gemsgiigden der buUenlandsche fondsenhouders heelt den minister Ganovas hel verlangen te kennen gegeven, dat het gouvernement een middel moge vinden om de schuldeischers van den staal tevreden te stellen vóór dal hel dienst- jaat 1076-77 inlieedt. De commissie heek tevens een betaling van de vervallen coupons gevraagd. De minister heeft geantwoord, dat de zaak op sijn tijd beslist zou worden en wel in dien zin, dat alle belangen zooveel mogelijk zullen worden bevredigd. De Liberté, een orgaan van sensatieberig- ten, meldt-onder reserve, dal de ex-keizerin Eugenie eerlang in het huwelijk zal lieden met den schatrijken Eugelschen edelmaa, lord D u t I a n. De Bonaparlisten zijn zeer veront waardigd over dit «onwaardig verzinsel". Een correspondent meldt, dal men te Con- stantinopel bezig was met het opmaken van den inventaris van Abdul Aziz* nalatenschap m. a. w. met hel opsporen van de door hem geborgen of misschien wel reeds verborgde schatten. Het Conslantinopeler blad Slambul geelt althans te verslaan, dat men omtrent die schatten buiten gewoon teleurgesteld is. Een groot aantal kistjes, waarin de legendarische 30 millioen pond sterling moesten zijn waren volkomen leeg. Men vond slechts voor 8 millioen pond (nominale waardel) Turksche schuldbrieven en vijf met goudstukken gevulde cassettenwaarvan de inhoud op 600,000 Turksche ponden geschal wordt. Men ontdekt, naar 'l schijnt, meer pas siva dan activazoo is het privaat vermogen der Sultane Valide, 5 millioen pond, tol op den laatslen penning verdwenen zoo vond men wel een lijstje van effecten en papieren van allerlei aardhet lijstje is waarschijnlijk uiterst zorgvuldig bijgehoudenmaar de stukken ont breken. Evenzoo is nergens het grootste deel der beroemde diamanten en edelgesteenten te vinden, waarvan Abdul-Aziz, die voor dergelijke zaken een zwak had van lieverlede een zeer respectabele verzameling moest hebben. Men zoekt te vergeefs de juweelen en ontbrekende papieren in alle hoekea en houdt een waakzaam oog o|> allen van wier vingeis men vermoedt dat zij een bijzondere aantrekkingskracht voor kostbaarheden hebben, doch de hoop om al het verlorene terug te vinden moet uiterst gering zijn. Uit Constantinopel verneemt men, dat ook daar het officiëele berigt over den dood van sultan Abdul-Aziz niet gelooid wordt, en men vrij algemeen het er voor houdtdat hij op verlangen van zijne raoeJerwelke bovendien zelfmoord zou willen plegen, door gesnedenen van den harem is verwurgd geworden. Die vrouw, voor welke hel plotselinge einde van haren in vloed verschrikkelijker dan de dood moet zjjn geweestzou door het vermoorden van haren zoon aan zijnen opvolger den gevoeligsten slag hebben willen toebrengen doch daarin vergiste de dauie zich. Met den toestand volkomen bekendmeende zij als zeker te mogen aannemen, da; bet plotseling overlijden van den ex-sultan door niet weinigen zou worden opgeval als een van wege de regering bewerkten moonlen hiermede verbond zij misschien de hoop op deze wijze de nieuwe regering zwart te maken bij de europesche mogendheden zoowel als hij de gematigde Turken-partij. Zij had volstrekt niet kunnen vermoeden dat, gelijk het geval u, de muzelmannen eenstemmig den dood van den ex-sultan als een gelukkige gebeurtenis zouden aanmerken. Allerlei De paarden-tenloonstelling te Londen heeft veel belangstelling ondervonden. De exercitiën met paarden gelukten echter niet in alle opzigtentrouwens eene opgezette heg met 14 voet water, op drie voet diepte, daarachter, bekend onder den naam van de watersprong", deed menigen rijder en rijderes een nat pak halen. ifen meldt uit Assen De instructie in de zaak van een ingezetene van Koekange gemeente de Wijkbeschuldigd hel ijkmerk te hebben nagemaaktis afgeloopen. Hij is uil hel huis van arrest en justitie alhier naar Leeuwarden getransporteerd, om daar te recht te Haan. De proefnemingen met 't groot6te stuk geschut ter wereld, 't nieuwe 80-lons-kanon te Woolwich, worden nog steeds voortgezet. Dit stuk zal der Regering op eene aardige som te staan komen; want hoewel de kosten er van aan 't departement van oorlog op 8000 pd. st. geraamd waren heeft men er thaoi al 25,000 pd. st. voor uitgegeven. Daarbij moet 5000 pd. st. komen voor 't transporteren van 't ontzettend zware ligchaam naar de kuslbalterij of aan boord van 't schipwaur 't zal moeten dienst doen. De proefnemingen zijn mede riet voor eene kleinig heid te