DIENSTBODE BEVRAAGD. digon handel van /250 tot 050; kooplieden uit het buitenland waren niet tegenwoordig. Bij hetgeen wij in ons vorig nummer om trent den pleiziertrein des Gentraalspoorwegs mededeelden dieblijkens achterstaande adv., j maandag 28 Augustus e. k. van Utrecht en Amersfoort naar Groningen en Dingsdag terug zal loopenter gelegenheid der feestviering van Groningens ontzet, meenen wij het publiek nog indachtig te mogen maken, dat de biljetten daarvoor tot Zondagmiddag 27 Au gustus te 12 uren verkrijgbaar zijn. De feestviering van het 500jarig bestaan van het Gymnasium en de löüjarige vereeniging daarmede van het Seminarie der Oud-Bisschop pelijke Clerezy te Amersfoort op 12 September 1870 is als volgt ingerigt Ten 12l/a ure. Reünie van de feestvierenden in de buitensociteit «Amicitia". Aanbieding van den Eerewijn, Ten 11/2 ure. Feestrede vanDr. D. Burger in de Luthersche kerk. Ten 2*/2 ure. Matinëe musicale in de Sociëteit «Amicitia" door het muziekcorps der Rijd. Artil. onder directie van den Heer Nürnberger. Ten 5 ure. Diner. Ten 8 ure. Soiree musicale door het muziek corps van hel 7e reg. Infant.onder directie van den Heer S o n n e in a n. Na langdurigezeldzame warmte is eindelijk in deze week regen en wat koelte gevolgd hetgeen in 't algemeen van weldadigen invloed op vele nog intezamelen landbouwproducten enz. zal zijn. Werd nu en dan sterk over aanhoudende, hevige hitte geklaagdzoo mogen wij niet on opgemerkt laten, men er dankbaar voor dient te zijn datbij zoodanige felle warmtein stad en land en ook in andere landen de algemeene gezondheidstoestand in dezen zomer veel gun stiger was dan tijdens minder warme zomers en zelfs in deze zomermaanden zeer weinig gevallen van hondsdolheid, doch in de jongste herfst-winter- en lentemaanden vele dier ge vallen voorkwamen. Zijdie veelal sterk klagen over hetgeen soms minder aangenaam is, behooren ook een open oog te hebben voor 'tgeen in de natuur en in de wereld gunstiggoed en weldadig blijkt. In sparren- en eikenbossehen aan de Vlas akkers bij Amersfoort is over eene uitgestrekt heid van nagenoeg twee hectaren in 't begin dezer week brand ontstaandie echter werd gestuil door een aantal werkliedenwelke door liet gemeentebestuur van Amersfoort derwaarts zijn gezonden. Het nieuwe orgel in de kerk der herv. mcente te Soest, werd Zondag jl. op plegtFge wijze voor het eerst bij de openbare godsdienst oefening gebruikt. Bij den brand in de kerk op 14 Nov. des vorigen jaars werd het vroegere vernield. Dit was ten jare 1819 aan de gemeente geschonken door den toenmaligen prins van Oranjelater koning Willem II. Onze tegen woordige koning Willem Hlen zijn broeder prins Hendrik der Nederlanden schonken aan de gemeente het nieuwe instrument, dat ver vaardigd werd door de zoo gunstig bekende firma J. Batz en Co. te Utrecht, en bij deze gelegenheid bespeeld werd door den heer Ri chard Holaldaar. Z. K. li. prins Hendrik woonde de godsdienstoefening bij. Treilend was het oogenblik toenaan het einde zijner leerrede over de waardij van bel christelijk kerkgezang, de predikant den voorstelijken weldoener de dankzegging der gemeente Loebragl, en deze opstond en den beminden prins Gods zegen toebad met de woorden van ps. 134: 3. Na afloop der plegligheid heeft Z. K. H. zich eenige oogenblikken met den heer Hol onderhouden. De driedaagsche feestviering te Dordrecht van den 45jarigen gedenkdag van de Vereeniging het Metalen K r u i s is in alle opzigten goed geslaagd. Als een bijzonderheid moeten wij melden dat zich de sectie Utrecht een 83jarige marketentster uit die dagen bevond. Uit Amersfoort waren afgevaardigden van de Afdeeling Amersfoort en Omstreken van Het Metalen Kruis op het feest aanwezig. Te Barneveld is in hel huis van bewaring gebragl en verder naar Arnhem getransporteerd zekere E. K., huisvrouw van J, v. d. B.naai men meent wordt zij verdacht van moord op haar vorigen echtgenoot Na diens overlijden te Voorthuizen vertrok zij spoedig met haar derden man w een jongeling die als knecht