deze ziekten, bijna kwalen geworden, door zijne vertoogen tegen te gaan. Evenwelon danks het besef der parlementsleden van de gegrondheid dezer vertoogen, kwam in dien toestand weinig of geen verbetering. Wij zeggen weinig verbetering, omdat de openlijke wenken van den Voorzitter der Tweede Kamer om spreekziekle te beteugelen slechts tijdelijk tot eenig gunstig effect hebben geleid en hij natuurlijknaar de strenge eischen van zitting leiding, partijziekte niet mogt aanroeren. Daarom is het wenschelijk, bijaldien zich de fatale verschijnselen dier beide ziekten in de aanstaande zittingen van ons Parlement her halen alsdan ook de Natie daartegen op treedt door krachtigdoch steeds op grondwet tige wijze, deswegens hare bedenkingen te kennen te geven. In betamelijkengematigden vorm ingerigt zal dit nationaal beklag hoogstwaarschijnlijk van weldadigcn invloed op de betrokkenen zijn en lot veel herstel aanleiding gevenwaardoor alsdan veel beterschap in de behandeling van 's lands zaken kan blijken. Tweede Kamer. De zitting is dingsdag ten IJ ure geopend, onder tijdelijk pracsidiura van den heer baron de Biebersteinals oudste lid. Dadelijk is overgegaan tot het op maken eener lijst van drie candidaten voor het voorzitter schap. De uitslag is eerste candidaatde heer mr. W. H. Dullert met 66 van de 69 stemmen tweede, de heer Storm van 'sGravesande met 57tegen 28 die uitgebragt waren op den heer Messchert van Vollenhoven; derde, de heer Cremers met 36, legen 50 die op den heer Lnyben waren uitgebragt. Die lijst zal den koning worden aangeboden. Allerlei Dingsdaguamiddag omstreeks drie nar werd door de omnibus Kralingen-Delfsbaven de tninier M. wonende in de Torenstraat te Rotterdam a»n hel Oostplein omver geredenmet hel noodlottig gevolg dat hij eenige trappen van het paard op het onderlijf ontving, waardoor hy korten lijd daarna, na door Ghirnrgijn Vermeulen voorloopig behandeld te zijn, ten zijnen huize overleed. Een zeldzaam drinkgebrnik is bij de Arabieren in Oosl-Afrika waargenomen. Terwijl namelijk een opperhoofd de flesch met pombé eene daar gebruikelijke biersoort, aan den mond zelte, waren verscheidene zijnet talrijke vronwen ijverig bezig met hem zacht over den rug, de borst en de maag te strijken en te wrijven, ten einde hem meer ontvankelijk te maken voor bet biergenot. Zaturdagnacht is de bliksem geslagen in den toren en de kerk te Terband (bij Heerenveen). De toren is gedeeltelijk vernield en scheef gezet, bijna alle ruiten zijn stukgeslagen, het plafond is voor een groot deel neergestortbanken zijn losgerukt en zelfs is eene zerk van den vloer verplaatst. De brand die ontstond, werd spoedig gebluschl. In de laatst gehouden zitting van den ge meenteraad van Leeuwarden is een hoogst ge- wiglig besluit genomen. Eenigen lijd geleden heeft men ingezien, dal er dringende noodza kelijkheid bestond om den titel der zoogenaamde «ondernaaivrouw" in het stads armhuis te ver anderenen is, na rijp beraad het besluit ge nomen de bedoelde waardigheidsbekleedster voortaan aan te duiden onder den naam van «tweede naaivrouw." In de practijk schijnt echter gebleken te zijndat er tegen het ge bruik van dezen titel onoverkomelijke bezwaren bestaanen is er een voorstel ingediend om op het eerstgenomen besluit terug te komen en <len vroegeren titel van «ondernaaivrouw" we der aan te nemen. Dit voorstel is in de laatst gehouden vergadering, zeker tot groole blijd schap van het belangstellend publiekaange nomen. Woensdag stond te Gorinchem voor de regt- bank teregt zekere de J.beschuldigd van den viacbtrrjdcr S.van Lexmond, na hem eerst voor luilak te hebben uitgescholdente hebben mishandeld. Op eene tot hem geiigte vraag, waarom bij dit bad gedaan gaf hij te kennen het niet te kunnen aanzien dal bedoelde S. op zijne geladen kar, die door een ezel werd voortgetrokken, ging zitten en alzoo de vracht voor het dier nog vermeerderde. Op eene vraag door een der heeren reglers gedaan of hij lid was van het genootschap tot bescherming der dieren gaf bij hierop ceu bevestigcud antwoord. Zijn medelijden met den ezel was op bovenvermelde i wijze zeer ezelachtig en eischte de officier van justitie 3 dagen gevangenisstraf voor de vriende lijke behandeling den vrachtrijder