Wordt door ééne uitzondering soms den regel te meer bevestigdxoo zou juist deze uitzon dering dan tevens bewijs opleveren, dat hel niet de minislci ieele- en parleinenisbedocling is de hoofd- en verdere groole sleden en titu larissen der regtbanken aldaar te favoviseren boven de kleinere, welke bedoeling men zou kunnen achten bloot te liggen door de reeds gesloopte ze»en regtbanken en door de ter slooping voorgestelde regtbanken te Hoorn Amersfoort, Appingedam en Sneek. Evenals Utrechtin 't hart des lands en aan spoorwegen gelegenis Amersfoort door ligging als andèrszins een uitmuntend centrum voor zetel eener reglbank enbijaldien Minister en parlement ernstig willen, pleit alles voor het behoud en de uitbreiding der Amersf. reglbank. Doch geenszins vleijen wij ons dat de rati- onneele verwisseling van Amersfoort in plaats Utrecht bij Minister en Kamer ingang zal vin den, want 't schijnt een parti-pris te zijn dat alle elf door den Minister voorgestelde regtban ken moeten worden gesloopt, zooals zij door den Minister zijn gepointeerd. De meerderheid der Tweede Kamer is gewis daaromtrent de volgzame dienares des Ministers, zich als slaafs daaraan onderwerpende, zooals bij het behoud der Tielsche reglbank bleek. Zoo zal dan ook de Amersfoortsche regtbank ppgeofferd, wclligt reeds heden haar dood vonnis uilgesproken worden, want hoogstwaar schijnlijk komt nog heden. Maandagmiddag, in behandeling hel regtsgebied van het geregls- hof te Amsterdamwaartoe Hoorn en Amersfoort behooren. Wij eindigen waarmede wij in No. 2494 kort na den aanvang der discussiën aanvingenna melijk dat de Heer van Rappardafgevaardigd uit Tiel, extra-naïf zeida«met veel overleg heeft de indeeling plaats gehad." Door dal overleg zal de Minister de overwinning beha len b. v. ook omdat zelfs geen enkele regtbank in Limburg en slechts ééne in Noord-Brabant wordt opgeheven. Nogmaals herinneren wij dal door de op heffing der 4xla dozijn reglscoltegies geen snel ler en geen goedkooper regt wordt verkregen, en mede geen beter regtwelk laatste toch het voornaamste dient te zijn, want de regtspraak met welks verbetering de Minister in het belang van millioenen justitiabelen had moeten be ginnen heeft zoo goed als niets met de op heffing der 54 regtscollegies te maken. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. ledereen weethoe moeielijk gewoonlijk ver koudheden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn, van wege hunne harlnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weel een ieder dat een verwaarloosde verkoud heid heel licht in eene bronchitis ontaardt jazelfs soms in longleering overgaat. De talrijke ondervindingen bewijzen, dal de zuivere Noorweegsche leer goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De teer kan niet in substantie gebruikt wor den van wege zijn onaangenamen smaak en kleverige bestanddeelen. Een pharmacien te Parysde heer Guyot is op hel denkbeeld gekomen die teer te omgeven met gelatineter groote van een gewone piL Niets is gemakkelijker om in te nemen. De gelatine lost zich terstond op in de maagen de teer doet zijn werking. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eeten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat hel gebruik de reeds ee- nigszins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de leer de decompositie van de luberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit'reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelenzoowel van wege zijn uit stekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon van teerkapsules toch kost slechts twee franken en vijftig centimes en bevat zestig kapsules; de geheeie behandeling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve cent daags en ontheft van het gebruik van af kooksels, patés en riropen. Om zeker te zijn dan men de echte kapsules beeft moet men op de drie kleurige handleekening van den heer Guyot, op hel óliqueltc lellen. Te verkrijgen Ie Amers foort bij SANDERS cn in de voornaamste apotheken. AMERSFOORT, 12 Maart 1877. Dingsdag, den ia Maart 1877, des namiddags te één uurzal de Gemeenteraad van Amers foort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs. 2. Voordracht lol verkoop van iepenboomen. 