Ir. W. van Ministers als ledon der Staten-Gcneraal zitting nemen of behoudenzoo deed hij afstand van de parlementaire plaats, alwaar hij gaarne als afgevaardigd uit ons district* ware opgetreden doch natuurlijk aan den wensch des Konings om voormelde hooge betrekking te vervullen gevolg gat Met algemeene stemmen is hij thans voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld door de kiesvereeniging Amersfoort en de kiesvereeniging Vooruitgangzoomede door meerdere kieskringen en redactiën in dit hoofd- kiesdistricL Men mag zich derhalve met grond voorstellen dat deze eensgezindheid in keuze ook bij de meerderheid der kiezers zal plaats vinden en zij op Dingsdag 12 Junij e. k. hunne stemmen zullen uitbrengen op Politieke Kevue. De onverhoedsche verwisseling van ministerie in Frankrijk heeft niet alleen aldaarmaar ook in hel buitenland veel sensatie verwekt. Ol Mac-Mahon al zegtik ben de eerste dienaar der wet en dit zal ik zijn tol 1880 men laat hein doen wal welligl al lang beraamd was en het eerste nummer van het nieuwe programma is: verandering in het ambtenaars- personeel. Het Regeeringsblad heelt reeds eene lijst van ontslag en benoeming onder het corps prelecten en de administratie zal weldra weer zijn in de handen dergenen, aan wie het door da laatste verkiezingen was ontnomen. 21 Prefecten zijn ontslagen en hunne opvol gers reeds benoemd, 11 weiden op non-activiteit gestel J, 25 werden ontslagen, zonder dat hunne plaats werd vervuld 3 namen zeiven hun ont slag en 2 werden lol andere iunctiën geroepen. Europa is ontstemd en 'lis vooral de Engel- sche pers, die haar misnoegen over den «coup de palais" lucht geelt. Ten einde met kracht te keer le gaan de ver schillende geruchten door de radicale bladen verspreid ten opeigie der politiek van den pre- si Jent der Republiek, heelt hel gouvernement in alle gemeenten van Frankrijk de lijst der nieuwe ministers doen aanplakkengevolgd van de volgende proclamatie «De politiek van den president der republiek kan in twee woorden raamgeval worden. «In het binnenland krachtdadig behoud der openbare orde. Buiten 's lands zorgvuldige bewaring van den vrede. Hel gouvernement zal alle mogelijke pogin gen aanwenden tot het bereiken van dit dubbel oogmerk dat hem èn door de belangen èn door den wensch der bevolking wordt voorgehouden. «Maarschalk Mac-Mahon rekent op de wijsheid van alle goede burgers, om hem in die vader- landsche daad behulpzaam le zijn." lie (lussen beijveren zich thans Odessa en Oicbakow tegen een overrompeling te bescher men daar de Turken in de nabijheid van laatstgenoemde vesting kruisen. De turksche schenen hebben landingstroepen aan boord. Hel tuiksche eskader, dal in de wateren van Sebas- topol en Eupatoiia kruist, bestaat uit twee monitors, drie pautserlregatlen en eenige kleine schepenbenevens een gansche flolilje barken waarop, naar men vermoedt, vrijwilligers zicb bodem op den onzen overgeplant, te zien ge geven. De opvoering van een oorspronkelijk stuk was en bleef er eene zeldzaamheid, om de een voudige reden dat we nog zoo weinig goede hollandsche stukken hebben. Wel Itestaat er, als hel ware, eene schrijfkoorts voor tooneeUtuk- kenntaar het is een treurig zoodjewaarmede het heirleger van Dii minoris schier dagelijks voor den draad komt. De moeite en tijdnet papier en de inkt aan het samenflansen er van Besteedzouden waarlijk eene betere zaak waar dig zijndan om zezooals nu het geval is uitsluitend te gebruiken lot vulling van de prul- Jemand. Geen dag gaat er om of bij de Directie van onzen grooten .schouwburg komen een paar nieuwe oorspronkelijke stukken iner id zelfs eene week geweest dat ze er 68zegge acht en ustig ontving maar het eene stuk is nog meer «nbraikbaar dan hel andere. De Directie denkt er dan ook sterk overom een honderd of wat geleidende missiven voor de terugzending van die stukken te laten drukkenwant er is waarlijk geen aanhalen meer aanom ze allen te schrijven. Een vast formulier is er reeds lang voor aange nomen. Dit komt zoowat hierop neêrdat men de eer heeft het stuk terug le zendendaar het «hoewel niet onverdienstelijk geschreventoch «minder geschikt geacht wordt voor eene op- bevinden. De stemming der Tartaren is beden kelijk, zoo luidt een berigl uit Weenen in de K I ti. Z e i