doen. Elk schol toch (en er zullen er minstens honderd moeten gelost worden) kost 25 pd. st.; op eene lading van 125 t50 kilo buskruid wordt een zorgvuldig afgewerkt stalen projectiel gestampt, dal 725 kilo weegt. Hoeveel duizenden dan nog 't affuit en de hydraulische toestellen lol laden en rigten zullen moeten kosten, is nog niet eens becijferd. Niet over dreven is daarom het beweren dat men vroeger een geheel linieschip had voor hetgeen thans een enkel stuk geschut kost. Maandag ochtend sloeg eene zeilbootdie met 12 man en een kind van Eastbourne een pleiziertogtje naar het Engelsche kanaal zou doen door eene windvlaag om slechts bleef één man de eenige die zwemmen kon behou den. Hij hield het kind op een riem boven water, doch dit stierf spoedig aan wal. Slechts twee der elf man die verdronken, waren gehuwd, en de meesten jonge ambachtslieden. Met zekerheid bericht mendal Z. K. II. de Prins van Oranje te Parijs in den echt i> vereenigd met eene dochter uil een der achtens waardigste, familiëa van ons land, waarvan ons de naam bekend isdoch dien wij voor heden nog niet noemen. (De Telegraaf.) De luchtballon De Nederlander is maan dag namiddag ten 5 ure 45 min. in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam opgestegen. Alleen de heer De Paauw en zijne dochter maakten de reis mede. Ten 6 uur 40 min. is de ballon te Oudewatcr in het weiland van Jan Van Schaik neergekomen, navolgens getuigenis van den luchlschipper eene heerlijke reis te hebben gemaakt. Een ooggetuige meldt te Sclieemda (Gron.) gezien te hebben een stoomploeg die de énorme som van f 30.000 heeft gekost, en door een landbouwer voor eigen rekening is aangekocht en gebruikt zal worden. Dezelfde landbouwer heeft in hel vorig jaar een dorschmachine aangekocht, voor de niet minder kolossale som van 20 duizend gulden. Beide machines zijn allerbezienswaaidigst en lokken tal van bezoekers van heinde en verre uit^ Gemeenteraad van Amersfoort Ter zitting van den gemeenteraai van Amers foort van Dingsdag 13 Junij jl.. gepresideerd door den Heer Burgemeester, Mr. A. Cr. Wijets, waren aanwezig 14 leden; afwezig de Heer Herschel met kennisgeving van verhindering door uilstedigheid. De notulen der vorige vergadering woruen na lezing goedgekeurd. Aan de orde van behandeling zijn de ter vorige zitting ingebragte voorstellen van Burg. en Weth., strekkende 1°. om aan de openbare tusschenschoolop eene jaarwedde van 550 a 600nog eene hulponderwijzeres aantestel- len, bevoegd tot het geven van onderwijs in de vrouwelijke handwerken2°. om de jaar wedde der hulpondervvijzeres aan de openbare armenschool met 50 te verhoogen voor het door haar te geven onderwijs in vrouwelijke handwerken. Zonder discussie worden deze voorstellen achtereenvolgens aangenomen met algemeene stemmenwaarna op gelijke wijze eene som van f 150 beschikbaar wordt gesteld voor bezoldiging van 3 helpsters aan opgc- melde scholen. Verzoek van eene commissie uit het Nuts- departement om afstand van grond voor eene bewaarschool. De heer Melho/st ontvouwt de redenendie hem tot eene ondersteuning van de gedane aanvraag bewegen. De heer Keijser zou, bijaldien het verzoek, zooals het daar ligtniet voor inwilliging vatbaar isgaarne zien dat de Raad verklaart de oprigting eener school als de ondervverpelijke wenschelijk te achten. De VootziUer, hoewel voor zich daartoe geneigdvindt het afleggen van dusdanige ver klaring moeijelijk voor den gemeenteraad, wiens gevoelen trouwens uit de rapporten der afdee lingen genoegzaam blijkt. De spreker voegt er bij met den afstand van geen der beide in het rekwest aangegeven plaatsen zich te kunnen ver eenigen. Overeenkomstig de concJusiën, vervat in de rapporten der afdeelingenwordt daarop met 13 stemmen tegen 1 (die van den heer Methorst) tot afwijzing van het verzoek besloten. Verder is aan de orde eene missievc van curatoren der latijnsche scholenwaarbij dit college den wensen uitdrukt dat door het ge meentebestuur krachtige pogingen worden aan gewend om van het rijk een zóó groot subsidie voor de oprigting van een progymnasium te erlangendat de uitgaventen laste van de gemeente komendejaarlijks niet méér bedragen dan p. m. 3200welke de optehcflen latijnsche scholen thans kosten. De Voorzitter geelt lezing van een zoo even door hem op den lessenaar aangetroffen adres van den president van het (sints ruim 150 jaai) te Amersfoort gevestigd seminarie der Roomsch Katholieken