Mr. W. Baron van Gollslein. «heeft ons koningshuis getroffeneen verlies waarin het gehcele land opregt en innig deel neemt koningin Sophiade zuster van onzen koning, is Zondag na een langdurig lijden te 'sGravenhace gestorven. Hel laatst bezocht de overledene haar vaderland by gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van wijlen koning Willem. De doorluchtige vrouw heeft veel goeds en edels tot stand gebragt; in Wur- le ra berg even als in haar tweede vaderland zal de herinnering aan haar in hel hart des volks voortleven." De Moniteur beige berigt dalwegens het overlijden van de koningin der Nederlanden het hof den rouw voor den lijd van drie weken zal aannemen. Ook het Engelsche hof heeft den rouw voor den tijd van 21 dagen, te rekenen van den 7 Junijaangenomen wegens het overlijden van H. M. de koningin der Nederlanden. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weelhoe moeielijk gewoonlijk ver koudheden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn, van wege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftreksels stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoud heid heel licht in eene bronchitis ontaardt ja zelfs soms in longleeiing overgaat. De talrijke ondervindingen bewijzen, dat de zuivere Noorweegsche leer goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwerking hoeft op de genezing van de genoemde ziekten. De teer kan niet in substantie gebruikt wor den van wege zijn onuangonaiuen smaak en kleverige besianddcelcn. Een phannaeien te Parysde heer Gugol is op hel denkbeeld gekomen die teer te omgeven roet gelatineter grootte van een gewone piL Niets is gemakkelijker om in te nemen. De latine lost zich terstond op in de maag, en teer doel zijn werking. Twee 'of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende oin de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dal hel gebruik de reeds ee- nigszins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijn uit stekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Elke flacon van teerkapsules toch kost slechts twee franken en vijllig centimes en bevat zestig kapsiilesde geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeven en een halve cent daags en ontheft van hel gebruik van afkooksels pales en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de drie kleurige handlet-kcning van den heer tiuyot, op hel étiquette letten. Te verkrijgen te Amers foort bij SANDERS en in de voornaamste ■apotheken. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Zaturdagden 9. Junij 1877. Voorzitter de Burgemeester Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig l.S leden afwezig met kennis- eene heilige reliquie steeds een schilderij door haar wordt bewaard waarop geop den voor grond, al hun toenmalige familieleden ziet slaan, die door Noach in eerbiedige houding genaderd «n met het oog op den stijgenden vloed uit- genoodigd worden om plaats te nemen in zijn arke, die gij op den achtergrond bereids in lading ziet liggen. In liet voorbijgaan gezegd ik vind het aan bod van vader Noach heel liefmaar toch had hij erdunkt mijwel wat vroeger mede aan kunnen komenwantzooals uil het schilder stuk blijkt, was hel water al tamelijk aan het wassea Dc hoog-adelijke geïnviteerden dragen meer de sporen van aangespoelddan van met hunne equipage hierheen gekomen te zija Zeker was de familie ook te veel verstoord over de late ontvangst der uitnoodigingom er alsnog gebruik van te maken en heeft ze er, alléén daarom voor bedankt. We lezen tenminste niet in het bijbelscbc geschiedverhaaldatna bet opdrogen der wateren, de baron de Croïnmet fcmilie en gevolg ergens is afgestapt, laatst komende uit de Arke Noachs I Onder aan de schilderij staat ter meerdere verduidelijking nog hel volgende krcupelrijm Le bon pére Noé Kaisant ses hommages a la familie de Croén. Na zulk een zonneklaar bewijs voor de echt heid van het verhaal zal voorzeker niemand bezwaar meer makenom zich aan de zijde er geloovigen te scharen.. Ook uit een ander oogpunt beschouw dis deze geving de heer Croockewit (1 vacature). De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voor litter spreekt den leden op gevoelvolle wyae nagenoeg