t. Telegrammen. SL-Petersburg20 Mei, des avonds. (Ag. r. t.) Grootvorst Michael telegrafeert uit Tillis van hedenIn dp stad Ardahan en hare vesting werken zijn 82 stukken geschut genomen, waar onder verscheiden Krup-kanonnen. De lijken der Turkenwelke men ter aarde heeft moeien bestellenzijn ten getale van 800. Hel russisch gezag is van nu af in de stad en het sandjak van Ardahan gevestigd." Erzerum, 20 Mei. (Daily Telegraph.) De Russen hebben een aanval gedaan op de buitenwerken van Kara. Na een langdurig en bloedig gevecht waren zij genoodzaakt zich terug te trekken met achterlating van 300 dooden en een groot aantal gekwetsten. SL-Petersburg22 Mei. (K. Z.) De Regic- rungs-bote beval een eigenhandigen brief van den keizer aan den minister van oorlog, waarin dezen dank wordt betuigd voor den voorlrcft'e- lijken toestandwaarin zich de verschillende takken van de oorlogsdicnsl bevinden, zoodat het leger volkomen voor zijn taak is opgewassen. Het toezigt op de oorlogscorrespondenten en hunne tncdedeelingen zal nog verscherpt worden. Aan brieven en dépêches uit liet russische legerkampzal dus voortaan slechts de waarde van officieel goedgekeurde berigten kunnen ge hecht worden. Er is thans bepaalddat alle militaire berigtenzoover zij betrekking hebben op bewegingen, gevechten en andere operatiën der russische troepenvan de plaats der opgave het allereerst naar St.-Petersburg zullen gezon den wordenom de goedkeuring van den atee- mccnen staf tot uitgifte aan de geadresseerden te verkrijgen. Evenzoo zijn de berigten, uit een plaats in het oorlogstooneel afkomstigaan de voorafgaande goedkeuring van den respectieven bevelhebber onderworpen. Berigten over troe penbeweging zijn volkomen verboden. De veld- tclegrafie is alleen beschikbaar voor de onmid dellijke krijgsdienstot voor mededeelingen welke het verplegen der gewonden ten doel hebben. Si.-Petersburg22 Mei. Telegrammen van «1e Kaukasus-armee. Uil Sotschi 19 Mei. De Turken bombarderen Ardelar. Igdyr 19 Mei. Ter- gukassoff zond uit Surb ühanes een detachement naar Bajacelnadat bij vernomen had dat de Turken tegen Bajacet denken te opereten. Het detachement bereikte de stad tcnzellden dage. Bajacel20 Mei. Het tutkscbe detachementdat Bajacet zou willen aangrijpen trok op Van terug. Atchin. Uit een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië blijktdal onlangs uit voering is gegeven aan hel sinds lang door de Indische Regeering opgevatte plan om een bezetting te leggen le Malaboe op de westkust van Atcnin. Die bezetting, zegt net telegram, is tweemaal aangevallen door lieden uit hel nabij gelegen Merbouw, met het gevolg, dat 5 man gedood en 16 gewond werden. Merbouw is daarop getuchtigd. Een zee-officiereen ma chinist, een matroos en een fusilier werden gewond en twee matrozen en twee mariniers sneuveldenmaar ons succès was volkomen en de hooftlen van Merbouw zouden naar Kolla- Radja -gaan. Op de oostkust heeft Modjopahit zich onderworpen. Het telegram vermeldt voorlsdat de toestand in Deli volkomen be vredigend is. «voering". En met dezen weiwillenden glimp of met dezen dosis stroop als ge wilt, wordt bel ding ingepakt en weggestuurd. 't Is gelukkig dat net Ncderlandsch Tooneel over eene ruime kas te beschikken heeft. Voor een gewoon burgerman zouden die porto's anders nog al oploopenmaar hier maakt dit zooveel niet uit. En dal die kas goed gespekt isblijkt o. a. uit den bcstelline van een salon voor het prachtige geheel vergulderijk met beeldhouwwerk ver sierde en met zwaar gebloemd damast zooge naamd brocaille, bekleedeameublementinden stijl van Lodewijk XV, eenigen t'jd geleden door de Directie aangekocht en waarschijnlijk bestemd geweest voor een vorstelijk Paleis. De salon, welke er voor gemaakt wordt, alléén kost ongeveer f4000. Heeft men in Amsterdam de kermis afgeschaft zoo heeft mennaar ik verneem in den Haag de kermis zóó veranderd en kramen en spellen- zoo uiteen doen loopendat zij zelfs dc schaduw niet meer is van voorheen. Men zegt dat hel ook te doen was om het jeneververbruik tegen te gaaniels dat in Nederland toch onmogelijk is. Hel ecnig probaat middel daaromtrent is, alle branderijen (eerst ontvolkt) in de lucht te doen springen en 'l wederopbouwen te verbieden I AMERSFOORT, 24 Mei 1877. Dingsdagavond jl. werd