dat het voor Engeland van 't hoogste belang zou kunnen zijndie vrij te hebben. Ziedaar in het koit het antwooid van het Engelsche Ministerie op de aanvallen, die het □aar aanleiding van de Oostersche kwestie te verduren heelt. Na een vijfdaagschen veldslag in 't Britsch parlement is de vrucht van 't debatdat Engeland alleen in 't Oosten zal optreden wanneer Kon- stantinopel ot het Suez-kanaal worden bedreigd en behoudens deze beide gevallen Turkije door Engeland aan zijn lot wordt overgelaten. Ut er nu komedie tusschen bet Britsche Bewind en 't parlement is gespeeld, waaibij Gladstone de sprekende rol en Disraëli de pantomime rol vervulden, zal wel niet worden uitgelekt. In elk geval behoell Engeland vooreerst niet -uu-ê-.i*veeluen en bespaart dus soldaten en geld terwijl Rusland en Turkije elkander uitputten. Ter zijner tijd zal dan Engeland het kommando in de Ooslersche kwestie voeren. De Paiijsche correspondent van de Times meldt dat de leening, 'welke het Comptoir d'Escompte, ook voor nederUndsche ban kiers, met Rusland heeft gesloten niet bestemd is tot vooiziening in oorlogsuilgavenmaar slechts strekt tol betaling van den interest en de aflossing der buitenlandsche schuld, welke, tengevolge van de daling van den roebel thans vuur Rusland zeer nadeelig zou zijn zonder een financiële regeling in hel buitenland. Hel be drag van het voorschot is niet bepaald en de tekening is geopend voor hoogstens één jaar. Niet 8 pet., zoo als gezegd werd, maar 6 pet. coniinissieluon zijn de voorwaarden. Rusland heelt russische effecten als onderpand gegeven. Turkije moet zich insgelijks van geld voor zien en maakt toebereidselen om een nieuwe leening te sluiten. Zuhdi-eflendimustechar (onder-secretaris van staat) bij het departement van financiën is met dit doel van Gonstantinopel naar Louden vertrokken, alwaar hij den zede lijken steun der britsche regering hoopt te vin den. Zeer juist is de opmerking van een der bladen, dat de uitkomsten, welke die gedele- geeide zal verkrijgen beier dan alle redevoe ringen en dan alle dagbladartikelen zullen aan- toonen hoeveel vertrouwen en sympathie bij bel engelsche volk nog voor de zaak der muzel mannen bestaal. Er schijnt bij de Russen groote behoefte te zijn aan levensmiddelen. Op don Donau is niet veel bijzonders voor gevallen. Hel ongeluk van den Turkschen moni tor die in de lucht gevlogen is, kan geen gunstigeu invloed hebben op hel moreel der 'iurksche marine, die de monitors nagenoeg onaantastbaar achtte. Telegrammen. Konstantinopel, 15 Mei. Het Turksche eskader bombardeerde de versterkte Russische haven Soechoem Kalé in den Kaukasus. De Turken landdenverdreven de Russen en bleven meester van de positie. De bevolking uit den omtrek voegt zich bij de Turken. In den omtrek van Kars trekken de Russen een grooten troepenmagt bijeen. Galalz, 15 Mei. Hét front van het Russische leg'T zal gedekt worden door tien regementen Kozakken van don Kaukasus en den Ural. De overslroomingen in de Birlat-vallei zijn thans verminderd en de troepen trekken die behoeven we maar een bitter beetje te rekenen. Overdag heeft ze hare handen meer dan vol met de kwajongens in toom te houden. De Amster- damsche Spes patriae moge niet zoo wereld-be rucht wezen als de Gamin de Paris, feitelijk doel hij weinig voor hem onder. En nachtpolitie och lieve hemeldie hou den we er zoowat in het geheel niet op na altijd tenminste in zooverre men onze dood onschuldige slaperige ralel-wagehies niet als zoodanig wil betitelen. Die arme slumperts hebben des daags zooveel schoenen te lappen of couianten rond te brengen, dat ze hard blijde zijn 's nachts een turfje te hebben om daarbij in hun traditioneel wachthuisje te kunnen zitten duttenen zoodoende weêr eenige krachten te verzamelen voor den arbeid die hen's morgens op nieuw wacht. Buitendien onze politiemacht isvoor een stad als Amsterdamlang niet sterk genoeg, terwijl het met de geheele inrichting van dezen tak van Beslaar nog steeds allertreu rigst geschapen slaat. Eene reorganisatie is drin- dend noodig; zij is al lang wijd en breed be spraken al bij herhaling toegezegdop de laatste begroeting is er bereids een ton gouds voor uitgetrokken, maar men hoort er niets meer van. Eene minder aangename verhouding tmschen den Burgemeester en den lloofdcom- irr ri- bo.