Mr. W. Baron van Goltstein die van hot grootste gnwigl zijn voor .«lie ge meenten van ons districtinzonderheid in ver band tot den bloei van den landbouw en de welvaart van alle districtsburgers. Van jaren herwaarts persoonlijk en praclischook als veeljarig Dijkgraaf van den Polder Arkenheem in de Veluue, bekend met bijna alle terreinen waterschappenenz. van ons district en door drongen in alles wat voormelde kanalisatie en droogmaking betreft, zal hij in de Katneraf- deelingen en bij de schriftelijke gedachtenwis- seling daarover tusschen Regering en Kamer eene eerste positie innemen, waar de Heer Macky zeker slechts eene beperkte positie kan bereiken al tracht hij misschien theoretisch eenige zaak kennis daarvan optedoen. Maar wat dan nog wel het voornaamste isbij den in 's Lands Raadzaal te voeren parlementairen strijd over die droogmaking en kanalisatie, zal men van Goltstein in zijn volle glorie ziendoor degelijk spreken en voor de vuist antwoorden, waai de lieer Mackay óf zwijgen, óf te kort schie ten zal. Toch zijn er nog kiezersgenegen den Heer Mackay, zcoals men 't noemt, als aftredend lid hun stem te schenken. Maar verstandige kiezers mogen toch waarljjk niet daaromniet uit deernisof beleefdheid een Volksvertegenwoordi ger kiezen, die over zoovele hooge rijks- en districlsbclangen en onderwerpen zijn raadge vende en medebeslissende stem moet geven, liet is immers de pligt der kiezers hun stem te bepalen op den ondervindingrijkstenbe kwaamstenen geschiktsten candidaal, hier on tegenzeggelijk baron van Goltstein voor de bij proriteitsregt reeds in Julij 1874 voor hèm be stemde en toegewezen plaats in de Tweede Kamer. Hij beschikt tevens over ruimschoots lijd om de plaats veel getrouwelijker en naar bekomen te bezetten, dan kan geschieden door de Heer Mackaydie daarvoor geen voldoenden tijd kan vinden, want sedert 15 Mei jl. is en blijft hij voortdurend te Zutphen met oneindig meer regterlijke werkzaamheden belast dan vroeger. 'tls trouwens niets nieuws of vreemds dal zelfs bij Koning en Natie als éminente staats lieden aangeschreven leden der Tweede Kamer in diverse districten niet werden herkozen door anli-revolutionnaire kiezersdaartoe door hunne drijvers opgezweept Er kan dus wederkeerig geen grondig bezwaar worden aangevoerddat dit ook nu niet mag geschieden nopens den Heer Mackaytegenover een Staatsman als den Heer van Goltstein. In een vólgend nummer wordt uiteengezet, dat ook kiezers,' die op koloniaal gebied doel matige regeringsbegrippen zijn toegedaanmede gerust hunne stemmen op den Heer van Goltstein kunnen vereenigen. Voor thans besluiten wij met de opmerkingdal alléén dan 't slagen der verkiezing van den Heer van Goltstein mo gelijk is, bijaldien alle niet-antirevolutionnaire kiezers ter stembus opkomen, om eenparig hunne stemmen uittebrengen op zoowel op 't gekleurd als op 't wit stembriefje. Telegrammen. St-Petersburg1 Junij. Uit Tiflis wordt van 31 Mei berigt: «In den vroegen ochtend van den 29 trok turksche kavalerie van Saghanly naar Kars. Generaal Loris Melikoft zond 's avonds een sterke kolonneonder bevel van generaal Tschawlschawadnaar Ardas. Bij Begli werden de Turken van drie kanten gelijktijdig aange vallen en geheel verslagen De Russen maakten twee stukken berggeschutvier ammunitie- wagens en twee vaandels buitook vielen vele krijgsgevangenen onder welke een stafofficier, in hunne handen Het verlies der Russen was 6 dooden en 30 gewonden De Turken hadden speer dan 100 dooden. In den strijd onder scheidde zich bijzonder het regement van Nish- nei-Novgorod." Bucharest, 2 Junij. Uit Tiflis wordt gemeld De herovering van Ardahan door de Turken is een verzinsel. De Russische kommandant van Ardahan kolonel Komarofldeed den 30. Mei een ver kenning tot voorbij Penecc en Olti. De Turksche kavallerie onder Mussa pacha wvnl door de Ruusisclu kavallerie bij Beeh- machofï geslagen en verstrooid. Twee bergkanonnen vier ammunilie-wagenstwee standaarten werden genomen liet verlies der Russen bedroeg aan dooden 1 officier en 0 soldatenaan gewonden 30 man51 paarden zijn gedood. De Turken lieten 83 dooden achter. Londen, 3 Junij. Een correspondent van Reuter meldt gister van Syra: Er heerscht groote moedeloosheid bij de Turksche autoriteitendie inziendat zij niet in slaat zijn aan de Russen het hoofd te bieden. De hoopdat de verovering van Soechocm Kaleh een opstand in den Kaukasus zou be werken wordt telfcirgesteld daar de Kaukasiers bang voor de Russen zijn. Turkije is materieel en moreel verzwakt zooals blijkt uit de langzame operaliën en de binnenlandsche tweedragt tusschen de voor standers van den oorlog en van den vrede. Het gevaar van Europeesche verwikkelingen verminderthoe meer de zwakheid van Turkije aan den dag komt. Rusland wenscht den oorlog niet langer dan den zomer te rekken en Oostenrijk zal bij de eerste gelegenheid zijn bemiddeling aanbieden. ~EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen is de longteering zeker de meest algemeenede meest wanhopende voor de huis gezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vindenen moest zij haar laak beperken om het lijden der teeringzie- ken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend dat men den borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoekenom er den w inter door te brengenzoo mogelijk in de nabijheid van den- nenbossehen waarvan de uitwaseming een wel- dadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet ver plaatsen en 'I is voornamelijk lot dezulken dat wij onze woorden richtea De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teerdie