bij haar gedieud hadnaar liarneveld. Belgrado 23 Augustus. Gisteren, de 4e dag l van den veldslag tusschen Nisch en Alexinatz, was hel gevecht bloediger dan op de drie vorige dagen. De strijd duurde tot laat in den nacht. Beide strijdende partijen behielden hare positiën. De Turksche troepen waren tijdens het gevecht versterkt tot op D0000 man. Hel gevecht werd heden op ruimer schaal voortgezet De koehuiden die vóór 2 jaar 60 ct. per pond kostten, gelden nu slechts 22 cent, en zoo ook de kalfsvellen. En toch blijven schoe nen stevelslaarzen enz. altijd nog even duur. Hoe komt dat vraagt de N. M e p p e I e r. Ten gevolge van deswege opgedane ondervin ding is zoo wordt uit Berlijn aan de Köln' Zeil. gemelddoor de overheid een besluit afgekon digd krachlens hetwelk kinderen die nog onder den leeftijd zijn van de school te moeten bezoeken, niet meer openbare danspartijen zul len mogen bijwonen. Wanneer dit des ondanks geschiedtmoeten de kinderen verwijderd en de waarden die hen in hunne danszalen toelaten met verlies van hun patent gestraft worden. In de scholea tal den kinderen hel «erbod worden ingeprent. Naar men verneemt worden weder krachtige pogingen aangewend om te Terschelling een rijkstelegraaf kantoor te krijgen, iu verbinding met Harlingen en Vlieland. Het wenschelijke ot liever hel noodzakelijke daarvan blijkt al da delijk uit de gevaarlijke ligging van het eiland, zoo voor de boutvaarders als voor stoomschepen; uil de noodhaven van dit eiland en doordien aldaar een giool aantal zeelieden wonen die als ze in den winter te huis komendoor sloimen ot ijsgang soms in verscheideue dagen geene beriglen van huis kunnen bekomen; ook bij sliandelingen is een lelegraphische verbinding met den vasten wal daar hoogst noodig. Silvolde (graafschap) Zutphen 19 Aug. Op den laaisten marktdag verloor een koopman zijne bricventasch waaiin zich 1110 aan munt biljetten bevonden. Een boer, te Varsseveld woonachtig, vond ze, en gat ze den eigenaar terug, die hem eene belooning van 50 cent v!) ter band stelde. De eerlijke landman wilde echter slechts de helft aannemenzeggende Ik heb aan een kwartje genoeg." heilige eenvoud I Het schijnt, dat de gedachtenwisselingte Bayreulh door de voor- en tegenstanders van W agners i toekomstmuziek" gevoerd nu en dan tol min gebruikelijke argumenten aanleiding geeft. In een bierhuis aldaar waar eiken avond de bezoekers van den nieuwen schouwburg te zamen komen geraakte Woensdag-avond een Wagneiiaan is zulk een opgewonden stemming, dal hij zeil een gelterde om den hoogleeraar L. van ongelijk te overtuigen dezen met een bieikan hel gezigl aan bloed sloeg. Verleden week heeft, zooals uit Bologna aan de Times gemeld wordtGuiseppe Maniegazza markies van Liscateeen zesligjaiig grijsaard, aldaar voor het hof van assises teiegigestaan beschuldigd van opligterij en valschheid in geschrifte. Men herinnert zich welligl, dat een halt jaar geleden zijne inhechtenisneming gemeld is, wegens het uitgeven van valsche wissels op naait- van den koning, den kroonprins, den Brilschen consul c. a. door middel waarvan een aantal personen eene som van omstreeks een hall millioen lire's was afhandig gemaakt. Bij bet verboor erkende de beschuldigde dal de overgelegde stukken valsch waren maar loochen de ten eenemale daaraan schuldig te zijn. Hij was, zeide hij, meermalen door den koningen den kroonprins in geldelijke operaliën gebiuikt geweest en terwijl hij die ten invoer legde, was hij in aanraking gebragl met iemand wiens naam hij weigerde openbaar te maken en op wiens door hem voldoende gekeurd gezag bij te goeder trouw handeldeden waren staat van zaken niet bespeurende voordat hij reeds te ver was gegaan oui zich terug te trekken. Volgens de Rollerdamsche Courant zal er in de Tweede Kamer eene nieuwe pai tij-foi matie lol stand komen, beslaande uil Christelijk-his- lorischenconservatieven en oud-liberalen. Die partij zou strijd voeren tegen den ge- meenschappelijken vijand hel radicalism De Hartjesdag is te Amsterdam weder op de