danken Uehben. Vooral in dezen lijd van dioogle «oc.ni hei zijne gevaarlijke aijde. In schier alle veenslreken heelt uien reeds de noodlottige ge volgen er van oudervonden. Het stoken van koffijvuurtjes toch hecit reeds menige turf te vroeg doen verteereu en de verve^ners aanmer kelijke schade berokkend. Maar niet alleen op bet vlakke veld, ook midden in een groote stadonse hoofdstadheelt een koffijvuurije ren belangrijken brand veroorzaakt. Maandag morgen hadden eenige werklieden in de P. C llooltstraat te Amsterdam een vuurtje aange maakt om daarop >ffij te zetten. Een digtby liggende hoop krullen schijnt hierdoot vlam te hebben gevatwelk vuur zich mededeelde aan het huis, waaraan gewerkt werd. In een oogen- blik stond het in lichllaaije vlam en daarop deelde de brand zich mede aan eenig houtwerk op de straatzoodat dit aan het vuur een geleidelijken overgang verschatte naar de huizen aan de overzijde. Aan beide zijden der straal woekerde hel vernielend element met alle kracht voort, zoodal reeds ten half 10 ure acht per- ceelen naren uitgebrand. Daarbij bleel het echter niet; niettegenstaande de ijverige brandweer al het mogelijke deed, werden nog vier petceelen geheel ot gedeeltelijk vernield. Een brandwacht is gewond naar het gaslhnis vervoerdterwijl nog enkele anderen ligle brand wonden hebben bekomen. Tengevolge van het uitbreken der runderpest in de Russische grensplaatsen is de invoer in Uuitschland van vee of vleesch nit die streken verbodentenaij het aan een deskundig onder zoek is onderwoipen. Een mooije kwakerin in Philadelphia (stad der broederliefde) werd door een bewoner van Berlijndie de tentoonstelling bezochtzeer opgewonden wa's en juist niet leed aan overmaat van bescheidenheid, aangesproken: «Gij zijl zoo bekoorlijk, dal ik u kussen moet". «Hat moet je niet doen, vriend", luidde bel ant woord.«Maar bij God ik wil", riep de ver liefde man uit. «Ja, nu je gezworen hebt, vriend", zei de naauwgezette scboone«moogt gij het ditmaal doenmaar je moet het niet lot een gewoonte maken". Vrijdagmiddag werden te Rotterdam eenige vaten stroop per sleperswagen vervoerd. Op den Scbiedamschen Dijk tegenover bet Musenm Boymans sprongen door de warmte de banden van een der vaten, en de geheele inhoud700 liters, stortte op den grond, tot onuitspreke lijke vreugde der straatjeugd die haastig hun maag met siroop vulden, maar er spoedig als negers uitzagen. Te Pilsburg (N.-A.) is een maatschappij op- gerigt voor het machinaal maken van vaten zonder hoepels. Het bout komt aan stammen in de fabriek en wordt geheel door stoom bewerkt. De inrigting is van dien aarddat de maatschappij per dag 2000 spijkervaten kan leveren die veel sterker zijn en er beter uit zien, dan bet vaatwerk op de gewone wijze gemaakt. De Fransche pers heeft in den heer Adolphe lSeiltzer een harer bekwaamste en eerlijkste ver tegenwoordigers verloren. Üe stichter en hoofd- edacleur van den Temps is op 56jatigen leef tijd Ie Bazel aan een hartkwaal overleden. In 1851 is hij het geweestdie door een boodschap van prins Louis-Napoleon geheel zamengeciehi uit volzinnen voorkomendein de democratische werken van den prins later keizer in de Presse te plaatsen een geduchte paniek aan de benra veroorzaakte. Een jaa«- gevangenisstraf wat bet loon voor die geestigheid. Üe heer Nefhxcr, een Elzas&erbeeft nog met den heer Dolflus, de Revue Germanique opgerigt. Voigens Daily News is de inhechtenisneming van mej. Merkus, onze landgenoot, die den 14 Augustue door vier gendarmes te Belgrado werd gebragteen gevolg van bare pogingen om onder de servische soldaten, voornamelijk de gekwetsten, een onrustbarende republiekein- sche propaganda te maken. Deze dame wordt voor een der geheime werktuigen van de Om- ladina gehouden het politiek genootschap dat tol de oorlogsverklaring aan Turkije gedreven beeft. ia het begin van dit jaar bestelde de heer Picard, te 's Hagebijzonder bekend doorzijn kolossale advertentiënaan de firma Camphau- acn een partij tisaus iuiprimés. De goe deren werden verzoaden en door den heer Picard zonder protest in ontvangst genomen daar zij uiterlijk geheel overeenkomstig de bestelling schenen. Het tegendeel bleek eenigen tijd daarna, toan «cn stuk der goederen in quaestie gewas- schen zijnde, totaal zwart was geworden. De kooper begreepdat men hem bedrogen had in den aard