niet noodtakel ijk dal die hoap «oiJe a«u- gcvuurd". Luide protesten werden tegen die zienswijze aangeheven. Allerlei De stad Parijs heelt een prijs van 1500 frc. ingesteld voor het huisgezindat de meeste kinderen heeft en hun de beste opvoeding geelt. De commissie, die den prijs sal moeten toe kennen, sal waarlijk geen sinecure hebben. Welk een enquête van kieschen aard I Hel openb. ministerie bij de arrondissements- regtbank te Gorinchem heelt tegen W. F. M. beklaagd van het ontvreemden van hardglas uit de fabriek van de firma Jeekel Co. te Leerdam, eene gevangenisstraf van 3 dagen geéischu De uitspraak was vrijspraak. Van de 92 agenten van politie en van 123 nachtwakers, welke 's Gravenhage heeft, moesten in 1875 respectievelijk 9 (dus 1/10) en 22 (dus 1/5) wegens wangedrag ontslagen worden. «Och lieve spreek nog eens een enkel soet woordje, waarmeê ik me troosten ksnals je er niet meer beulseide een vronw lol baar man, die op sterven lag. •Stroopwas 't antwoord. Een evtra trein voor een kleedingstuk behoort zeker tol de zeldzaamheden dezer dagen kwam het voor bij de coulerenlie van de d.rie kanseliers te Berlijn. Een der leden van het gezantschap te Weeneu was naar Berlijn ontboden. Toen hij zich kleedde voor een receptie aan 't Hof ontdekte hij met schrik dal men vergeten had eeu zeer noodig gedeelte vau zijn gala-cosiuum iutepakken. Onmiddellijk werden de bekwaamste kleedermakers van Berlijn ontboden maar deze verklaarden eenparigdat de tijd ruim een uur te kort was otn 't ontbrekende kleedingstuk te maken; hel tijdstip, waarop hij aan hunne Majesteiten moest voorgesteld worden, naderde iniusscben al meer en meer. Daar komt de kamerdienaar van den diplomaal binnenstuiven met liet onibiekendc onder zijn arm bij was te Weenen achtergebleven, had hel verzuim ontdekt en onmiddellijk een extra trein genomen om zijn meester uil zoo groote ongelegenheid te redden. I)e zaak was wel wat duur, een extra trein van Weenen naar Berlijn is geen kleinig heid maar hij zou nu niet legen de etiquette zondigen. Rabener zegt Kleider machen Leute en zegt ook de klecderen maken den man niet. Te Amerongen is een bosch gedeeltelijk ver brand dooi de onvoorzigligbeid van eeu' wan delaar, die een vlammenden lucifertmoet hebben weggeworpen. Vrijdag is het getuigenverhoor in zake J. H. Vaasstn uil Elsloo ten einde gebiagt. De beschul digde beweerde van hem ten laste gelegde moedwillige manslag niets te weten. De procureur-generaal mr. baron d'Aulnis de Bour- ouill nam jl. Zalurdag zijne conclusiën en requi- reerde schuldigverklaring en veroordeeling tot vyfjaar tuchthuisstrafterwijl de advocaten mr*. van Wintershoven en Michiels, nil Maas- tiichl,dieals verdedigers optraden, lot vrijspraak concludeerden. Hei hol zal aanstaanden Zalurdag ten 9j ure uitspraak doen. Deo 4den Mei werd ie Philadelphia het Glo- behotel geopend. Hel telt 1233 kamers 12 salons, •40 badzalen en drie eetzalen waarin 200 perso nen kunnen plaats nemen. Men schrijft uit Bodjonegoro Een Javaan uil de dessa Katjangan in het -onderdislr. Ngambon (distr. Padangan) bespeurde dezer dagen des morgens naar de sawah gaande, in de nabijheid van het bosch Medioenan, een groolen tijger, die eensklaps op hem toesprong en hem armen en aangezigt op onderscheidene plaatsen deerlijk toetakelde. Geheel ongewapend «Is bij was, viel 't den man uiterst moeijelijk zich te verweeren terwijl er ook niemand in de nabijheid was, dien hij te hulp kon roepen. Meer uit wanhoop, dan berekening, paste hij op het ondier de kracht zijner vuisten toe, en daar hij inmiddels zijne woedende oogen geen oogenblik van zijn aanvaller afwendde had hij weldra de voldoening te zien, dat deze stilhield en langzaam retireerde. Üe gewonde keerde hierop ijlings naar zijne woning om van het gebeurde rappoit te maken, met dit gevolg, dat weldra de geheele mannelijke bevolking van daar en den omtrek zich ten getale van wel 500 man verzamelde om op den vijand jagt te maken. Eeist in den namiddag echter gelakte I liet hem in zijn schuilplaats op le sporen en hem een piek in 't lijf te jagen waarmee hg intasschen aan den haal ging en zijne vervolgers al dieper en dieper in hel woud ontvlugtte. liet scheen geenc zaak te zyn den tijger in dezen toestand met rust te laien waarom de wakkere adsistcnl-wedono van Ngambon eenige dessa- boolden uitnoodigde hem verder na te zetten. Weldra