li ilii urn ra Tuimfaen Feulmichten bloemzaden dighcid poogl te bewerkstelligen. Ilij kan rcg- tcrlijke ambtenaren niet goedschiks aan een examen onderwerpen en evenmin als examinator optreden. Door de heeren Hcydenrijok, Brediuscnvan Nispen is een amendement voorgesteld 1. om het kanton Zalt-Boinmel te brengen onder het ressort van het Hof te 'sBoscn en Boxmeer onder het Hof te Arnhemen 2. tot vervanging van het ontworpen arrondissement Tiel door een arrondissement Nijmegen. Ook het HeuMtbtad heeft reeds in 't begin des vorigen jaars voorgesteld de Tielsche regt- bank te sloopen en grondig beschouwdzou bij opruiming van regtbanken de Niimeegsche regtbank benouden en de Tielsche dienen ge sloopt te wordenook vooral in herfst en winter, bij storm en ijsgang, is Tiel lastig of slecht bereikbaar voor justiciabelen, getuigen enz.. wonende in een aantal verwijderde plaatsen aan de overzijde der rivier. Bij hel ministerieel vooropzetten van het al gemeen belangmag men met vasthouden aan deze locale preferentie. Ten slotte Onlangs werd in een der groote bladen de roeening blootgegeven, dat de Tweede Kamer de wetsontwerpen ter opruiming van regtbanken en kantongercglen dient aantenemen als gevolg van, en sluitende aan de opheffing der provin ciale gercglshoven. Die meening is echter geheel verkeerd want zeer duidelijk heeft de Minister kort vóór de stemming in de Tweede Kamer over de Hovenwet in substantie verklaard(dat de aanneming der Hovenwet de leden der Ka mer in niets hoegenaamd bond om als gevolg daarvan ook de ontwerpen nopens de ophetfing van regibankenenkaniongereglen aantenemen." Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen is de longteenng zeker de meest algemeenede meest wanhopende voor de huis gezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teerdie een h&rst- achlig product is van de dennen, een zeer merkwnardigen en gelukkigen invloed heeft op de ziekendie aan leering of bronchitis lijden. Dc beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teerkapsules van Gugot zijn een der meest pupulaire geneesmid delen voor bovengenoemde ziekten. Gewooniyk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men dc ectüe kapsules heeft moet men op de driekleurige hapdteekening van den heer Guyetop het étiquette letten. Te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voornaamste apotheken. De Siaats-Cour. vermeldt het besluit omtrent de opneming onter koloniën in Oost- en West- Indië in *t algemeen postverdrag, 't Port van brieven is nu a. Voor gefrankeerde brieven 25 cent, en voor ongclrankeerden 40 cent, voor elke 15 gram ot elk gedeelte van 15 gram b. Voor brielkaarten ll1/* cent. c. Voor papieren en bescheiden monsters dagbladendrukwerken en andere met druk werken gelijkgestelde stukken, 7l/s cent voor elke 50 gram ot elk gedeelte van 50 gram. Monsters moren het gewigt van 250 gram en de overige sub c. hiervoren vermelde stukken, dat van 1000 gram niet te boven gaan. Verder bevat bet besluit bepalingen omtrent ontoereikende trankeering, omtrent de wijze van frankccien en omtrent bel verloren gaan van aangeieekende brieven t Mei 1877 treedt *t besluit in werking. Allerlei Er loopt een gerucht dat het voornemen bestaat in Nederl. Indië een belasting op de speelkaarten te beften. Door het Ministerie van Oorlog is voorloopig aan de korpsen kennis gegeven dat gednrende de maanden MeiJuni) en hel begin van Julij de miliciens van oudere ligting onder de wapenen znllen worden geroepen Welligt dat de miliciens dos niet meer in Augustus tullen worden opge roepen en dus hiermede de kwestie over bet verkeerde tijdstip der groote manoeuvres zou cijn opgelost. Voor de regtbank te Deventer atond Donder dag leregt een meisje van 12 jaren, beklaagd van eenvoudigen diefstal. Als getuige tegen baar trad op een meisje van 7 jaren. Haar