een harst achtig product is van de denneneen zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de ziekendie aan teeiing of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchi tis ontaarden, 'lis derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebbenzich er van bedienezoodra men aan vangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hun ne krankheid en slechts meenendat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben als de beginselen der teering reeds werkelijk aanwezig zijn. De leer wordt gebruikt in den vorm van te er water. Vroeger deed men wat teer in een karaf, en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schuddegedurende een weekvoordat men hel gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende op lossing, waarvan de uitwerksels zeer verschil lend waren en van een zeer scherpen en on- aangenamen smaak. Tegenwoordig vindt-men bij de beste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyoteen zeer geconcentreerde teerlikeurdie u in staat steltom inmiddelijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromaliek teerwater te bereiden van niet on- aangenaraen smaak.* Men doet een of twee theelepeltjes van ge noemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddcclen der teer be zwangerd, en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee franks voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyot) dat menmet den besten uitslag proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parysals ook te Brussel, Weenen en Lissabon. De Heer Guyotheeft tevens kleine kapsules ter grootte van een gewone pil vervaardigd die onder een enveloppe van galatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teerkapsules genomen op 't oogen blik dat men gaat eelenvervangen gemakkelijk de teerlikeur. IcJcr flacon van twee franks vijftig centimes bevat zestig kapsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der kapsules de Goudron de Guyot. Vijf'tot zeven en een halve cent daags. Wanneer eene verkoudheid verouderd isof wanneer men hel cfl'cct wil be spoedigen kan men de teerkapsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat vail het gebruik van afkook sels, pales en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uitwerking. AMERSFOORT4 Junij 1877."™" De gevreesde slag is gevallen. Hare Majesteit Sophia Frcderika Mathil da Koningin der Nederlandengeboren den 17n Junij 1818, Dochter van wijlen Z. M. Willem I, Koning van Wurleinberg, en van wijlen II.. M. Catharina Paulowna Grootvorstin van Ruslandis gisteren 's morgens ten 11 ure overleden. II. M. was den 18n Junij 1839 gehuwd met Z. M. den Koning, toen Prins van Oranje. De eigenlijke doodstrijd heeft niet lang geduurd. Hare Majesteit is uiterst kalm ontslapen. Achtereenvolgens waren Z. M. de Koning en al de overige aanwezige leden van het Vorstelijk Huis op het Paleis in het Bosch aangekomen. De gcheelc Familie w as der halve in het smartelijk oogenblik aan het sterfbed. Gisteren genoten de Hoeren Mr. A. G. Wijers Burgemeesteren II. K. Herscheloudst lid van jaren van den gemeenteraadhet voorregt den dag te gedenken, waarop zij 25jaren geleden 3 Junij 1852, als leden van den gemeenteraad werden beëedigd en daarin zitting namen. Met de gisteren hun aangeboden gelukwens hen bij dit zilveren jubilé en voorregtnog geen der leden van onzen gemeenteraad ten deel gevallen, stemmen gewis hunne medeleden van den gemeenteraad en de gansche burgerij in en ook met den hier geuiten bartel ijken wcnsch dat hel den Almaglige moge behagen beide hoog geachte autoriteiten te vergunnen in gezondheid en levenslust tol in zeer hoogen leeftijd voor het welzijn en de belangen van Amersfoort werkzaam te blijven. De Heer Mr. A. G. Wijers is mede reeds meer dan het vierde eener eeuw lid der prov. Staten voor 't district Amersfoort en de Heer B. E. Herschel is van al 1841 dus sedert 30 1'arenlid der Kamer van Koophandel en "abrieken en sinds onderscheidene jaren haar president Gisteren had in de prachtig versierde kerk gebouwen der beide It. C. gemeenten te Amers foort de godsdienstige viering van het gouden Bisschopsfeest van Paus Pius IX plaatsmet medewerking der zangcrenkoren. In het kerk gebouw van O. L. V. 11. werden uitgevoerd de 1e mis van Haydn, gevolgd door Te Heum Laudamus van Joh. J. Verhuist. Zangers .en organisten kweten zich uitstekend van hunne taak. De T ij d meldde uit Arasterdam in dato vrijdag 1 Junij «De treurige berigten aan het hoofd van dit nummer geplaatstdie het gehecle land in diepen rouw dompelen, maken heldenNcder- laniischen Katholieken tol stelligen pligtom zich, bij hel herdenken van hel Pauselijk jubilee op aanstaanden Zondaglot de kerkelijke vie ring te bepalen. Door de Katholieken der hoofd stad is dan ook heden besloten van alle uiterlijk feestbetoon af te zien. Uit verschillende andere plaatsenwaar reeds de droevige mare van den allerbedenkelijksten toestand der Koningin was doorgedrongenwordt ons per telegraaf gemeld, dat een gelijkduidend besluit werd genomen." Een aantal fabrikanten te Almelo en te Enschedé hebben in de laatste dagen den dago- iijkschen werktijd in hunne fabriekon aanmer kelijk bekort, tengevolge van het algemeen gebrek aan werk en de voortdurende .lusteloos heid in den handel, zoodat deze bekorting zeer nadccligen invlood op de bestaanmiddelen dier arbeidslieden teweegbrengt. Onder de merkwaardige voortbrengselen van plaatselijke nijverheid ral eene measenlabiiek te Nontron (Dordogoe) naai de wereldicnioon-

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2