een duel, iedsre best-Ir raping die een uitdaging in zich sluit bt daartoe leidt, mede met gc- vangenisslrat en geldboete gcstralt, eveneens hü die een ander verwijl een duel geweigerd te hebben. Ook dc getuig»-» zijn strafbaar tenzij bewezen wordtdat zij die taak hadden op zich genomen oui hel duel te voorkomen of in zijne gevolgen minder einstig te maken. De krachtens deze wel veroordeelden verliezen ge durende 5 jaren hun slemregt. Aan de gevolgen van bekomen biandwonden is vcrl. weck, na een hevig lijden van drie weken in het gasthuis overleden de schilder van 0. wonende te Amsterdam. De omstandigheden waaronder van B. die brandwonden bekwam en ten gevolge waarvan bij een noodlottigen dood sliert', zijn zeer treurig. Van B. kwam vóór drie weken 's avonds van hel werk en trad eene herberg bij den overhaal van den Amstelveen- schen weg binnen om een glas bier te drinken. In zijnen zak had hij een fleschje met terpen tijn datterwijl hij zich op een stoel neèr- zette brak waardoor hel ligt ontvlambare overigens niet scbadelijke vocht zich aan zijne kleederen mededeelde. Een man in zijne nabij heid ontstak kort daarop een luciter, en na daarmede een sigaar aangestoken te hebben wierp hij den brandenden lucifer weg, die ongelukkig teregt kwam op den roet terpentijn doortrokken jas van van B. Onmiddellijk stond van B. in eene zee van vuur en in plaats van alles in het werk te stellen om hem te redden dtong de kastelein uit vrees voor gevaar van zijn huisvan B. naar buiten in plaats van met behulp van een deken oi iets anders den brand van de kleederen te blusschen. Vier mannen waaronder een knecht van van B. namen hein op en dompelden hem even onder het water, waardoor de brand wel onmiddellijk werd gebluscht, doch ten gevolge waarvan ook de hitte naar binnen sloeg. Van B. was bewus teloos cn werd eerst naar buis en nog dieneelfden avond naar bet gasthuis gebragt, waar hij na een zeer pijnlijk lijden van drie weken overleed. Hij laat eene hulpbehoevende vrouw na met vijf jeugdige kinderen. Naar men verneemt, heelt de politie zich deze zaak aangetrokken, die een onderzoek zal instellen ol bij bel wegwer pen van den brandenden lucifer aan onvoor- zigligheid of aan boos opzet moet gedacht worden. In het afgeloopen jaar zijn te Parijs aan de preiectuui van politie 4222 voorwerpen gede poneerd die op den openbaren weg gevonden waren, en waaibij verschillende van waarde. In den regel wordt, volgens officieel rapport, slechts 15 pet. van die verloren goedeien op gevraagd ondanks de mededeeling van het gevondene cn de oproeping der eigenaarsdoor middel van de dagbladen. De niet gereclameerde voorwerpen wordenna verloop van een jaar teruggegeven aan hen die ze gevonden en aan de prefectuur gebragl hebbeu. De jaagschuit van Amsterdam naar Rotterdam werd sedert 300 jaren door een paard langs den Amstcl verder naar haar bestemming getrokken. Thans beeft het paard plaats moeten maken voor eeo sleepboot, die als een vreesselijke bespotting en uildagiiig den naam draagt van «de Tijdgeest." Iemand bad zich het aan gebruik van het woordje «charmant" zoo gewend, dat hij er zich bij elke gelegenheid van bediende. Toen men hem den plolaelingen dood zijner echtge- noote aankondigderiep hij onder een vloed van tranen uit: «charmant, charmant I" De Mormomen-bisschop Leedie door de regtbank te Utah ter dood veroordeeld was wegens deelneming aan den moord van «onge- loovige" kolonisten, bad, blijkens het vonnis, de keus tusscben drieërlei dood. Hij kon zeggen of hij geworgdonthoofd of doodgeschoten wilde worden. Lee koos laatstgenoemde straf oefening. 't Handelsblad meldt, 16 Fcbr. Onze Brusselsche correspondent berigt ons lieden dat er te Brussel in den nacht van Woensdag op Donderdag, een verschrikkelijke brand heeft gewoedwaarbij twee menschen zijn omgekomen. Tegen 4 uur 'a morgens werd eene vuurgloed ontdekt op de tweede verdieping van bet huis van deu bekenden heer Bocharl vroeger lid van den gemeenteraad schoenmaker op den hoek van de straat l'Ecuyer en de straat Leopold. Een buurman wierp een glasruitin, om de bewoners te waarschuwen, waarop Bocbart zijn hoofd uit een venster der eerste verdieping stekende, hulp! brand I riep. De brandweer kwam echter eerst toen het huis reeds in volle vlnm stond. Na een paar uur gewerkt