSFOORT, Dat zn hoewel zich geheel vereenigende met den inhoud van het adres door den Gemeenteraad van Amersfoort dezer dagen aan Uwe vergadering ingediend, houdende bezwa ren tegen -de door de Regeering aan Uwe vergadering ingediende wetsontwerpenten doel hebbende wijziging der thans bestaande rechterlijke inrichting in het algemeen en opheffing der Arrondissements-Rechlbunk te Amersfoort in het bijzonder echter wegens het belang der zaak meent, gelijk zij dit o. a. in Mei 1870 en Febr. 1872, naar aanleiding der destijds ingediende ontwerpenreeds deedzelfstandig hare bezwaren aan Uwe vergadering te moeten kenbaar maken. By voormelde vroeger aan Uwe vergadering ingediende adressenmocht adressante er op wijzen hoezeer het belang dezer gemeente en van hare omstreken, alsmede van den handel aldaar, het behoud van eene rechtbank te Amersfoort vordert, omdat: 1. de vraag of eene rechtbank kan worden opgeheven niet alleen moet beoordeeld worden naar het getal vonnissen en beschikkingen door zoodanige rechtbank gewezen of gegeven. Al kon dit de maatstaf van beoordeeling zijn, dan nog zoude hel blijken dat de Recht bank alhier, zelfs zonder uitbreiding van rechtsgebied, eenen belangrijken en in omvang toe- nemenden werkkring heeft. Maar bovendien moet ook acht gegeven worden op den middelijken invloed welke eene rechtbank uitoefent, omdat daardoor aan de justitiabelen in het rechtsgebied een spoedig recht wordt verzekerdzonder opoffering van groot tijdverzuim en onkosten en de zetel van eene rechtbank als van zelve de gelegenheid aanbiedt rechtskundigen bijstand te ver krijgen in vele gevallenwaarin zoodanigen bijstand gewenscht is niet zoozeer tot het voeren van rechtsgedingenals tot voorkoming daarvanof tol bewaring van rechten. 2. Het gevolg van de opheffing der rechtbank zeer waarschijnlijk zoude zijn, dat ook het alhier gevestigde kantoor van de hypotheken en het kadaster naar elders zoude worden overgebrachtook dit zoude groot ongerief veroorzakendaar het voor den handel dikwijls van veel belang ister beoordeeling van het te verleenen crediet op spoedige en min kostbare wijze een onderzoek te kunnen instellen naar iemands eigendommen en de al of niet bezwaardheid daarvan. 3. Deze gemeentesedert de invoering der Fransche wetgeving de hoofdplaats van een arron dissement ook daardoor een middelpunt van verkeer is gewordenhetgeen grooten invloed uitoefent op handel en nijverheidterwijl door opheffing der rechtbank vele hooggewaar deerde en eenen nuttigen invloed uitoefenende personen de gemeente zullen verlaten en andere weerhouden zullen worden zich daar te vestigen. Vervolgens wees zij er bij die adressen op hoenaar haar oordeeleen beroep op het algemeen belang de benadecling van zoo gewichtige plaatselijke belangen niet kon billijken, terwijl dat algemeene belang dan nog meer in schijn dan in werkelijkheid zoude bestaandaar de uilgaven der schatkist zeer zeker niet minder zullen wordenterwijl de justiciabelen worden bezwaard met meerdere kosten en groot ongerief. Eindelijk werd door haar er op gewezen, hoe eene uitbreiding van het arrondissement gewenscht wasvooral met het oog op den thans in exploitatie zijnde Oosterspoorweg. Zij toonde aan dat Amersfoort door dien spoorweg als het ware een middenpunt van verkeer werd voor vele plaatsen aan die spoorwegen gelegenwaarvan er vele thans te Arnhem waarmede zij in geen directe verbinding staanhun recht moeten zoeken. Diezelfde gronden toen aangevoerd bestaan nog; niet alleen is geen enkele daarvan ver vallen, maar wat toen werd aangevoerd, wordt van meer gewichtnu bovendien de spoorweglijn AmersfoortNijmegen tot stand zal komen. De gemeenten in het kanton Rhenen gelegen komen daardoor in nadere en gemakkelijker verbinding met Amersfoort en niet met Utrecht. Dezelfde redenen alzoo die der regering aanleiding gaven om in hare ontwerpen voor te stellen verschillende gemeenten aan de reeds bestaande spoorwegen of aan den ontworpen spoorweg, hetzij in de provincie Utrecht, hetzij in Gelderland gelegen, te vereenigen in een kanton met Amersfoort tot hoofdplaats, pleiten even krachtig en dringend om Amersfoort te behouden als hoofdplaats van het reglsgebied eener reglbank. Ten slotte