Voor 't overige werden nog een paar burgers, wanonder onze kastelein, (lie lings de markt liepen aangehouden unnr «weer losgelaten toen «e bemerkten, dat hel geen studenten waren. Ja telfs een aspirant-student werd in de Boteringe- straai (naar ik verneem) gegrepen en na veel moeite weer losgelaten. Ten slotte werd er eenigen tijd latei nog een student buil gemaakt, die. terwijl hij zich met een paar kennissen naar huis begeven wou lachende het bureau duilde voorbijgaan. Menigeen tal xich verwonderen hoe de po litie al deze misdadigers in het stadhuis heeft kunnen bergen Het had haar zekerlijk aan plaats ontbroken zoo nietnaar ik hoorecnige weiklieden die een paar hokken bezet hielden naar de goed ingerichte en verwaimde politie kamer waren vervoerd en twee van de cerstge- vallc studenten naar hel hulpbureati op hel Sophiapleiti «ge bereid" overgebracht waren. Een van hen was zells ontbloot van alle hoofd deksel en toen hij op zoo barbaarsche wijze getransporteerd beleefd verzocht om een zakdoek, werd Item dit zells door den commissaris met een dikken vloek geweigeid, die zich in dit opzicht minder humaan toonde dan een agent die het versoek wilde toestaan. Zoodra de studenten binnen het stadhuis waien werden bun jassen boordjes en dassen van liet lij!' gescheuid, alles wal zij in de zak ken hadden ontnomen tot zelts de brieven toe, die verre von bchooi lijk te worden opgeborgen aan de n'euwsgierige blikken van de zich wei nig kiescb betonnende agenten bleven overge laten. Vervolgens werden zij in tochtige, slin kende hokken gedouwdwier kleine ruimte werd ingenomen door urine en andere vuilnis. Natuurlijk beving ben een bittere kou die ze zeebten te verdiijveu door stampende heen en weer te loopenhetgeen even natuurlijk vrij- wat rumoer maakte. Weldra openden de agenten de verschillende hokken en bevalen de bewoners hun schoenen uil te trekken zoodal ze nu te kiezen hadden tussclien met ongeschoeide voe len den geheelen nacht in hel water te slaan ot dien tijd (voor sommigen 9 uur lang) op een smal plankje door te brengen. De beide hceren die naar bet Sophiaplein waren getransporteerd hadden hel weinig beter. Daar zalen ze bloot gesteld aan de grootste scheld-en smaadwoorden der onbeschofte politieagentendie hun allerlei grofheden toevoegden totdat een van hen weer naar het stadhuis werd teruggebragl zonder boordje en op zijn aanhoudend verzoek met eeu oude smerige pel op hel hoofd die naar hel zeggen van een der agenten wel van een ol ander verdronken kerel kon zijn. Na een korte wijl daar te hebben doorgebragt werd hij op nieuw geboeid en met dezelfde smerige pet naar hel Sophiaplein gebracht om 'a motgens 10 uur gevolgd door een schare nieuwsgierigen nog eens door eenige agenten naar hel stadhuis te worden vervoerd en daar tot half twee te zitten, terwijl anders bij straat rumoer de schuldigeu 's morgens vroeg reeds woiden ontslagen. Zoo is dan nu de ware toedracht der zaken in zoo verre wij alle getuigenissen, die woordelijk met elkaar overeenkwamen kunnen en mogen vertrouwen. En dit «lies moetvolgens het zeg gen van één der agenten slechts een voorproefje zijn van hetgeen ons in de kermis te wachten ataatmaar, is dat waar, dan ware het meer dan wenscbelijk dal in de kermis een patrouille soldaten door de stad trok om ons legen de politie te beschermen. Nog één bewijs willen we aanhalen, hoe de politie dien oacbl heelt gewoed. Zooals men getuigt heelt de inspecteurdie de wacht niet had, zijn diensldoenden collega gevraagd, of bij nu heelemaal gek was? Naar aanleiding van hel gebeurde vragen wij: I) Mag de politie eigendunkelijk ieder zonder eenige geldige reden arresteeren J) Moet er, zoo niet vóór de inhechtenisne ming, dan ten minste hij de vrijlating geen verhoor zijn bij den commissaris ol althans gelegenheid tot beklag 3) Moeten de gearresteerden ah menschen of als honden behandeld worden 4) Is men otet zedelijk verplicht met de ge zondheid der gearresteerden rekening te houdenT 5) Waaraan moet een dusdanige handeling van een commissaris worden locgeschreven t Hebben we niet alles vermeld, dan is het omdat de kieschheid ons verbiedt enkele dingen te publiceeren. W. HECKEH. J. A. P. LEVENKAMP. Studenten. De senaat van Vindicat atque Poiilzondeen deputatie aan den burgemeester ten einde zich te beklagen o-er de mishandeling eenigen leden der vereeniging door de politie aangedaan. Zij werd met de meeste heuschheid ontvangen. Een dergelijke deputatie heeft zich met het- selide doel naar den procureur-generaal Hof stede te Leeuwarden begeven. Tweede Kamer. Door de Tweede Kamer is aangenomen het door de Regeeruig aangeboden wetsontwerp tot wijziging der wet turn 1817, regelende de mili taire pensioenen bij de landmagi. Dientengevolge zullen pensioenen voortaan bediagen voor ten luit.