ofWicus russisch orgaan, uitgesproken, wordt ccliler bestreden door het Journal du Sainl- Petersbomg, welk blad gelooft dat die «onge neeslijke" ziekte bei beslaan van het Otlomani- sche Kijk niet alleen maar ook hel leven van de in dat Rijk wonende inilioenen christenen in gevaar biengt. Volgens het weener Tagblatt heeft prins Goilschakollbehalve zijne reeds vermeide, dezer dagen uitgevaardigde, circulaire, aan de vertegenwoordigers van Rusland bij de groote mogendheden een depêche gezonden, houdende insirukliën tot aanvulling van hetgeen in het cersle document is medegedeeld. In die dépêche verklaart de rijkskanselier van den czar, dat liet kabinet van Si.-Petersburg de haudhaviug van den vrede hoopt, als Europa eensgezind blijft. Alleen in geval de mogendheden de verstandhouding welke thans onder haar heerscbl zonden opgevenzouden de wapenen opgevat moeten worden. Alle geruchten die betrekking liebbeu op een door Rusland genomen besluit om oorlog te voerenzijn dus ia strijd met den weikclijken toestand. De gezondheids-commissie !e Petersburg heeft de invoer van de leerkapsules van Guijol geau toriseerd van wege hunne uitstekende uitwerking ingeval van verkoudheidcal/urnenbronchitis en leering. Twee kapsulesingenomen telkens als men gaal eten brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer Gagotop het éliquelle letten te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voornaamste apotheken. Allerlei Te Marseille (departement Dordogne) viel dezer dagen een verschrikkelijk ongeval voor, door de onvoorzigtigheid van zekeren Petit, beenhouwer in gemelde stad. Verleden zondag had dp heer Tuillier bliksla ger, voor zijne deui een ledig petioleumvat gezel. Twee buitenlieden het wenschende te koopen vroegen aan den blikslager wat middel er was om den petrolcumreuk er uit ie krijgen. Tuillier antwoordde, dat zij den bodem maar moesten inslaan en liet in biand steken. Petit die hen afluisterde, kwam op het ongelukkig denkbeeld een brandenden lucifer door het kraangat tö «teken, zeggende, dat, vermits 'l vat leeg was, er geen gevaar bestonu. 'Bijna onmUddiSK he',?e ontplof- fïng plaats de duigen van liet vai sprongen aan stukken en wierpen Petit en Tuillier te gronde. De laatste stond ongedeerd op, doch Petit bleef builen kennis liggen. Men bragt hem naar zijn woning, alwaar hij, niettegen staande de aangewende zorgen des anderdaags bezweek. Paris Journal karakteriseert de tegenwoordige modes volgenderwijze«De Parijsche dames schijnen er smaak in te vinden zich te kwellen. Zij dragen japonnen dié ie naauw zijn om er iu te loupenrokken zoo lang dal ieder er op trappen moetslaande boordjes zoo hoogdat men het hoofd niet bewegen kan zakken zoo laag, dat de hand re niet bereiken kan laarsjes met hakken zoo hoogdat men bij iederen voetstap struikelt; en groote strikken, juist op e«_ne plaats om het zitten onmogelijk te maken." In Zwcilen wordt de staatskeik met eene scheuring bedreigd. Een jonge predikantWal- derstroeujwil de verpligte bevestiging afschaf fen en vrijheid om hel avondmaal buiten de kerk te vieren. Op een reis naar llpsala heeft Walderstroem aan duizendenwaaronder tal van studenten in de theologie hel avondmaal toegediend. Waarschijnlijk zal Walderstroem afgezet worded. Ongeveer een jaar geleden heeft zich te Lon den een comité van dertig leden gevormd behoorende lot de aanzienlijkste standen dei maatschappij, met het doel om te Slratford-on- Avon een gebouw ter gedachtenis aan Shakspere te slichten. De inschrijvingen zijn reeds lot een belangrijk bed.ag geklommen. Dit gebouw, dat op den oever van de Avon moet verrijzen, zal beslaan in een schouwburg, waar uitsluitend Shaksperes werken van tijd tol tijd zullen worden opgevoerd j eene biblio- thcek tot verzameling van alles wat van den grootcn treurspeldichter afkomstig en over hem en zijne werken geschreven isen een museum, om de voorwerpen van allerlei aard te verga deren die betrekking hebben op den dichter «mi zijn werk. Reeds is het terrein voor den bouw geheel gereed gemaakt, en het Memorial committee heeft zich hei bezit van omliggende gtouden verzekerd, om met een wandelpark den schouwburg te omgeven.1 Shatlord-on-Avondat ten tijde van Shaks pere niets meer dan een gehucht was, met armoedige huizen met rieten daken, is thans een netvriendelijk