3. Voordracht lot af- en overschrijving op de begrooting van het weeshuis, dienst 1870. 4. Ontwerp-besluil tot afschrijvinc van aan slagen in den hoofdelijken omslag en de Honden belasting, dienst 1870, wegens vertrek, enz. 5. Verzoek van Mej. A. Schermer om eervol ontslag als hulponderwijzeres. t>. Verzoek van Commissarissen der sociëteit Amicitia om een daarbij gelegen gedeelte der openbare wandeling hun in eigendom of erf pacht overtedragen. Na het verschijnen van ons vorig nummer vernamen wij nogdat de Heer Burgemeester Mr. A. G. YVijkbs donderdag jL een telegram van gelukwensch bij het zilveren jubilé van zijn burgemeesterschap heeft ontvangen van 's Konings Commissaris in deze provincieen werden de weeskinderen in hel Burgerweeshuis en de verpleegden in het St. Pieters- en Blok- landsgaslhuis op dien dag onthaald door den Heer BurgemeesterRegent dier instellingen. De zilveien medaille is niet tér grootte van 55 cm. middellijnzooals in ons vorig nummer en in andere bladen werd gemeld. Hare grootte is 5.5 cm. middellijn. Onder de talrijke collegiën deputation enz. die hem Donderdag jl. hunne gelukwenschen aanbodenbevonden zichvolgens later door ons ontvangen mededeelingdeputation uit hel Kerkbestuur der Ned. IsraëL gemeente en der Kamer van Koophandel en Fabrieken. De vergadering der kiesvereeniging Amersfoort zal. in plaats morgen, Dingsdagavond, in Ami citia worden gehouden Dingsdagavond 20 Maart 's avonds hall'negen. Daarbij zij opgemerktdat deze vergadertijd slechts zes dagen voor de verkiezingzeer laat iswant. de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad vangt aan Dingsdagmorgen 27 Maart te 9 uren. De ondervinding heeft her haaldelijk geleerd, dat hel verkeerd is laat candidaten te benoemen. Reeds in No. 2191 van 23 February werd vernielddat de ver kiezing op 27 Maart zou geschieden, zoodat best einde February of begin Maart de ver gadering tot het verkiezen van candidaten had kunnen worden vastgesteld. Met verwijzing naar achterstaande advertentie vermelden wij een paar artikelen uil het Regle ment voor de GemeenU-l>oekerii alhier. Art 1. De Gemeente-boekerij strekt om de ingezetenen in de gelegenheidte stellenwer ken van meer of min welenschappclijken aard te lezen of na te slaan. Art 13. lederen Woensdag-namiddag van 2 tot 4 uur is de amanuensis ter boekerij aan wezig tot het afgeven en ontvangen van boeken. Aan personendie zulks verlangengeeft hij gedurende dien tijd in 't lokaal boeken ter in zage. Hij schrijft de namen dier personen in een register op en zorgt dat de boeken niet geschonden worden. Hij kan ook aan hem ter goeder naam en faam bekend staande ingeze tenen voor ééne week één of meer boekdoelen medelevenmits zij zich schriftelijk verant woordelijk stellen, de boeken in even goeden staatals zij ze ontvingenterug te bezorgen. Worden boeken niet op den bepaalden lijd terugbezorgdzoo eischt de amanuensis ze onmiddelyk open geeft hij van het gebeurde terstond Kennis aan den maand-commissaris. In overleg met den maand-coinmissaris kan hij aan lezers, die hunne verplichtingen niet zijn na gekomen het medeneraen van boeken weigeren. AansL Dingsdagavond 13 Maart, zal in de vergadering met Dames van het Departement Amersfoort der Maatsch. «Tot Nut van 't Alge meen" de verhandeling worden gehouden door den Heer J. A. Böhringer van Amsterdam. Een koopman te Keulen had een vat rooden wijn gekocht en liet het eenige weken in den kelder liggenten einde den wijn tot rust te brengen. Hij nam daatna met een hevel een proef of de wijn geschikt was voor altapping. De wijndie in hel glas liep was bijna helder als water en van een onaRiigenanien bitteren smaak. Hij liet een hevel nogmaals iu hel val ditmaal seet diep, en kreeg uu een roodachti