-gen. 13000, voor een gen.-uiaj. 12700, voor een kolonel f2100, voor een luil.-kol. f 1800, voor een majoor f 1600, voor een kapitein f 1400, voor een 1. luil. f900, voor een 2. luit. 800. Dus alle officieren (behalve den luit.-gen.) 1 300de kapiteins 1 400 meer dan thans. De pensioenen voor de militairen beneden den rang van officier zullen bediagen vooreen hoofdopzichter der fortificatiën f 700, een op zichter dei foriificatiën 1., 2., en 3 kl. f600, 1550, 1500; uiagaztjnm. dei art. 3 kl. geen off. zijnde 1500; kondukl. der art. 1 2. en.3. kl. 1440, f 360, 1300; schrijvers 1., 2. en 3. kl. f 500 t 450, f 400 opperwachtmeester bij hel wapen der uiaiéchaussóe f540, atlj.-onder officier en wachtmeester bij het wapen der uiaré- chaussée I 440sergeant-mnjooi (oppei wachtin.) en brigadier 1400; sergeant (wachtmeester)' en maréchaussee 1360; kuiporaal en truinpeller bij de maiéchaussée f250; sol laat van alle waper.s f 200. De pensioenen eindelijk van de weduwen en wee en worden verhoogd met de helft van hel bedrag, waarmede hel pensioen.der echigenooten ot vaders wordt vermeerderd. De poging door sommige leden aangewend oin aan die wet eene terugwerkende kiacht te geven, door de reeds gepensioneerden van de voorgestelde verhooging ie laten genieteu vond bij de meerderheid geen bijval. Ook is het wetsontweip tol voorziening in e nadere regeling van hel Kadaster aangenomen, na overneming van een amendement der Comm. van rapporteurs, door den Minister bestreden, om de landmeters thans voor den kantoordienst werkzaamte blijven bezigen en dezen niet door klerken te vervangen. Hel port voor gefrankeerde brieven (15 gram men) naar onze overzeesche bezittingen bedraagt sedeit 1 dezer 25 cent, en voor gedrukte stuk ken en monsters 7J cl. per 50 gr. met de zeepost (per stoomschepen) 20 cl., en gedrukte stukken en monsters 5 ct. per 40 gr. Biielkaarlen 7} cent. Allerlei In Si. Louis heeft weder een noodlottige brand gewoed. Hel Southern-bótel geraakte in biand, waarbij twintig menschen hel leven ver loten. Hel was een vau de vele prachtige hotels die eene eigenaardigheid uitmaken van Amerika, waar huiselijkheid te weinig gewaardeerd wordt. Doch die gebouwen zijn meestal zes zeven verdiepingen hoog en wanneer eens de vlammen de overhand hebben, allergevaarlijkstwant de groote hoogte maakt redding zeer bezwaarlijk, en geelt ook aan de brandspuiten, hoe goed ook ingerigt zeer mpeijelijk werk. Maar men spreekt daaroverwanneer zulk eene ramp voorvalt, en daarna vergeet men alles weder en gaai den ouden gang. Naar men verneemt- zijn de algemeene maat regelen van besiuut lol uitvoering der wel op hei hooger onderwijs, reeds vastgesteld en zuilen de besluitendeze maatregelen beval lende weidta het licht zien. Voor eenige dagen moes', een ingezeten te XJtiechl een kist met verf uil Leipzig ontvangen werkelijk ontving hij dan ook een kistwaarvoor hij de vracht betaalde, toen hij echter de hand in de kist stak werd deze aangegrepen door ..enige levende kreeften I Een HongaarStefan Szaiay genaamd heeft bij testamentaire beschikking aan den re dacteur van de Fövaroii Lapok, op welk blad hij jaren lang gaabonneerd was, een legaat van f500 vermaakt, 't Is zéker de eerste maal wel dat iemand bij zijn testament ook den journalist bedenkt, wteus opstellen enz. menig een genoegen outleering en voordeelei. aan brengen. Eenige dagen geleden had te Leende het volgende aardige voorval plaats. Een schoenma ker en zijne twee dochters werden in den nacht door een hevig i urn oer in huis wakkerde angst overmeesterde hen zoozeer dal niemand zich durfde wagen op te staan om te zien wat er spooktehet had zoo den ganschen nacht ge duurd tot dat eindelijk het blijde daglicht ver scheen en wat zag men een grooten haas met de kal aan hel vechten loopen en springen op stoelenlateis en kasten vele voorwerpen omver werpende en verbrijzelende, tot dat ein delijk langoor gevangen