mag niet uit het oog worden verlorendatdoor de voorgestelde regeling van rechtsgebied voor de Rechtbank te Utrecht, deze Rechtbank zulk eenen uitgebreiden werkkring zal verkrijgen, dat men nu reeds kan berekenen, dat het hoogst moeijelijkzoo niet onmogelijk zijn zal de aanhangige zaken met den gewenschten en vereischten spoed af te doen. Wanneer rncn dit alles in aanmerking neemt, komt het der Kamer voor, dat het veeleer nuttig zoude zijn dat het rechtsgebied van de Rechtbank te dezer stede wordt uitgebreid door daarbij te voegen die gemeenten, thans onder andere arrondissementen ressorterende, die volgens de ontwerpen zouden gebracht worden onder het kanton Amersfoortwaarbij dan nog Beheel of gedeeltelijk zouden kunnen gevoegd worden de tegenwoordige kantons Naarden en larderwijk, terwijl de gemeenten Schalkwijk, Tuil en 'tWaal en Houten daarentegen als door den Staatsspoorweg direct verbonden met Utrecht, onder het rechtsgebied van ae rechtbank aldaar zouden kunnen worden gebracht; de gemeente Rhenen, die door den ontworpen spoor weg direct met Amersfoort verbonden wordtbehoeft ook niet bij het kanton Wageningen en alzoo onder het rechtsgebied der rechtbank te Arnhem te worden gebracht. Op alle welke gronden de kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort de vrijheid neemt Uwe vergadering met allen eerbied en gepasten ernstigen aandrang te verzoeken aan de voormelde ontwerpen van wet Uwe goedkeuring te onthoudentenzij die zoodanig worden ge wijzigd dat de gemeente Amersfoort als zetel eener Rechtbankzoo mogelijk met uitgestrekter rechtsgebied, daarin worde opgenomen. 'tWelk doende, De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort Amersfoort, R B. HERSCHEL, Voorzitter. 3 Mei 187a J. VAN DER LEEUW, Secretaris. Allerlei Jl. Vi ijdagochtend bemerkten de buren van de wed. Beuker te Nieuw Dordriebtgemeente Emtnen, die gebeel alleen woont, volstrekt geene beweging in haar hnis, hoewel het reeda laat was. Zij vreesden, dat haar icta mogt overkomen zijn en gingen daarom binnen. Daar deed tich een verschrikkelijk schouwspel aan hunne oogen voor; de vrouw lag, badende in haar bloed, geheel bewusteloosop den vloer bij den taiel. Zij had een gapende wond aan de onderkaak, terwijl bij onderzoek haar hoold gebeel gebeukt weid bevonden. De buren bemerkten spoedig dat het leven nog niet geweken wastij ragen gelukkig na eenigen lijd hunne pogingenom haar weder bij te brengen met een gunsligen uilslag bekroondhoewel zeer zwakkon zij op baar gedane vragen den dader aanwijzenzij noemde als zoodanig zekeren H. S.die niet ver van haar afwoont, een man van 40 jaren. Deze is in hechtenis genomen en geboeid naar Assen overgebragL De weduwe vermist ƒ30 •>iD contanten en het schijnt das dat de af schuwelijke daad is gepleegd om den diefstal te kunnen bedrijven. De dader heeft haar bij de keel gegrepen en op den grond geworpen dit laaute met zooveel geweld, dat een der balswervels ter zyde is geschoven* Ook schijnt hij haar een der heupen uit het gewrigt getrapt te hebben. Mogl bel blijken, dat de beschuldigde werkelijk deze misdaad heeft bedrevenwat hij zelf nog niet beeft bekend dan wordt het feit nog on menschel ijkeromdat hij op verschillende wijten de gunst der ongelukkige weduwe genoot. Hij bezorgde altijd haar huiswerk eu had bo vendien nog vele andere kleine vooideeltjes van haar. Rijst bij het vernemen dezer verschrikkelijke geschiedenis niet de vraag welke moord het meest afschuw wekt, deze of die op mevrouw van der Kouwen! Jut had bij bet plegen van den zijne het doel om een groot vermogen maglig te norden en daardoor zijne aanslaande vrouw en kind een onbezorgd leven te verschaf fen. Hier echter was een ellendig klein sommetje, men zegt f30, de aanleiding tot het vernietigen van een menschenleven. Zoo Jut eene levens lange tuchthuisstraf wordt opgelegdzou de dader vau dit afgrijselijke misdrijf dan wel ieta minder verdienen De herinnering van den tijd toen de vereenigde krachten van Engeland en Spanje den gemeen- •chappelyken vijand bestreden wordt verleven digd door den dood van Charles Young, een veteraan uit den oorlog van het schiereilanddie in bijna 108jarigen ouderdom Vrijdag jl. te Edin burgh is overleden. Hij