boden van bet geval melding ie maken zoo berigt de Köln. Zeil. in een brief uil Odessa. Allerlei Heden schrijft men uit Batavia van 23 Dec. bij het aanbreken van den dag had er in de kampong Klenteng nabij de benedenstad een vreeselijkc a mok pari ij plaats, waarvan de oorzaak of aanleiding onbekend is. Een Baui- lainsche koelie genaamd Saieroen diezoover men weet, den nacht in de echtelijke woning 'had doorgebtagt, is tegen 5 uur opgestaau heeft een ines genomen en zich zeiven in den buik afgrijselijke wonden toegebragtin dien toestand is hijdoor pijn nog meer van zinnen aangevallen op een zestal koelies, die in de nabijheid onder een afdak den nacht hadden doorgebragt; één daarvan ontving een onmid dellijk doodelijke wond; van de vijf overigen werden er twee zwaar en drie ligter gewond. Hoe groot de verbijstering van den amokmaker ook was, bloedverlies en pijn kregen weldra de overhand en deden hem neertuimelen. Hij zelf en zijn vijf nog levende slagtoffers liggen nu ia het stadsverbaad broederlijk naast elkander. De toestand van den moordenaar zelf is hopeloos. De lijkmis ter gedachtenis aan den dood van Lodewijk XVI en Maria Antoinette, is ditmaal bijgewoond door een man van 93 jaar een der nog slechts zeer weinigendie de koninklijke slagtoffer* der guillotine met eigen oog aan schouwd hadden. Ue franse he bladen vermelden bij de mededeeling dezer bijzonderheidzijn naam niet, maar zeggen alleen dat deze grijsaard de zoon is van een der gardes du corps des koniugs, en dat hy met zijn vader tol de enkele bevootreglen behoord had die in de laatste oogenblikkeu nog by den koningen de koningin ia de gevangenis waren toegelaten. Maandagavond heeft op het paleis de 1' Elysée te Parijs het eerste groote bal plaats gehad. Naar gezegd wordt, waren 21,000 verzoeken gedaan om er by tegenwoordig te zijn en werden 5000 uitnoodigingen gezonden. Het buffet was ruim voorzien eu de champagne stroomde. De maar schalk en zijn echtgenoote hebben van 9 uur tot middernacht 4 a 5000 maal gebogen. Moglen zij vervolgens incognito een wandeling onder hun gasten gemaakt hebben, dan zijn zij zeker in slaat geweest onder de aanmerkingen over de qualiteit der ververschingen, hel gezelschap, het voldoende of onvoldoende van de verlichting enz.er ook eenige op te doen van een aard, zooals de correspondent van den Times verleden jaar bij een dergelijke gelegenheid boorde «Toe maar, Trees voegde een genoodigde zijn ega toe tast maar toedoe alsof je te huis waartwe moeten het toch zelf betalenmen tiacteert ons van ons eigen geld." De ondankbare t In bet mailoverzigl van de Javabode leest men o.a. Met den gezondheidstoestand der troepen in Atchin is het treuiig gesteld. Hel feit is op zich zelf onaangenaam genoeg, zoodat wij niet zullen treden in de bijzonderheden, die ons worden medegedeeld en alleen vermeldendat in de eerste dagen dezer maandop voorstel van de geneeskundige dienst, het lijdende regler half 8sle bataljon garnizoen houdende te Tja de h waar de ziektetoestand verontrustend werd vervangen is door het 14de bataljon het eerste ligt nu te Panteh Perak; bet werd te Tjadéh geteisterd door hevige koortsen. Sedert maanden was er sprake vandat ultimo December de operatiën legen de XXII Moekios weder zonden worden aangevangen met een magt van 4 bat.4 sect, art (berggeschut getrokken 8 centim; en een detachement mineurs. Wij weten niet, of in de tegenwoordige om standigheden die de beschikking over slechts p. m. 1800 valide manschappen laten, alsnog aan dit plan zal worden gevolg gegevendoch wij hopen, dat generaal Diemont in de gelegen heid zal worden gesteld dc operatiën te beginnen. Vergissen wij ons niet, dan zijn te Padang een 400ul manschappen beschikbaar om naar Atchin gezonden te worden. De reden waarom generaal Wiggers van Kerchem werd te kennen gegeven dat men zijn aftreden als militair en civiel gezaghebber wecschte was: dat deze, ia stede van in Atchin de politiek te volgen van den gouverneur-generaal die voor krachtig doortasten iszich meer aansloot bi) de politiek welke gcucraal de Neve na het overlijden van generaal Pelweder te