van üijianlisehe kunstin «Ie schaduw dor Lascliek van S(. Sophia". De Csaar veilaai spoedig Rnmenie. 'l Klimaat bevalt hem niet en Z. ;M. is zwak regt men. De Turksche hospitaal-dienst heeft in hare vlag de halve-tnaan en nietaooalt bij de andere legers in Eutopa het Boode Kruis. Uit gat aanleiding tot aanmerkingen, met het oog op de statuten van de overeenkomst van Genève en op die aanmerking werd van de zijde van de Verhevene Porie geantwoord wij res- pecteeren en tullen doen rcspecleeren de bepa lingen van de vereeniging: «het Roode Kruis" en ontc vereeniging, die voor 'uelide doel werkt en de halve Maan tot ■symbool" heelt, is in waarheid niets anders dan een Oosterse he lak van de Vereeniging «het Roode Kruis." Vele mensclien beklagen zich, dal ze dies morgens bij 'l wakker worden eene groole be lemmering gevoelen in de bronches een zeker gevoel vau oenaauwdheid in hel achlersle ge- dealt* \*<n de keel, veroorzaakt door min oi' meer dikke slijmdeelljes. Men wendt dan dikwijls heilige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls hel gevolg is, terwijl men er menig maal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagtom de stofjes te ver wijderen die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lyden bewijst men een waarachligen dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te wor den. Dit middel nu is de teerwaarvan het ge bruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemenom spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dal men dikwijls te vergeefs zocht in een menigte zeer samenge stelde ea dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat ge voel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dal elke Bacon zestig teerkapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzea Deze behan deling kost den geringen prijs van zes aan acht centen daags. Heeft dit geneesmiddeldoor zijn verbazend succes en debiet talrijke namaaksels in'lieven geroepende Heer Guyot kan echter alleen in staan voor de goede werking der kapsules in die flaconsop wier etiquette zijne handlee- kening in drie kleuren gedrukt iste verkrijgen te Amersfoort bij SA.NDER6 en in de voor naamste apotheken. Allerlei Voor den kujgsraad te Amieos stond in de atgeluopen week een misdadiger teregtdie de laatstvciloopen twee jaren zijns levens al seer woelig had doorgebiagt Üe kurassier Keben beschuldigd van dielstal met inbraak bij nacht in een bewoond huis te Seulia ontsnapte uit dc gevangenis aldaar dooreen gat in den muur te breken, iiij werd echter weder gevangen ge nomen maar onlvluglte nogmaals en bereikte Tours. Daar op nieuw gegrepen werd hij naar de gevangenis te Amient overgebragt, maar hij wist den dans weder ie ontspringen over een muur van tien meter hoog te klimmen en on gedeerd België te bereiken. Na een kort verblijf aldaar begat hij zich naar Zwitserlandwaar hij eenigen tijd werkte, en vervolgens naar Spanje. Middelerwijl had de krijgsraad hem bij verstek tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Ook in Spanje maakte bij al heel spoedig kennis met de gendarmerie en raakte er achter de giendels. Weèr deed hij poging oui te onl- vlugten maar de schildwacht die hem een kogel nazond raakte hem en hij werd naar het hos pitaal gebragt. Hij beproefde lijn fortuin op nieuw zoodra hij begon te herstellen wist zich nogmaals uit de voelen te maken, en vlugtte naar een dorp aan den voet der Pyreneën. Wel dra maakte hij sich echtei ook daar berucht. l)e bevolking, verbitterd door zijne rooverijen go gewelddadighedenmaakte letterlijk jagt op hemen noodzaakte hem zyo heil over de gienzeo te zoeken. Door veiraad viel hij in handen der gendarmes. Nog tweemaal poogde hij te ontvlugieo, eens te Perpignaoeens te Dyon. Hij slnngde echter niet, en zoo kwam hij emdelyè, streng bewaakt, gebonden en onder alle Maatregelen van voorzorg, om ont snapping voor goed onmogelijk te makente Amiens. Hij is er nu veroordeeld tot tien jaar dwaogarbeidtien jaar onder poliliezoezigl te staao en.uil den militairen stand verjaagd. Twee jongelieden te Berlijn hadden dezer dagen een weddingschap aangegaan. Het gold bel eten van vijl hielstukken met gebakken aardappelen en brood