baren de staarten der menschen noodig. Waar zal het eindigen Als zij maar met der tijd geen edeler ligchaamsdeelcn voor baar toilet vorderen". Op den Holl. IJzeren spoorweg heelt men een begin gemaakt met een nieuw systeen van ver lichting, dat in de meeste rijtuigen reeds is toe gepast en aanvankelijk goede resultaten oplevert. In plaats van het lamplicht worden de rijtui gen thans verlicht door middel van kaarsen zoo als die reeds op de Russische en sommige Duitsche spoorwegen in gebruik zijn. De kaals, ter lengte van 6} en ter dikte van 3*. cM. bevindt zich in eene koperen bus en wordt door eene veer van zeil naar boven gedrukt al naar mate zij verbrandt. De gebeele verbranding ge schiedt in den tijd van -4a 5 uren. De lichtsterkte ia gelijk aan die van eene goed brandende oud model-lamp. Aan het gebtuik van dit procélé dat vervaar digd wordt in de fabriek Apollo te Schiedam zijn vete voordeelen verbonden. Bij eene zeer eenvoudige exploitatie heeft men eene voort durende lichtsterkte, hetgeen bij het gebruik van lamplicht door hel spoedig korsten van de pit, niet het geval is. Ook de controle op het ver bruik is naauwkeurigerterwijl de nieuwe ver lichting tevens eenige financiële voordeelen zal afwerpen welke met meer juistheid te bepalen zijn, wanneer daarmede gedurende één jaar de proef is genomen. Op deze gronden is bet te ■verwachten, dat deze verlichting, welke die van hel olielichl in kwaliteit overireltop den Holl. spoorweg meer algemeen zal worden. Delft20 Junij. Toen Zondagnamiddag de trein die ten 2.28 naar 's Hage vertrektaan get station alhier stilstond viel een conducteur bij het ophalen der kaartjes van de loopplank van een der waggons die juist op de brug stond waardoor de man in liet water leregt kwam. Goed zwemmer als hij wasredde hij zichzelven en kwam op het droge, zonder zelts zijn lang en kaartjes die hij inde hand had een oogen- blik te hebben losgelaten. Dingsdagnacht kreeg een man te Utrecht, terwijl hij reeds te bed lag twist met zijn huis vrouw welke zoo hoog liepdat zij hem met een klomp en een deksel van een privaatbril een verwonding aan het hoofd toebragl. Te Hamiltonin het Schotsche graafschap Lanarkshire, zijn tengevolge eener dynainiet- ontploffing in een smidse 6 personen onder welke een politieagent, die zich toevallig daar ter plaatse bevond gedood terwijl een zeven de zoo erostig gewond isdal ook gevaar voor zijn leven bestaat. Een zeldzaam sterfgeval heeft zich onlangs te Sheffield voorgedaan. Een I7jarig jongeling uit Yorkshire was met bel Pinksterfeest in de stad gekomen. Hij meende het feest niet beter te kunnen vieren dan door eens lekker te smul len en gebruikte achter elkander een aardappel- Castijeen plumpudding verscheiden honigkoe- en een rijstpudding en vijf stuks Yoikshire pudding (een soort zware eijerkoek). Dit nas echter meer dan zijn maag kou verteren nog denselfden dag werd bij ziek en na een kort lijden is hij overleden. Reeds in ons vorig nommer spraken we van een hevigen brand die te Ayr in een tapijtfabriek heeft gewoed en waarbij ruim 20 vrouwen en meisjes zijn omgekomen. Latere berigten melden dat de materieele schade berekend wordt op 40000 pd. st. Het getal omgekomenen bedraagt 25 vrouwenmeestal meisjes van 15 lol 18 jaar en een man. Het treurigste van de zaak is echter, dal al deze slachtoffers nog aan den dood hadden kunnen ontkomenzoo een der bewakers van de werk plaatsen die aan het gevaar geen geloof sloeg niet op het onzinnige denkbeeld gekomen ware, de deuren te sluiten. Eenige oogenblikken later ■werden negen geheel verkoolde lijken van onder de puin te voorschijn gehaald. Volgens verklaring van den meestersknecht der fabriek is bet berigtals zou de opzigter de deur gesloten hebben onwaar. Een groot aantal meisjes zou door schrik bevangen naar deu zolder gevlucht zijn, van waar hunne jam merkreten ook vernomen werden. Wel zijn er toen ladders legen de muur geplaatstdoch niet «en hunner durfde zich op de ladder te begeven tot eindelijk de personen, die zich daarbij be vonden tol behoud van hun eigen leven de vlucht moesten nemen. Er zijn inschrijvingen gtcpend, tot ondersteuning der vele gezinnen dia door dezen brand van hunne broodwinning beroofd zijn. Mile Waldmann, de voortreffelijke zangeres I van liet Théatre I taliën te Parijs, zal weldra hare loopbaan in de