verwijld zicli op eene vreeselijke wijze ic wieken en tegelijkertijd *ich zelve het leven te bene men. Zjj wist zich daartoe een ilenclije met vitriool te verschaffenen trachtte toen door vleijen en smeeken den jonkman tol eene laatste samenkomst te bewegen. 'Ier kwader lire gai deze aan dien wensch gehoor en bezocht zijne veilatene minnares in hare woning. Eerst loo chende hij dat er iets aan was van de zaak waarover zij hem onderhield f maar ten slotte moest hij zich gewonnen gevenen beleed dat zij goed was ingelicht, en hij eerlang een huwelijk zou sluiten. Naauwelijks echter is deze bekentenis hem van de lippen, of Juiia vloog op, en wierp hem met de harlstogtelijke woorden: Welaan, «lan zal ik u een (raai bruilofsgelaat geven I den inhoud van een ileschje vitriool ia het aange zicht en sprong vervolgens uit het raam waar sij alvorens de straat te bereiken op een man en een 15jarigen jongen vielalle drie waren zwaar gekwetst, In eenige bladen vindt men de volgende bijzonderheden omtrent den nienwen torpedo die reeds in 1873 voor de Duitsche marine was aangenomen. Deze torpedo ingerigt naar het stelsel van Whitehead, heeft een visch- vormige gedaante en is vervaardigd uit duo plaatijzer. Zij heeft een lengte van ongeveer 5, voor zoover beirett het middelste bijna cylin- dervortnig gedeelte, een middellijn van J meter. Alleen aan het achtereinde komt de veelbladige schroei te voorschijn. De voortbewegende kracht bestaat uil dampkringslucht, die lot op 40 al- mosteeren is zaamgeperst. Een stalen reservoir neemt deze luebt, diedporeen met stoomkracht bewogen luchtpomp woidt aangevoerd, op, en geelt haar door een ventiel dat zich bij hel afschieten van den torpedo opent, in zoodanige mate ai, als voor de snelheid vereischl wordt. Het voorste gedeelte van het projectielde kop, bevat een springlading van 20 tol 25 kilo schietkatoen oi dynamieten heelt aan zijn punt een inechanischen ontbranding&toestel in den vorm van eenige spitse en scherpe bel- boomen, die de ontbranding zells nog verzekeren, wanneer de torpedo den scheepswand onder den kleinen hoek van 5 graden treit. De lading is voldoende om in den sterksten dubbelen bodem van de groote pantserschepen een gat van -4 vierkante meiers te slaanbehalve de overige ligt verklaarbate uitwerkingen van een zoo geweldige ontploffing. Het merkwaardigste in dit vernielingswerkluigdat door een buis in den scheepsromp wordt aigevuurdis de groote snelheid, die er aangegeven kan worden en die gelijk staat met minstens 50 maal de uitwerking van een scheepsstoomwerktuigter wijl de uilvinder bovendien ér in geslaagd is bet gedurende zijn geheelen loop onder water een regie lijn te doen volgen zoodat de construc tie van dezen torpedo eeu der krachtigste strijd middelen oplevert. Omtrent het ongeval op den Centraal-Spoor- weg Dingsdagavowd jl. meldt de Gron. Cl.: De zaak heeft zich naar wij van een ooggetuige vernamen op de volgende wijze toegedragen. In den trein was een kalkwagen opgenomen, die met kalk en steenen zwaar beladen was. Ongeveer 10 minuten voorbijNij kerk brak deze wagen de raderen vielen er onder weg en de bak werd een eind wegs meegesleept. Door 'den schok haakje die bak los van de vooralgaande goederenwagens, die met de iocomotiet een eind doorstoomden; de onmiddellijk daarop volgende personenwagen werd over den bak heen van den weg geslingerd en in stukken geslagen en ook de volgende wagens stortten omver. Met de passagiersongeveer 30 in getalis het boven verwachting goed atgeloopen niemand heelt er het leven bij verloren. Eene juivrouw uit Kampen kreeg den arm uit het lid, terwijl een paar heeren in 'taangezigl werden gekwetst. De booldconducteurdie zich op het voorste gedeelte van den trein bevonddat was door- gestooc. Jontdekte al spoedig de ramp. Na de noodige orders gegeven te hebben, stoomde bij met de locomotief door om een anderen trein uit Harderwijk te halen en zoo konden de passagiersdie inmiddels eenigszins van den schrik hadden kunnen bekomen na een opont houd van vijl kwartier hunne reis naar Zwolle voortzetten. He Zvtolsche Ct. meldt daarover De vertraging in de aankomst van den trein van het Centraalspoordie Dingsdagavond te 10,52 uur te Zwolle moest arriveeteuwerd veroorzaakt door een déraillement. Een achter eenige goederenwagens aangehaakte kalkwagen was te zwaar geladenzoodat de bodem uit dien wagen viel en dc volgende passagiers-waggons ontspoorden. Nadat dc reizigersdie in de laatste waggons waren