en het drinken van twee flesscheu wijn binnen den tijd van een uur. Dij de vierde biefstuk evenwel schoten de krach ten van den eter tekort, oi liever hij liet plot seling mes en vork vallen en viel bewusteloos neder. Hij had kramp in de kakebecnen gekre gen waarop spoedig geheele en ongeneeslijke verlamming volgde. Een nieuw bewijs voor het gevaarlijke van dergelijke giappen. Naar aanleiding van een onderzoek te Wcenen ingesteld legen leden der Internationale is een ambtenaar van de bibliotheek der hoogescbool in hechtenis genomen. Men heelt bij hem stuk ken gevonden ia de Russische en Poolscbe talen. Dete stukken zijn voor al de gearresteerden zeer bezwarend en leveren het bewijs van bet bestaan eenei internationale propaganda tot omverwer ping van de staatsinstellingen van Rusland en Oostenrijk. Vijf der in hechtenis genomen perso nen zijn ter beschikking gesteld van de reglbank. De Franschc matrozen zijn nog altijd bijzon der gebeten op hunne Duitsche vakgenoolen. Zoodra een Fransch en een Duitsch oorlogsschip zamen in een vreemde haven vertoeven moeten de bevelhebbers allerlei maatregelen nemen om kloppartijen te voorkomeu. Men slaagt daarin echter niet altijd. Uit Yokohama wordt thans weder melding gemaakt van een ontmoeting lusscheu dé matiozcn van den Snelzeiler «Eli sabeth" en die van de Fransche pantserkorvel Alalante." T vee Fransche matrozen zijn bij dien strijd omgekomen. Zoowel door den admiraal Veion als door den bevelhebber van hel Duiuclie schip wordt een streng en onpartijdig onderzoek in gesteld. De officieren van de «Elisabeth" hebben Is een bewijs van alkeuiing over 'l gebeurde deelgenomen aan de begialenis van de twee slagtoffer». Nopens hen toestand van de arbeidsmarkt in Europa worden bij voorduring sombere late- reclen medegedeeld. In Saksen zijn de ijrernij- vt iheid de bandweverij en de kantmakci ij nog altijd geheel lusteloos zoodal de regeering zich genoodzaakt ziel aan de ledigloopeude mannen werk te verschaffen bij den bouw van spoor wegen, hel leggen van wegen, het graten van kanalen cn het optiekken van gebouwen. In VNestialen, Piuissen, is belloon der wei kliedert bij de spoorwegdirectie van de baan Keulen Minden met 20 a 30 pf. per dag verminderd, waardoor eene algemeene ontevredenheid ont stond. In den Klzas is de wolindustrie dermate gezonken, dai b. v. in Biscbweiler van de 2O00 weelgetouwen slechts 100 aan den gang cn van de 5000 wciklieden, bij de 3800 zonder werk zijn. Een Amerikaansch hfad meldt, dal onlangs bij een geestelijke in Quiniy (staat Illinois) een joi.g paadje verscheen, dat zich wenschie te doen liouwen. Toen de plcgligheid afgeioopeii was, gaf de gelukkige man een biljet van "2 0 dollars, met verzoek om daarvan 170 dollars terug te ontvangen, terwijl de geestelijke er 50 voor zijne moeite mogt behouden. Zeer in zijn schik met deze goede betaling haastte deze zich aan het verzoek te voldoen, waarop de jongge huwden zich verwijderden. Verbeeld u de teleurstelling van den armen geestelijketoen hij latei van een koopman vernam, dat het biljet valsch was, en van zijn dienstmaagd dat hel jeugdige paarna een koffijhuis in de buurt binnengegaan te zijn daaruit spoedig als twee mannen voor den dag was gekomen. Ingezonden. STRATEN WIEDEN! Het plaveisel van de hoofdstraten van Amers foort is in de laatste jaren zeer verbeterden dit is een genot voor alle inwoners der stad hel meest echter profileeren daarvan de bewo ners van de aanliggende perceelen. Deze hebben een dubbel voordeelten eerste hebben zij een fraaie bestraling voor de deur, en ten tweede behoeven zij hun straat nooit te laten wieden, daar tusschen die keien geen plaats voor gras plantjes is overgelaten. Minder gelukkig zijn de bewoners der overige buurten er aan toezij krijgen geen mooi pla veisel (althans vooreerst niet) en vervolgens moeten zij telkens (op straffen van boete) het grasdal tusschen de puntkeien in stille buurten zoo welig tiert, ialen uitwicden. Zou het niet billijk zijndat de overige bewoners daar mee aan betaaldenevengoed als allen moeten bij dragen voor de mooie keienmet andere woor den, zou het niet billijker zijn als de straten van gemeentewege werden schoorigchouden