kunstwereld verlaten, om de echtgenoot van graaf Massori, uit Ferrara eu dus een rijke, voorname vrouw te worden. Bij deze gelegeuheid heeft men in herinnering gebragt de huwelijken in de laaistverloopen halve eeuw gesloten lusschen theater-artisien tooneel- speclslerszangeressen en danseressenmet vorstelijke personen en edellieden. Ziehier een lijstje van veertien: 1825, mile Métièst rier koryfee; markiezin de Cussy 183Ó, mile Soutag, zangeres gravin Rossi1832 Marie Taglioni danseres gravin Gilbert-des Voisi/is; 1846, La Soladanseres gemalin van een bloe der des konings van Spanje; 1847, Lola Monlès, danseres: morganatische gemalin van koning Lodewijk van Bctjeren, en gravin van Landsveld; 1848 mile Maria, danseres ba rones d'Hermenville; 1853, Albonizange res: gravin Pepoli1853, Adelaide Ristori ireurspelspeelstermarkiezin del tiiillo; 1853, mile Uiinrelatrezangeresgravin Clarke del Castillo; 1854, 'Tfjerèse Elsler, danseres: gemalin van den broeder des konings van Por tugal 1854, Sophie Cruvelli zangeres: barones Vigier; 1869, Gossmann, tooneel- speelster gravin von Proke&ch-Üsien 1868 Adelina Patii, zangeres: markiezin deCanx; 1870, Fanny Elsler, danseres: echtgenoot van don Fernando infant van Portugal. Mile Waldmanu is No. 15. De laatst overgeblevene van de kleine groep der getrouwen die Napoleon I tot naar St. He lena gevolgd zijn, graal Louis Marchand, is te Trouville in den ouderdom van 85 jVren over leden. Marchand, die eerst door Napoleon in den graveustand werd verheven behoorde tot eene acblbarev burgerfamilie uit Parijs trad in 1811 in de persoonlijke dienst des keizers, ver gezelde zijn meester naar Elba en bleef hem tot aan zijnen dood nabij. Napoleon, die zich op St. Helena dikwijls door hem liet voorlezen of hem dicteerde, vermaakte hem op hel sterf bed een aantal familie-reliquiënmaar daarbij bepaalde zich zijne grootmoedigheid niet. Kort voor zijnen doodzoo verhaalt de Gaulois, riep de keizer eens Marchand bij zijn bed. Hij hield een diamanten halsband in de hand en zeide «Ik weetniet, hoe mijne zaken in Europa slaan. De goede Hoi tense heelt mij toen zij Malmaison verliet, dezen halsband ge geven in de meening dat hij mij van nut zou kunnen zijn. Hij heeft dunkt mij eene waarde van 200.000 francs. Neem dien en bindt bem u om 'tligchaam; wanneer gij naar Frankrijk zult zijn teruggekeerd, zult gij daarmee kunnen afwachten wat ik u in mijn testament en mijne codicillen heb toebedeeld. Trouw een meisje uit de familie van de officieren ol soldaten van mijne oude garde; vele van deze dapperen ver- keeren in eene alles behalve gelukkige positie." Marchand volgde den raad van zijne weldoener op en huwde in Frankrijk de dochter van den luitenant-generaal Breijer. Zijn lijk werd naar Parijs overgebiagt en daar begraven. Een keukenmeid te Cupar in Schotland ver liet plotseling haar dienst. Het schijnt evenwel dat de Scholsche meesters en meesteressen zich die tyrannieke hebbelijkheid van dienstboden niet zoo gemakkelijk laten aanleunen althans de keukenmeid weid door baar meester voor den regter gedaagd en aangesproken om 30 schadeloosstelling wegens het verlaten van hare betrekking zonder gegronde reden. De keuken meid bad natuurlijk wel drie redenen voor één. 1) werd Zondagsavonds in de keuken de bijbel gelezen, 2) mogt zij haar vrijer niet ontvangen en 3) mogt zij 's Zondags niet uitgaan. Be sheriff zeide by zijn vonnis, dat hij niet behoefde te beslissenof het lezen van den bijbel op Zondagavond eene gewoonte wasdie men al of met behoorde te volgen wal de vrijers betrof, meende hij, dat alleen op een behoorlijk uur door dienstbaren bezoekers konden worden afgewacht. Over de kwestie van den uitgangsdag bewaarde hij het stilzwijgen maar was beslist in zijn oordeel dal de meid geen voldoende reden had voor 't verlaten van bare dienst, en Veroordeelde baar tot betaling van f 6 scha devergoeding en f 4,20 kosten. Bit vonnis, zegt de P a I I Mali, zal in 'tgansche Vereenigd Koninkrijk een diepen in- druk maken in de dienstbodenwereld. Hel maakt toch inbreuk op de wetde ongeschreven wei dal de keukenmeid opperuiagtige heerscheres is in de keuken, zoodat men er zelfs zonder baar verlof gceu psalm mag zingen. Acht-en-veertig leden van den parijsehen ge meenteraad hebben zich veicenigd lol een voor- loopig comité ter viering in 1878 btj