De P r o v. G r o n. C r t. schrijft het volgende «Het blijkt meer en meer, dat de Friezen goed hebben gezien en met hem de Minister van Justitie en de kleine meerderheid der Tweede Kamer toen zij Leeuwarden uitkozen als zetelplaats van het Geregtshof in de drie noor delijke provinciën. De Groningsche advocaten cn procureursdie de meeste zaken te Leeu warden behandelenhebben ten gevolge van die goeJe keus de gelegenheid dikwijls een uitstapje te maken. Maar dat niet alleende leden van het Hoi kunnen daardoor ook eens leeren zich te behelpen. Men herinnert zich, dat een van de vele steekhoudende argumenten vóór de vestingen van het Hof te Leeuwarden indertijd aangevoerdwasdal die stad een gebouw bezat, uitnemend voor het Hoi geschikt terwijl Groningen zulk een gebouw miste. Velen hebben zeker den zin van dit argument niet begrepen, maar nu wordt hel duidelijk waarin zijne kracht gelegen is. De Provinciale Staten van Eriesland namelijk houden zitting in de zaal van het Hof, ol juister uitgedrukt het Hoi houdt zijne zittingen in de zaal der Staten. Zoodat het Hofwanneer de Staten vergaderd zijn, geen fatsoenlijke regtszaal heeft. De raadsheeren kunnen zich dus eens leeren behelpenwat zeker zjjn nut zal hebbenen het zal wel uitnemend strooken met de waardig heid van een der hoogste regtscollegiën om het weg te stoppen in 't een oi ander verloren hoekje. Het ameublement, voor het Hof bestemdschijnt te wenschen over te laten maar dat wordt verbeterd, althans zijn, naar wij vernemende prachtige nieuwe fauteuils in den laatsten tijd van zijn beslaan voor het Groningsche Hof aangeschaltdezer dagen ge deeltelijk naar Leenwarden vervoerd en zullen de overige weldra volgen. Het ameublement van de fraaije zaal waar vrceger hel Provinciaal Gereglshof van Groningen zitting hield en die thans door de Arrondissements-Regtbank wordt gebruikt, is nu zóó kenrig en elegant, dat wij liefhebbers van dergelijke aardigheden kunnen aanraden eens een kijkje op de leregtzitling te nemen." In Het Paleis van Justitie beklaagt iemand zich over de weinig vriendelijke beje gening die het publiek in den regel ondervindt op de kantoren van sommige ontvangers der registratie, vooral als men komt met het beleeld verzoek om eenige bespoediging. Hij vraagt of die ambtenaren niet wetendal zij voor hel publiek zijn, niet het publiek er voor hen is. Aangezien zijn klagt niet geldt een speciaal kantooM, maar meerdereoppert hij de vraag, ol misschien de werkzaamheid der registratie «en heillooren invloed oefent op het humeur van hen die er hun gewoon bedrijf van maken, in welk geval dit een argument te meer zon zijn voor de afschaffing, althans belangrijke vereenvoudigingdezer instelling als middel van belastingheffing. Door de politie te Franeker zijn in verschil lende snoepwinkels aldaar in beslag genomen helder rood en groen gekleurde snikerbooncn ol erwten, hebbende ongeveer de grootte van groene erwten. Scheikundig onderzocht door den heer G. Haima van der Walbleken deze, uil Engeland ingevoerde erwten in te bouden ecne aanzienlijke hoeveelheid arsenicum en is hel gebruik van slechts eene kleine boeveelheid voor kinderen zeer gevaarlijk. Te Winschoten moet reeds een kindna daarvan gebruikt te hebbenoverleden zijn. Men zij dus gewaarschuwd goed toe te zien dat deze erwten niet in handen der kleinen konen, terwijl ook de besturen van andere gemeenten wel doen de snoepwinkels aan eene inspectie te onderwerpen. (Fran. Ct.) Uit Dalarne meldt men dat in den avond van den Ifden Junij op verscheidene plaatsen een mierenregen gevallen is. Een donkere wolk trok door bet bosch over bet dorp Bodar en ont lastte zich als een groote massa waaronder eenige gevleugelde mieren zoodat de straten daarmede overdekt werdenzelfs vielen een aantal door de schoorsteenen binnen de huizen. Aan de Pol. Corr. wordt gemeld, dat de aanwerving van vrijwilligers te Konstantinopel op groote schaal wordt gedreven. «Lastdragers, gaiciroeijcrstuiniers zijn te zien in 't voorhof van 'l ministerie van oorlog. Albanezen Kurden ChercessenAnatolierfZigeuners verlangen wapens om 't vaderland te verdedigenlot nu toe zijn bier 15.000 vrijwilligers aangeworven. De pleinen voor de moskeen bieden