dan toch betalen allen er aan. Deze vraag geeft in overweging Uw Dr., AMERSFOORT, 21 Junij 1877. Gisteren geschiedde de plegtige teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van li. M. onze geliefde Koningin. Ton hall' twee ure was de stoet aan de kerk te Delft genaderd. Overal heerschtc eene indruk wekkende en heilige stille. De Koningde Prinsen, dc vertegenwoordigers van hot Bui tenland enz. schaafden zich rondom het graf. Ds. Molenkamp hield de volgende treffende toespraak Geëerbiedigde Koning «Met diepen weemoed staan wij aan deze plaats. Het graf is ontslotenwaarin het stol bewaard wordt van zoo velenop wien het voor- en nageslacht roem draagt. Hel is geopend voor het stoffelijk overblijfsel tiet waardige Vorstinwelke het Vaderland nu acht en tw intig jaren als Koningin met een dankbaar hart eerde. «Hoeveel goeds inogt Zij hier stichten. Door God inet edele gaven begiftigd bij Hare boogc waardigheid met liefde bezield tyas Zij een sieraad van het Koninklijk Huisvoor hulpbe hoevenden tol troost en steunvoor ontwik kelden tot aanmoediging en opwekking, voor velen ten zegen. «Mei reden betreurt de natie Haar verlies. Maar w ij slaan hier de blikken naar boven tol Horn die alle dingen naar Zijnen raad leidt en wien ook Zij door hel Evangelie van Christus als onzen God en Vader erkende en beleed en wij zegenen Hare nagedachtenis inet de bededal Zij ook hierdoor lot ons nog spreke nadat zij gestorven is. «Sire! De God aller onl terming vertrooste U. Hij sterke U door Zijne kracht om het Vader land zoo nog te zegenendal Gij hierdoor be reid wordt ook voor eene hoogere Kroondan welke de aarde U bieden kon. «Zijne goederfierendheid boinoedige Uwe ge liefde Zonen en geve Hun in dankbaar aandenken den invloed van het beeld der ontslapene te toonen. Zij verheffe al de Uwenook bij hel klimmen der jarenom Haar gemis gelaten te dragen. «Zijn geest bcziele U en ben en ons allenopdat liet ons bij allesin leven en sterven, wél zij. «Heer onze God! ja hoor onze bede, dat wij door hel geloof in Christus l' zoo ter cere levendat wij onze dooderi U toevertrouwen, en bereid zijnals eens de jongste ure ook voor ons slaat. Amen." Daarna had de vei zegeling van de lijkkist fdaatswaarmede de begrafenis volbragt en iet stoffelijk overschot van Neèrland's dierbare en onvergetelijke Koningin was Ier aarde besteld. De Vorslelijke personen waren ziglhaar aan gedaan vooral Prins Alexander stortte boete tranen op hel graf. Z.Exc. don Heer Commissaris des Koningsin de prov. Utrecht heeft per telegram den lieer IV. Schellus geluk gewenst hl op zijn zilveren jubilé als secretaris der gemeente Amersfoort. Naar wij vernemen hebben zich reeds 18 jon gelieden aangemeld voor het toelatingsexamen der II. Burgerschool te Amersfoort. Wij herinnerendat de Directeur der school eiken Woensdag van 10-12 zitting houdt tot het inschrijven van leerlingen en tol het geven van inlichtingen aan ouders en voogden. De Heer de l'Eipinasseoud-leerling der 11. Burgerschool te Amersfoort, heeft onlangs met goed gevolg examen afgelegd voor 2de Lui tenant der Genie. Met een extra trein van den Centraalspoor- weg zijn gisterenochtend te A uren uil Kaïnpen 253 personente 4.30 uit Zwolle 455 per sonen en te 0.30 uil Amersfoort 125 personen naar 's Ilage vertrokken. De trein bestond uil 30 wagens en werd getrokken door 2 locomotieven. Per Hijnspoor werden gisterenochtend 3107 personen naar 's llage vervoerd en per Holt. spoor 11,108 personen van de beide stations tc Rotterdam.- Te Utrecht weiden van de verschillende ata- tions van den Rijnspoorweg ruim 30.000 per sonen naar den Haag vervoeid per extra- eo gewone treinen. Een verbazende menigte is Woensdag uit Am&ierdam naar Hage en Delft vertrokken. De treinen volgden elkander zoowel aan het Rijn- al» aan liet Hollandscbe spoor bijna on afgebroken op. Niet alleen personen- maar ook transport- en veewagens werden met menschen volgepropt en veizonden en bel publiek scheen er met op legen te lubben al had het op een sandwagen moeten zitten. Een trein van bijna 100 wagens werd door drie locomoiievcn voort getrokken en docr twee geduwd.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2