door medelijden bevangen is geworden mei de rampzalige mannen die zich in een oogenblik ▼an zwakheid dergelijke evenknieën hebben ge geven en genteend heeft dat er iets moest worden gedaan ten einde de opvoeding der meisjes, wat hel huishoudelijk gedeelte betreft, voortaan wal minder verwaarloosd mogt worden. De heer Jongeneel hooit evenwel in dat ove rigens zeer lol waardig sneven weder den gewonen misstap gedaan, vei betering gezocht waar zij met te vinden is. Ook hij wil niet hel beslaande onderwijs verbeteren dat is inkrimpen waar hel te overladen is, en aanvullen, waar hei niet oi te weinig leen, maar zijn geneesmiddel is alweer Keu nieuwe school, la plaats van ▼oor de aanstaande huisvrouwen en dienstboden het huis die natuurlijke en dagelijksche school, waarin de ondervinding, de practijk en de uit degelijke werken geputte theorie hand aan hand kunnen gaan aan te wijten, wil hij een «huishoudschool" oprigten opdat de «stroom van den vooruitgang cok op huis houdelijk gebied worde binnengelaten." Alsof die stroom niet reeds lang, tot schrik van vele wannen, ware binnengedrongen en dat wel: ovciheerend, alle begrootingsdijken doorbrekend, alle ckonontische berekeningen omverwerpend. Met het talent van een waren Jan Hen zet de hoogleeraar van het verdwenen athenaeum in dc stad vermaard door haar koek en als de bakermat der koks Zomerdijk Bussinkzijn memorabel plan der oprigting van een «huis houdschool" uileen; hij licht de vakken toe" die hij ondetwezen wenscht te zien en dieniet miuder dan zestien in getal zijn; hij spreekt van de leei tingen; van hel onderwijzeud perso neel onder wie leeraars risum teneatis amici 1 in het hoogduitsch teekenen en zingen van de hulpmiddelen en lokalenvan het bestuur, van de kosten, enz. Wat deze betreft ze zullen spoedig gedekt zijn als men ten minste den heer Jongeneel gelooft, wanneer hij zegt: dat wie er zijn beurs voor ontsluit, «zich verdienstelijk jegens het vaderland zal hebben gemaakt." Wie toch zal als hij dat doen kan door een paar gulden voor een school van keuken meiden te gevenniet gaarne hel bene meruit de patiia verdienen, waarvoor de oude Romeinen, welke lofspraak als de hoogste eer beschouwden, die zij konden verwervenheel wat anders moesleo uitvoeren P Men verge wijders niet van mijdat ik het plan des heeren Jongeneel in bijzonderheden volge. Dal zou me ie ver voereuen gaarne wil ik hem de reclame gunnen dal zijne brochure bij den boekverkooper Beijers te Utrecht ver krijgbaar is. Zij is eigenlijk, met het slot, een ▼el druks groot, maar de schrijver, zoo inde weèr met keukenmeidenheeft niet kunnen nalaten de hebbelijkheid van het postscriptum of naschrift van haar over te nemen en nog een paar bladzijden gevuld met een allegaartje van invallende gedachten over zonnestralen pijpaardelegenwater windmolens, vogeltjes en nog meer. Een waar olla-podridisch college! Na het naschrift heeft de oud-hoogleeraar «afgebroken met de penmaar niet met het hart", gelijk de keukenmeisjes aan haar liefsten schrijven, en men kan zeker zijn, dat de huis houdschool de liefste van den heer Jongeneel, te eentger tijd onder zijn koesterende liefde zal ▼errij/cn zclls danwanneer niet een malle gastronoom als de heer Baker, de bekende naaimachinenfabrikant die te New-York grond en anderhalve ton heeft geschonken voor de oprigting van een kook-universiteilhem een handje helpt. Wie weel trouwens oi hei nieuwe van de oprigting dier boogeschoul, uil Amerika naar Deventer overgewaaid, den hoogleeraar, in ruste wegens de slooping van hel athenaeum, niet op hel i'lée heelt gebragt der huishoud- school in de Loopdat er te eeniger tijd de titel van «academie" aan zal worden veileendP Het Leidsch Atheen zou, dunkt me, niet na ijverig behoeven te zijn op die nienwe zuster. Allerlei Dezer dagen bad te .Lopik een treflend on geluk plaats: een knaap van 16 jaren zou ia het land een paard halen. Om hel opstijgen gemakkelijk te maken was aan den hals van het dier een lis bevestigd, Alt als stijgbeugel moest dienen. De knaap slapte door de lis in plaats van er op, en bleef met het been daarin hangen het paard geraakte in dezen toestand op het land aan het hollen en de jon geling werd eindelijk letterlijk doodgemarteld gevonden. Voor eenigen tijd is melding gemaakt van het plan dat een Deen zou hebben om met een vischsloep den