een merk waardig schouwspel aan. Daar laten zich de softa's inschrijven en wel door de ulcma's,dic aan tafel» zitten onder eene vlag. De softa's zullen een afzonderlijk corps vormen door de ulema's gekommandeerd. Men heeft hier ook van Grieksche vrijwilligers gesproken maar ten onregle." Van een incident op de correclioneele teregt- zitling te Antwerpen geeft hei Handbl. van die stad het volgende verslag «Mr. de Laet vraagt het woord aan den voor zitter om als verdediger der burgerlijke partij een vraag aan getuige te doen. Mr. Delvaux weigert het regt te erkennen van mr. de Laet om vragen te stellen aan getuigen. Hij gelooft grondige reden te hebben om den heer Moretus-de-Theux niet als eigenaar van hel locaal te erkennen; hij meent integendeel, dat de Jezuïten de eigenaars zijn. Hij eischt de titels van eigendom van de burgerlijke partij vertegenwoordigd door mr. Hekkers, avoué. Mr. de Laet. Hei is onmogelijk oogenblikkelijk de bewijzen van eigendom te leveren; ik verzoek dus de zaak te verdagenlot wij de bewijzen zullen leveren. Overigens, ik begrijp zulke chicane niet. Mr. Delvaux. Ik laat u niet toe zulke uit drukkingen ie gebruiken 1 Mr. de Laet. Ik houd staande, dat het een chicane isen iedereen zal mei mij erkennen, dat het een miserable chicane is. Mr. Delvaux. In zake van ellendigen is er niemand dan gij die dal zijt. Mr. de Laet wendt zich bij die woorden tot den beleediger en geeft hem een slag. Mr. Delvaux springt op van zijnatoel, duwt mr. de Laet weg en wil hem een stomp geven. Verscheiden advokaten treden lusschen beiden. Groote beweging in de zaal. Mr. Lenaerts substituutvraagt acte van de gezegde woorden als constituerende een over treding in volle gehoorzaal gepleegd. Mr. Delvaux beweert gezegd te hebben: «In zake van ellendigen is er niemand dan gij, die mij dat zegt". Van alle kanten. Neen, neen! Dat niet! Dat heetl hij niet gezegd. Mr. Delvaux. Ik beweer niets anders gezegd te hebben. Van alle kanten. Neen I Dat heeft geen zin. De voorzitter (tot den griffier): acteert de woorden en voegt ze bierachter aan. Mr. de Laet houdt insgelijks slaande dat mr. Delvaux zich uitgedrukt heeft zooals de eerste maal is opgegeven. De zitting wordt voor eenige minuten geschorst en de regtbank verwijdert zich. Bij bet hervatten van de zitting wordt de zaak verschoven lot aanstaanden Donderdag." Een uiltreksel uit een drietal brieven van een Servischen officier bij 'l corps van Zacb geeft een goed denkbeeld van den toestand. «Onze troepen," schrijft die officier, «klou- leren als katten tegen de rotsen omhoog, de commissarissen en regters van den krijgsraad zijn op bevel van den kommandant achterge bleven omdat de wegen te gevaarlijk zijn. De troep marcheert soms man voor man zoodat een eindelooze keten wordt gevormd. «Het gebergte is zeer hoog, de dalen zijn eng en vreeselijke afgronden gapen aan alle zijden. «Om van Ivanjecza naar Raschka te komen hebben wij drie dagen noodig gehad. Het was een moeijelijke marsch bij stormachtig weder. De wagens konden niet meekomen, zij stortten met de paarden in de afgronden neer. De berg paden zijn zoo smaldat er uaauwelijks ruimte is voor een persoon en op vele plaatsen dreigt bij iedere schrede de dood. Ik reed een eind mei den stafop zeker punt struikelde een Baard voor mij en verdween in eene diepte. e ruiter greep gelukkig een rotsblok, waaraan hij hangen bleef, totdat men hem redde. De brigade-kommandant en een adjudant vielen insgelijks, zij bleven ongedeerd, maar een soldaat, die een paard bij den teugel leidde, viel in den afgrond. Ten overvloede moesten wij nog verscheidene bergstroomen doorwaden het verwondert mij, dat ik nog leef!" Het is gemakkelijk te begrijpen dat onder zulke omstandigheden alleen met marcheeren veel tijd moet veiloren gaan. In Noord-Amerika heeft men thans sloom- worst-macbines. Men werpt daarin een dozijn levende varkens tegelijk alzoo niet .schoongemaaktzelfs houdt men er eerst geen Zalurdag meè en de machine wordt in beweging gebragt. Men hoort, maar ook slechts een oogenblik, een melodieus geknor en 15 minuten later rollen de worsten kant en klaaruil het achterstuk der machine. Onlangs gebeurde hel, dat een der arbeiders in deze