de volgende woorden toeZij zal U allenMijne Heereiievenals mijdiep getroffen hebben die treurmare van den eersten dag dezer weck, de aankondiging van hel over lijden onzer zoo hooggeschatte koningin, waar door niet alleen Z. M. den geëerbiedigden Koning en het Koninklijk Huismaar ook geheel Neder land een zware slag is toegebragL Over Hare vele verdienstendoor meerbevoegden naar waarde beschrevenzal ik hier niet uilweiden, alleen wil ik betuigen dal het Vaderland dooi den dood van H. M. de Koningin een zwaar verlies geleden heeft. Onder dien indruk heb ik opzettelijk deze vergadering belegdom U alzoo in de gelegenheid te stellenaan Z. M. den Koning le doen blijken van uwe deelneming. Een daartoe strekkend adresdoor Burg. en Weth. ontworpen, wordt II aangeboden. Na voorlezing wordt dit adres onveranderd zonder hoofdelijke omvraag vastgesteld. liet adres luidt als volgt: Aan Zijne Majesteit den Koning der. Nederlanden, Prins-van Oianje-Nassatt Groothertog van Luxemburg enz., enz., enz. Sire Met een gevoel van innige deelneming vernam de Gemeenteraad van Atnersfoort het bericht van het overlijden van llare Majesteit de Koningin. De gehechtheid van Amerslöorl's ingezetenen aan hel Huis van Oranje en in het bizonder aan Uwe Majesteit geeft den Raad aanleiding Uwer Majesteit zijne deelneming in dat voor U en het Vorstelijk Huis zoo treurig verlies le be luigen. Heelt Uwe Majesteit door dat overlijden het verlies eener geliefde Gemalin te betreuren het Nederlandsche Volk verliest in Hare Maje steit eene om Hare deugden hooggeschatte Vorstineen steun voor zoo véél wat met den bloei en de welvaart van het Vaderland in ver band slaat, eene Weldoenster van armen en hulpbehoevenden. De nagedachtenis aan Hare Majesteit blijft gewis bij de ingezetenen van Amersfoort in langdurig aandenken. Met de bede dat het God behagen moge Uwer Majesteit en den leden van Uw Koninklijk lluis in deze droevige omstandigheid den noo- digen troost te schenkenen onder verzekering van de getrouwheid der gemeente Amersfoort aan Uwe Majesteit en hel Huis van Oranje, heeft de Gemeenteraad de eer zich te noemen van Uwe Ma'jesleit de getrouwe onderdanen. De Raad der gemeente Amersfoort A. G. WIJERS, Voorzitter. VV. L SCI1ELTUS, Secretaris. Amersfoort, den 9. Juni 1877. De Voorzitter merkt op dal in de tegenwoor dige vergadering, hoewel uilsluitend met het straks aangegeven doel belegd, overeenkomstig de voorschriften der wel medcdeeling behoort le worden gedaan van alle inmiddels ingekomen stukkenen brengt diensvolgens nu ter tafel Een verzoek van den heer A. van Nieuwen- huizenwaarbij deze als hulponderwijzer aan de openbare burgerschool tegen 1 September eervol ontslag vraagttengevolge van net aan nemen eener betrekking als bijzonder onder schilderij hoogst merkwaardig. Zij laat ons een blik slaan op de modes ten tijde van Noach en leert ons dat dezeal veranderen ze soms twee maal in ééne maandper slot van rekening eeaw ineeuw uittoch altijd dezelfde blijven. Zien we Vader Noach ook al ongeveer ge kleed in een Adamscostuum waarbij het groen gebladerte een hoofdrol speelt, mevrouw de baronesse de Croïn draagt een hoepelrok van tamelijk groolen omvang! En dat het een paar duizend jaar laterin het begin onzer jaartelling, niet anders was, leert ons eene andere schilderij, delerugkomst van den Verloren Zoon voorstellende. In de dagen toen men nog per diligence van Zulfen naar Lochem ging 't is dus nog niet zoo heel lang geleden had men te halverwege, aan den Snckkink, de gewone pleisterplaats, de gelegenheid om dit curieuse doek aan een onbekenden meester, onder het twijfelachtige genot van een wanhopend slecht kop koffie of een ondrinkbaar cognacje te bewonderen. Papa en Mama benevens hun «Braven iTcndrik" kon men door een ringetje halen. Dc Verloren Zoon, die als een berouwhebbend zondaar aankwam, zagen daarentegen erg Verlorenzoonachtig echt spitsboevig uil Al zijne kleércn waren vol gaten en lappea Hel eenige waaraan men nog zien kondal hij het vroeger beter scheen gehad te hebbenwas zijn zakdoekwelke weinig overeen kwam met zijne overige plunje. Ze was helder wit enjuist op het tipje dal hel ■uleest in het gezicht kwam gemerkt V. Z. 12!.... wijzer in Nod.