Mr. W. baron van Gollsleinoud-Minister van Koloniëntot can didaat in het hoofdkiesdistrict Amersfoort ge steld door de kiesvereeniging Amersfoort met algeineene stemmen en door de kiesvereeniging Vooruitgang met bijna algeineene stemmen. Jn de vergadering van de Afdeeliiuj Amers foort der Manisch, tol bevordering van Fabriek en Handwerksn ij verheid, dingsdagavond jl. ge houden werden in plaats de volgens hel regle ment niet-herkiesbare heeren Joh. Keijser en W. van Eeden tol bestuursleden benoemd de Heeren Dr. J. Menalita van Schouwenburg en J. C. Lungen. Vervolgens is uitvoerig rapport uitgebragt omtrent den toestand der Afdeelingzoomede rapport omtrent de «lecsinrigling", welke 33 geïntroduceerden lelt, waarvan 12 vrij geregeld en de overigen nu en dan des Zaturdagavonds de inrigting bezochten, zoodat deze aanvan kelijke bevredigende uitkomst opleverde doch daarentegen de opkomst der Aldeelingsleden zeer beperkt was. Tot algevaardigden voor de Algemeene Ver gadering, in Augustus e. k. te houden, zijn gekozen de voorzitter en de Heer W. van Eeden en tot plaatsvervangende afgevaardigden de llee- »en J. C. F. Prikken en J. C. Langen. Woensdagmorgen ie 11 uren ging de schoen maker B.te Haarlem een tapperij binneu en gebruikte daar een paar bon els brandewijn. Vóór zijn verliek zeide hij: «ziezoo, nu ga ik eens zwemmen;" «hen je mal," werd hen» ge antwoord «daar is hel nu le koud voor." Nu," zeide B. «als je een paai brandewijn- tjes op hebtga je er zoo lekkei onder," waai op hij vertrok. Een paar uren laier werd de inau levenloos uit de Amsterdarosche Vaart opgehaald. Hij was gehuwd en 52 jaren oud. Van 22 Julij tot 1 Augustus dezes jaars, zal te llambuig hel 5e Duilsche kapperscongies gehouden woiden, verbonden meteen haaruiaikl en tentoonstellingeu vei koop van alle tot het kappetsvak behooreiide artikelen. Up de Haagsche kermis hehben dc eigenares van eene beiguetskraam en de diiectrice van 'i circus-B 1 a n u s erg gevochten. Dc laatste viel bewusteloos en bloedend op den giond; de politie heelt proces-vci haal opgemaakt. De Zierikzeeschc Courant deelt weder het volgende staaltje van zwendelarij mede, dat wij tol waarschuwing oveinemen. «Dezer dagen kwam ons iu handen een billet gelijk er vast meer hier in de stad terspicid zijn inhoudende een uitnoodiging lot deelne ming in een «Onderlinge meubel handel voor werkverschaffing, gevestigd te 's Uravenhagr." Het kantoor is aldaar gevestigd in de llictuer- straal 73, en het billet draagt de onderleekc- ning van Th. J. Schoemakei. Voor een wekc- lijksche contributie van 5 ot 10 cent, makende dus eene jaai Jijkscbe van t 2,60 ut 1 5,20 ont vangt men een voorwerp, naar keuze uil mon sters en legen winkelprijs, voor een waaide van den geheeleri inleg. Bovendien worden nog gratis aanwijzingen gegeven die goed zijn voor veeren bedden met loebehooren kastenina- honietalels pendules klokken, horloges, enz." Hoe hel mogelijk is al zulke uiooije zaken op den koop toe te geven aan menschen die 2.00 ot 5.20 betalen voor voorwerpen die evenveel kostendat moge verklaren wie kao." Een tweegevechtdezer dagen tusschen den heer PieraniotM, lid van de kamer der afgevaai- digden en den heer Albaneseeen van de redacteurs der Faniulla, gehouden, heelt zeker opzien verwekt. Eeislgenoetnde had zich na melijk, in de zitting van 14 dezer naar de tribune van de verslaggevers der dagbladen begeven en den genoemden redacteur, wegens een artikel in zijn blad een slag in hel aan- gezigt gegeven. Al de vcrslaggevei» hebben daarop uil naam der drukpers een protest wegens het voorgevallene bij den voorzitter der kabier in gediend en aangedrongen op bepalingen lot handhaving van den eerbied voor de peis. De voorzitter heelt raii den heer Montegazza, eerste onderleekenaat van het protest en redacteur van de Libcirk schriftelijk zijn leedwezen over hel gebeurde betuigt. Door vertegenwoordigers van negen groote bladen is verder besloten een raad van eer le benoemenwelke door ieder vertegenwooi diger der pers te Home zal moeten geraadpleegd worden, vóór dat hij eeu tweegevecht aangaat wegens een vraagpunt van journalistiek. In het bedoelde duel heelt de heer Albanese eeu vrij ernstige wonde aan den voorarm bekomen.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2