stoomworst-iabriek zóó digt bij 'l rad kwam, dat de tanden daarvan hem aangrepen en hem tot lotgenoot der varkens maakten; Niemand had er iets van gemerktwant hij was te laat klaar om te schreeuwen. Toen hij 's middags niet te huis kwamzond de vrouw naar de fabriek, maar kreeg ten antwoord, dat niemand iets van haar man had vernomen. De vrouw treurde tot den avond en troostte zich toen met de gedachte: «och, hij is mis schien even naar Galifornie om wat goud te halen Maar een paar dagen later kwam een vrouw van haar kennis om haar te condoleeren en zoo onder 't elluurtje met elkander lief over koetjes en kalfjes pratende, zei die: «gister middag Wimpie I heb ik fabrieksworst gegeten en toen is mij wat overkomen, dal ik nog nooit beleefd heb. Verbeeld je er zaten 8 koperen kooopen in zie eens deze I" en ze wierp ze uil een peperhuisje op latei. «Heere mijn tijd 1" riep de verlatene en sloeg de handen boven haar hoofd in elkander, «dat zijn de knoopen van mijn mans broek. De stumper is lot worst gedraaid 1" Heb je ook een klein snapsje 1" zei hare deelnemende vriendin. De Amslcrdamsclie nachtwachts doen als vele onderwijzers en groote lui: zij nemen va- cantie. 49 kwartieren van de stad waren de vorige week een nacht geheel onbewaakt. De Nederlandscbe dansonderwijzersvereeniging hield dezer dagen hare algemeene vergadering. Het zal zeker velen groot genoegen zijn te ver nemen dal de leden na rijp beraad besloten hebben voorlaan allen de iiguur l'Alliance te onderwijzen. The Standard betoogt in een artikel over dc vivisectiedat nieuwe operation en nieuwe geneesmiddelen moeten beproefd worden, óf op menschelijke lijders of op dierenin elk geval met gevaar voor het leven. «Waaraan geven nu onze tegenstandeis de voorkeur Zoo zij honderden menschealcvens willen opofferen om proefnemingen niet te doen geschieden als die, door welke dc gevaarlijkste optaliën niet gevaarlijk cn gemakkelijk zijn gemaaktzoo zij honderden slaglofTers meer willen doen val len ten gevolge van gebrek aan joiste kennis van anaeslbetica als zij bij elke proef met een nieuw geneesmiddel een man of een vrouw or aan willen wagen om een kat of een konijn te sparen, dar zijn ze consequent als tegenstan ders van de vivisectie, doch dan zijn ze wroede en barbaarsche vijanden van het menschdom. Zoo niet, dan zijn zij verpligt de vivisectie te handhaven mits haar aan bevoegde handen overlatende. AMERSFOORT, 24 Julij 1876. Z. M. heeft benoemd tol heemraden van het waterschap Kernland de lleeren A. C. Grothe\V. Velthuysen, R Blom cn G. Blom Azn. Aan de veldmanoeuvrcsdie van 15 tol 25 Augustus e. k. in Overijssel zullen worden ge houden, zal deelnemen dc -ic batterij van het regiment rijdende artillerie, tijdelijk in garnizoen te Roermondniet den kapitein J. F. Diciuer, den le luit. C. M. K. van Lüben Seis en den 2e luit. A. W. J. J. baron van Na geil. In de laatst gehouden vergadering van het Departement Amersfoort tier maatschappij lot Nut van 't Algemeen zijn de lleeren J. C. L e i n- webcrcnG. J. van der Zoo de Jong benoemd tot bestuursleden van het Ziekenfonds. Z- M. de Koning heelt aan den lieer F. F. M a y w a 1 d te Amersfoort 1I.D. dank doen betuigen voor de aanbieding van het Verslag der oprigting van de Vereeniging ter bevorde ring van labricks- en handwerksnijverheid in Nederland, vergezeld van den wensch dat die vereeniging steeds in bloei moge toenemen. Reeds zeer lang geleden ging hier van mond tot mond dat nu en dan in de omstreken van Amersfoort was gezien iemandzich op open bare wegen ontkleed of bijna ontkleed vertoo- nendcdoch kon men hem niet opsporen niettegenstaande zelfs door vele particuliere belangstellenden met hlakenden ijver jagt op hem werd gemaakl. Evenwel thans is men magtig geworden een persoon, die in gemeld luchtig tenue rondliep, cn bleek hij te zijn do nachtwacht A. R dadelijk als zoodanig ontslagen. Nopens dc Minister-crisis, schrijft de Haagsche correspondent der Hollcrdamsche Courant: «Zeer ernstig, ik kan u dal met volle gerust heid verklaren was de aandrang van het Kabinet om van den portefeuille-last ontheven te wor den; niet zonder zeer ouafhankelijke adviezen

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2