der geleverde goederen en schreef den fabrikant, ze niet te willen houden, daar hij ze niet dan met verlies zou kunnen ver- koopen. Hel antwoord luidde, dal men over het volle bedrag zou disponeren. De heer Picard verzocht dit niet te doen daar men dan noodelooze protestkosten zou veroorzaken. Bleet de firma Camphauseu er op staan hel volle bedrag te vorderen dan moest zij den kooper maar dagvaardendie op den eisch behoorlijk zou antwoorden. Dit ware dan ook de eenige betamelijke weg geweestdien de requeslrantc had kunnen in slaan. Doch in plaats daarvan nam zij, ot liever haar raadsman een middel te baat, dat tegen woordig onder de praclijk in zwang is, namelijk, het faillissement aan te vragen van een weiger- achtigen debiteur. Waar men te doen heelt met een chicaneur, met iemand die werkelijk heeft opgehouden te betalen en toch wil 6taande blijven, daar is dit middel geoorlootd «n heil zaam. Doch waar men hel aanwendt om een lastige procedure met expertise ent. te voorko men daar is hei deloyaal eu kan het voor den verzoeker gevaarlijk worden. Indien toch jen re hlbank hel verzoek lichtvaardig toestaat, ,en hei vonnis wordt in appèl vernietigd, dan staat de verzoeker bloot aan een vergoeding van kosten schaden en interesten die duizenden guldens kunnen bedragen. De firma Camphausen wendde zich per re- 3uest lol de Haagsche rechtbank verzoekende, al Mardochée Picard zou worden verklaard in slaat van faillissement, op giond, dat hij goederen besteld zonder protest ontvangen en behouden had, terwijl hij den voor hel bedrag van den koopprijs gelrokken wissel had laten piotesteeren, zonder eenig aanbod te doen. Vootts werd door de requestrante beweerd, dat de heer Picaid baar zou hebben voorgesteld een onderbandsche kwijting harer vordering met 30 procent; dal hij aan haar representant zou hebben medegedeeld, 20,000 schuld en slechts j 6000 actief te heb ben niet in slaat te wezen zijn schulden te betalen, en het voornemen te hebben, binnen veertien dagen het land te verlaten. Mr. J. D. Veegensals gemachtigde van de requestrante optredende, herhaalde wal in hel verzoekschrift te lezen stond. Hij legde den wissel over, benevens eenige brieven door den representant der eischeres aan deze geschreven. Al hetgeen voorts in het verzoekschrift vermeld was, poogde hij zelf niet te bewijzen, doch meende niettemindal er alie termen waren om het verzoek in te willigen. Mr. Van Emden Jr. verklaarde, met de grootste verbazing van bet verzoekschrift te hebben ken nis genomen en het bijna niet als ernst te kunnen beschouwen. Iemand op een oqgeac- cepleerden wissel failliet te verklaren ware iets ongehoords. Ieder koopman kon wel voor dui zenden op een ander trekkenen bij protest hel faillissement aanvragen, üe gemachtigde van den heer-Picard was te meer verwonderdom dat de eenige weg, dien men hier had behooren in te slaan, ware geweest een dagvaarding. Hij voorts een uiteenzetting der feiten gelijk wij die boven hebben medegedeeld, en omkeilde ten stelligste al hetgeen door de requestrante aan zijn cliënt in den mond werd gelegd. Diens staat van zaken was zoodat er niet de minste aanleiding bestondhem failliet te verklaren. Hij wees er op, dat de verzoekster eerst be weerd haddat Picard schriftelijk een onderhandsch accnord bad aangeboden en nu reeds dit woord schriftelijk terugnam. Docli spreker ontkende ook het mondelinge aanbod ten stelligste, en wees er op, dal de requestrante in gebreke was gebleveningevolge art. 766 Wetb. v. Kooph., het bewijs over te leggen «van daadzaken en omstandigheden, waaruit zou blijken dat er werkelijk ophouding van betaling plaats had". De gerequestreerde achtte zich daarom niet verplichthet tegendeel te bewijzen, en hij zag met vertrouwen de uit spraak der rechtbank tegemoet. Bij vonnis van 4 Augustus jl werd het ver zoek tot faillietverklaring toegewezen, op grond, dat door den gerequestreerde niet ontkend was, dat hij goederen besteld, zonder protest ontvan gen en behouden had, en dat hij bij hel pro testeeren van den wissel geen aanbod gedaan had. Tevens hield bel vonnis in, dal de gemachtigde van den heer Picard niet zou hebben ontkend hel mondelinge aanbod van een onderhandsch accoord en de onmagt van dezen om al zijn schulden te voldoen. Uit dit al.'es achtte de rcglbank de ophouding van betaling voldoende bewezen. Dit