was ten Jaste gelegd, dat zij de jeugdige getuige, toen deze op straat een praatje met haar maakte, eeuig geld bad afgenomen dat bare moeder baar bad medegegeven om er boodschappen voor te doen. Beklaagde bekende het haar ten laste gelegde feil bedt even te hebben en seide jammerlijk weenende, «dat zij bet nooit weer wilde doen." Voorla verklaarde zij een dubbeltje van het geld versnoept te hebben en het overige te hebben weggeworpenomdat zij het niet in de ouderlijke woning durfde brengen. Het open baar ministerie eischle schuldigverklaring aan eenvoudigen diefstaldoor iemand beneden deu leeftijd van 16 jaren met oordeel des onder scheids gepleegden veroordeeling tot 1 maand celstraf. Een vleeschhouwer te Papenburg heeft dezer dagen in Amerikaansch spek een groot aantal trichinen ontdekt. Het spek was uit Leer ont boden en aan het gemeentebestuur van die plaata ia van bet geval kennis gegeven. Thans verneemt men, dat de Lnchtspoorweg door Rotterdam en bet station buiten de Deltl- scbe poort op 1 Mei a.a. in gebruik zullen ge steld worden met de bestaande diensten op Staatsspoorweg en Hollandschen spoorweg. Eerst op 15 Mei zal van hel gemeenschappelijk station met doorloopende en correspondeerende treinen dier beide Maatschappijen door het publiek gebruik gemaakt kunnen worden. Te Haule kwam dezer dagen een ambulant koopman in manufacturen eene vrouw eene rekening brengen van f 48. Zij zocht naar 'l geld en intusschen kwiteerde de koopman de rekening. Dal ziende neemt de vrouw bel papier op en sluit hel in 't kabinet met de verklaringdat de man nu niets kreeg, daar zij de kwitantie had. Zij heelt een paar dagen later het geld toch aan een rijksveldwachter moeten afgeven en 't is nu nog de vraag, of het hierbij zal blijven. Iemand, die zich zelf den eerbiedwaardigen titel geeft van «Een bejaard vaderlander" spoort in een der organen van de Anglicaansche orthodoxie, The Rock, zijn landgenocten aan tot 'l houden eener vasten ten einde den Hemel te verzoenen«opdat Engeland niet verga als Nineveh." Hij doet dit voorstel met 't oog op de overmaat van regenwater in deze dagen welke plaag hij beschouwt als een straf uit den hooge wegens de ongeregtigheden der natie afgoden-dienst en ongelool, dronkenschap en sabbalh-scbennis. AMERSFOORT, 26 Februarij 1877. net programma van het buitengewoon con cert hetwelk overmorgenwoensdagavond volgens nevensst. adv.; in Atnicilia te Amersfoort door het Sgmphonieorchesl uit Utrecht onder directie van den Heer C. Coenen wordt gegeven, behelst eene reeks schoone en attractieve num mers, waaronder Morceau de Salon en Légende voor vioolvoortedragen door den Heer Gerard Veerman, zoodal men mag hopen, dat een talrijk publiek aldaar tegenwoordig zal zijn. Vrijdag jl is in het huis van Arrest alhier overgebragl K. R.verdacht in dienst bij een handelaar in brandstoffen enz. zich gelden te hebben toegeëigendmet welker incasscring hij door zijn' meester was belast. Labonneau, huuider van een deel van 't huis van Bocharl te Brusselen in wiens kamer de brand begonwoidt geregtelijk vervolgd ter zake van manslag door onvoorzigtigbeid. Men zegt dat bij in zijn bed lag te rooken en dron ken waa, zoodat hjj niet bemerkte dat de pijp hel beddegoed in brand slak. Toen de procureur dea konings in het hótel waar Labonneau thans ia gehuisveat kwam om hem te verhoeren vood hg hem met een pijp in den mond te bed. De man van de wet verneet hem dat bij dusdoende een nieuwen brand veroorzaken. Men zal wel niet behoeven te zeggen dat de hotel- hoeder dien onverbeterlijken rooker onmiddel lijk verzocht elders zijnen intrek te nemen. De Haagsche Kroniek der Gron. C t. behelst Vergis ik mij nietdan ia een jaar geleden te Groningen een proces gevoerd tegen een vrouw, die zich had schuldig gemaakt aan wat men noemt excitation la dëbauche. Een soortgelijk proces staat ons hier in den Haag te wachten. De houdster van een in kwaden renk staand koffijhois, een «weduwe" van zeer verdacht al looi, op wie de politie reeds zeer lang, doch te vergeefs't oog gevestigd had is aangeklaagd van talrijke jonge meisjes ten haren huize te hebben ontvangen om ze in gezelschap te bren gen met beeren en tot ontucht aan te sporen. Verschillende fatsoenlijke familiën moeten door deze zaak gecompromitteerd zijnvermits onder de beet en die als getuigen worden opgeroepen enkele gehuwden en sommige grijsaard» zijn. 