werd deze onderneming dan ook met hel beste gevolg bekroondzoodat men den stouten ruslveistoorderterwijl bij onder een djatiboom liggende een vreeselijk gebrul deed hooien, met een paar geweerschoten voor goed kon neervellen. Nog dienzellden avond werd hij in triomf naar Ngambon getransporteerd. Ook de gewonde was van deze zegepraal getuige en is thans reeds weder gedeeltelijk hersteld. "TE AMSTERDAM ÏN MEI 1870. Waar is de nieuwe Stadsherberg vroeg ik aan een man die mij naar 'l liAiel zou geleiden. «Die is weg. Daar, een vijftig pas verder, heeft zijop haar houten pooiengestaan" was 'l antwoord. De steiger, altijd omzoomd met schependie haar neus bijna in de koffijkainer der heiberg staken, de aanlegplaats der loeibootjes en plezier vaartuigen, liet kantoor der Kamper Stoomboot maatschappij de commissarishuisjes ten dienste der veerschepen alles was volgens onzen geleiderweg. Daar op die plaats vervolgde onze cicerone komt het ceniraal-wereld-slationop't welk alle spoorwegen der aarde toeloopen en de schepen uit alle windstreken zullen hier straks voor anker liggen." Voor dien man had Amsterdam eene toekomst! Ik durlde mij met den «ziener" die mijn valies reeds op den grond had gezetom mij nog beter over 'tgeen hier eens wezen zal, in te lichten niet verder in le laten en staptedoor iemand gevolgd die zoo diepe inzigten had wat van de stad die komen zouden Ooslerd.-dijk op. Aan 't lióielwaar ik op logies rekende, ge komen, werd mij vrij kort le kennen gegeven, dat er geen kamer meer open was en op mijne vraag, ol dan ook in het bekende vei trekje, dat als 't ware aan 't firmament reikt, iemand logeerde, zeide de opper-kellnerja, meneert Alzoo, reglsorakcei t en naar bóiel No. 2, een volmaakt logement, zooals de kruijer verzekerde. «Alles bezet, lot Zaurdag/" hoorden wij hier, en toen ik nog ééne vraag deed was de Ledienende jonkman reeds verdwenen. Hij sprak weinig, maar lijd is geld. Tien minuien later trok mijn geleider aan de bel van No. 3 en ik vroeg aan den bediende, bedaard en beleetd 't was al over 101 «kan ik hier logeeren, diie dagen 't Laatste zou vooi een drangreden gelden. «Geen denken aan I" aalwoorddeeen kweeke- ling-kellner en toen ik eenigzins veidriclig vroeg: hoe komt dat toch zeide hijmoeite doende om a.an een knevel te trekken, die nog komen moest: «wel meneer I dat komt van de «ont- huldiging" van Thorbeckel Maar in de Kalverslraal is nog wel plaats, 't Noorden is geheel leeggeloopen om de onthulling bij te wonen en die daar van daan komen logeeren hier en niet in de Kalverslraal, want daar kunnen zij niet slapen vanwege 't rumoer." Wij dankten hem voor 't ongevraagd advies en een kwartier later waren wij goed gelogeerd terwijl de klok van ell ons op de wandeling zag in de amusante Kalverslraal. Eene groote stad, eene mooije drukke straat geslofleerd met winkels van allerlei aard en die allen tol verkwistends toe door gasvlammen verlicht dat staal gekleed, dat is in de opene lucht eene gratis gala-voorsielling. De Kalverslraal en de Nieuwe Dijk zijn in dit opzigl te Amsterdam de gevierdsten onder de zusteren en duizenden maken hier des avonds, tusschen 9 en 12 uur, eene galoppeerende- of slenter-parade, terwijl in tal van koffijhuieen of, om delicater te spreken, in café's, door oud en jong, tusschen gordijn en glas, eene wakende siesta wordt genoten met zeer uil- eenloopend doel. Waarom onze voorouders toch zooveel op hadden met den wijsgeerigen raad: «met de kippen op stok I" Een kip beeft niets beters te doen, maar de mensch, die weiken wil, vond de «kaars van zes" uit, door een Kngelschmah de zachtaardige Onderkoningin der maan genoemd. Als vroegei vóór de kaars-periode iemand des avonds iets geestigs zeide, moest hij, om zich te overtuigen dal hel begrepen werd naar den glimlach op de wang eens toehoorders voelen. Van daar die ernst in hel verleden. Met de kaarsen kwamen de jokkernijenwal kwam cr niet met gas, wat zal er komen met electrisch licht I Dat er nog leller licht komtis toch zeker. Nu zijn niet alleen onze keukens en binnen kamers en salons met gas verlichtmaai ook onze straten en stegen enbehoeft men niet meer le »°elen «elk effect hel «oord op de ,iel tu.ialuio de K.lveulraal kunnen tus.chcn 9 en 12 de oogen veistaanbaar tol elkander ■preken en die er een lechje legen een ender wil verbergen, doet beier op de Prinsengracht en Bloemgracht te