tijds wonderen. Men kan er zeker van zijn dat Rusland zender goedkeuring van Engelandnooit Turkije zal verzwelgen. BuitendienRusland heeft hard finantiëel erudiet noodig en Engeland geeft geen crediel aan Rusland, zonder deszclfs onderwerping aan de staalkundige bedoelingen der Engelzche be windvoerders. De werelddie io sommige barer deelen ziek iswordt toch rustiger. Niet omdat de ziektestof bier en daar is weg genomen maar omdat de doctoren tegen Paschen minder actief en velen van hen te huis blijven of uitstapjes maken. De parlementaire paaschvacantie heeft schier •llerwege een aanvang genomen, de Turken tellen niet meè. De Fransrbe Kamer blijft gesloten tot 1 Mei. Üe Duitbclte Rijksdag slechts tot 10 April. Dit laatste ligchaam heeft Zaturdag, alvorens op recè» gescheiden te worden hel ontwerp lol vestiging van hel r ij k sgeregtshof te Leipzig in derde lezing deGnitief aangenomen. Ook het Eogelsch Parlement is heengegaan. Io het Engelsch parlement wilden de liberale leden aan den vooi avond *an het recès nog een laatste poging wagen otn de Etigelsche regering over te halen sich wat gunstiger voor Ruslands plannen le stemmen. Fawcett meendedal de zaak tegen de Tui ken moest worden doorgezet. De Fransche kamers zijn vrij rustig uiteen gegaan. De Senaat stelde de behandeling van het door de Kamer goedgekeurde voorstel lot al- schaffing der zeepbelasting tot na de vacanlie uit. De parlementsleden door de gebeele wereld silten thans bij moeder de vrouw of knappen nu en dan een uiltje. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigs- zins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wegezijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen leder flacon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siroopen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquette letten. Te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voornaamste apotheken. Allerlei Naar men io de Siècle leest, heeft dezer dagen zekere Bouillet66 jaren oud, te Saint- Maur-les-Fosses sijn zes en dertigste, en zekere Philippe Verviers, een schoenmaker le Parijs, io de Avenue la Rocheile70 jaren oud zijn zes en veertigste kind bij de bnigerlijken stand aangegeven. Mr. S. van Bonten, de schrijver van het aenaueel-sensatie-artikel betieffende Sexueele Moraal, zal ongetwijfeld aan beide Franschen kindervrienden zgn felicilatiekaartjes zenden. Hoe lang mag men preeken In de onde Grieluche kerk was hel bepaald dal een preek niet langer dan een nar mogt duren. Als reden daarvoor beweert Gregorins Naziaozinnsdat door 't lange preeken de geestzooals door «ele spijzen de maag, overladen wordt eo een licht bij te veel olie uitgaat. Bij besluit van een concilie werd aan de opzigters der ge meente gelast, deden tijd overschrijdende pree- kers eens aan te stoolen. Uurwerken en zand- loopers werden daarom ingevoerd. Bij eene ver ordening van den koning van Pruisen Fredeiik Willem, vao 't jaar 1715, mogten de beeren op zijn hoogst niet langer dan een uur preeken. Bjj een volgend besluit 1717 werden de ouder lingen aangemaanddaarop acht te geven en hen die bet overtraden te beboeten. Bg latere beslniten werd de preektijd op eeo half uur ingekort. (Een half tmr is tekort, maar bijna twee uor ia ook veel te lang Eenige dagen geleden atond voor den ambte naar van den Burgerlijken Stand te Berlijn een jeugdig paar nil den zeer gegoeden stand om burgerlijk te trouwen. De rjjtuigen stonden om daarna het huwelijk kerkelijk te inzegenen. De ambtenaar rigue de ge bruikelijke vrageo lot den bruidegom - doch sicin plaats van ia antwoorden begon deze te fluiten en andere