gelegenheid der wereldtentoonstellingvan den honderdsten verjaardag van Vollair«s en Rousseaus overlijden. De Temps acht dit een ongelukkig denkbeeld vooreerst, omdat Frankrijk in 1878 aau de wereld het schouwspel behoort te geven van eendragl in den arbeid in de vrijheid in de republieken hel eeuwfeest van Voltaire en Rousseau als eene partijzaak zal worden be schouwd en de ontwerpers waarschijnlijk er ook niets anders van maken willenten tweede omdat Frankrijk in 1878 aan de natiën, wier mudewerking hut inioeptgeen beter bewijs van hartelijkheid kan geven, dan door ze ingeto gen en bescheiden'tegernbei te treden. Fiankrijk heelt in 1870 de treurige eivariug opgedaan dal hel de sympathie bij de volken had verloten. Bit was verdiend. Zich nu het Voorkomen tc geven alsof de moderne wereld uitsluitend zijn werk is, is niet het middel om de sympathie der volken te herwinneu. De Eerste Kamer heeft Zaturdag jl. het ontwerp tot wijziging van hel civiel cassalie- pioces aangenomen met 18 Legen 2 stemmen (die van de heeren de Villers de Pité en Crcrae r s). De intrekking van het decreet van 1809 ouuienl de kerkfabrieken werd niet 25 legen 4 stemmen, na vrij uitvoerige discussiëngoed gekeurd. (Tegen waren de beeten de Vil fiers de Pité, Hengst, Beeren broek eu Micbielsvan Kessenic h.) Hel budget vau Oorlog, in verband met de vestingwet, gat mede aanleiding lui discussie, waarbij de abnormale toestand dal men eene definitieve bcgrooling tegenover een demission- nair Minister heelt goed ie keuren ter sprake kwam. Ligtelijk kon zijn opvolger daaidoor worden belemmerd. Anderen hadden bezwaar' legen bel eindcijfer zonder behoorlijke organisatie der strijdkrachten. Be Minister gelooide niet dat zijn opvolger gebonden zou zijn. Hij beell niets nieuws in deze begrooiing opgenomen. Ten slotte werd de veslingbcgrooling aangeno men met 21 legen 6 stemmen en hel ootlogsbud- get mut 18 legen 9 stemmen (zijnde die van de beeren Cremei s, Carsien, Schot, Smit, Geert se ma, van Swinderen, Slorck, van Akerlaken en de Villers de Pité.) Franklins lessen om geld te winnen. Eerste les. Tijd is geld. »ric niet wei ken vijf gulden 's daags kan winnen en den halven dag wandelen gaatmoet rekenendal hij ruim twee gulden heeft uitgegeven. Tweede les. Zuinigheid is geld. Een som van hondeid gulden 'sjaars kan worden verkregen door een weinig meer dan vijf stuivers daa^s le sparen en dat is het genot van twee duizend gulden legen vijf ten honden! Derde les. Orde, welke men bij zijne uitgaven in acht neemt, is geld. Als gij eerst de moeite neemtom alles lot in bijzonderheden op te teekenen, zult gij er u wel bij bevinden; gij zult ontdekken met welk een wondeilijke snel heid een optelling van kleine uitgaven tot een aanzienlijke som opklimt, en gij zult erkennen, hoeveel gij hadl kunnen uilzuinigen en uitspaien zonder u veel te behelpen. Vierde les. Naarstigheid, bij het werken, is geld. Het geklop van uw hamer, des morgens te 5 en des avonds te 9 uren kan den schiild- eiscber, die hel hoortnooden orn 6 maanden lang te wachten zonder u iets te vragen; maar als hij u aan een biljart ziel of uw slem in een kroeg boort, terwijl gij op uw weik moest zijn, laat hij des anderendaags zijn geli terug halen en vraagt hel voordat gij hel tegelijk kunt geven. 5de les. Nauwkeurigheid is geld. Hel spreek woord zegtde goede betaler is meester van eens anders beurs die met stiptheid eu nauw keurig op den vervaldag betaalt, kan ten allen tijde en bij alle gelegenbedeu genot hebben van al bel geld, waarover zijn vrienden kunnen beschikken; een hulpbron, die bijtijden wijle zeer nuttig kan zijn. Na den arbeid en de zuinigheid is er niets, dat een jong inensch in de wereld beter doel slagen dat stiptheid en regtvaardigheid in alle zaken. Houdt hel geld nooit een uur langer dan het tijdstip, waarop gij beloofd hebt het terug te geven, uit vrees dat een onnauwkeurigheid le dezen opzigte voor altoos de beurs van nw vriend sluile. AMERSFOORT, 26 Junij 1876. Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden is heden ochtend le 11 uren 20 min. in den Koninklijken salonwagen van hel Luo perOos- lerspoorweg, langs Amersfoort, naar Amster dam vertrokken, om aldaar te 1 ure min. aantekomen. Z. K. II. vertrekt weder te 6 uren van Amsterdam naar hel Loo.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2