Atchin wilde zien toegepast. Met generaal Wiggers is te Atchin ook de politiek van generaal van Swieten afgetreden. Sedert ongeveer een maand vertoeven te Kotta Radja twee kapiteins van den staf van bat Britscb-Indische legerde heeren Lockhart en Palmerbun is door den militairen tevens «vielen gezaghebber vergunning verleend om alle posten te bezoeken en alle» te Atchin in oogenschouw te nemende verschillende au toriteiten zijn uitgenoodigd hen in alles behulp zaam te zijn. Een der kapiteins moet vi ij ernstig ongesteld zijn. Een Bulgaarsch dorp bij Bcllova is door de bachi-bouzouks overvallendie de mannen verjaagden en de vrouwen mishandelden. In een berigt uit Ragusa wordt gemeldEene nieuwe bende opstandelingen heeft de Turken bij Vacup aangetast en een I2tal hunner gedood, waaronder een beyvoorts maakten de insur- genten zich van 80 stuks vee meester. Er vormen zich andere bendendie den wapenstilstand niet willen erkennen door de bachi-bouzouks geschoodeo. Laatstgenoemden onder aanvoering van Ibrahim-beyhebben dezer dagen eenige Christenen vermoord in de omstreken van Vacup- Petrovalz, Verleden week werd op de Amsterdamsche beurs *eder het eigenaardige handelsvonnis van het afdringen toegepast op zekeren II. Zijdie het slagtoffer waren of beweerden te zijn van de praclijken van dezen persoon stelden zich niet enkel tevreden hem van de beurs te drin gen maar deden hem daarboven nog de trappen aftuimelen die toegang geven tot hun handels gebied. Naar geroeid wordtzal bij de rijksveldwachl de mantel tegen een overjas verwisseld worden. Te Wittemberg is voor eenigen tijd een hond als getuige in «en civiel proces opgetreden. Een liefhebber had van een beroemde firma iu hon den voor hoogen prijs een gedresseerden hond gekocht. Naauwelijks was deze in zijn bezit, of hij weigerde zijn kunsten te vertoonen en kon er noch door goede woorden noch door dwang toe gebragt worden om iets meer dan een zeer gewone onontwikkelde hond te zijn. Van daar een proces tot ontbinding van de overeenkomst dat de eischer in eersten Anleg won. lo boogei beroep drong de veroordeelde echter op de pro ductie van den hond aan. Die eisch weid toege wezen en in 't eerst scheen de opgekomen getuige de uitspraak van den eersten regter te reglvaar- digen door merkwaardige alledaagschhcid. Toen echter de man verscheen die bij de firma met de hondendressuur belast was veranderde het looneel en met blij geblaf doorliep de hond ge heel zijn rijk repertoire van kunststukken. Toen nu zijn oude meester hem geleerd hadhoe bij datzelfde ook op het bevel van den nieuwen moest doen was deze met de zaak tevreden en zag hy van zijn eisch af. De Minister van Oorlog heeft een besluit genomen waarbij het aantal onderofficieren en vrijwillig dienende militairen, die gehuwd mogen zijn wordt uitgebreid ten einde in verband met de overige maatregelen, welke in den laatsten tijd genomen werden tot verbetering hunner positie velen hunner langer aan de dienst te verbinden. In het algemeen wordt de vergunning hiervan afhankelijk gesteld1. van pliglsbelrachting en ijver van den betrokken militair en van het onbesproken gediag zijner aanslaande echtge noote 2. van zijn deelgenootschap aao het onlangs te 's Bosch opgerigte militaire weduwen- en weezen fonds. De verkoop van sterken drank door de vrouwen of door de met hen inwonende betrekkingen van militairen wordt verboden. Dit is alleen vergund aan de marketentsters, de troepen op marsch vergezellende. De gehuwde militairen hebben aanspraak op behoorlijke huisvesting voor zich en hun gezin in of buiten de kazetne en op eenige andete voorregten. De soldij der onderofficieren en verdere mili tairen van de landmagt en het koloniaal werf- depót wordt over het tydvak van 1 February tot en met 31 December 1877, over de dagen, regt gevende op soldij met toelage van brood verhoogd met twee cents. Het ration munitiebrood bij de.landmagt, gedurende gemeld tijdvak te verstrekken, zal het gewigt hebben van zes honderd gram. De verhooging der dagelijksche soldij met 2 cents strekt lot compensatie van de verminde- ling in gewigtwelke het