getallen .te makenen doodsbleek moest de-bruid van den ambtenaar de bepaalde weigering vernemenonder deze omstandigheden het huwelijk te voltrekken. De bruidegom bleek krankzinnig te zijn. Tusschen Kassei en Wilhelmshöhe is een baan aangelegdwaarop de wagens door eene zeer ingenieuse machine, eene toepassing van zaamgeperste luchtworden voortbewogen. Laatstl. Vrijdag is een Mormoonsch bisschop zekere John D. Lee ter dood gebragt wegens medepligtigheid aan een voor geruimeo tijd ge- pleegden moord. Krachtige pogingen zijn door zijne familie en insloediijke vtienden le vergeefs aanhewend geworden om het vonnis veranderd te krijgen. Lee heeft bij achttien vrouwen van wie hem slechts drie trouw zijn gebleven vier-en-zestig kinderen. De Engelsche lord kamerheer heeft bevolen alle houten trappen in schouwburgen door slee- nen trappen te vervangen. In 't vervolg tal ook geen concessie voor een schouwburg worden gegevenindien het gebouw niet van steeucn trappen ia voorzien. K it n i s g e i 11 g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiekdat een door den Ll.-kolonel, Koranandant der Genie ingediend verzoekmet bijlagen, om vergunning tol het oprichten van eene HOEFSMEDERIJ op het perceel, alhier gelegen nabij de militaire stallen, bij. hel kadaster bekend onder sectie E, No. 2206, op de Secretarie der gemeente ter visie ligten dat op Maandag, den 9. April aanstaandedes voormiddags te elf urenge legenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren legen het op richten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 26. Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, Dé Secretaris, A. G. WIJERS. W. L SCHELTUS AMERSFOÓRTT 29 Maart 1877. Ter verkiezing op eergisteren van twee leden voor den gemeenteraad van Amersfoort zijn, van de 61:3 op de nieuwe lijst geplaatste kiezers, 318 kiezers ter stembus opgekomen en was de uitslag op gisteren als volgt: voor het wil stembriefjeaftreding September 1879, waren uitgebragl 318 stemmen. af blanco. 10 geldige stemmen 308 volstrekte meerderheid 155 Hiervan verkrégen de Heeren Jhr. G. K. VAN DEN SANTHEUVEL 166ste.nm. M. L. Celosse74 K. de Rooij34 H. J. Wiedenbrugge10 J. Zandijk Jun.7 J. J. Kleber3 W. P. A. van Werkhoven 3 J. Poort2 Diverse andere heeren erlangden eene stem. Diensvolgens is de Heer Jhr. G. K. VAN DEN SANTHEUVEL lot lid van den gemeenteraad gekozen. Voor het gekleurd stembriefjeaftreding Sep tember 1877, waren uitgebragl 318 stemmen. af blanco3 geldige steramen .315 volstrekte meerderheid 159 Hiervan verkregen de Heeren M. L Celosse146 stemmen. H. J. Wiedenbrugge 66 C. L. de Beveren45 K. de Rooij39 J. Zandijk Jun.3 Jhr. G. K. van den Santheuvel. 3 D. llubers3 W. P. A. van Werkhoven 3 Diverse andere heeren erlangden twee stem men en eene slem. Diensvolgens zal tusschen de Heeren M. L. Celosse en H. J. Wiedenbrugge Dingsdag 10 April e. k. herstemming geschieden. Dingsdagden 3. April 1877 des namiddags halftwee zal de Raad der gemeente Amersfoort eene zitting houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Kohier van den hoofdelijkcn omslag dienst 1877met ingekomen reclames. 2. Kohier der hondenbelasting, dienst 1877. 3. Rekwest van den heer G. A. Kamp, tot aankoop van een doorgang. Het Gemeentebestuur van Amersfoort heeft bij adres aan de Eerste Kamer der Staten- i Generaal verzocht de wetsvoorstellen betrekkelijk de regterlijke indeeling niet aanteneinen. Door de Eerste Kamer der Slaten-Generaul zullen de financieele ontwerpen (de wijziging der tariefwet en het ontwerp tol verhooging van den accijns op hel gedistilleerd) en de regie r 1 ij ke wetsontwerpen carst na het Paasch-reces in behandeling worden geno men. De Kamer zal Woensdag 4 Aprildaartoe opnieuw bijeenkomen. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht den Heer W. C. Schimmel militair paardenarts 2e kt. en leeraar aan de Kon. Mil. Akademie te Breda. Onder de vraagpuntenwelke tijdens de Internationale Tuinbouwtentoonstelling en Con gres te Amsterdamaanvangende 12 April e. k., zullen worden behandeldbevindt zien de vol gende Plantkunde VIII. 13. Welk verband bestaat er tusschen de anorganische en de organische beslanddeelen der plant, en welke proeven zijn het meest ge schikt oin dit verband nader op te sporen? Dit vraagpunt wordt alsdan behandeld door Dr. H. J. Menalda van Schouwenburgdirecteur dar 11. Burgerschool te Amersfoort. Woensdag a. s. wordt door dc te Amersfoort bestaande Rederijkersvereeiiigingen «Joost van den Vondel", «Door Vriendschap tot Kunst" en «Ontwikkeling", ter herinnering aan het 25jarig burgemeesterschap van Mr. A. G. Wijerseene gecombineerde feestelijke vergadering gehouden in de lokalen van ihel Vulkje." Do leden en donateurs der Rcderijkersvoreenigingen met hunne damesbenevens de leden der Sociëteit «Philharmonic" zullen toegang hebben, liet pro gramma is zeer afwisselendbestaande uit 3 kluchtspelen, die door de verschillende ver- eenigingen worden opgevoerdterwijl een bal deze bijeenkomst besluit. Zeker zul dit plan door velen worden toegejuichtle meer «laar het uit den boezem der burgerij ontsproteneen bewijs is van groote gehechtheid aan onzen achtbaren burgervader. Het onderstaand berigl, ontleend aan het Handelsblad, werpt zegt de Tijd een zeer eigenaardig licht op de opvoedingsmethode onzer moderne jeugd «Het 12i-jarig bestaan der Rijks-IIoogcre Burgerschool le Groningen is heden door dc leerlingen luisterrijk gevierd met het opvoeren van een blijspelde Hei en van van den Bergh het geven van een bal en het houden van een souper. Tal van genoodigden woonden do feest viering in de Harmonie hij." Vroeger zegt de Tijd traeteerde men de schoolkinderen hij leeslelijke gelegenheden op chocolade en krentebollen thans geven kna pen van 12—16 jaren een bal, houden een souper en noodigen daarbij uit hun leermeesters en ouders, die als lagere burgers aan de ver- eerende invitatie der hoogerc burgertjes gaarne gevolg geven. Niet de schooljeugd, zij weel niet beter maar den ouders en ineesle-s neemt de Tijd dergelijke misslagen legen de eerste beginselen der opvoedkunde kwalijk. Van een twintigtal, advocaten, te 'sllage, Zaturdag de vraag besprekende: »is de voor gestelde opheffing van het procuraat wensche- lijk werd die vraag ontkennend beantwoord door 13 legen 5. Bij het stemmen over 't voorstel otn in een adres aan de Tweede Kamer sonleigening met schadeloosstelling" der procureurs te vragen, staakten de stemmen en werd het dientengevolge beschouwd als verworpen. MARKTI'KlJZEft te AMKKSFOOKT. AMERSFOORT Woensdag 28 Maart 1877. Tarwe f 10,50 a f 11,75. Rogge 1 7.30 k f 7,70. Boekweit 17,20 k I 7,90. Boter I 1,30 a 1 1,40 per N. Sf. Eijeren 3J en 4 cent per stuk. Kaas f tp<.r 50 kg. Aardappelen 13,h 13.50. Burgerlijki* Stand van Amersfoort. GEBOREN 23 Maart, Anlonia, d. van Paulus Kooreman en Mcchteld van de KlashorsL 25 MaartCornelia d. van Lambartus de Wilde en Bartha Tondeur. 26 Maart, Kranciscus Johannes fcverardiisz. van Wilhelmus Bothof en Helena rrederika Maria Dilinaar. 28 Maart, Ilendrikus, z. van llerinanus Slekine en Jannetje van de Loodijk. Kaatjed. van Mozes Heiman Cohen en Hester David Consen- heun. Grietjed. van Jan llageinan en Hen-

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2