Oceaan over te steken. Die reis is niet alleen van uit Boston begonnen maar er is reeds tijding van den inan. De Algeria heeft na een omweg van 0 mijlen te hebben gemaaktden 29 July op 40° N B. en 54* W.L. de sloep ontmoet cn den zeeman iu welstandvoorzien van al het noodige aangetroffen. Men wilde hem een en ander aanbieden maar kon niets aan hem kwijt woidcn dan cenige nieuwspapieren. In het «Feestgebouw" te Rotterdam is een rolschaatsenbaan geopend. Ondernemer van deze nieuwigheid is de heer Sluyter. Reeds velen bewogen zich genoegelijk op rolschaatsen over den asphalt-vloer. Aan beide zijden der ruime baan zijn zitplaatsen aanwezig, waar het rustend publiek zich in de sietlijke bewegingen der rijders kan verlustigen. Vele rijders vallen er ook, tot- verlustiging van 'l publiek en enkele rijders zijn zeer gevoelig gevalleu. Op den 10 Augustusden verjaardag van de vestiging der eerste Fransche Republiek in 1792 heeft er te Sainl-Mandébij Parijs, een banket Elaats gehad dal door omstreeks 800 republi- einen werd bijgewoond. Allred Naquet nam bet voorzitterschap aan den disch waar, Louis Blanc en Victor Hugo, die niet tegenwoordig waren, hebben zich door brieven verontschul digd. Er werden verschillende toespraken ge houden. Bij een daarvan riep een der aanwezi gen: «Leve de Keizer!" Hij werd onmiddellijk de zaal uitgesmeten. Er had eene inzameling van gelden plaats ten behoeve der staatkundige gevangenen. Aller oogen zijn thans in Duitschlaod op Bayreulh gerigthel stadje in 't noordoosten van Beijerendat Richard Wagner, de groote toondichter en schepper van de muziek der toekomst, beeil uitgekozen voor de uitvoe ring vau zijn reuzenwerk, dei Ring der Nibelungen, aan welk muzikaal dtania hij vele jaren zijns levens heeft gejttbeid. Wat al vet bazende utoeijel ijk heden had de meesier te overwinnen eer die eerste uitvoering was voorbereid en een aanvang kon nemen een eigen opera-gebouw moest hij doen bouwen om de toonen zijner geweldige muze naareisch te doen weèrklinken; uit alle deelen van Duiisch- land moest hij de kunstenaars zamenbrengen die zijn gedachten zouden vertolken; maanden en maanden achtereen werd onvetmoeid ge studeerd om de magtige stof zoo in aller ziel te doen doordringen dat zij des meesters ge voel zouden afspiegelen, zoo als hij dal wcnschte zoo als bij dal dacht Dat alles is nu geleden en gestreden; dc groote dagen zijn daar, en de Nibelungen zijn in de wereld verschenen om al wat muzikaal en niet muzikaal is te verbazen en tol bewondering te stemmen. Zondagavond te 7 uur ving de uilvoering van hel voorspel R hein go ld aan, die tol 10 uur duurde. Over- en overvol was het groote gebouw: geen plaats, die onbezet bleef. Ook in de voisteltjke loge was een talrijk publiek aan wezig. De koning van Beijeren bad, vergezeld van den componistde repetition getrouw bij gewoond; thans waren ook andere vorstelijke personen tegenwoordig, onder welke de keizer van Brazilië. De uilvoering was meesterlijkin alle opzigten. Zonder een enkele stoornis liep de voorstelling uitmuntend alde eenige stoornisdie de artisten ondervonden, was eert herhaaldelijk invallend, stormachtig applaus. De geestdriit te beschrijven, die aan hel einde der uilvoering heeiscble, is onmogelijk. Meer dan een kwatlier lang bleef het publiek storm achtig roepen om den componist Richard Wagner verscheen echter niet. Marseille wil Londen voorzien van boter. Dat artikel wordt vervaardigd in eene groote •tearine-fabriek, waar 500 handen werkzaam zijn. 'l Lijkt op de fijnste kwaliteit en 't houdt zich goed. Te Marseille houdt men er echter niet van. In de vorige week had te Milaan een belang rijke diefstal plaats. Een heer, die per spoor was aangekomen en een valies bij zich had, heeft dit in de wachtkamer 1ste klasse gelegd terwijl hij op het perron was gaan wandelen. Toen hij in de zaal terugkwam was zijn valies verdwenen. Dat zijn ontsteltenis groot was laat zich verklaren als men weet, dal dit valies een waarde van ongeveer fr. 259000 inhield. Boven dien bevatte bet valies nog de decoraties en diploma's van dien heer, eenige oude gouden munten en verschillende kleedingstukken. Alle pogingen om den dief te vinden zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. De correspondent van het Weener F r e tn- denblalt in hel hoofdkwartier van het Drina- leger maakt een