van de oude Klerezic waarbij nainens het hoofdbestuur van dat seminarie in krachtige bewoordingen aan gedrongen wordt op het doen van de noodige stappen voor de vestiging vaneen progymnasium in vervanging der sinds vete eeuwen alhier be staande latijnsche scholen. De Voorzitter vraagt machtiging aan Burg. en Weth. te verleenen oin namens den gemeente raad zoodanige stappen bij den Minister van binncnlandsche zaken te doenter verkrijging van een progymnasiumzonder vermeerdering van de tegenwoordige uitgaven. De heer van Walchren op het belangrijk verschil tusschen de twee inrichtingen wijzendewenscht eerstens dat bij den Minister in het midden gelaten wordt of men hier verlangt een progymnnsiuin dan wel een gymnasium, en wijders dat Burg. en Weth. mondeling de zaak gaan bespreken, des noodig in buitengewone audiëntie. De heer van Persijn ondersteunt het door den heer van Walchren aangegeven denkbeeld. De heer van Heek doet het voorstelen wordt daarin onder steund door den heer Schelt usoin deze zaak naar de afdeelingen te verzenden en inmiddels eenig plan of begrooling van kosten te doen overleggen. De heer van Walchren ontraadt uitstel, dat tengevolge zou kunnen hebben dat Amersfoortin deze door vele andere gemeenten voorafgegaanvruchtclooze moeite deed. Na verwerping van het voorstel van den heer van Heek met 11 legen 3 stemmen (de hoeren SchellusLagerweij en van Heekwordt het door den heer van Walchren gedane voorstel aangenomen met 13 stemmen tegen die van den heer tan Heek. De Voorzitter noodigt de heeren Lagerweij en van Walchren uitvoor de volgende benoe mingen het stembureau te willen vormen. Overgaande tot de benoeming van een hulp onderwijzer aan de openbare armenschool wordt daartoe verkozen de heer D. F. van Slooten te Renswoude, terwijl de heer C. Heilijs van Uarmelen lot hulponderwijzer aan de openbare tusschenschool wordt benoemd. De bij art. 178 der gemeentewet bedoelde verordening vermeldende de verordeningen waaraan voortdurende kracht is toetekennen wordt zonder discussi" met algeineene stemmen vastgesteld. Ingekomen zijn de rekening van liet burger weeshuis over '1875, ten bedrage van 11328,97, in ontvangst en uilgaaf, waaronder f 1549,57 aan subsidie uit de gemeentekas ontvangen. Te onderzoeken in de afdeelingen. Verzoek van eenige ingezetenen om eene incer gewenschle verandering te brengen in den toestand der gootloopende langs lmnne woningen aan het gedeelte der Langeslraatvan de Kromraestraat tot de Zevenhuizen. Dit aan Burg. cri Weth. en overige leden des besluurs gerigt adresgeschreven op onge zegeld papier, wordt zonder hoofdelijke omvraag, op voorstel van den Voorzitter verzonden waar het behoort. Afdruk eener brochure getiteld «een woord over de spoorwegverbinding AmersfoortNij megen" door Vrecde. Ter Secretarie. Goedkeuring van Gedeputeerde Stalen op eene voorgedragen af- en overschrijving op de ge- meente-begrootingover 1875. Voorinformatie. Rapport der commissie omtrent de werken buiten de kleine Koppel en het leggen van eene vaste brug over de Eein door de lloll. ijzeren Spoorwegmaatschappijhij welk rapport den gemeenteraad in overweging wordt gegeven om onder toezending van de betrekkelijke stuk ken aan den indertijd geraadpleegden reglsge- leerde, van dezen een nader advies inlewinnen omtrent het regt van eigendom op het gedeelte der rivier de Eemloopende van dc Koppelpoort tot de zoogenaamde Spijker. Ter secretarie cn te behandelen in eene volgende vergadering. De rijksveearts van Stadcn deelt in uet Dagbl. msdedat hij in de laatste maanden, gedurende welke in de residentiestad de muilkorl- wet van kracht ismeer honden met oog- en oorkwalen en hersenziekten behandeld heeft dan in de neger voorgaande jaren. Dit heelt hem bevestigd in de ovei tuiging dat dc muilkorf schadelijk voor de honden is. Hij deelt voorts een geval mede van een hondjedat door den muilkorf een wond achter de knak had gckiegen. Hel ijzerdruad drong er in en het vleesch groeide er weder overheen. Men lette niet op het dier dat schromelijk veel pijn leed en niet kon dulden, dal men 't aanraakte. Eindelijk bespeurde men wal er scheelde en het dier werd door een operatie uit zijn droevigen toestand verlost. Dit voorval haalt de schtijver aan als een bewijs, dat werkelijke hondsdolheid hoogst zelden voor komt anders toch ware dat beestje van pjjn en ongemak dol geworden.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2