gezeteneerst eenigen tijd vrij hevig doorecngcschud waren, bespeurden zij eindelijk, na een hevigen schok, dat zij stil stonden. De lichten waren uit. Hij onderzoek bleek dat de locomotief met negen en een halve goederen wagen nog een 500 meter was vooruil gereden. De onderste helft van den kalkwagen lag bezijden de rails. Daarbij lag een ledige wagen isle en 2de klasse onderste boven over een telegraalpaal in een sloot, terwijl de volgende wagen (1ste en 2de klasse), waarin 8 personen waren, in een schuine rigting van de rails was geraakt en tot den vloer in het zand zat. Van de 5 in één coupé gezeten heeren be kwam de heer Eikema te Zwolle een ligte kwetsuur aan het voorhoofd, knie en elleboog daarbij was zijn kleeding gescheurd in de daar opvolgende coupé waren gezeten de heer S. van Wijbe en zijn zoon. Eerstgenoemde werd aan den mond gewoud terwijl zijn toon er met een ligte schram aan de knie afkwam. Eene dame, in de andere coupé gezeteubekwam ^en kwetsuren een jufvrouw in een wagon 3e kl. te Kampen te huis behoorendebekwam een erge kneuzing aan den arm. De in dan trein aanwezige brigadier der rijks- veldwacht uit Harderwijk heelt de namen .van alle passagiers en der gewonden opgenomen ten einde procesverbaal op te maken. Door de te Harderwijk gestationeerde hulp locomotief was het mogelijk dat de passagiers omstreeks half twee te Zwolle aankwamen. In de dienst is verder geen stoornis ontslaan. De passagiers moesteq echter op de plaats van het ongeval overstappen. Men meldt uit Leeuwarden van 24 Mei. Uit Sneek zijn per exlra rijtuig gevankelijk herwaarts gebracht D. v. d. H., baudelaai «n fabrikant te Sneek, en J. A. leerling van het gymnasium te Haarlemom zich te verantwoorden over aanranding van de eerbaarheid gepleegd tegen de dienstmeid J. P. Een man en vrouw waren in hevigen twist geraaki. Eindelijk zeide zij »A1 hebt gij iels aan ie merken op mijn versland ik wil wel wedden datals we de buren om getuigen vragen zij zullen vei klaren dat van ons beideu ik het verstandigst ben." «Dal zeiden zij reeds op den dag van ons huwelijk," hernam de man droogjes. In de kelders der Fransche bank bevinden zich thanszegt de Times, 500 ton goud eeu gewigt zoo zwaar als twintig groote locomo tieven. Wat beteekenden dc schatten van Cre- s u s in vergelijking met deze f Deze goudvoor raad loch vertegenwoordigt eene waarde van negen honderd millioen gulden. Deze week begraafde eene onbekende vrouw te Herstelnaast de vaart in een omgeploegde» akker, een naakt kind, dat ongeveer 10 ol 12 dagen oud was en nog leefde. Een achtjarige knaap dit bemerkt hebbendewaarschuwde zijn vader, die hel kind in zijn huis haalde en het de noodige zorgen deed toedienen. De ontaarde vrouw is verdwenen het geregl doet onderzoek naar dit gruwelijk teil. Te Londen is onlangs iemand gestorven die eene buitengewoon groote hoeveelheid hersenen had en dientengevolge volgens de aanhangers der schedelleer een zeer verstandig man bad moeten zijn. Hij was etn metselaarsknecht en zijne hersenen waren de grootste ol zwaarste waarvan men ooit gehoord heelt. Zij hadden een gewigt van 65 oneen. De man kon noch lezen □och schrijven. Het Wag. W e e k b 1 a d wilnu de heer ti roe u van 't tooneel is getreden en er vooral voor eenheid gezorgd moet worden voor de antirev. partij een «raad van advies" instellen tezaamgesteld uil de kamerleden, waarbij enkele invloedrijke mannen der rigting zich moeten aansluiten. Er zijn tal van zaken die niet in 't openbaar kunnen besproken worden en die toch dringend voorziening eischen. Nu tirailleert ieder op eigen resico. 't Initiatie' voor die zaak kan 't W. W. niet nemen; 't hoopt dal zij hel zullen doen die wèl bevoegd zijn. Hel onderstaande strekt ter aanvulling van het verslag der zitting van den gemeenteraad van Amersfoort, gehouden 23 Mei: Voorstel van Burg. en Welh. tot het doen van twee putboringengeraamd op f 1200. De Voorzitter geeft te kennen dat er, tijdens het vaststellen van de gem.