wandelen. Wij verlustigden ons mei de avond ol hall- nachtelijke wandeling en gebiuikten daarna in 'tPoolscbe kuffijhuis, het zeer gezochte rendez vous van vieemdelingen eenige versnapering. Wat men er vraagt, wordt onmiddellijk aange boden en wat men ontvangt is goed, terwijl iemand die niet zwakbooldig iser overvloed van lectuur vindt. Daarom zijn velen hier zoo goed als ie huis en die er logeertwofdt door onoplettendheid niet herinnerd aan zijne penaten. Moe gereibd en moe gekeken waren wij eindelijk eens alléén in eene kamer en Achter de gordijnen een veertig voel boven den be- ganen gtonden onder weinig vrolijke mijme ringen over onze verhevene positie, sliepen wij spoedig in en deden Donderdagmorgen le 9 uur de oogen weer open, met ongeveei 300,ÜÜO menschen-kinderen om ons heen. üt er ook gewaakt hebben uil veidiiet en zorg? Waien er ook, wier hooldkuisen hard lag, alsof het niet gevuld ware met dons, maar met effecten diezooals de Times onlangs zeide, op de voddenmaikt" le huis behouren Endeze slagtofiers van onwaardig papier niet geleld er zijn nog zoovelen te Amsleid.1in, die 's avonds geen deel nemen aan de parade in-de Kalverslraat en bet goede, het aangename des levens niet mogen zoeken in die schitieiend verlichte zalen onder vrolijken kout en luim en scherts die geen zorg hebben over de betrekkelijke waarde van 'tgeen zij bezitten maar wie de viaag bekommert zal de dag van morgen ons hel dagelijksch brood geven Er woidt in eene groote stad veel genoten maar ook veel geleden I 'l Ontbijt noodigde ons en hel plan der mor gen-campagne, gister reeds ontworpen, dreef ons aan om van die uilnoodiging ook dadelijk te profiteeien, 'l Smaakte goed dat heerlijke brooddie lekkere boter en Stolksche kaas met een kopje geurige thee en daarna de Goudsclie pijp met het Handelsblad. 't Had wat in dit alles vaarwel le zeggen voor een logt door Amsterdam! Prov. Ür. Cl Mr. G. Groen van Prinsterer. Het stoffelijk overschot van wijlen Mr. G u i 1- laume Groen van Prinsterer is giste ren morgen op de particuliere begraafplaats Ter Navolging te Scheveningen begraven Aan bet sterfhuis had zich een talrijke menigte vereenigd waaronder onderscheidene corpora- tiën van geestverwanten en godsdienstige ver- eenigingen en een aantal anderen die zich aan den stoet aansloten. Boden der ministeriën en hooge collegiën volgden den lijkwagenop het rouwkleeddat de lijkkist dektewaren drie laauwerkransen nedergelegd, waaronder een van Ij. M. de Koningin. Op de begraafplaats had zich een aanzienlijke schare vereenigdwaar onder de ministers van Lynden en Heemskerk de vice-president van den Raad van State alle leden der anli-revolulionnaire partij in de Ka mers, alsmede onderscheidene liberale leden. Bij de geopende groeve werden verscheidene lijkredenen uitgesproken. Ds. Bryce opende de aandoenlijke piegligheid met eene zegening, waarna de heer Elout van Soeterwoude als vriend en medestrijder voor de belangen van Kerk en Staat da'nk zeide aan den God van Nederlanddie ons in Groen een burger had geschonkendoor wien wij het vaderland had den leeren kennen in zijne heerlijke wording bestemming en glansrijk verleden. Spr. bragt hulde aan Groens groote gaven van karakter en werkkrachten. Hij wees op de teleurstellingen en terzijdestelling bij benoemingenzoo ook in de stad zijner inwoning. Dr. Beynen sprak namens een aantal vriendengedachtig aan zijne vele geschrillen en roemrijke parlemen taire loophaan. Voor al het goede van hem ontvangenlegde hij, als dankbaar leerling, een lauwer op zijn graf. Baron Mackay afge vaardigde uil Tielwees op Groens zelfstan digen strijd voor één beginselvan wien geleerd kan wordendat op politiek en kerkelijk gebied eerlijk werd gestreden. De heer van Wassenaer heefl als volksvertegenwoordiger voor het Chris ten volk in Nederland voornamelijk hulde ge biagt aan Groen, wegens zijn«trijd tegen open baar godsdienstloos onderwijs. Hij waarschuwde tegen mismoedigheid na het verlies van den uilstekenden anti-revolutionair. Hierna werd nog het woord gevoerd door de predikanten Bryce Schrader, van Rijn en Bruiuinclkamp, waarbij hulde gehragl werd aan den strijder voor het Christelijk onderwijs, den Christus- dienaar, den weldoener, den ondersteuner en verdediger van gewetensvrijheid. Ten 1 ure liep de piegligheid onder psalmgezang af.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2