was volgens het berigt in de Times in 1769 te Coldstream geboren. Hij streed onder de schotsche fuselier-garde te Corunna Talavera, BarrosaSalamanca en Vit- toria en werd te Barrosa gewond. Hij laat eene lange reeks afstammelingen na, van welke zijne 80jarige dochter de oudste is. Aan den Times wordt nit Madrid van den 29slen April gemeld dat een te Gibraltar thuis behoorende matroosEngelsch onderdaante Malaga gedood is aan boord van zijn schip, de Clementina door beambten van den fiscus. Hel schip had contrabande in. Het gebeurde heeft groote verontwaardiging gewekt en de zaak is thans in handen van den Britschen gezant. De vijftig schaatsenrijdersbanen (van asphalt), welke Londen ten gevolge van de ailerwege heer- scbende manie om op rolschaatsen te rijden reeds bezit, zijn vermeerderd geworden met een echte ijsbaan te Chelsea kunstmatig voortge- bragt door den heer Gamgee. De baan is ver kregen door onder persing gebragt zwavelzuur dal in een bak met onbevriesbare vloeistof glycerine en water wordt geleid. Deze vloei stofkouder dan ijs, stroomt door pijpen, die op den vloer der baan liggen onder twee of duim water. De buitengewone koude, die daar door aan bel water medegedeeld wordtveroor zaakt eene ijsbaan waarop zicb deze week vele schaatsenrijders verlustigden. De beer Gamgee beweert even goed een dergelijke baan te Bombay te kunnen leggen. Die te Chelsea heeft reeds navolging te Manchester gevonden. Een der Parijsche hoogleeraren in de genees kunde, prof. Gubler, heeft berigt ontvangen aangaande de vinding van een afdoend middel legen hondsdolheid. Dr. Grzy mala, te Kri- voe Ozero in Podolieeen mandie bij prol. Gubler als boogachtenswaardig bekenö staal, deelde den Parijschen hoogleeraar mededat hij in meer dan honderd gevallen en steeds met het beste gevolg menschen of dieren die door dolle honden gebeten waren had genezen door Xanlhium Spinosum (een plant, die in Zuid-Frankrijk en overvloedig in Podolië groeit.) Aan volwassen personen dient bij in den vorm van poeders gedroogde bladeren van de Xan lhium toe, en wel driemlkl daags, in giften van 60 cenligrammen. Kinderen beneden de 12 jaren ontvangen de helft dier giften. Aan dieren gaf hij vier weken lang dagelijks 96 cenligram men. Nooit nam Grzy ma la lol uitbranden zijn toevlugt. Hij heeft aan den Parijschen hoogleeraar een bezending Xanlhium-blaJen toegezonden, opdat deze zelf de proeter mede nemen kan. Te Londen werd een horlogemaker in Clerken- wall zeer gevaarlijk gewond door de ontploffing van een belsch werktuig, dat aan zijn adres werd bezorgd als een gewone doos van acht duim lengte. Bij het openbreken ontploften de bestanddeelen. De politie heeft nog geen spoor ontdektde aanleiding lot de misdaad is even min te gissen. Ook weet men niet of de vader dan wel de zoon bedoeld werd. Eerstgenoemde was bet slagtofler. Te Rudesheim is Zondag de ketel gesprongen van de lusschen die plaals en Bingen varende stoomboot «Louise." Men schat hel aantal dooden bij deze ramp op ongeveer dertig; vier lijken zijn opgevischt; twee daar wonende vrouwen worden vermist. Moody cn San key hebben met hun meetings te New-York 125.000 dollars bij- eengepreekt en gezongen. Zeker betalen zij er de verplegingskosten van voor de ongelukkigen, die door hun geestdrijverij iu een gekkenhuis zijn geraakt. Te Ommen is door den griffier van 'tkan- tongeregt een wild zwijn gescholen. Het dier had in den omtrek overal schrik verspreid en aanmerkelijke schade aangerigt door ae poot- aardappelen uit den grond te krabben. Een zand«ormer te Elberfeld kreeg in 7 jaar bij één vrouw 10 kinderen; voor de 5de maal beviel zij kortelings van tweelingen. Dat kan daar aan buis een geheele kolonie worden, als dat zoo blijft voortgaan. Paasch-Zondag was het tien jaren geleden dat bet leven van den czaar door Karakasofl werd bedreigd. Gelijk bekend is, wist een jeugdig hoedenmaker den aanslag te verijdelen en verhief de keizer zijn redder in den adelstandonder den naam van Kommissarofl-Kostromsky. Op het oogenblik dient Kommissaroff, met eer, rijkdom en decoratiën overladen als kapitein bij de Rus sische kavallerie. Men moet maar gelukkig zijn I

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2