-begrooling voor 1876, eene gelden daartoe beschikbaar warenmaar at men die nu zou kunnen vinden uit de ver kregen koopsom van het Vildersboschom welke reden Burg. en Weth. magtiging vragen tot eene voortzetting van de putboringen in den loop des jaars over le gaan. De heer Visset vraagt welke plaatsen Burg en Weth. voornemens zijn hiertoe te bestemmen. De Voorzitter zegt, dat er plan bestaat de pompen te plaatsen aan het Zand en bij de manége, doen zekerheid kan dienaan gaande nog niet gegeven worden, daar de aan dacht mede gevestigd is op de pomp in de Muur huizen (nabij den lieer Prikkenwaaromtrent voorzieningen zijn genomen tegen een gevonden lekeen voorloopige proef heelt reeds doen zien dat'daar het water thans niet zoo slecht is als de heer van Sehouwenbuig vroeger heelt opgegeven. De heer Visser brengt in liet middendal de pomp aan de Langestraat volgens de. gedane aan- teekening ondrinkbaar water oplevert. De Voor zitter merkt opdat hel water uit deze pomp, die tijdelijk gesloten is geweesto. a. voor het schrobben bruikbaar is, en wijst overigens op het voorzeker af te keuren feit, dat wel eens uit de Singelgracht werd gedronken. De heer Keijser wenscht te worden ingelicht of werkelijk een kenbaar teeken op de laatstbesproken pomp aan wezig is, waaruit blijkt van de ondrinkbaarheid des waters. De Voorzitter herneemt, dat groote letters, in verf, dit aanduidea De gevraagde magliging wordt daarop met algemeene stemmen aan Burg. en Weth. gegeven. Voorstel van Burg. en Welk om de uitkeering, van het burgerweeshuis, van het nadèclig saldo van vorige jaren, dal blijkens de laatste rekening der bank van leening 2203,68 bedraagt, uit de gem.-begrooting over 1876 te vinden. De Voor zitter herinnert den ledendat daarvoor een memoriepost werd gebragt op de begrooting van 1875, waaruit evenwel die som niet kan bestre den worden. Overeenkomstig het gedane voorstel wordt zonder discussie met alg. stemm. besloten. Verzoek van P. R. de Graal onlangs benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare tusschen- school (en later elders)om ontslag tegen i Juni a. s. De Voon. stipt aandat de brief op 21 April is ingekomen enmen wel niet anders zal kunnen doen dan hel gedane verzoek in willigen. Op zijn voorstel wordt het gevraagd ontslag met algemeene stemmen verleend. De Voorzitter noodigt de heeren Herschel en van Beek uit voor dj volgende benoemingen het stembureau te willen vormen. Overgaande tol de keuze van een gem. veeartswordt lezing gedaan van de lijst der sollicitanten ten ge tale van vieren daaruit met eenparige stemmen benoemd de heer A. 0verboschgom. veearts te Barneveld. Tot lid der commissie van toczigt op het middelbaar onderwijsin plaats van Jhr. Mr. de Jongenaar elders vertrokken wordt Mr. J. van Binsbergen benoemd mei 7 stemmenMr. W. R. Alingh erlangde 3 st., 2 briefjes waren in blanco. Tot leden der openbare gezondheids-commis sie worden benoemd Dr. A. 11. C. van Driel aftredend liden voorts (in plaats van Dr. van Walchrennaar elders vertrokken) Dr. A. van der Loeff Pz. met 7 st., bij herstemming met den heer Keiiserdie zich van medestemmen onthield en 4 st. verkreeg. Verzoek eener commissie van hel Amcrs- foortsch depart, der maatsch. lot nut van 't al gemeen om voor het stichten van eene be waar- of voorbereidingsschoolvoor kinderen uit den meer- en iningegoeden burgerstand waaraan dringende behoefte bestaat een ge deelte gronds in gebruik af te staannamelijk een gedeelte 1. van het plantsoen aandcSlijk- poorlgroot p. m. 7 M., of 2. van het met boomen bezette zand (achter den tuin behoo rende tot dc woning van den lieer Versloot) ter lengte van 30 en breedte van 9 nieters. De Voorzitter stelt voor dit rekwest orn praeadvies te stellen in handen van Burg. en Weth., zoo niet aan eene speciale commissie de voorkeur gegeven wordt. De heer Herschel geeft in over weging het verzoekschrift naar de afdeclingen te verzenden. De Voorzitter verklaart zich be reid als geen der leden bedenking heeft tegen zoodanig renvooidit voorstel over te hemen en wordt daartoe z. h. o. besloten. Ingekomen zijnProces-verbaal van opname der boeken en kas van den gera.-ontvanger dd. 12 April, op welk tijdstip in kas is bevonden 9440,46]. Ter secretarie. Voorstel van burg. en weth. om 1o. aan de openbare tusschenschool nog eene hulponder- wijzeres aan te stellenbevoegd lot het geven van onderrigt in vrouwelijke handwerken op eene jaarwedde van f 550 /(iOU en 2o voor bezoldiging van twee helpsters 100 beschikbaar te stellen. Ter secretarie en te behandelen in een volgende vergadering. Voorstel van Burg. en Weth. om 1*. aan de hulponderwijzers van de openbare armen schoolraej. Grossouwbevoegd tot het geven van onderrigt in vrouwelijke hondwerkende verpligting op te leggen mede onderwijs iu de handwerken te geven, en hare jaarwedde met 50 daarvoor tc verhoogen2®. voor bezoldiging van helpsters /5Ü meer beschikbaar testellen. Als voren.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2