te hebben werd men den brand eenigszioa meester en kon men het hnia binnentreden.' Een ver schrikkelijk schouwspel vertoonde zich. Op de derde verdieping werd .hel reeds verkoold en schier onkenbaar lijk der vrouw vau Bocbart gevonden en op het zolderkamertje dal van eene dienstmaagd, die in de rook gestikt schijnt en wier gelaatstrekken onbeschrijfelijke schrik en smart te kennen gaven. De hoofdbewoner heeft zich weten te ledden. Eveneens de bewo ners der tweede verdieping, die des avonds te voren feest hadden gevierd en in wier kamers de brand ontslaan schijnt. De lijken der ver branden zijn naar het hospitaal gebragt en worden begraven. Een ingenieur te Manchester heeft een nieuw hoefbeslag voor paarden uitgevonden. Hel bestast uit diiedik ossenleder dat in een stalen vorm geperst wordt, en na aldus gefatsoeneerd te zijn aan eene chemische bewerking onderworpen wordt. Dit beslag oefent geen den minsten on- gunstigen invloed uit op den hoefis veel duurzamer dan ijzer en veel ligter. Het is on gevoelig voor hitte en koude. Oin hel bevestigen zijn geen nagels noodig. Toch hecht het zich zoo vaat aan den hoef, dat vocht noch stof er tusscben dringen kan. Het hoornig deel van den hoef blijft ongeschonden en de paarden kun nen er niet op uitglijden, zelfs niet op het gladste asphalt. Gedurende eenigen tijd achten wij ons ver- Slicht, de aandacht der zieken te vestigen op e merkwaardige eigenschappen der teerkapsules van Guyot ingeval van verkoudheid catharren teering en andere aandoeningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getroffen namelijkdat vele personendie in onze phar- macie komen om dat geneesmiddel te vragen den naam zijn vergeten en het omschrijven met den naam van pillen globulesja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendtis het ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komenmaar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te verkrijgen en dat kan lot nadeelige vergissingen aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van teerkapsules van Guyot wel te willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomengelieve men zich vooral te herinneren dat de handtee- kening Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op eiken flacon moet bevindea In het wetsontwerp tot herziening der kieswat wordt het thans bestaand gemengd stelsel van groote en kleine districten verlaten en alle ge meenten des Rijks in districten ter verkiezing van één lid der Tweede Kamer verdeeld. De Minister had gewenschtdat ook op de groote gemeenten Amsterdam, Botterdam, 'sGraven- hage en Utrecht, die ieder meer inwoners be vatten dan voor de vorming van een enkelvoudig district noodig is, te kunnen toepassen; doch bij de briefwisseling hierover met de tied. Staten der betrokken provinciën en met de besturen der genoemde gemeenten stuitte men op zoo vele bezwarendat men verpligt was daarvan af te zien. In de tabelbij het wetsontwerp gevoegd, is derhalve Amsterdam een zesdubbel, Rotterdam een driedubbel, 'sGravenhage een dubbel eu Utrecht, met bijvoeging van ver scheidene omliggende gemeenten insgelijks een dubbel district geworden, en verder hel IIijk in enkelvoudige districten ingedeeld. Wat den census betreftnadat Ged. Staten der verschillende provinciën omtrent deze zaak zijn gehoord is de Regeering te rade geworden zich te bepalen tot een voorzigtige trapsgewijze verlaging van den census in de gemeenten waar die het minimum van f 20 overtreft, met de strekking om de ongelijkheid in census der stedelijke gemeenten tegenover die van bet plat teland te doen verminderen. Tot dat eiode zijn de gemeentenwaar de census thans f 24 en f 26 bedraagtlerugge- bragt op f 20 die van f 28 op f 24die van f 30f 32 f 34f 36 op f 28 die van f 40 f 44 en f 46 op f 36 die van f 50 op f 40 die van f60 en f70 op f46 en die van f 100 en HiS op f64. Deze zeer gematigde census verlaging geelt dus geen aanleiding om art. 5 van de gemeentewet te wijzigen. De laatste termgn voor de betaling der aan slagen in 'tpersoneel en patent vervalt op 31 Maart. De Gemeenteraad kan ook ambtshalve de lijsten verbeteren. De verkeerde practijken, die hier en daar plaats grijpenom personen op de kiezerslijsten te brengen die de vereischten daarvoor missen maken voorziening daartegen noodig. Hieitegen