-Indiè. Aangehouden tot eene volgende vergadering. Rekening van het Burger weeshuis Over 18/0. Te onderzoeken in de al'declingen. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het eerste aanvullings-kohier van den hoofdefijken omslag over 1877' met berigt van afwijzing der reclnmcn door den heer II Blom en II. Cirkel ingediend. Voor informatie. Circulaire e. s. der Ned. Vereoniging lot afschaffing van sterken drankbetreffende liet nemen van beperkende maatregelen. Ter lezing rondtezenden bij de leden. BIJ DB STEMBUS Kiezers van het District Amersfoort Morgen üingsdagstaat de stembus gereed waarin worden verzameld de uitingen van llw regt om aanlcwijzen, wien gij waardig keurt als Algevaardigde uil Uw district in de Wetge vende Vergadering des l.ands oplctredcn. In 1874 hebt gij tweevoudige, schoone blij ken van eensgezindheid gegeventoen gij op Mr. IV. baron van Gollslein Uwe stemmen hebt vcrcenigd. Door de krachtige medewerking der Calholieke kiezers kwam hij op 2d Junij 1874 in de herstemming en eveneens door hunne eensgezinde hulp is hij bij de herstemming op 7 Julij 1874 tol lid van de Tweede Kamer ge kozen, waarin hij geen zitting kon nemen omdat hij in Augustus 1874 Lot Minister was benoemd. Derhalve mogl het gegrond vooruilzigl wor den gekoesterd datals destijdsthans eveneens de Catholicke kiezers hunne eensgezinde mede werking aan zijne verkiezing zouden verleencn doch met groolc teleurstelling is ontwaard da' de heer van Gollslein niet door sommigen werd aanbevolenen hel alzoo mogelijk is dal hein daardoor vele stemmen van Calh. kiezers worden onttrokken en op den candidaat der anli-revolulionnairen overgaan. Nooit hadden wij kunnen denken dat deze vooral na de jongste Sla n ilau i d artikelen zoo ontzettend beleedigcnd voor de Catholicke godsdienst en voor de Calholickcnècn Sland- aardcandidaat den Heer Alackag hij dc Catho- licken in 't dislr. Amersfoort konden aanbevelen KiezersUitvoerig werden in voorgaande op stellen de verkiezing en de beide Candida ten besprokenwaardoor thans nog enkel eene aan sporing wordt vereis» lil om getrouw ter stem bus op te komen tot bel uitbrengen Uwer stem men op den lieer van Gollslein. Hel zou velen met onsdie het wél met de eendragt onder landgenuoten van de verschil lende gezindten en alzoo wél met hel Vaderland meenen, grootelijks smarten, bijaldien onze Cath. medckiczers zich niet evenals in Junij en Julij 1874 met vele andere kiezers vereenigden om een Staatsman als de lieer van Gollslein te kiezen die gekozen wordende, door zijne werk zaamheden in de aansl. vier zittingjaren bewij zen zal de vernieuwing van liet mandaat door dezeljde kiezers volkomen waardig le zijn. KiezersGanseh Nederland mag U dankbaar zijnzoo gijdoor op hem te stemmen dezen bij voor- en tegenstanders boog aangeschreven Sta&tsman weder aanbel werkdadig staatsleven doet deelnemen. Werkt dan allenals drie jaren geleden weder krachtdadig tol zi.inc verkiezing mede en brengt zoowel op het gekleurd,-als op het wit stembriefje, Uwe stemmen uil op AMERSFOORT, 11 Junij 1877. Ter vrijdag jl te Amersfoort gehouden ver gadering der A pi. Atnets/oorl van het Utr. tien. v. Lundb. en Kruidk. zijn tot leden van het afdeelingsbestuur gekozen de Heercn Mr. S. J. A. van Walchi cnMr. II. Croockewit Jr., M ten Brink en J. Zandijk Jr. Tegen 1 Julij e. k. zullen dc milicien-plaats vervangers der ligting 1875 van het regement rijdende artillerie mei onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Zij zijn ruim twee jaren onder de wapenen geweest. Verleden week is hei stadje Mount Carmel in hel Zuiden van den Auicrikaanscht-u Slaat Illinois gedeeltelijk door een dwarlwind over vallen die in hei Zuiden opkwam en Noord waarts voortging, alles wal in den weg kwam vernielende. Drie kerken twee courautenbu- reaux, twee scholen, het regiliuis en 120 wo ningen zijn verwoest. Üc puinhoopen vallen daarna vlaui, terwijl men eerst le middernacht hel vuur meester was. 22 personen verloren gedeeltelijk door den bi and het leven 40 wer den verwond en 20 werden nog vermist. De naburige plaatsen hebben aanstonds onderstand gezonden.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2