stadjemet 5200 inwoners, en per spoor met Oxford en Birminghan ver bonden. Het kuis waar Shakspere 23 April 1564 geboren werdis nog geheel aanwezig. Het is vau houten gelegen in de Henley-street. Boven de deur slaatThe immortal Shakspere wa' born in this house. De benedeuvertrekken gelijk5traats, de winkel en de keuken zijn nog geheel in dcnzelfden toestand als bij de geboorte des dichters. De grond is met sleenen bevloerd. Een donkere, naauwe trap leidt naar de eerste verdieping, waar menden bezoekers Shaksperes chamber wijst, Zij is klein en laagen heeft een raam op de straal. De oorspronkelijke zol dering is in latere tijden met plafond bedekt, maar de oude eikenhouten vloer daarentegen is onveranderd gebleven. De muren zijn overdekt met talloozc namen van bezoekers. Dit huis, dal als een nationaal historisch monument beschouwd wordtis eigendom van den Staat. In de Trinity Church aan den oever van de Avon rust hel stoffelijk overschot des dichters. Op de zerk staan vier dichtregels volgens de overlevering door Shakespeie zeiven gemaakt en waarin de wensch wordt geuit dat zijne land- genooten nimmer zijne asch verstoren of naar elders overbrengen zullen. Naast het graf van Shakespere zijn de graven van Anna Hathaway, zijne vrouw; van Thomas Nash, echtgenoot van zijne kleindochter Eliza beth; van dr. Hall, zijn schoonzoon, en van Susanna, zijne dochter. Al die graven zijn, volgens oud gebruik naar het westen gerigt. In eene nis is eene buste geplaatst, vervaar digd naar men zegtin een vormafgegoten op Shaksperes lijk, den dag van zijn overlijden. Te Alimeadabalin Britsch-Indiëis een kruidmagazijn in de lucht gevlogenwaarbij 50 personen het leven hebben verloren. De- oorzaak van het onheil is onbekend. Hoe het in het Zuiden op Russische spoor wegen soms bij sneeuwval toegaat, blijkt uil eene mededeeling in de Gazette de Saint Peleis- bourg. Onlangs is op de baan van OJessa een trein twee weken in de sneeuw vast blijven zitten en hebben reizigers en bedienden-per soneel hongersnood geleden. Voor een korst droog brood werd drie roebels betaald. In De cember des vorigen jaarsverhaalt het blad bij deze gelegenheid bleef de posttrein van Kursk me» K u;..; t",e" de sm" stormen eeu kleine wijl respijt, dan waren alle handen aan het werk, cm de baan tc bevrijdcu zoodat men weder iets verder komen kon. Onlangs moest te Grenoble een nieuwe tnaire gekozen worden. Er was strijd, lievige strijd. De invloed tan zekeren geneesheer, dr. Polosson, lid van den gemeenteraad, werd inzonderheid op den dag der verkiezing, in het belang van den candidaat zijner tegenpartij gevreesd. Dit bragt den kleermaker Sérézin op hel denkbeeld dr. Polosson dien dag uit de gemeente, en dus van de slembuste verwijderen. Séiézin gaat per eersten trein naar Lyon en zendt van daar onmiddellijk een telegram naar dr. Polosson tc Grenoble, om hem te melden dat ten zijner zoons aldaar plotseling hoogst bedenkelijk ziek is geworden. Na het afzenden van dat telegram gaat Sérézin per keerenden trein naar Grenoble terug. Hij overtuigt zich weldra dat zijn krijgslist gelukte. l)e bezorgde vader laat, na ontvangst van het verontrustend beriglzijn praktijk, zijn candidaat, zijn medestanders de stembus alles in den loop en ijlt naar Lyon. Nu had men te Grenoble de handen vrij; dr. Polosson kon zijn invloed niet doen gelden geen stem men voor zijn candidaat wervenenz. en die van de tegenpartij werd, dank zij de kiesmanoeu- vre van den kleermaker Sérézinverkozen. Hel bedrog kwam echter dadelijk aan het licht toen dr. Polosson te Lyon gekomen, zijn zoon frisch en gezond zag. Toen de angst van den liefhebbenden vader geweken waskwam de misleide kiezer en stemrnenwerver weder in hen» boven. Hij zocht met zijne gewone scherp zinnigheid uit te vorschen wie hem deze streek gespeeld had en spoorde den oorsprong van het telegram op. Hij kwam me: voldoende zekerheid tot de ontdekking, dal het de kleèrmaker Sérézin was, die deze mouw aan de zaak gepast had. En hoe werd de vervolging nu op louw gezet? Als verkiezingsmanoeuvre als middel om zich van er tegenstander te ontslaan was deze misleiding niet strafbaar maar de doctcr vond een huismiddeltje. Hij klaagde den kleèrmaker aan wegens het verspreiden van valsche tijdingen, datzoo als men weetin Frankrijk strafbaar is