M tchitt Ukrainian woninjnn mat b*ro verdiepiugen eu skap- utMDbaar ipreLsn v&n oma unuwo en donkere pleinen eu «an onxe aombere (triten tonder licht en lacht. 'Zij rotte groote oogen op en twx» mij ook moeljelijk gevallen hnnr ook maar eenige illnaia te ostrooven maar dea avonda beloonde rij mijne opregllicid. •41a gy geen tuin hebt reide tijmet een bevnlligen glimlach tolt gij te meer «an bloemen honden I" kin tij gaf mij een heerlijken ruikereven te voren door haar geplakt. Op t relfde oogenMik kwam haar broeder vddr met een rijtnig betpannen met een excellent paard. Daar wij te Zweeloo niet konden overnachten wilde bij ons verdere vermoeijenia bes po reu eu naar CoeTOiden brengen. •tUur van vertrek aloeg en wij moeiten, niet tonderleedweten, van date vriendelijke familie echeiden. Vergeet reide de hoer Leaturgeonom de hand drukkende niet ganach en al het kleine Zweeloo en rijn eenvoüdigen dorpaleeraar". t Viel om niet moeijelijk dat te belooven en het nakomen dier belofte wal om N««r ui) van goederhand vernemen, heefl Hendrikus Snijders, beschuldigd van de wed. Beuker ie Nieuw-Dordrechl in den nacht van 27 op 28 April II. te hebben vermoord Vol ledig sijne schuld aan den regter-commissaris bekend. Volgens die bekentenis moet hij de vreduwe niet hebben builen geroepen maar door de deur van het schapenhok zijn binnengedron gen. Bij de deur van het woonvertrek gekomen vond hij deze gesloten. Daarop heeft hij de weduwe die te bed laggeroepen om de deur te openenmaar deze wilde niet opstaan. Op lijn herhaald vragen en op zijn voorgeven, wat jenever te willen hebben voor het kind dat niet wèl heette te zijnheelt zij echter de deur geopend. Naauwelijks was dit geschied, ol sij ontving eenea hevigen vuistslagdie haar op den grond deed storten. De booswicht is toen dadelijk op haar gesprongen en heeft haar aóó toegetakelddat een der halswervels ge broken en een der heupen is ontwricht. Ver volgens heefl hij haar geruimen lijd (men zegt wel een half uur) met duim en vingerde keel toe geknepen en zoo geworgd. En waarom beging nu de onverlaat deze verschrikkelijke misdaad? Alleen om zich meester te kunnen maken van negentien gulden vijftig cent. Hij had wel is waar verwacht wat meer te zullen vinden, maar die verwachting stond toch in de verste niet in verhouding met bet gepleegde gruwelstuk. De justitie heeft zich voor eenige dagen voor de tweede maal naar Nieuw-Dordrecht begeven en aldaar op nieuw een onderzoek ingesteld waarbij zij bet zakjewaarin het geslolene geld was geborgenheelt gevonden in de boekweit- doppen op den zolder van Snijdera' huis. Niet zonder zeer veel moeite moet de justitie, die de zaak met veel beleid tot klaarheid schijnt te hebben gebragt,-daarop den beschuldigde, die steeds ontkendede bekentenis hebben ontlokt. Wij zyn overtuigddat ieder dit met genoegen zal vernemen, omdat daardoor de gelegenheid ontstaat den snoordaard zijn verdiende loon te geven. Indertijd hielden wij deze zaak voor veel erger nog dan den moord, door den beruchten Jut gepleegd. Sedert het bekend worden der bijzonderheden zijn wij in dit gevoelen gesterkt. Bet monster, dat voor de som, welke Snijders meende te vinden een tnensch om bet leven kan brengenverdient vooral niet minder dan Jut levenslange gevangenisstraf Pr. Dr. Gt. Eindelijk toch veieeaigd. De Tribüne schrijft Voor ongeveer zes jaar bad zich een jong man uit de provincie Silezië te Berlijn met de zuster van een koopmaneen beeldschoon meisje verloofd. Er deden zich echter hinderpalen op, en op zekeren dag teide S. dit was de naam van den bruidegom, tot zijn bruid: iMalbil- d e I ik kan u nog geen behoorlijk beslaan aanbieden maar ik hoopaan gene zijde van den Oceaan mijn geluk te maken ik ga naar Amerika, beloot mij te wachten; blijf mij trouw, vijl jaar, zooals ik u trouw zal blijven." De bruid stemde hierin toe en een maand later was S. reeds op zee. Twee jaar waren sedert dien avond verloopen en geen enkele regel schrilt van S. was M a t h i 1 d e in handen gekomen. Nu wiert een ander jong mande eigenaar van een meubelmagaznnom de band van het meisjedat na een korten tijd mevrouw M. werd. Drie jaar later stierf M. en liet zijne vrouw en twee kinderen in de treurigste om standigheden achter. De jeugdige weduwe werd krankzinniggenas echter na een driemaande- Itjksch verblijf in een gesticht. Op een van de eerste dageo van de maand Mei zat zij des morgens met haar kleinste kind op den schoot terwijl