't Is echter een waar geluk dat aan deze af schuwelijke fabriek van ontucht weldra alle debiet en directie zal worden ontnomen. Ik wenscb heden te eindigen met 't parlement dat ik gewoon ben steeds den voorrang te ver- leenen. De Tweede Kamer heeft de geheele vol gende week werk zoodal de kiestabel enz. eerst in Maart zal worden onderzocht. Daardoor zal 't bijna onmogelijk worden aan het verlangen der regering te voldoen om de voordragt nog voor Mei tot wet te helpen verheffen. Immers de onderwijs-kweslio moet eerst ik kan tl verzekerendat de meerderheid besloten is daaraan vast te houden van de baan en daarna zal de kieshervorming aan de beurt komen. Reken nu zelf: uiterlijk op den 25sten Maart gaai de kamer op recès en zou zij dan vóór dien tijd nog bel onderzoek ten einde de verslagen over de beide ontwerpen uit- gebragt, de antwoorden ontvangen, de eind verslagen in 't licht gegeven en de discussiën ten einde gebragl hebben Ik acbl dit bijna onmogelijk en een extra zitting tusscben Pa- schen en Pinksteren zal de kamer toch wel niet ten behoeve van de kieswelberziening houden, ook al is de onderwijskwestie vóór de scheiding «opgelost." Dit laatste zou ook wel onnoodig zijn als de schoolwet afgedaan is, zal vermoe delijk dezo- regering niet zooveel prijs stellen op een spoedige behandeling der kieswet pardon, ik bedoel 't wetsontwerp! Vermoedelijk zal en daarop wilde ik maar neèrkomcn vóór 'l reces noch van de behan deling «Ier schoolwetnoch van de afdoening der kieswetbeivorming iets komen De liberale partij is ongeneigd 't politiek spel van den heer Heemskerk te bevorderen. Te Wiesbaden is eene vereeniging gevormd, wier leden niet meer den hoed willen afnemen als groele. Men wil elkander alleeu complimenteeren met de hand. Frankrijk en Mainz hebben ook reeds zulk eene vereeniging. Uil Egypte wordt gemelddat aldaar een nieuwe katoenplanl is ontdektdie een geheele revolutie in de kafloen-cultuur daar te lande zal brengen. De plant levert veel grootet oogst. Te Neu Ulm is een bende valsche munters ontdekt. Vier personen zijn in hechtenis genomen. Rij een huiszoeking vond men alleilei soort van werktuigen om te stempelen en wel voor Belgische en Fransche iwinligfranrs-slukken. marktprijzen tk amersfoort. AMERSFOORT Vrijdag 23 Februarij 1877. Tarwe 111,k f12,Rogge f7.60 I f8,20. Boekweit f6,70 af 7,70. Boter f 1,65 a f 1,85 per N. 8. Eijeren 3 a 4 cent per stuk. Kaas f i f per 60 kg. Aardappelen f-3, - k f3,40. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd W. VAN ESVELD van Hengelo en M. C. H. DE HAAN. Amersfoort, 22 Februari 1877. Receptie 4 Maart. Onder de hoede des Almachtige en door de geduldige en liefderijke behandeling van Dr. Smit is heden 23 Febr. verlost van eene DOCHTER, mijne geliefde Echtgcnoote CATHARINA PETR0NELLA DE KREEKgeb. Zevenboom. A. H. DE KREEK. Heden overleed tol onze droefheid te Zeist onze jongste broeder PIETEU ANT0NIUS ST00VÉ, in den jeugdigen leeftnd van 22 jaar. A. SCHIMMEL Gz., C. C. J. SCHIMMEL, geb. ST00VÉ. Amersfoort, 24 Februarij 1877. Strekkende deze lot algemeene kennisgeving. Ellgolsch RijgraS (lolium penenne), Italiaansch Rijgras (loiium itaiiane) alsmede eene groote en prachtige collectie ba oPON Appelmarkt-

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2