ration brood ondergaat, docb dat bedrag zal moeten worden aangewend, om de voeding der militairen te verbeteren. Bij stnmding van schepen blijven pogingen tot redding met de verschillende reddingtoestellen niet zelden zonder werking, doordat de schip breukelingen deze toestellen niet weten te gebrui ken. Om dat gebrek te verhelpen zijn teekeningen vervaardigd welke bet gebruik van die toestellen voor ieder duidelijk maken en «elke titan. op een eoed .icl.lb.re PIhU «.n boord der schepen .ui len opgehangen norden. D. m..,...er van koop handel Iteeli bevolen aan alle «kipper. en reeder. .ulke teekeningen Ie geven, mei uitdrukkelijk bevel ze op de schepen op te hangen. AMERSFOORT, 29 Januarij 1877. lieden is door Heeren Burgemeester en Wet houders van Amersfoort aanbesteed de levering van 88000 Niedermennichcr Lava straatkeijen en gegund aan den minsten inschrijver deJ&rw» Trip te Utrecht voor 67,88 per 1000. De andere inschrijver was de Heer Vv. Goedkoop Dz. te Amsterdam, voor (lo per 1000. Naar ons is medegedeeld heeft Z.Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de onderteekenaren van een uitgebreid adres aan Z. M. den Koninghoudende bedenkingen tegen de door den gemeenteraad van Amersfoort met algemeene stemmen in November jl. aangeno men verordening op de plaatselijke directe be lastin», te kennen gegeven, dat Z.Exc. zich niet kan vereenigen met de tegen deze verordening geopperde bezwaren en zij alzoo ter goedkeuring aan Z. M. den Koning is aangeboden. Het adres telde slechts een veertigtal onder tekenaren. In eene gehouden vergadering van het Collegia en Geërfden van den Leusderberg is opnieuw de wenschelijkheid van eene verdeeling dier gronden ter sprake gebragtdoch is ook ditmaal besloten hieraan geen jevolg te geven. Woensdag 7 Februarij e.k. getft de Rederij- kersveiceniging Joost van den Vondel", zooals in nevensslaande advertentie is vermeldhare achtste openbare uilvoering in Amicitia te Amersfoort. Het tooneelspcl, van onzen teregt gevierden Hofdijkis een stuk van hoogst degelijk gehalte en bovendienook wat den gedachlengang be treft van bevattelijken aard voor het auditorium, tevens zeer attractief voor hen, die meer spe ciaal met dc werken des uitstekenden schrijvers goed bekend zijn. De handeling heeft in hel jaar 1254 plaats en zullen ongetwijfeld de costumes enz. in overeenstemming met dit Noord-llol- landsch tijdvak onzer Vaderlandsche geschiedenis worden gebragt. Vervolgens wordt een nastukje gegeven, 'twelk alleraardigst is, terwijl beide stukken wat moraliteit betreft den toets der strengste crilick kunnen doorslaan. De voorstelling zal vroeger eindigen dan do vorigewelke wel wat lang wasen mag men rekenen op den steeds gebleken ijver van heeren dilettantendie daarin optreden en zich met de verdere zorgen daarvan hebben belastdal deze uitvoeringevenals de vroegereveel tevredenheid en genoegen zal verschaften. Ook nu mogen zich weder velen aangespoord gevoelen door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling te geven. Voor de Regtbank te Deventer stond Woens dag teregt een 67jatige bedelaarskolonist uit OmmerscbAnster zake van moedwillige mis handeling. Uit het verhoor der getuigen a charge bleekdal de beschuldigde in den nacht vau 13 December uit zijn hangmat is gegaan en eenen in eene andere hangmat naast hem slapenden verpleegde met een mes eene snede in de keel bij het strottenhoofd heeft toegebragt. De man bekende het hem ten laste gelegde feil bedreven ie hebben, met het doel zijnen buurman te vermoorden, omdat deze «zoo hard snorkt e." Het 0. M. eischte schuldigverklaring en ver oordeeling tot 1 jaar celstraf en geldboete van f 8. Uitspraak Dingsdag. Tc Egeln bij Maagdenburg .ijn S0 schapen inde.troop verdronken. In een nabij ai„J,de !nn^n mt n"melÜk e«° met 150.000 centenaar, alroop g.bar.ienhet bni. van den labrieksdirecteur apoelde «eg en de 50 achapen die in de nabijheid stonden hadden een zoeten dood. ADVERTEHTIE N. -a a. een'einde ^aan^haar roTS leven. 200 dierbaar AMEnsFoonT 26 Januari 1877. A. D. METII0RST.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2