het oudste in de kamer speelde, toen de deur zacht geopend werd en plotseling een sierlijk gekleed heer voor haar stond. Toen zjj hem zagwerd zij nog bleekeren zonk be wusteloos neder, 'l Was S. die na eene zesjarige afwezigheid als rijk man teruggekeerd was niet om zyn bruid al te halen, want bij had haar huwelijk vernomenmaar om de vrouw van een ander nog eens te zien. Hier eerst vernam kg den dood van baar man, en haar ongeluk. Aan het laatste zou door aijn lielde en hoog hartigheid een einde gemaakt worden. «Uet woord, dat ik hel meisje gal, loa ik bij de weduwe in I" zeide hij eenige dagen later tot de nog altijd schoone vrouw, «het nieuwe vadeiland zal u een nieuw geluk bereiden.' Een boertjeergens in Duilschland was voor jaar en dag met zijn vrouw bij geachriile over eengekomen dat na overlijden een hunner de helit van 't gemeenschappelijk vermogen zou overgaan op de verwanten van bem ol haar die 't eerst kwam te sterven. Onlangs overleed de vrouw plotseling. De droetenis des mans was grenzeloos, te meer daar aij geen testament had nagelaten, waarbij bedoelde overeenkomst werd opgeheven en bem het geheele vermogen toebedeeld weid; doch het boertje wist raad hij lei de doode aan kant, terwijl in haar bed een complaisantc buurvrouw kroopdie de rol speelde eener doodzieke gade, welke den notaris, die in den avond gehaald werd en in de val liep, een testament in de pen gal, geheel ten voordeeie van den in smart verzonken echtvriend. Waarschijnlijk zou het bedrog nooit ontdekt zijn, indien de notaris niet toevallig den dokter der overleden vrouw ontmoet had; in den loop van het onderhoud kwam ookongezochtter sprake bel sterfgeval, volgens den notaris dien morgen voorgevallenwaarop de geneesheer in 't midden bragl, dat hij zich vergiste, terwijl de patiënte reeds 's middags te voren ter eeuwige ruste was gegaan deze tegenspraak gal aanlei ding tot verdere ophelderingenleidende tot inhechtenisneming van den speculeerenden boer. Dc opstijging van den luchtballon had maan dag jl. te Utrecht door den hevigen wind onder zeer bezwarende omstandigheden ten 4 u. 40 min. plaats. Kapitein de Pauw werd vergezeld door de heeren jhr. de Beaufort, A. Mijnlief en J. J. Mollema. Ten 5 u. 45 min. daalden zij neder te Kootwijkerbroek1uur boven Barneveld. Met het Oosterspoor kwamen zij in welstand weder te Utrecht terug. Te Utrecht heelt een fatsoenlijk gekleede dame, die erg dronken op straal liep, een standje van belang verwekt. Ten slotte waren twee polilie-agenten zoo galant haar naar haar woning te geleiden. Voor de Londensche Central criminal Court werd dezer dagen eene allerzonderlingste zaak behandeld, la February j.l. verscheen eene ad vertentie in de Daily Telegraph van den volgenden inhoud: «Doctoren, die geldgebrek hebben, ol studenten die ervaren zyn in de kennis van geneesmiddelen en der anatomie, worden uitgenoodigd zich aan te meldenom tegen geldelijke belooning eene belangrijke proeve te nemen." Een medisch student, Vance genaamd, antwoordde hierop en nu bleek betdal de steller der advertentie iemand wasdie zich door vergil het leven wilde benemenzonder dat de sporen van het misdadig plan zouden blijken. Vanze, tuk op de uitgeloofde 100 p. st. schreef iels voor. Ongelukkig voor de betrok kenen vièl de correspondentie in banden der politie. De medische student werd gearresteerd en evenzeer Ellen Sneede vrouw van een handelsreiziger, die baar leven moè was. Zij stonden leregl wegens moordaanslag. Vance werd veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf en de «tomanlische" dame lot zes maanden. Van de achrale opkomst bij vergaderingen van kiesvereenigingen is tbans weder eene bij drage geleverd want de vergadering der liberale kiesvereeniging Orde te Rotterdamtol bet stellen van een candidaat voorde prov. Stalen, werd Dingsdag jl.wegens bet gering getal opge komen ledenverdaagd tot morgen. Daar zich in da laatste dpgen weder meer gevallen van hondsdolheid hebben voorgedaan dan in den eersten lijd na het in werking treden der bekende hondenwei, heelt de Minister van Binnenl. Zaken den Commissarissen des Kouings in de provinciën aangeschreven ruimer gebruik te maken van hun bevoegdheid om in de geheele Erovincie ol in een gedeelte er van het muil- orven voor te schrijven. Tot dusver was alleen io Noord-Brabant van die bevoegdheid gebruik gemaakt. Thans ia zij ook op een deel van Limburg toegepast. Zeer getroffen is men te Brussel door den dood van een Brusselschen handelaar, die, ten gevolge van vergiftiging, begaan door een droo- gist, zuringzout in plaats van en gelach zout, dal bij had gevraagd, als purgeermiddel Sebruikt heelt. De dtoogisl zal verooi deeld wor- en maar beter ware het dat aan allendie gevaarlijke zelfstandigheden verkoopende ver- pligling wielde opgelegd de Hesschen te voorzien van etiketten waarop met groote letters te lezen staatvergif. Aiuil. Ct. I NEDERLANDSCI1E CENTRAAL-8P00RWKG. Opbrengtl over de maand Mei 1876. 