gesteld. De kwaiiGccering van het feit als zoodauig is door dc reglhank aangenomeneu nadat de zaak nog tn appèl behandeld wasis Séiézin per eind en slot veroordeeld tot 4 maan den gevangenis. Het eerste vonnis luiddezes. Voor de betrekking van directeur der openbare reiniging te Franeker, waaraan «en jaarwedde van minstens f900 verbonden ishebben zich niet minder dan twee honderd drie en twintig sollicitanten aangemeld. He7 oordeel der afdeelingen van de tweede kamer over de ingediende onderwijswet is on gunstig. Slechts eenige conservatieven moeten er vóór zijn. De katholieken vereenigen zich voor liet stelsel in de amendementen der anti revolutionairen vei vat. De liberalen wenscben de bepalingen van hel voorstcl-M o o n s. Men verwacht spoedig hel voorloopig verslag. Vanwege het hoofdbestuur der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen is aan de bestuurderen der onderscheidene deparlemenleu eene circu laire gerigtbcliekkelijk de voorgedragen onder wijswet. Het hoofdbestuur spoort daarin de departementen aan tol overweging van geest en strekking der wet en vestigt meer bepaald de aandacht op deze twee punten: de veipiigte schoolgeldheffing en de interpretatie van art. 194 der Grondwet. De aandacht op nevenst. adv. der schoone uitgave van den Staten-Bijbel van Pieler Keur vestigende, waarop dc inteekening zeer aan bevelenswaardig iszoo verzuiine men niet de twee prachtige oleograliën tc gaan bezig- tigenaan 't slot der advertentie vermeld. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 1& February. Voorzitter Mr. AG. Wijers. Tegenwoordig Li leden; afwezig door onge steldheid dc heer Keijserniet kennisgeving. (I vacature.) De notulen dor vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. De Voorzitter brengt hulde aan do nagedach tenis van den heer van Ittersumaan wiens betrekkingen een blief van rouwbeklag namens den gemeenteraad is verzonden. Aan de orde is een voorstel van den burge meester betreffende eene reorganisatie van tb; politieen uitbreiding van het gebouw thans voor politiebureau in gebruik. De lieer van Beek, daarin ondersteund door den heer uin Buuj- stcedenstelt voordeze zaak met de tlrie volgende punten van behandeling (adviezen van Burg. en Weill, omtrent hoogere jaarwedden van hulppersoneel aan openbare scholende 1 rekwesten v... becl' SM k'f" meente-hcclmeeslers) te vul'wmden naar de afdeelingen, welk voorstel aangenomen wordt met 7 tegen 6 stemmen (de hccren Methorst van Walchrenvan Sasse van Ysseltvan der Leeuw, Croockewil en dc Voorzitter). Bij eerste stemming worden met 9 van de 13 stemmen benoemd de lieer Mr. C. A. van der Leeuw tot lid van het hrandcollegic en de heer J. Zandijk Jr. tot lid van hel burgerlijk armbestuur. Voor dc verkiezingen in 1877 worden be noemd tot leden der slcmburcaux: voor den gemeenteraad de Hoeren Mr. van Walchren en J. F. Lagerweg voor de prov. staten, de Hccren V. Methorst Jr. en Jletschel, levens als plaatsvervangers voor die van den gemeenteraad voor dc tweede Kamerdc Ueeren Mr. van Persijn en M. van Beek tevens als plaatsver vangers voor die der prov. staten de Ueeren B. IF. van Burgsteeden en J. Keijser tot plaatsvervangers voor de tweede kamer. Ingekomen zijn: dc goedkeuring van Gede puteerde Staten op den verkoop van iepenboo- menhet tweede aunvullings-kohier van den hooldelijken omslag over 1S7G en het raadsbe sluit waarbij de jaarwedde van het hulppersoneel aan de burgerschool is herzien. Voorinfor matie. Proces-verbaal der kasopneming dd. 12 Ja nuari jtoen in kas bevonden werd f17491,47, waarvan een gedeelte winstgevend is gemaakt. Ter Secretarie. Eene brochure getiteld ahet kanaal door de «Gelderschc Valleide kortste en hoste water- «weg tusschen Amsterdam enden Rijn."-Te circulecren hij dc leden. Op eene deswege gedane vraag van den heer van W alchren antwoordt de Voorzitter dat de koninklijke goedkcuting op dc voorgedragen plaatselijke directe belasting nog niet is inge komen, wel is van (leden Stalen eene mededee ling ontvangen dal de Minister van binnenland se te zaken haar aan de goedkeuring des Konings zal onderwerpen en dc in een adres van eentge onderteekenaars vervatte bedenkingen tegen dc helling dier belasting ongegrond heeft bevonden. Dc zitting is daarna gesloten.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2