werd en zijn dood io de handen der b.ewoners vond. Op welke w|jze hij in huis was gekomen is onbekeud. Te Kampen had Donderdag jl. bij het instruc tie-bataljon eeti treffend ongeluk plaats. Bij de ocleningen iu hel schieten het zoogenaamde rigten van 't geweei wordt d. n jongeling een ongeladen geweer gegeven een ander gaal er dan op eentgen afstand tegenover staan om te zien, of er goed geiigl wordt. Door een vei- giesiug werd daartoe een geladen geweer geno men, 'twelk op hel oogenblik, dal de jongeling die er voor stond (een zoon van de wed. Land in de Smilde)in den loop keek algtr.g. Het schot trol den ongelukkige even boven het oog. Later is bij er aan bezweken. Volgens de Wageningsche Courant zullen in de maand Augustus e. k. door ongeveer 7000 man van de Ie militaire atdeeling op de Gicbbe- linie inauoeuvics gehouden worden. Bij de land bouwers te Grebbe en te -Achierbeig is »eeds naar huisvesting onderzoek gedaan en bij som mige de passage over weilanden ol boomgaarden aangevraagd. Men meldt uil 's Heeienberg van 3 Mei Ten opzigte van liet maken en in omloop brengen dei valsche Ned. muntbiljetten kunnen wij thans mededeelen dat vooial door den on vermoeiden ijver van den burgemeester vau Emmerik bijna de gsnsche bende onschadelijk is gemaakt. De vervaardigers dei muntbiljetten zijn een zekere Geck pbotograaf en Liitze, lithograaf, uil Elbeifeld. Bij den ook reeds gearresteerden kas telein F. Schulte te Slei kiade bij Ohei hausen zijn de pers en steeiien waarmede de valsche biljetten zijn vervaardigd in beslag genomen. Bovengenoemde Lülze is tol heden voortvlugtig. De flaagsche Kroniek der G r. C f. behelst Zooals ik veronderstelde. Er zal niet alleen vau behandeling dei legeiingsvoordragtmaar ook van 't ontweip-M o e n s belieiieiide het lager onderwijs niets meer komen in het zitting jaar 187677. De berg heel, reed» een muis gebaard. Ongetwijfeld ligt de schuld van deze vertraging en veidagiug (lol na de vei kiezingen) aau de regering in de voornaamste plaats maat niet veel minder schuld heeft ook de liberale partij. Zij had althans een poging moeten wagen om het ontwei p-M o e n s thans aan de orde te brengen dal was haar pligt na al hel voorge vallene. Juist omdat de heer Heemskcik door alle middelen de beslissing zocht*te ver schuiven, had de liberale partij, het'halve ei boven de ledige dop vei kiezende in afwachting van een nader meer afdoend ontwerpdal van den heer M o e u s moeten vooropstellen. Maar de heenn willen niet. Overtuigd dal de natie de «dobberpolitiek" moede is en dus zeker een besliste meerderheid aan de liberale partij zal verschaffen wil men den sliijd tot het na jaar uitstellen en dan de oplreding van een kabinet der mecideiheid be.oideren. Inlusschen blijl ik van meening, dat de li- bciale partij in de tweede kamer op schromelijke wijze aan haar mandaat heeft te kort gedaan. Zij heelt hel spel van den heer Heemskerk bevorderd, althans straffeloos toegelaten. Straks, als de kamei uiteen gaat en vermoedelijk zal du reeds Vrijdag a. s. zijn met welk doel de huis houdelijke begiooting der kamer voor 1877 —78 thans woidt opgemaakt zijn wij even ver als bij de jongste crisis. Ook dan nog moet de schoolkwestie vóór alles gaan ook dkn nog moet die kwestie wil men een zuivere politieke atmosfeer verkrijgen, door een conservatief kabinet worden opgelost ook dan nog moet de liberale partij ofschoon meerderheid, als toler ante oppositie" de laak vau ministeriële partij tegenover een zich con servatief noemend bewind blijven vervullen. Dien toestand had men niet langer dan strikt noodig mogen laten voortdureu maar aller minst had men onder zulke omstandigheid ter stembus moeien opgaan. Wal de liberale partij in de kamer heeft bewogen haar gedragslijn zoozeer te veranderen ia inij een raadsel. l'olilieke Keviie. Een lid der Spaansche Cortes is op het ver standig denkbeeld gekomen om de stierenge vechten te doen afschaffen en in plaats daarvan volksvergaderingen te houden op welke behan deld zou worden de vraag; «hoe betalen wij onze schulden Dt Spaansche Don's waren aanvankelijk niet ingenomen niet dit denkbeeld. Zoodanige discussie vonden zij ganseh niet vermakelijk, zelfs droog, maar wie weet wat ei gebeurt. De tijd is een uitmuntend leermeester en ieder moet hij hem school gaan.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2