vonnis wekte te 'a Gravenhage algemeene verbazing. Werd hei regel, kooplieden op zoo danige gronden failliet te vcrklate» dan zou niemand meer veilig zijn. De heer Picaid is dan ook dadelijk van dit vonnis in hooger be- roep gekomen, dat eerstdaags reeds voor het geiegtshof bepleit zal worden; want de firma Camphausen is, krachtens veigunning van den presidentreeds tegen Dingsdag 22 dezer ge dagvaard. P.S. Men berigt zooevendat hel geregtshof nog denzelfden dag uilspiaak heelt gedaan, het vonnis der reglbauk vernietigd heeft en het faillissement opgeheven met veroordecling der verzoekster tot schadevergoeding. Pal. v. Just. Gemeenteraad van Amersfoort In de vergadering van den Ueineenleraad van Amersfoort van 22 Augustus 1870gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijers en bijgewoond dooi 12 leden, waren afwezig de Heeren van Walchren en Herschel met ken nisgeving, en verder de lieer Visser. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het verzoek van den Heer H. J. Snijderbenoemd leeraar aan de lloogere Burgerschool voor meisjes te Amsterdam, om eervol ontslag uil de betrekking van Lector aan de latijnsche scholentegen 1 September a. s. Ingewilligd met algemeene stemmen. Zauienstelling van dubbeltallen voor eene voordragt ter benoeming van drie leden voor het college van zetters voor 's rijks directe be lastingen. Daarop worden geplaatst met alge meene slemuien de Heeren J. F. Layeriveij B. ÏV'. urn Burgsteeden en L. A. Schaal)af tredende ledenen verder de Heeren lv. van EedenJ. Zandijk Jr. en J. P. G. Kok. Tot hulponderwijzerestevens bevoegd tol het geven van onderwijs in de handwerken voor meisjesaan «Ie openbare lusschenschool wordt met algemeene stemmen benoemd Me- jufvrouw J. M. de Bruijn te de Bijp. Ingekomen zijnde gemeente-rekening over 1875, bedragende aan inkomsten 148020,89 aan uilgaven f 141414,76, en sluilende met een voordeelig saldo van 7205,9,"Ide rekening over 1875 ad 0277,45, en begrooling voor 1877 ad /0800 van bet burgerlijk armbestuur benevens de begrooting van het burger-weeshuis voor 1877 ad 11075, met een subsidie van 2499,041 van de gemeente.Allen te onder zoeken in de afdeelingen. Goedkeuring van II. H. Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten lot aanvaarding van eene boekenverzameling aan de gemeente ten ge schenke aaDgebodenen tol verkoop van bet terrein «de Vlasakkers" aan bet rijk. De Voor zitter brengt in het midden dat de laalsbedoelde goedkeuring is verleend onder zekere vour- waardcwaaromtrent tussclien het Dagelijksch bestuur en de Gedeputeerde Staten wordt on derhandeld. Voor informatie. Verzoek van den Heer H. \V. de Heus hoofdonderwijzer aan de openbare lusschen school om zijne bezoldiging in evenredigheid Ie brengen met die van onderwijzers aan an dere openbare inriglingen. Tc behandelen gelijktijdig met de gem.-begrooling voor 1877. Missieve van Gedeputeerde Staten bedenkin gen inhoudende omtrent bel raadsbesluit waarbij voortdurende kracht is toegekend aan het al gemeen politic-reglement. In handen gesteld van de Commissie van wetgevingom consi deration en advies. AMERSFOORT, 24 Augustus 1876. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kanlon- regter te Nijkerk den lieer mr.R A. J. Colen brander, notaris aldaar. Zondag aanst. wordt de dienst in de Remon- strantsche kerk te Amersfoort waargenomen door Ds. G. L. van Loon van Zwolle. Buiten de Kamppoorl te Amersfoort is dings dag il.'s morgens tegen 5 ureneen kind van t vrouwelijk geslacht gevonden hetwelk denkelijk een viertal weken oud is. Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland beoogt de afdeeling Amsterdam dezer Vereeniging, inden zomer van 1877eene tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid en daaraan verbonden internationalen wedstrijd, in het Paleis voor Volksvlijt te houden. De voor die Tentoonstelling gevestigde Sub- Commissie te Amersfoort zal op "Maandag, den 28. Augustus aanslaande des namiddags van halfürie tot halivier, in een der localen van hel Raadhuis alhier zitting houden, lot hel geven van inlichtingen aan belangstellenden. Maandag jl. waren op de markt te Amersfoort 198 paarden aangebragtwaaronder 22 veulens de koopprijs der paarden, inccrendeels voor den landbouw bestemdvarieerde bij vrij leven-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2