gewone wijze gevierd. Oter dag zag men overal in de sLad optogten van de met dc bontste kleuren getooide jeugd en 's avonds lampions en bengaalsch vuur, gepaard met voetzoekers en pistoolschoten. Vooial in de straten der eilanden Kattenburg, Wiltenburg en Oostenburg was groote drukte. Verscheidene vreugdevuren werden ontstokenverkleede mannen en vrou wen vertoonden allerlei polsentot laat in den nacht duurde het rumoer. Zooals zich denkeu laat, werd ouder dit alles de jeneveiflench dap per aangesproken en ontstonden hier eu daar echtpartijen. Naar men verneemtbestaat hel voornemen aan 'siijks munt, na bet slaan van de benoo- digde koperen pasmunt, een millioen 10 eu 8 centstukken te 6laan. Maandagavond te 8 uur is Landreau met zijn veelbesproken ballon «Europa", waaraan vier kleinere ballons bevestigd waren van bet terrein der gasfabriek te Leiden opgestegen, teneinde, ingevolge overeenkomst met den heer Sluijter, de luchtvaardigheid van zijn ballon ie bewijzen. Dit bewijs is geleverd de gelapte ballon steeg met de kleinere sratig omboog en verdween steeds rijzende, naar den kant der Haarlemmer meer. De avond onttrok de reizigers spoedig aan het oog der toeschouwers. In weerwil van de onlangs ondervonden teleurstelling en de weinige publiciteit aan dc opstijging gegeven waren duizenden op de been. Volgens later ontvangen berigt zijn de rei zigers te negen uur te Koog aan de Zaan ne dergedaald en den volgendtn morgen reeds in de beste orde met de balloos weder te Leiden aangekomen. Publicatie. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 17 Augustus 1376, No. 17 Gelet op art, 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87), Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de opening der jagt in de provincie Utrecht is bepaald op Zatardug den 9. September aanstaande, en dat de lange jagt alleen des Dingsdags en Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend; dat het Jagen in ongemaaid te veld staand koren peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1876 moeten geoogst wordenverboden is even als het jagen in tabak, zoolang it zoogenaamd best goed niet is geoogst. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan kunne voor wenden zal doze wordtn afgekondigd en aangeplaktwaar zulks doen gebruikelijk ia. Gedaan te Utrechtden 21. Augustas 1876. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. Burgerlijke Slaud van Amersfoort. GEBOREN: 18 Aug. Gijsberta Geertruida, d. van Gerrit Hinkel en Geertruida Uendrika Mol. 20 Aug. Hendriks Cornelia d. van Gerrit Groen- huijcen en Hendrikje Boonesiroo. 21 Aug. Berta d. van Hendrik Priem en Francina Hen driks. 23 Aug. Johannesz. van Pieter de Wilde en Gei ret je Heining. ONDERTROUWD 24 Aug. Mijndert Pijpers en Jacoba Philippina van der Geld. GEHUWD. 22 Aug. David Hamburger en Mietje Oppenheim. OVERLEDEN 17 Aug. Johanna Alijda Maria Pulman, 16 d. Geiarda Sophia Brouwer, 7 m. 18 Aug. Jacobus Johannes van Doorn, 3 id. Willem Johannes van Nus, 7 m. Dirk Taats, 12 d. 19 Aug. Htndrika Geer truida Hienekamp ,2 m. 20 Aug. Sophia Kraan ,4 m. Anthonie Machiel van den Uithoorn, 10 m. Hugo van den Bosch, 2 ui. Aug Jacobus Teunis Seldenrijk 2 m. 22 Aug. Lubertus Jobaunes van Nus, 4 m. Evert van den Ham 2 m. Martinus Willem Krabbe, 3 m. Sara Kaulmann, 65 j. echtg. van Levie Ephraim Visser. 23 Aug. Johanna van Eijs ,5 m. 24 Aug. Leeudert van Wandeleo C m. ADVERTENTIE N Bevallen van een Z00NMevrouw DE BEAUFORT—van Eeguen. Huize den Treek, 22 Augustus 1876. Bevallen van een ZOON0. D. VAN DER Z00 DE JONG Leinweber. Amersfoort, 23 Augustus 1876. A** Heden overleed in den ouderdom van 65 jaren tot diepe droefheid van mijmijne kinderen, behuwd-en kleinkinderenmijne ge liefde echtgenoot SARA KAUFMANN. Amersfoort, 22 Aug. 1876. L. E. VISSER. In een net winkelhuis te Hilversum ver langt men tegen half September of 1 October een R. C. DIENSTBODE, loon 70 gulden en verval Brieven franco letter J. J. Postkantoor I te Hilversum.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 3