roerde de president Hem daarop met grooten ernst te getnoetvererger uw toestand niet door beledigingen." Allerwege ging gelach op. Eer ter dood veroordeelde toch, kan wel geen erger lot ten deel vallenen aan zijn positie is zeker, hoe bont hij het make, wel niet veel meer te bederven. Toch zegt de verslaggever van een strafzaak, dezer dagen voor het hot te Douai behandeld, toch kan het zwaarste vonnis nog bitterder gemaakt worden. Zekere Aublin, was ter dood en zijn medepligtige Grochon tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Met 19 dolksteken hadden zij een bejaard ontvanger vermoord ook zijn uude dienstbode was door hen omge- bragtmaar de dubbele misdaad had hun het gehoopte voordeel niet opgeleverd. De grijsaard had den dood verkozen boven de openbaring van het woord, waarop het letterslot van de brandkast geopend kon worden. Terwijl zij nog overlegden wat te doen om den buit meester te wordenen hoe de kast open te breken, waren zij door gerucht bij de buren gestoord en hadden de vlugt genomen. Maar wat bleek nudeo laalsten dag der leregtzitting De vrederegter van Sivry, die ambtshalve den inventaris ten huize van het slagtoAer had moeten opmaken deelde de nog geheel onbekende bijzonderheid mede, dat de brandkast 118,000 francs bevat tende, door hem bevonden was niet geslo ten geweest te zijn 1 Zij baddert den schat slechts voor het nemen gehad en toen zij dit onverwachts vernamenverbleekten de boeven en zagen elkander met een onbeschrijfelijke uitdrukking aan.... Hun vonnis, aldus eindigt de verslaggeverwas door deze ontdekking in derdaad nog eindeloos verzwaard. Zij hadden rijkdom, leven en vrijheid, in de verbijstering hunner moordwoede verspeeld. Ten aanzien van een doodslagdie nabij Zweelo heeft plaats gehad, verneemt de Pr. D r. C t. het volgende De verslagene heet Adolf Lemme boeren knecht te Noord-ba rge en was 21 jaar oud. Dc persoondie zich alhier in hechtenis bevindt en naar men ons mededeeldeheeft bekend is genaamd Jan Elders. Lemme had zooals men het noemtverkee ring met de meid van de NVed. M. te Zweeloo en er bestonden zelfs huwelijksplannen bij was Pinksterzondag overgekomen om dien dag in gezelschap door te brengen. Hel schijntdal het het ongenoegen van eenige jongelieden te Zweelo heeft gaande gemaaktdat Lemme vrijde met een meisje daar woonachtigden geheelen avond was er eene verzameling van jongelieden om het huisdie niet vriendschappelijk jegens Lemme gezind schenen, 's Avonds te circa 12 uur verliet deze het huis der weduwe mei het voornemen om naar Noord-barge terug te keeren. Hij wisselde eenige woorden met de jongelieden die buiten stonden en ging daarop zijns weegs. Hij is echter door eenige van d# jongelieden achtervolgden op circa 700 k 800 passen van het huisdat hij verlaten hadis hij gevonden bewusteloos en badende in zijn bloed. Bij de lijkschouwinghier hedenmorgen ge houden bleekdat aan de linkerzijde van 't hoofd de schedel op eene oppervlakte van 6 a 7 centimeter in 't vierkant gescheurd en onge veer 1 centimeter is ingedrukt. Verschillende scheuren «aren er in de hersenpan zoodat de hersenen gedrukt en verlamd zijn en 'l gevolg daarvan was de dood. Het blijkt niet, dat de verslagene of zijne aanvallers dronken waren zoodat hier alleen aan minnenijd moet gedacht worden of aan naijver dat iemand uil eene andere plaats een meisje uil het dorp kwam bevrijen. Naauwelijks was in het paleis van justitie de doodschouw over deu verslagene te Zweelo ver- rigtof weder hield voor dat gebouw een boerenwagen stil in welken zich ook het lijk bevond van iemand die gewelddadig om 'i leven was gebragt 'onder Schoonebeek naby Nieuw- Ainsterdam. De verslagene was genaamd Pier de Jonge en was veenarbeider hij woonde in hel Amster- damsche veld. Hij was des avonds van Pinkster maandag o. a. in de kroeg van Limbeekwaar eene papegaaischieterij was gehouden. Omstreeks negen uur kreeg de verslagenedie dronken wasoneeuigheid met den kastelein, misschien was hij lastig; het gevolg daarvan wasdal hij door den kastelein en diens zwager builen deur werd gezet. Pier de Jonge heeft daarop uil wraak de glazen van Limbeek ingeslagen die daarop met zijn zwager naar buiten is gegaan Wat toen is gebeurdkan uil de verschillende opgaven niet met juistheid opgemaakt worden. Zeker is heldat niet lang daarna de verslagene dood is gevondenliggende halt in een veengrup hall in een roggeakker en bij hem een mes en twee knuppels, aan een waarvan nog haar zat. De verslagene had nog roggehalmen in de hand geklemd. Voor zoo ver wij weten is niemand ter dezer zake nog gearresteerd. De regler-commissaris, de officier van justitie en de subst.