besvezen. De Fransche vrijmetselaars hebben een con gres gehouden. In vijf lange zittingen werd over verschillende kwesties gehandeld, o. a. over arl. 1 van de groudwet der vrij meisela ion be trekkelijk «den Giooten Bouwheer van 't Heelal." Met 110 tegen 65 stemmen is besloten, dat dit artikel moet worden hertien. Op Sicilië geven de bandietenbenden een eigen blad uil, waarin de belangen van 'l rooversbe- drijf worden besproken, 'l Draagt den mooijen titel van De Schurk. Een Borkuloosche' baron heeft in twee dagen 36 patrijzen en 6 haten deu dood aangedaan wat echter nog niets beteekent bij een heer in Sleen die op een dag 9 hazen en eenige patrijzen den weg van alle hazen opzond. Nog wel grooter heldendaden zullen aan 't licht komen; de fan tasie is pas aan 'l werken. Uit Brescia werd per spoortrein een olifant vervoerd naar Bergamo. Bij het vertrek bespeurde men reedsdat hij niet rustig was onderweg werd herhaaldelijk door /4e geleiders gevraagd, dat de trein hall zou makenomdat hel dier zooveel geweld maaktemaar dit werd geweigerd en toen men te Bergamo aankwam zag men hoe het dier zijn hok had stuk geslagen maar door •een ketting aan zijn poot met den wagen ver bonden had hij zich niet kunnen losrukken en was medegesleept. Daardoor was hel dier bezweken. De eigenaar der menagerie, waartoe het dier behoorde, schat het verlies op 10.000 francs. Voor den krijgsraad te Marseille is in de af- geloopen week een uiterst zeldzame zaak behan deld. Zekere Nissole, tot de krijgsdienst geroepen heeft geweigerd zijne wapenen te aanvaarden op grond dat hij tot de sekte der quakers behoorde, en zijn godsdienst hem verbood zijn evenmeusch te dooden. Om een conflict en de behandeling der zaak voor den krijgsraad te voorkomengaf men hem te verstaandat hij al nam hij de wapenen aanen al stond hij in de gelederenzich er dan daarom nog niet van behoefde te bedienen. Dat huismiddeltje weigerde hij echter te gebruiken. «Ik ben een eerlijk man" gaf hij ten antwoord. «Neem ik de wapenen aan dan neem ik de verpligtingen op mij te dooden als het mij bovolen wordt, of de noodzakelijkheid mij drijft. Ik knoei niet met mijn geweten." Er schoot dus niet anders over dan de zaak voor den krijgsraad te brengen en hem te be schuldigen van weerspannigheid tegen de wel. Toen de .voorzitter hem vroeg: «als een moor denaar het leven van uw vader bedreigdewat zoudl gij doen t" antwoorde hij »ik zou den moord trachten te verhinderen, maar zonder mij van een wapen te bedienen". Toen de voorzitter daarop hernam «maar als u dat niet gelukte, zoudt gij uw vader dan laten dooden antwoordde hij eenvoudig >jakolonel". De commissaris der regering heelt een zeer zachte straf geeischt De verdediger haalde in zijn pleidooi aan, dat van 1853 tot 1865 drie soortgelijke gevallen zich hadden opgedaan dat dc drie quakers van de active militaire dienst waren vrijgesteld, maar dat men hun bij de bureau- en bij de hospitaaldiensi had ingedeeld. Voorts bleek, dat Nissole zich niet aan een voorwendsel schuldig maakte. Het gezin waartoe hij behoort, hij is een beschaafd jonkman doet eigen zaken en slaat zeer gunstig bekend bestaat uit zes personen die werkelijk de voor schriften der quaker-secte in allesen sinds jaar en dag volgt. Zoobij voorbeeldweet ieder in hun woonplaats dat, hoewel zij slechts met hun zessen zijn altijd het middagmaal voor vijftien personen gereed staat. Zij laten altijd namelijk eenige behoeftigen met hen aanzitten. De kiijgsraad heeft Nissole lot twee maanden gevangenis en in de kosten van het geding verwezen. Twee jongens, een van 16 en een van 15 jaarhaddenzoo leest men in de parijsche bladen een vernuftig middel uitgedacht om met name de kruideniers der hoofdstad te bestelen. Voorzien van eene lamgemaakte tnuschlieten ze deze in een winkel binnenvliegen en liepen baar na, al roepende: o mijn musch, mijn muschEene jagt onder de kisten en vaten begon, waaraan de winkelier, de bedienden, de kalanten om het ijverigst deelnamenen gedurende welke de jonge gaauwdieven niet draalden hunne wijde zakken te vullen. Eindelijk liet op zeker teeken de vogel zich vangen, en men toog verder om hetzelfde spel elders te hervat ten. Verleden week echter zijn beide knapen gevat, doch hunne gevleugelde medepligtigen ontkwamen. Gemeenteraad van Amersfoort. De Gemeenteraad van Amersfoort heeft op Dingdag, den 19 September 1876, eene ver gadering gehoudengepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. (j. Wijers, en niet bijge woond door den Heer van Walchren met ken nisgeving en den Heer Herschel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De gemeente-rekening over 1875 alsmede de rekeningen van het burgerweeshuisschutterij burgerlijk armbestuur, kamer van koophandel en fabrieken en plaatselijke Schoolcommissie worden met algemcenc sleintncn goedgekeurd. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemecnte-bcgrooting over 1876en wel door de ontvangsten met. 1' 26045 te vermeerderen wegens den verkoop van de terreinen de Vlasakkers en het Vildersbosch en de uitgaven te verhoogen met f15000 voor bouwkoslen der tweede armenschool, f2500 voor schoolbchocllen en ameublement en f1200 voor putboringen. De beschikking over het te verkrijgen batig saldo van f7345, waarvan reeds 15000 voor buitengewone werkeninde begrooting over 1877 is opgenomenzal bij liet behandelen dier begrooting nader overwogen worden, liet desbelrekkelijk ontwerp-besluit wordt met algemeenc stemmen aangenomen. Missieve van 11. H. .Gedeputeerde Stalen, hou dende bedenkingen legen de verordening bedoeld bij art. 178 der gemeentewet, betreffende voort durende kracht aan de straf bedreigende veror deningen toetekennen. Overeenkomstig dc conclusie van het rapport der commissie van wetgeving wordt inel algemeenc stemmen be sloten Burg. cn Weth. te mugtigenaan de Gedeputeerde Staten de in liet rapport vervatte gronden kenbaar te maken die den gemeenteraad geleid bobben lot het besluit geene verandering in de verordering te brengen. Ter tafel worden gebragl 1°. bel besluit van den lieer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 11. SepL 11.waarbij de Heeren J. F. Laycnreij B. VV'. van Bury sleedenen L. A. Schaap altredende leden van liet collegie van zetters voor 's rijks directe belastingenals zoodanig opnieuw zijn benoemd. Aangenomen voor kennisgeving. De Staten van oninvorderbare'posten van den hoofdelijkcn- en de hondenbelasting o\ei'1S75, ten bedrage van 711,20 en 234.Verzonden naar de aldeelingen. AMERSFOORT, 21 September 1876. Het concert der El bcrfel der Kapel in de Sociëteit P li i 1 h a r m o n i e alhier werd gisterenavond door een zeer talrijk publiek bij gewoond en genoot teregt grootcn bijvalmede blijkbaar uil de aanhoudende toejuichingen zoo zelfs datna afloop van het programma de Kapel op algemeenen aandrang de welwil lendheid had op nieuw de aanwezigen door schoone voordragten te bekoren. Under dc diverse hoogst bekwame solisten van dit mu ziekgezelschap neemt zijn directeurdc Heer Willy Gutkind, eene eerste plaats in en ten zeerste bleek dit bij het quartetnummer in het L i c b c s I i e d van Tauhert. Het Bestuur der Sociëteit mag zich verheugen dat het door 't engageren van dit uitmuntend muziekcorps zijnen Societeitsleden en verdere ingezetenen eenen genotvollen avond heelt ver schaft. Het jaarverslag van de algemeene vergadering der Maatschappij van Weldadigheid is versche nen. Het bevat vele bijzonderheden omtrent deze nuttige instelling, waarvan de kennisneming zeer aan te bevelen is. De voornaamste zijn de volgende: Op 1 Januarij 1875 telde de Maat schappij met inbegrip van de ambtenaaisge- zinncn een bevolking van 195G zielen, tegen 1887 op uit. December. Ter vervanging van vertrokken gezinnen werden 9 geplaatst, waar onder twee door de aldeeling 's Gravenhage. Niet minder dan 110 zonen en dochters van arbeiders en vrijboeren, benevens 20 stedelingen, verlieten in verschillende betrekkingen de Maat schappij terwijl 29 jongens uil militairen dienst en 12 meisjes wegens ongeslledheid of andere oorzaken tijdelijk terugkwamenin den loop van hei jaar werden 18 stedelingen opgenomen. Te Coblenlz kwam den 14den dezer een Engclsciiman aan, die van daar per velocipède naar Venetie wilde rijden. Hij had Keulen dien morgen te kwart voor negenen verlaten en zich te Bonn en Rcmagen 4J uur opgehouden, zoodat hij den rit van Keulen (12 Duilschc mijlen) in 61 uur had volbragt.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2