ge brij. Een vrienddie hem verbeiddehel- deide hei geval op en seide lagchendcdal ia aiolwijn" hel val moet behoorlijk gerold dan wordt het roode wijn. De proef werd genomen en werkelijk verkreeg men spoedig een wel niet helderenmaar niei onaangenaam «makenden rooden wijn. Dat de verkooper het val terugkreeg, sal wel niei gemeld behoeven te worden Een hoofdonderwijzer (minimumlijder) die vervolgd was wegens personeele belastingen, sond in 'l laatst van December a. p. aan den Ontvanger hel volgende versje Heer A.I Hel jaar is dis Ten eind gespoed. Ik heb mijn geld Niet nageicld Want 'k heb hei niel Tol mijn veidriet 1 k ben nog de oude arme bloed Heb nog geduld Met mijne schuld Die 'k heb aan 't Rijk. In 't nieuwe jaar Stuur ik hel maar Naar 'l subkanloor Eu dan betaal ik alles hoor I Wal moeite en zorg om 'l anidsche slijk. Een Ireurig ongeval heelt een der aanzien lijkste geslachlen van den ouden Iranschen adel getiofien. Toen de hertogin van Muniuiorriicy van een bal lerugkeeren-l, zich voor den haard omkleedde, vanen hare kleederen vlam en ondanks de po gingen door hare kamcrjulvrouw aangewend om de vlam te blusschenheelt men de hertogin niel kunnen redden, die na weinige oogenblil ken onder de hevigste smarten overleed. De onge lukkige was slechts weinige jaien gehuwd en laai een klein meisje na. In Turkije schijnt men en haul lieu goeds moeds, en van oordeel, dat de treurigheid nu lang genoeg geduurd heelt. De hooge legering heelt door lusvehenkouisl van den oppei inten dant del keizerlijke schouwburgen, ondeihan- deling geopend met dcii hour EJinoud Lhuil- ler te Patijs, de overal bekende au:eut van comische chahsonnettes die dooi heel Europa gezongen worden en hem aangeboden directeur Ie worden eener lurksche nationale zangschool. Niet aleen is hem een aanzienlijke jaarwedde aangeboden, de schuldeischers van Turkije zullen met genoegen vernemen dal hun geld zoo nuttig besteed wordi maai bovendien vrije woning in een piachlig paleis aan de oevers van den Bosphorus, in welks aanhoorigheid de be doelde zangschool zal gevestigd worden. Men verneemt, dal de heer Lhuillcr hel aanbod heeti aangenomen, en dal hi) in de eeiste dagen van Aprilwaarom niel 1 April naar Turkije zal vertrekken. Te Biugge werd onlangs aan hel bolwerk der Uostendcrpoort h« l lijk opgehaald van den heer Pelilhan regler van instructie, te Luik woonachtig. De ongelukkige had zich van hel leven beroofd, otu zich ie omtrekken aan de gevolgen der ontdekking van Iraude door hem in zijne ainbtsbetiekking gepleegd. Ook hier weder staal men voor hel psychologisch raadsel hoe een man van helder verstandeen lid der regteilijke magi, die men meer dan iemand legen dergelijke misdrijven gewapend zoude achtenzich daaraan heelt kunnen schuldig maken cn dal dan nog wel niel door nood of door vei zichtende omstandigheden gedreven maar om ie brassen I De wclligi voorberldcloozc geschiedenis is deze: Ruim anderhall jaar geleden werd de heer Pelilhan belast met de instructie eener zaak legen twee geëmplooijeerden van de Maatschappij «la Bonne Espérance", beschuldigd haar 500,000 francs te hebben ontvreemd. Hij begaf zich te dien einde van twee gendarmen vergezeld aan hunne woningen nam hunne papieren in beslag, waarbij verschillende effecten leri be drage eener waarde van 80,000 Ir. üe griffier deed den heer l'elilhan opmerken dat ook deze stukken bij de andere papieren ter griffie van de regtbank behoorden te worden gedeponeerd maar dalmogt hij het noodig achten ze bij zijn onderzoek aan zijn huis te hebben dit geschieden kon, mils hij hem, griffier, bewijs van onlvangstlol déchargeter band stelde. Dit geschiedde. Van dal oogenblik af ging de regler groot scheeps leven allerlei leesten en partijen wis selden zich ten zijne huize al. Hij ontzegde zich niets, en dreef de weelde zoo ver, dal hij dezen winter boeketten uil Nice liet komen, om de dames, die bij hem le gast wareoaan le bieden.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2