weinig vlcijend portret van de dochter van wijlen een gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indié. Jufïrouw Morkus, die zich bij de bosnische opstandelingen heeft aangeslo ten f schrijft hij draagt de kleederen van een inontenegrijnsehe jongen nauiclijk een wij den pantalon, een groene hunda, die vau voren wordt zaamgühoudei» door een tooden gordel waarin een tevolvcr steekt, waaruit zij echter uog geen schol gelost heelten een paar nette rijlaarzen. Als hoofddeksel draagt zij eene gebor duurde monlonogrijiische muls, waaruil vlechtjes van kort zwart haai komen kijken. Haar gelaats trekken zijn onbeduidend. Ztj heelt eerte zoo genaamd mopsgczigl" en ook in hare manier vau spieken met den coirespondent sprak zij duitsch is niets opmerkenswaardig. Met welk doel zij zich eigenlijk in het leQcr bevindt is nog uieuiand duidelijk geworden. Zij is eene slagvelden-zwerfster Sehlachlenbummlerin aan wie eenige Servische bladen eene dichterlijke manie trachten toe te kennen dewijl dat goed in hun kraam te pas kouit. Daar zij uu toch eenmaal in hel leger was, heeft men voor haar naast de tent van den kouimandant een kleine tent opgerigtwaarin zij als er niet gevochten wordt, behagel ijk siesta houdt. Omtrent de schaarschte aan goudgeld deelt men thans mede, dal de gouden tientjes door sommige kantoren worden opgehouden en naar Indië gezonden. Op elk goud tientje zou vijf en twintig cent worden gewonnen. Van dezelfde zijde wordt beweerd, dat een rijksdaalder op dit oogenblik slechts i 1,68 aan oud zilver waard iszoodat het maken van rijksdaalders eene zeer winstgevende iuduslrie zou zijn. Deze lak van nijverheid is weliswaar niet ut Nedeiland gcooiloold, maar de winst is groot genoeg om de vestiging van fabrieken in bel buitenland te bevuideieu. Zaturdag-ochtend heelt mevrouw Ribard in de groote gehoorzaal van de geneeskundige school te Parijs, in tegcnwooidigheid van een vijftigtal studenten en docloien eene 6lelling verdedigd Ier verkrijging van het doctoraat. Zij dtoeg hel voorgeschreven kostuum een zwart kleed met wille bel. Na op zeer bevredigende wijze de lol haar gerigic vragen te hebben be antwoord is mevrouw Ribatd tot doctores in de geneeskunde geproclameerd. 'AMERSFOORT 17 Augustus 1876." Bij Zr. Ms. besluiten van 12 Julij jl., n°. 53 en 54zijn Jacobus Will e in M a u r i l s van de Poll, te Haarlem, met al zijne wet tige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen, benevens de vier minderjarige kin deren van wijlen Mr. Abraham Nico la as Jan van de Poll en van vrouwe Cornelia A braha mina de Ncu 1 vi 11 ete Amers foort, genaamd J an Corn e lis, Sara Maria Johanna, Hendrik en Dreg je Agatha G e o r gi n ade eerste en tierde met al hunne wettigezoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen en de tweede en vierde alleen persoonlijkin den Ncdcrlandschen adel ver neven met de pracdieaten van jonkheer en jonkvrouw. Z. M. heeft den veearts A. Overbosch, te Amersfoort, die als plaatsvervanger is toe gevoegd aan den distr.-veearts wien Arnhem als standplaats is aangewezenook toegevoegd aan den distr.-veearts wien 's Gravenltage als standplaats is aangewezen. Dingsdag jl. was het de dag, waarop25jaar geleden de heer Johannes 11 a z e 1 a a r bij de dienstdoende schutterij te Amersfoort in dienst trad. Van schutter werd hij den 30 Aug. daaraanvolgende benoemd tot sergeant; daarna is hij op 23 Januarij 1808 benoemd tot kor- poraal-lamboer met den rang van sergeant, in welke betrekking hij sedert onafgebroken en trouw werkzaam is geweest. De Heer Majoor commandant en hel corps officieren hebben dan ook dusdanige trouwe dienslbetraöhting ge waardeerd en ten blijke daarvanzoomede ter herinnering aan dezen dag den jubilaris ver rast met een geschenk, bestaande in eene Iraaijc vergulde pendule. Maandag jl. is dc 18jurige sigarenmaker M. in de rivier dc Eem te Amersfoort verdron ken. llulpdoor andere zwemmers verleend bleek vruchteloos. Bij de herstemming op Maandag jl. voor een lid van den gemeenteraad van Baarn zijn 136 slembiljetten ingeleverd. Gekozen is de Heer G van Leersum met 82 stemmen'. De Heer 11. Velaars verkreeg 49 stemmen en vijf stembriefjes waren van onwaarde. De lotelingcndie te dezen jare bij dc troepen tc paard zijn ingelijfd cnnit hunne inlijving

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 4