-taande schijnt er wel cenigermatc toe bij te dragendat die reorganisatie niet krachtiger wordt tci hand genomen, niet spoe diger haar beslag krijgt. Trouwens dergelijke vallei door, ten getale van zesduizend man per dag. Het negende korps vormt den regtervleugel voorbij Bucharest. Het twaalfde korps bevindt zich in de nabijheid van Rumaniës hoofdstad. Het zevende korps staat links op de hoogte van Ismail èn Jassy. De veertiende, dertiende en vierde korpsen vormen de tweede linie. Het vijftiende en het tiende korps blijven in de omstreken van Odessa. Het weder is droog en zeer heet. Het wetsontwerp over de kanonnen is in de Tweede Kamer verworpen met 42 tegen 19 sl. Bij het wetsontwerp omtrent de verhooging van het vijlde hoofdstuk ontspon zich een poli tiek debat. De heer Kappeyne verklaarde zijn vertrouwen los te maken van hel goedkeurend votum. Hij zal de Regeering nog slechts be schouwen als administrateursdaar het geen politiek gouvernement is. De politieke quaestie werd ontweken door de Kamer buiten staat te stellen de herziening der kiestabel aan te nemen en door de achterhouding van het antwoord op het schoolwetverslag. De stembus zal nu uit spraak doen over de meerdêrheid. De heer Heemskerk aanvaardde het votum over den Waterweg als politiek votumwaar tegen echter de heeren Insinger, ran Nispen en Begram protesteerden. Zij en de Minister kwamen krachtig op tegen het verwijt omtrent de Kiestabel. De Minister verklaarde omtrent de Onderwijswetdat hij aan een volledig ant woord ook omdat de behandeling toch niet waarschijnlijk was. De heer tan der Hoeven noemde den aanval een comedieomdat de liberalenhadden zij gewildvroeger de zaak hadden kunnen ter sprake brengen. Nu is het toch te laat. AMERSFOORT. 17 Mei 1877. Tot dusver heeft nog geen lid van den Ge meenteraad van Amersfoortsedert de invoering der gemeentewet, zijn zilveren jubilë als zoo danig bereikt. Dit voorregt zullen s. D. p. op 3 Junij e. k. de Heeren Mr. A. G. Wijers, Burgemeester en B. E. Herscheloudst lid van jaren des Gemeen- teraads genieten. Zij werden respeclivelijk den 28/29 April en 12/13 Mei 1852 tot raadsleden be noemd en namen als zoodanig op 3 Junij 1852 zitting. Door den nieuwbenoemden Regter in hel Kanton Amersfoort is voorloopig bepaald dat de zittingen van het Kantongeregt zullen worden gehouden in hel gewone lokaal op het gemeen tehuis alhier: voor burgerlijke zaken des maandags voor strafzaken de woensdags, beide des voormiddags te elf urenterwijl de exlra-judicieele werkzaamheden zullen ge schieden des vrijdags, mede te elf uren des voormiddags. Door Heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is maandag jl. aanbesteed de levering van eiken houtwarenvoor gemeente werken benoodigd. Hiervoor werd ingeschreven door S. Knoppefs te Amersfoort voor f 846 e n door W. van de Brug te Amersfoort voor f 883. De levering is aan den eersten inschrijver gegund. (Herplaatst wegens misstelling in het vorig No). dingen tnarcheeren bij ons steeds uiterst lang zaam Niet minder dan 4 zegge vier jaar is er over gedaan om onze anti-diluviaansche brandweer te herscheppen in een die volkomen voldeed aan de eischen van onzen tijd. Met dat voorbeeld voor oogen hebben we dan nog langen lijd ons geduld te oefenen alvorens de politie ook op beteren voet is gebracht. Trouwens als zij zoo voorbeeldig gereorganiseerd wordt als deze en we oos naast een model-brandweer ook een model-politie krijgen, welnu laten we ons dan nog een paar jaar sukkelens getroosten. In dat geval is zulks de moeite wel waardwant onze brandweer staat nu reeds in de wereld aangeschreven als eervollen rang innemende onder de beste en vlugste der aarde en zij verdient deze eer ten volle. De vinder en vindsters van geldsieraden kieedingstukken en alle andere verloren voor worpen zijn verpligt het gevondene ten spoe digste bij de politie te brengen (dit moet ook in alle andere steden en plaatsen door het gan- sche land geschieden) en kunnen zijdie deze hebben verlorenze bij de politic tcrugbeko- raen. Maar