1875. Reizigers f39,902,72 ƒ39,001,59' Bagage 1,070,97 1,146,60 Bestelgoederen. 4,383,57 3,643.01 Koopmansgoeder. 12,581,99 8,376.70 Vee, Paard., Ryt 8,469,23 8,133,15 Diversen 2,545,59 1,164.52' 68,954,07 61.465.58 Opbr. van p°. Jan. lot uit. Mei 1876 330.900.11 1875 267,137.57 Meerdere opbrengst over 1876 63.762.54 Per dag en per Jtilomeier in Mei 1876 ƒ21,81 1875 *19,44 van 1°. Januari tot 31 Mei 1876 >21,34 1°. 1875 «17,34 De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie UTRECHT, brengt ter kennis van een ieder, dat, hoogst waarschijnlijk te beginnen den 15 dezer, door het Regemênt Rijdende Artillerie twee A drie maal per week schietproeven zullen worden gehouden met een achterlaadkanon op het terrein genaamd de groote Vlasakkerszoodat bedoeld terrein voor hel publiek geruimen tijd onveilig zal zijn. Utrecht, den 6. Junij 1876. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. AMERSFOORT, 8 Junij 1876. De werkzaamheden aan 's Rijks Veeartsenij school te Utrecht, waarvan m ons nummer van Vrijdag jl. melding werd gemaakt, als zullende op J7 dezer worden aanbesteedzijn geraamd op ƒ66,000. Dingsdag jl. is door den luitenant-kolonel F. P. K1 ij n s m a komraandanl in hel 9e kommandement der genie te Amersfoortaan besteed het bouwen van twee stallen aldaar waarvan de raming ƒ92,500.was. Dit werk isbehoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, gegund aan den minsten inschrijver den heer D. van der Tas te Chariots, voor ƒ88,100.De hoogste inschrij ving was ƒ98,900. In het Va d. leest men: «Naar men schrijft uit Amersfoort heeft aldaar jl. Donderdag op nieuw een «Schnilzclyacht" plaatsgehad, welke, door prachtig weder begunstigd, met het beste gevolg is afgeloopea Behalve de officieren van het regiment rijdende artillerie namen daaraan deel de onderdirecteur van de Rijschool te Venlo 1. luit. Versluijsde ritm. de Bas, de baron Nepveu en de luitenants Blaauw, Storm de Grave en Haitsma Muiier van het 3. regiment huzaren uit 's llage. Nadat de luit. Bake een half uur vroeger was vooruitgegaan als vos. volgde te ruim elf uren het jagtgezelschap onder geleide van den heer van Löben Seisdc hun- tingmaster", in de rigling van de Treeksche duinen. AD vroeger waren de landwegen alge- sloten, en zocht rnen het spoor van den vos over natte slootenbreede greppen, waarachter enkele malen hooge dammen opgewornsn, dwars door dichte dennenbosschen over bouwland hoogten en laagtenterwijl de te volgen lanen door hindernissen van allerlui aard, faehtnendam- men en vaste barrièren enz.waren afgesloten. Vooral de laatste hindernissen daar, waar een breede boschweg op de heide uitloopt en de vos werd omsingeldbood een schoon schouw spel alle paarden overwonnen die in gestrektcn galop; op het «Hallelik" waren schier alle deelnemers tegenwoordig. De jagt was te half twee uren geëindigd. Na afloop, werd in de tuinmanswoning van de Treek een eenvoudig «luncheon" gebruiktallen keerdenhoogst voldaan en met een billijke waardeering der ruiterlijke verdiensten van den geoefenden «hun- tingraasler", en met een juist besef van de hooge waarde dezer echt militairenuttige oefening en uitspanningnaar Amersfoort terug. Een gulle gemeenschappelijke tafel besloot dit eerste Juni-fcest." Gelijk bekend is worden de gasfabrieken op vele plaatsen door de gemeenten zelve geëx ploiteerd. Terwijl de regten te dier zake ver schuldigd steeds als plaatselijke belastingen werden beschouwd vallende in de termen van art." 254 der gemeentewet heeft de Regering thans eene andere zienswijze gehuldigd, en zijn de gewestelijke besturen door den Minister van Binnenl. Zaken uitgenoodigd dc betrokken ge meentebesturen tot intrekking der verordeningen, daartoe betrekkelijkaanleschrijven en voortaan deze inrigtingen als ondernemingen van publie- ken aard der gemeente aanteuierken. Het staat alzoo deze besturen thans vrij zoodanige onder-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2