achieti den moeiten weerklank vuiiduit du rijen van 's landi dienaren. Mo»e de eervolle rust, hem thans gegund, nog vele jaren tij a deel zijn. Allerlei De toestand der geldmarkt zegt de Am- sterdamsche Effectenbeurs is in de laatste 25 jaren nog nooit zoo gunstig geweest ais thans. ledereen heeft, in afwachting van evenemen ten, die misschien nog lang op zich kunnen laten wachtenkas gemaakt. De sommen, met of zonder rente, in de Europeesche Danken in bewaring gegeven, be dragen eenige tuilliarden. Men schrijft uit Kampen Hel gaat hier weder in den laatsten tjjd -zonderling toe; de lasteraars van «Nieuw-Abdera" hebben vrij spel. Verbeeld u, dat men heeft aanbesteed het afbreken van een oude en hel bouwen van eene nieuwe brug; nu slaat erin het bestek te lezen, dal de afbraak van de oude brug moet worden gebruikt voor den bouw van de nieuwemaar levens dat de oude niet mag worden afgebrokenvóórdat de nieuwe voor hel publiek is geopend. Men denkeboevele aannemers zich aan deze voorwaarden hebben gewaagd." Te Frohsein het district Maagdenburg is Maandag door bet stoken van een oven eene bruin-kolenmijn in brand geraakt. Van de 42 arbeiders zijn niet meer dan 13 gered en de overigen allen omgekomen. Tot dusver bad men uog slechts 8 lijken kunnen vinden; de pogingen lot redding werden door het gas en hel binnenslroomende water zeer bemoeijelijkt. "Te Scheveningen is een verwersknechtdie in lang niet nuchteren toestand verkeerde van een 30 voet hooge stelling afgespiongen. Hij was met zijn vader aan 'l schilderen en raakte met .dezen in twist. Eensklaps spiong hij, met de woorden: «Vader, ik ga naar mijn graf I" naar omlaag. Hij is deerlijk verwond en verkeert in gevaarlijken toestand. Tusschen Nederland en België wordt thans onderhandeld over de zaak-OlTeinians. Deze Brus selaar. welke mevrouw Squilbrin-Drion, de vriendin zyner vrouwte zijnen huize had 'ontvangen, ontstal baar eeD valiesje bevattende meer dan fr. 140,000. In Nederland werd hij met bijna al bet geld aangehouden doch de Nederlandsche regering weigerde zijne uitleve ring omdat hel tractaat van 1862 ze niet ge doogt ter zake van «eenvondigen diefstal". Nu hebben de onderhandelingen ten doel1*. het bewijs te leveren dat hier is gepleegd ol «diefstal met verzwarende omstandigheden"of oplig- ting"; voor beide misdaden of misdrijven laat de Nederlandsche wel van 13 Augustus 1849 uitlevering toe; 2°. de Nederlandsche regering te bewegen tot wijziging van genoemde weten even als bijna alle natiën gedaan hebben, «een- voudigen diefstal" op te nemen onder de feiten voor welke uitlevering verkregen kan worden. Overigens zou indien zelfs (hetgeen niet waar schijnlijk is te achten) de wet en het tractaat in bedoelden geest worden gewijzigd het gevolg er niet van zijn dal men lot de uitlevering vau Offeimans kunne overgegaan want de aau te brengeu wijziging kan geen terugwerkende kracht hebben. Wat den voortvlugtigen dief betreft, kan men melden dat mevr. Squilbrin-Drion reeds aan een Nederlandschen advocaat heeft opgedragen een civiel pri 2s tot teruggave tegen Offermans in te stellen. Aan hel bij hem gevon den geld ontbraken 30,000 Ir.zoodal hij ongeveer duizend francs daags had verteerd. Men meldt uit Wildervank Met de buitenvaail slaat het slecht, leder jaar hoopt mendat het beter zal worden doch 't wordt al minder en minder. De schepen, tuigage, scheepsvolk, proviand, coin pacten alles is duur en hoog en er wordt niet verdiend. Onlangs bragt een schipper van Engeland naar Hamburg booneu voor 6 't lastd.i. 20 ct. per UL. Wat geelt dat nu? Van daar, dat zij, die zich eeoigzins berekenen kunnen t' huis blijven. En wat zullen zij beginnendie van jongsaf gewend zijn op zee en geen middelen bezitten Zij hebben niets anders geleerd dan hun vaken zijn ook bedorven van een be krompen inkomun aan wal te leven. Naar zee, dat is hun eenige weg. De Oostzeealsmede de Middullaodsche zeevaart is totaal niets meer. Voor een vijftien i twintigtal jaren zulk een goede zaak, nu van nul en geener waarde. Van waar dit verschijnsel? .'t Wordt toegeschreven aan de menigvuldige stoomboot- en spoordienstenofschoon men ook niet kan zeggendat de sloombootcn het zoo breed hebben. Bij velen vliegen de ver