veel van het verlorene is en wordt niet door de eigenaarsdikwijls kort alhier ver blijf houdende of doortrekkende reizigersop gevraagd. Bestaat daarvan een magazijn? Eene tentoonstelling van die onopgevraagde, verloren voorwerpen is nog niet in ons Paleis voor Volksvlijt aangelegd en toch zou die tentoon stelling aldaar zeer interessant en amusant zijn. De deputatie, die aan Paus Pins IX bij Zijn vijftigjarig bisschopsfeest de gclukwenschen der Nederlandschc Catholieken aanbiedt, isdingsdag jl. door Hem ontvangen. Op hun adres antwoordendeherinnerde de Paus aan de geschiedenis der Nederlandenhij wenschte zich geluk, dat de bladzijden der vrecselijke vervolgingen van de geuzen thans uitgewischt zijn; hij bejammerde de verblind heid der jansenisten en vermaande de pelgrims voor hen en voor de protestanten te bidden. De deputatie telt 38 leden. Aan haar hoofd staal Mgr. Schaepmanbisschop van Utrecht, en daaronder bevindt zich de Eerw. Heer A. A. J. van Rossum, kapelaan te Amersfoort. Te Alexandrië is de stoomketel in een koren- uftlen gesprongen, op hel uogenblik dat het gebouw vol inlandsehe vrouwen was, die daar haar koren kwamen brengen. Minstens 24 vrou wen zijn van deze ramp hel slagtoffer geworden maar het aantal dooden was nog niet met zeker heid bekend. Te Tie! zijn uil Lienden gevankelijk binnen gebracht drie Belgen onder welken twee ge huwden die voor eenige dagen te Harderwijk hadden dienst genomen bij liet Koloniaal Werf depot en van daar hadden welen te ontvluglen. Drie dagen hadden ze na de blinkende knoopen van hun uniformjassen te hebben ontdaan ge zworven. Door den aankoop van nieuwe petten te Leiden en bet per postwissel verzenden van f 60 naar Brussel aan de vrouw van een hunner, kreeg de politie ben op spoorzij zijn via Amersfoort, naar Harderwijk teruggevoerd. Iemand beeft zich te Vcenwouden man en vader van een 4tal kinderen doodgedronken. Hij is in de kroeg van de stoel gevallen en als lijk thuis gebracht. Een zeer ontijdige verschijning in deze dagen van oorlog en duurte 1 Een KngeUch blad meldt dat te Dundee een kind is geboren met twee magen. Burgerlijke Stand vnu Amersfoort. GEBOREN10 Mei, Hendrik Herrit en Gcrarda, z. cn d. van Hendrik Wiggen raad en Johanna Klein. Hendrika Murgarellta, d, van Johannes Hermanus Jacobs en Johanna Levina Saag. Jacobusz. van Arie de Wijs en Johanna van Wageningen. Jan Marinusz. van Tcunis van Ouwerkerk en Gijsbcrtje Meijer. Herman Johannesz. van Cornelis Sehreuder en Maria van der Spek. 11 Mei, Tennis. van llendiik van Nus en Grietje Maas. 12 Mei, Nee.ltjc, d. van Willem van Hardevcld en Yda van l.eer- sutn. Alijdad. van Peter de Wilde en Hendrika van Roosendaal. 13 Mei, Johannes Hermanus, z. van Nicolaas Wolfswinkel en Ottonia van Linden. 14 Mei, Arie, z. van Arie Mateis en llendrina Antonia Ier Haar. Everarda, d. van Arie van Eijkclenburg en Gatrina Quick. Maria. d. van Tennis van den Brink en Annetjc Schipper.16 Mei. Johan nes Albertus, z. van Jan Jacob van Beek en Geertruida van Dijkhuizen. ONDERTROUWD: 10 Mei, Adrianus Kamer beek en Margarctha Anlonella llubertina Laar- mans. R. de Jong cn R. C. L. Ycrmolcn. 11 MeiCoenraad Collee en Christina van de Klashorst. Adrianus van Tilburg en Wijntje Audier. 17 Mei, Hubertus Godclridus van Berkel en Jacoba Geertruida Olie. Gerrit Ruitenberg en Anna Geertrui Wolbers. Adri anus Marlinus Jacobus Bosch en Alida Louisa van den Berg. GEHUWD: 10 Mei, Roelof CruijfT cn Maria Blom. Wilhelm Heinz en Lucia'Ulb. 16 Mei Willem van Manen en Elisabeth Jacoba Cruijff. Gerrit Brom cn Maria van Loveren. Johannes Apeldoorn en Hendrika van Dijkhuizen. 17 Mei, Paiilus Kleekamp en Adriana Schermer. OVERLEDEN9 MeiHendrika Christina Dijkstra, 10 m. Mechteld van Dijk, 66 j. wed. van Joseph Flikkers. 10 MeiEen Icvcnl. aang. kind vr. gesl. van Teunis Epskamp cn Jacoba Smal. 14 Mei, Johannes Spijker, 20 m. 15 MeiAnna Calrina Gcrth 26 j. ongeh. 16 Mei Hendrik van der Heul70 j. wed. van Hendrika van der Last. ADV ERTENTIE N. Ondertrouwd R. W. DE JONG van Amsterdam cn R. C. L. VERMOLEN. Ambrseooiit, 13 Mei 1877. Receptie 21 Mei e. k. Eenige kennisgeving.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2