-griffier zijn te Nieuw-Amsterdam geweest om de zaak in loco te instruerenen zijn hedenmorgen omstreeks zes uur eerst teruggekeerd. Ook in de herberg te Oosterhesselerbrug is op Pinkstermaandag eer. hevige kloppartij ge houden tusschen de jongelieden die daar van verschillende kanten waren bijeengekomen. Men vocht niet alleen met de vuistenmaar ook stokken, bongels en zelfs stukken ijzer werden als middelen van aanval en verdediging gebruikt en hoewel men gelukkig geene dooden, zooals in Nieuw-Amsterdam heeft te betreuren, moe ten toch bloedend" hoofden en blaauwe oogen getuigenis hebber, gegeven van de hevigheid van den strijd en van de kracht der strijdenden. Wanneer zal men eens ophouden zulke oflers aan den jenevergod te brengen Dat personen of zaken spoorloos verdwijnen is meer gezien, niet alleen thans, maar de eeuwen door. Doch het meest mysterieuse ge val van dien aard is zeker dat wat volgens een correspondent van zeker duitsch blad dezer dagen in Rusland voorviel een express-spoor trein o. a. 6 milloen roebels in specie mede voerende. Niet alleen dal die trein den volgen den dag zijne bestemming niet bereikte, maar hij is totaal verdwenen zonder ook het geringste spoor na te laten, zonder dat men eenig stukje Ariadne-draad kan vinden dal lot ontdekking zou kunnen leiden. Het is alsof de bodem zich FEUILLETON. Een uitstapje naar HEILIGERLEE. Groningen, 23 Mei 1877. Weder is het een dier vele dagen van het jaarwelke met gulden letteren geboekt staan m 's lands historieblaanmet onuitwisebbaar schrift zijn. opgeteekend in het hart van elk rechtgeaard Vaderlander. Het was toch den 23e Mei 1568 dat door onze vaderen onder de leiding van Oranjede eerste strijd werd (jestreden voor onze vrijheid en onafhankelijkheidde eerste zege werd bevochten op den trotschen, over- moedigen Spanjaarden daarmede de eerste stap gedaan om aan diens dwingelandijaan diens verguizing onzer rechten en vrijheden voor goed een einde ie maken. Dien dag bezegelde Oranje zijn verbond met Nederland gesloten, met het bloed van een zijner dapperste zonen, met dat van Graaf Adolf van Nassaueen der broeders van Prins Willem I. In het Noorden was hetdat onze grond voor de eerste maal gedrenkt wero met net door één gemengd bloed van Spanjaard en landzaat waar voor het eerst het krijgsgeschreeuw op ging, dat door geheel Europa weêrklonk en waarvan het einde in alle oorden der toenmaals bekende wereldbijkans een eeuw langin angstige spanning werd afgcwachL Voorwaar 'twas een stout bestaan voor een handje vol volkszooals wij in die dagen waren welks grootste rijkdom bestond in een onver- zadclijkeu dorst naar vrijheid en onafhankelijk heid doch zonder geld zonder leger en zonder vlootom zich met geweld te durven losrukken van het machtige Spanjemet zijn schier on uitputtelijke hulpbronnen van goud en soldenie- ren en dat nog kort te voren een gansch we relddeel aan zijne voete# had gelegd. Gansch Europa had het oog op ons gevestigd en verbeidde met een beklemd gemoed den loop, die onze worsteling zou nemen en de gevolgenwelke onze overwinning of onze nederlaag onvermijdelijk heinde cn ver zouden na zich slepen. Iininers onze opstand was niet die van een muitziek volkkunstmatig opge wekt door heethoofden en partij gangerswien het alleen te doen was om in troebel water te visschen. Neenhel was die van een volk waar vrijheidsliefde en gevoel van eigenwaarde ontwaakten en dat zich geroepen gevoelde om den strijd te aanvaarden tegen de tyrannie welke in de middeleeuwen met zulk een lboden hand drukte op de kern der naties. De volkeren nog steeds als kinderen behan deld begonnen te gevoelen dat zij de kinder schoenen waren ontwassen, en aan de zucht,, welke allerwege bij hen ontwaakte om als man nen behandeld te wordenom zelf te mogen spreken cn le moten zeggen hoe en wat zc wildenkon niet voldaan worden zonder strijd, zonder hevigen strijd. En het was duórtoe dat onze Vaderen zich aangorddenhet was do afloop van dien strijd welke beslissen zoude over de toekomst der volkeren. Doch