diensten deu schoorsteen weer uit. Een ander beredeneert, dat het een gevolg is van den flauwen handelsgeestdie in de laatste jaren in Europa beerscliende is. Hoe 't zij deze gemeenten lijden ur verbazend onder. Steldat hier in de veenkoloniën 1500 zulke schippers wonen. Ieder verdiende duizend gulden 'sjaars meer, dat vroeger heelwel 'lgeval was, en de uilkomst is, dal jaarlijks anderhalf inil- lioenzegge vijftien ton gouds tuinder van builen ingebragt wordt. Voorwaar, voor de schippers is de toekomst donker. De gemeentendeze redden zich wel voor de nagenoeg uitgedroogde bron komen andere bronnen van bestaan in de plaats. Die schippers, wier vaartuigen het toelaten buiten Europa te gaan deze verdienen nog al iets. Velen van hen gaan naar Zuid-Amerika, enkelen gaan naar Üust-Indie en Australië. Dit leren is evenwel ver van benijdenswaardig. Hier zijn toch lieden die in geen vijf jaar 'l huis zijn geweestvrouw noch kroost hebben gezien. De kapiteins, deze nemen linnne vrouwen mede aan boorddoch is hun huisgezin wat groot zijn de kinders in de schooljaren, dan blijven die aan walen zijn alzoo jaren van hun dierbren verwijderd. Gehuwde stuurlieden en matrozen, die zulke verre reizen doenhebben het nog minder. Hinders, hunne kinders, worden geboreu en sterven, zonder dat zij er bij tegenwoordig zijn. En kouil vader na zulk een lange afwezigheid weer 'thuis, dan kent het kind den vader en de vader het kind niet meer. Zoo wisselt alles hier ai op de wereld: niets is bestendiger dan de onbestendigheid. Dan bloeit deze tak van bestaandan gene. Voor korte jaren was een schipper alles, een boer werd niet geteld. Thans is 't omgekeerd. Hoe lang zal dat weèr duren De binnenschippershier ook nog al sterk vertegenwoordigdmaken soms goede zaken vooral zijwier 'tjalken groot en hecht genoeg zijn om HamburgLonden of zells Petersburg te bezoeken. Deze hebben minder onderhoud minder scheepsvolk dan hunne collega's, de buitenschippers, en nemen een groote hoeveel heid mede De turftjalken, alsmede de zoogenaamde tasken en praraeu varen om strijdwie de meeste Drentsche turf langs onze kanalen kunnen voeren en naar elders heen brengen voor de fabrikanten of particulieren. Met dien turfhandel wordt thans veel geld verdiend. Een kindermoord. Woensdagavond verzamelde zich aan de Loosduinschebrug te 's Hage een talrijke menigte, die met veront waardiging van een vrouw vernamdal een meid bij den winkelier B. in hel Westeinde woon achtig, een kind in de vaart had geworpen.... Althans de meid wilde niet zeggen water in den witten doek was, dien ze in den vaart wierp, en toen de vrouw haar toevoegde: «Dan is hel een kind had de meid hel op een loopen gezet. Men begrijpt de woede van de buurvrouwen en omstanders. Dadelijk snelde een hunner naar het politie-hulpbureel en verzocht dat men onder zoek zou doen. Ten huize van den heer B. waar zich ook al een talrijke menigte had gepos teerd kwam het werkelijk aan den dag, dal de meid niet één, maar zes onschuldige schep seltjes door verdrinking had gedood. Zes jonge katten Op den juristendag te Berlijn wordt do vraag behandeld of op den Staat de verpligting moet rusten schadeloosstelling te geven voor preventi ve gevangenis bij vrijspraak van den beschuldig de en ol de pligt tot schadeloosstelling zich ook behoort uit te strekken tot de door den aangeklaagde gemaakte kosten. De rapporten der hh. prof. Wohlberg te Weenen prof. Ullmann te Innsbruck den raad van appel Volhert te Eisenach en prof Riszen. te Straatsburg komen tot het besluit, dat op den Staal de verpligting behoort te rusten schadeloosstelling te verleeoen. De heer Ulluiann verlangt eene arbitraire schadeloosstelling uil bet oogpunt van billijkheid: le in gevallen, waarin blijkt, dat het delict niet door den aangeklaagde maar door een ander is gedreven 2e wanneer zijne daad erkend wordt niet to zijn strafbaar in den zin der wet. De heer VVoliberg wonscht schadeloosstelling, wanneer de preventieve gevangenis is loegepaii tengevolge van wettige presumptie. De heer Lissen wil schadeloosstelling wanneer de gevangene zelf geen oorzaak was zijner gevangenis, bv. door hel nemen van de vlugt ol valsche zelfbeschul diging. Indien hij zwijgt, liegt of eerst op het eind van het geding met verdedingsmiddelen voor den dag kointwaardoor bij wordt vrij gesproken, heeft hij bet aan zich zelf (e wijten, dat zijne wettig toegelaten gevangenis voortduurde. De UEDEDITKEHDE STATEN der provincie UTRECHT. Gelet op art. 102 der provinciale wot. Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Provincie over 1875 tegen betaling van 1.ter provinciale Grillic alge meen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, den 0. Julij 1870. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN, Voorzitter. A. W. VAN BEECK CALKOEN, lo. Griffier. AMERSFOORT, 10 Julij 1876. Z. M.-de Koning was gisteren tegenwoordig tijdens den gansehen duur van bet concert van het muziekcorps van bet regiment rijdende artilleriegegeven op bet eiland in den grootcn vijver van bel koninklijk park van «liet Loo". Een zeer talrijk publiek, waaronder van dc hoogste standen bevond zich mede in het park. Z. M. hecll aan den kapelmeester F. Nurnbtrger II. D. bijzondere tevredenheid doen te kennen geven wegens de uitmuntende uitvoering der voorgedragen'stukken en inzonderheid wegens de sclroone voordragt van hel potpourri met gezanghetwelk de eerste afdeeling van het programma besloot. Heden middag vertrekt Z. M. dc Koning in ecnen trein, bestaande uit liet materieel van Z. M., te 8 ure 15 min. uit het Loo langs den Oosterspoorweg naar 's Gravenbagezullende deze trein le 4 ure 20 minuten Amersfoort bereiken. Het verheugt ons te kunnen mcdcdcelcn dat zooals ook uit nevensstaandc advertentie blijkt een commissie voor do feestviering van het 50Üjarig bestaan van liet gymnasium te Amers foort is geconstitueerd in eene talrijk bezorhte vergadering, alwaar hel voorndhren der voor- loopigethans dclinilievc commissie met groote ingenomenheid werd begroet. Gewis zullen dc talrijke oud-leerlingen van 't gymnasium en de ingezetenen van Amersfoort gaarne door hunne medewerking en bijdragen de pogingen der commissie steunen, om het ontstaan dezer hoogst nuttige instelling vijf eeuwen geledenweldra op waardige en feeste lijke wijze te herdenken, waardoor levens 't dank baar nageslacht aan de liefde der vaderen voor wetenschap en kennis pligtmalige hulde plengt. De Ileer II. J. Snijder, lector aan het gymnasium te Amersfoortis als No. 1 geplaatst op de voordragt van Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam voor de betrekking van leeraar in de wiskunde en het boekhouden aan de lloogere Burgerschool voor meisjes aldaar. lieden viert, blijkens nevensstaandc adver tentie, een echtpaar te Amersfoort zijn zestig jarige echtvereeniging. De man is 80 de vrouw 81 jaar. Vele stadgenootenvooral waarhij zij sedert meer dan eene halve eeuw goed hekend zijnzullen de heide hoogbejaarde echtelingen wel gaarne nog heden namiddag en avond blijken van belangstelling geven. lieden in den ochtendstond, tusschen 3en 4 uren, heeft een milicien van het regiment rij dende artillerie te Amersfoort, op stulwacht zijndezich door ophanging van het leven beroofd. Deze milicien was onlangs tyij liet regiment als plaatsvervanger ingelijfd. De reden, die tot deze daad leidde is niet met zekerheid hekendmaar zij kan misschien daaraan worden toegeschreven dat hij ecnigszins zwak van geestvermogens was. Eenige dagen geleden deelden wij mede dat de hceren rnr. H. J. graaf Schimmel penninek van Nijenhuisjonkh. C. Hartscn en W. 8. Bur ger als commissarissen der Kon. Nederlandsche Stoombootmaatschappij hadden bedankt, ver moedelijk als gevolg van het gerezen verschil wegens het benoemen van een directeur. Wij vernemendat dit ook is gedaan door dc hec- ren W. J. Hoffmann en J. F. Schuuren. Volgens telegram uit Bataviadd. 2 Julij stootte het stoomschip Luitenant-Gene raal Krocsen, kapt. Verloop, met 50 ton lading aan boord, in Lagocndie Straat hij Langoendie| op eene blinde klipwelke niet op de kaart was aangewezen, hiak middendoor en zonk onmiddellijk49 man der equipage en 156 passagiers verloren daarbij het leven. [Regeringstelcgram. Batavia, 8 Juli. Eenige passagiers van hel verongelukte Stoom schip Luitenant-Generaal Kroesen, in het telegram van 25 Juni als omgekomen vermeld zijn nog geredalsE d e 1 i n g

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2