wordt drieërlei maatregel voorgesteld lo. dat voortaan «ettelijke betaling der Masting in plaats van den aanslag in de kohieren tal gevor derd «orden So. dat gern.8 der grondslagen „aarnaar men in de personecle belasting 18 aan geslagen, of niet-uitoefening van het bedrijf, waar voor men patent beeft genomen grond kan opleveren tol schrapping van de ktezerslysteo 3o. strafbedreiging tegen hem, die om op een kiezerslijst te worden geplaatstzich bedriegelyk in een der directe belastingen heeft doen aanslaan. Alleen voor de grondbelasting zal de aanslag voldoende zijn. Aan de artt. 39 en 40 der wet worden de volgende bepalingen toegevoegd. In de zaalvoor de inlevering der stem briefjes bestemd, wordt den kiezer, die dat verlangt gelegenheid gegeven zijn stembriefje in te vullen zonder dat hieruit voor andeie kiezers oponthoud in het leveren der stem briefjes mag ontstaan. «Raadpleging over keuze en aansporing of aandrang ten gunste of ten nadeele van eenige keuze zijn alsdan verboden. Die zich daaiaan of aan stoornis der orde schuldig maaktwordt terstond, op bevel des voorzitters, des noods door den sterken armverwijderd." De termijn voor de inlevering van de stem- brieljes wordtzomer en winter, van 9 tot 2 ure. In gemeentenwaar geen stembussen van andere gemeenten of van atdeelingen te wachten zijnkan de opening van dc stembriefjes den- zelfden dag plaats hebben. Voor de herziening van de kiestabel wordt een termijn van tien jaren gesteldin verband met de volkstelling. Daar de bevolking des Rijks op 31 Der. 1873 3,809,527 zielen bedroegis met hel oog op art. 77 der grondwet in de tabel van art. 99 der kieswet gelegenheid lol verkiezing van 84 leden der Tweede Kamer gegeven. Tweede Kamer. De wijziging in de tarielwetDonderdag door de Tweede kamer aangenomen gaat in op 1 Julij aanslaande. Op dien datuui 1 Juli), vervalt ook geheel het uitvoerregt op de louipen. Een amendement van den heer Viruly, sliekkende lot verpligte herziening der geheide larietwel vóór 1881 is verworpen niet 41 tegen 23 stemmen en hel geheele ontwerp aangenomen met 48 stemmen tegen 16. Bij de discussie over bet wetsontwerp tot verhooging van den accijns op hel gt-disiillecrd tot dekking van het verlies van één millioen 'sjaars door de vermindering der invoerregten) motiveerden de heeien Saaytnaus Vader, Tak, Blussë en Kappeyne da n tegen hunne bezwaren. De beide laalsten achtten die verhooging alleen goed zoo zij 6tond tegenover afschaffing van andere accijnsen. Bovendien was de opbrengst van het gedistilleerd van zelf zoodanig toege nomen, dat verhooging onnoodig was en voor later kon worden gei esei veerd. De Minister van Financiën verdedigde de accijnsverhooging als noodig vooral met het oog op de eischen der schatkist. Hij stelde een kre dietaanvraag van 12 'd 15 millioen vooi den ooi- log met Atchin in hel veischiet. Bij verwerping van dit voorstel zou hij de tarief wijziging niet bij de Eerste Kamer durven verdedigen. De Mi nister van Binnenlandsdie Zaken heelt hierbij gevoegd dat ook hel oordeel der Regeering was geen vermindering van inkomsten zonder equi valent. Ten slotte is art. 1 (verhooging van den ac cijns op het gedistilleerd met I 4 dat is van f53 op 157 per hectoliter) aangënomen met 34 tegen 29 stemmen. Vrijdag werd het geheele ontwerp aangenomen met 47 tegen 3 stemmen. Ingezonden. Gepasseerde donderdagavond heeft in het lokaal de Arend de derde volkslezing plaats gehad. Uit dc steeds talrijker opkomst blijkt dat het publiek groot belang stelt in deze voordrachten. Up onnavolgbare wijze wordt dan ook de Ge schiedenis der Beschaving door den Heer Kol- lewijn voorgedragen. De volgende lezing zal over dit onderwerp dc laatste zijn. Wij betreuren dit zeer, en zouden in bedenking geven om bij deze lezing nog cön vijlde aanleknoopcnomdat wij ge- looven dat het nog te behandelen tijdvak (1196) te groot is om in n e lezing te worden afgedaan. Mocht de gevierde spreker te bewegen zijn hel overige gedeelte over twee avonden te verdedenhij zoude hiermede het volk een' grooten dienst bewijzen, cn een leerzamen cn genotvollen avond meer bereidenwaarvoor liet, hiervan zijn wij zeker, den geachten opreker zeer dankbaar zijn zal. Amersfoort 19 Fcbr 77 Len paar volks-vriendcn.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2