overtuigd dal vrijheid cn zelfonderzoek geopend en den heelen trein verzwolgen heef Dat de trein overvallen was geworden en 6 millioen roebels geroofd, zou begrijpelijk zijn maar dat de dieven niet alleen de roebels, maar ook machine tender wagens en alles zouden medevoerenlaat zich niet verklaren en men zou baast denken aan een boos opzet van de iuaglen der duisternis. Iu allen gevalle is het een heel vreemde geschiedenis, en nog vrij wat erger dan eene botsing. In de geologische grol van het Berlijnsche aquarium trekt een ooijevaar tegenwoordig de opmerkzaamheid van alle bezoekers. Het diei had in 'l een ol ander ooijevaaisgevecht de bovenste snavelhelfl gebroken. Indezen toestand is hij gevonden en bij zou te midden van kik- vorschen en andere vette beeijes den hongerdood gestorven zijn, wanneer niet een bekwaam chi rurgijn hem te hulp gekomen was en hem een nieuwen snavel van blik had gefabriceerd. De operatic is zoo goed geluktdat vriend langbeen met zijn blikken snavel alle iuncliën van een ooijevaar kan verrigten. Uit Barcelona wordt var. den f2den dezer aan de Petit-Maiseillais geschreven, dat den nacht le voien de omnibus tusschen genoemde stad en Si. Martin de l'iovencals door negen gewapende movers is aangehouden. Deveeitien passagiers, uit den schouwburg huiswaarts kee- rendewaaronder een achttal rijl?* gekleedc da mes moesien al wat rij kostbaars bij zich hadden afgeven; daaiop weid den koetsier ver gund stapvoets verder te rijden cn de bandieten die zich uiterst wellevend hadden gedragen zochten een goed heenkomen. In het krankzinnigen gesticht le Pau had in de afgeloopen week een vreeselijk ongeluk plaats. Een der verpleegden die een koud bad nam klaagde over de koude. De oppasseres opende de warmsvaterkraan. Inmiddels werd zij ergens heen geroepen en vergal dc kraan te sluiten toen zij terugkwam was de ongelukkige in het bad dood. Een geneesheer te Langensalza in Duitsch- landheeft zich door de behandeling van een aan diphterilis (keelziekte) lijdend kind een ernstige oogziekte op den hals gehaald. Bij een onderzoek van de mondholte hotste liet zieke kind, waardoor eenig vocht in het regtcr oog van den geneesheer is gekomen. Meu vreestdat deze hel gebiuik van dat oog voor altijd zal moeten missen. Het door J. II. Thuis aan den koning inge diend verzoek om gratie van de levenslange tuchthuisstraf, is gewezen van de hand, zoodat de veroordeelde naai Leeuwarden is oveigehiagt. Men kent dc kleine luchtballonnetjesdie uit de daaraan verbonden mondstukjes worden opgeblazen waarna de zamcngepersle lucht die het ballonnetje veilaat, een Huilend geluid voortbrengt. Het schijnt niet onnoodigvoor- zigligheid bij hel gebruik van dal speelgoed aan te bevelen. Een achijarig knaapje te Parijs blies zulk een ballonnetje sterk opzoodat hij buiten adem geraakte. Lucht willende scheppen, boven sluai'sche onderwerping en stelselmatige onwctenhcid gaanwas die worsteling veilig te aanvaarden. Zoo laat de zon zich in het hooge Noordenna een halljarigen stikdonkcren nachtook niet afschrikken oru toch weer te trachten gloed en leven te bezorgen aan hel oogcnschijnlijk tot in het hart bevroren, doodc landschap. Groningen cn de Grqningcrs mogen er trotsch op zijn, dal de dageraad van dal nieuwe leven, in hel byzonder van onze vrijheid, te zoeken is in hun gewest, in het toenmalige Olduirpt tc lleiligerlce. Voorzeker zal het niemand ver wondering baren daarin dat algelegen hoekje onzes lands een gedenkleeken te vinden, ter herinnering aan een der schoonste bladzijden onzer geschiedenis. Die plek gronds moet heilig zijn aan ieder, die gevoelt welke opofferingen onze voorvaderen veil hebben gehad om den grondslag le leggen tot het huidige Nederland, dat, wal vrijheid van denken en handelen aan gaat nog steeds een toonbeeld is voor zijne naburen en welks bewonerspral op die voor rechten ze nog altijd beschouwen als hun hoogste goedals het kostbaarste erfdeel hun ner vaderen cn het hcchtstc bolwerk voor hun beslaan. ie zouzóó in de nabijheid zijnde van de plaats, welke we bijna de bakermat onzer vrij heid kunnen noemen op dezen dagzoo hij cenigszins kongeen bedevaart daarheen on dernemen Daar in zijn geest de woeste krijgers niet nogmaals tegen elkander willen zien inren- nen omna een bloedig gevechtwaarin be-

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2