een maatregelniet te wenschen in in hel be lang der Europeanen in in dal der roahome- danen selvenwant is eens de heilige vaan ontrold, dan is niemand teker van sijn leven; moord is gewettigd; de minste verdenking van verraad niet slecht*maar aelfa van verflaauwing van lieide voor het vaderland en de godsdienst het geringste vermoeden van sympathie voor de Christenenkan den dood ten gevolge hals den, en ieder muselinan, die aulk een verdachte uit het rijk der levenden doet verdwijnen ver- rigt een Godc en den proleet welgevallige daad. Men weet dat de onlangs afgetreden sheikh- ul-ialara in den ministerraad zich ten stelligste verklaard heelt tegen het ontrollen van de vaan des proleets; zijn opvolger, hel tegenwootdig geestelijk opperhoofd is minder verdraagzaam, en volgens sommigen behoort hij tol de meest dweepzieke onder de mahoruedaneu. Dal in de gegeven omstandigheden, nu de Turken aan de Bussen geloond hebben strategische be kwaamheid te bezitten, laatstgenoemden van vrede niets willen weten daar zij hun overwigt op nieuw verlangen te loonen en eerstgenoem de <1 met het aanbod daartoe niet zullen voor den dag komenis zeer natuurlijk de geruchten over een wapenstilstand vinden geen gelooi. De hagcbelijke toestandwaarin het Balkan- leger verkeert, is naar het blijkt veeleer toe te schrijven aan de paniek welke op den slag bij Plewna volgde, dan aan de strategische nadeelen welke het daar te verduren had. De Russen waren pijnlijk verraat door de nederlaag welke zij volstrekt niet vermoedden daar zij in vol vertrouwen voorwaarts rukten. Dat hun marsck onbezonnen waskan door niemand ontkend worden, tieneraal Gurko, die zich betoemd heeft gemaakt dooi den met oageloofelijke ver metelheid ondernomen togt over den Balkan zal niet gemakkelijk de terugreis op dien weg volbrengen. De poging, eenige dagen geleden door hem tegen de Turken gedaan, is thans tegen hem tel ven gekeerd. De Turken bewaakten den Scbipka-pas. waardoor, naar het scheen, de Russia moesten tiachten met geweld heen te komen maar de Russen zijn over den Balkan getrokken een weinig meer oostwaartsten noorden van Kasanlyk door een anderen pas waaraan men niet gedacht haden generaal Gurko was plotseling ten zuiden van den Schipka- pas verschenenterwijl andere Russische troepen diezelfde engte ten noorden aantastten. De Tur ken in den naauwen doorgang opgesloten slaagden er echter in te ontsnappenmaar moesten den weg vrijlaten. Uet is thans te vreeseo zegt het Journal des Debats, waaraan ook hel bovenstaande thans wordt ont leend dat de Russen bij Eskisaghrabij Jeni- saghra en bij bet door den vijand hernemen Kasanlyk geslagen en in hel gebergte terug gedreven zoowel ten noorden als ten zuiden niets aoders dan Turken vinden. Uet best dat aij doen kunnen is nn op hunne beurt te ont komen maar met vrijlating van de passen men kan das zeggen dal, zoo de Tuiken al in eenige dagen hunne twee liniën van defensie den Üonau en den Balkan verloren hebben zij de tweede herwonnen en dreigen de Russen bij de eerste vast te zetten. Dit is het resultaat van de bloedige gevechten bij Plewna en Lowatz. Zal de biaaenlandsche oorlog van Frankrijk, nu gelocaliseerd in de bureaux van het Gou vernement en van d: prefecten, haar einde vinden in de stembus of in een coup d'état Men hoort profetiëndie hei laatste aankon digen als voor de deur staande. En dan t Ja het oog reikt niet zoover dat het zou kannen zien wat Frankryk zal wezen als M a c-M a h o n de constitutie met zijn zwaard dooi hakt. De beide vragen, die wij hier ateldenzijn hoogst gewigtig en houden de aandacht van gansch Europa bezig. Zeker is het, dat de positie der Russen hagcbelijk is en even zekei dat Mac-Mahon hoog spel speelL De Maarschalk weet hetvals ik de bajonet stiet gebruik, en mij onderwerp aan de stembus, dan komt er eene Kamer, die het Ministerie in staat van beschuldiging stelt. «Voor dc vierschaar van bel regt verlieten wij de zaak laat ons daarom geen appel op de wet toestaan I" Prankiijk, het gdele, militair-lievende Fran krijk dat zoo gaarne geregeerd wordt door iemand die een plnim op den hoed, een degen op zijeen karwats in de hand en sporen aan de hakken heeft kan nu weer zien wal het beteekent een soldaat te hebben als hoofd der Begeeriog, Thiers was zeker een veel beter en con- •lituliei.nea! president. Allerlei De bevolking van Nederland is io de laatste 25 jaren 25 pet. toegenomen en hel gebruik van sterken drank vermeeideide in dal tijdperk 83 pet. De jenever werd tevens duurder, maar naar 't schijnt ook lekkerder. Reden tot ergernis. Er zijn menschendie baatzuchtig zijn tot in het onbegrijpelijke. Zoo heb ik bijv. 4 jaren gewoond boven eene dame van dat soort, die het niet kon verkroppen, dat men voor ons tweemaalvoor haar alechts eenmaal belde. Voor de installatie van Koningen Prinsen Princessen, die tijdens de in bel volgende jaar te houden Wereldtentoonstelling aan Pr.rys een bezoek zullen brengenworden thans reedt toebereidselen gemaakt. De Koning van Neder land zegt men, heeft zijn verbliji gekozen aan den kant van de Avenne du Roi-de-Romein een hem toebehoorend hótelde Koning van België zal zyn intrek nemen bij de avenue Montaigneeveneens in een hóleldat zijn eigendom is; de Koning van Spanje zal zich installeeren in bet hotel Basilewski, het Spaan- scbe gezantschapgebouwen de Koning van Portugal zal digi in zijne nabijheid logeeren in de avenue du Boia de Boulogne; de Groot hertogin Constantijn heelt haar hólel in de avenue Friedland, en de Kroonprinses van Brazilië met haar gemaal, graaf d'Eu, zullen in de rue de Barry gaan wonen. Ook de Koning van Zweden en vesscheidene andere in den Almanacb de Golba figureerende Prinsen hebben Parijs in 1878 een bezoek beloofd. Verleden week had te Utrecht in de Groe- nesteeg eene vrouw hel ongeluk eene petroleum lamp waarmede zij boven een bed lichtte uil de band te laten vallen. Een 14-jarige knaap, haar zoon, die te bed lag, werd door de vlam aangetast en liep, geheel in brand slaande, de straat op. Ofschoon de vlam vrij spoedig door eenige buren werd gedooldheelt de knaap ernstige brandwonden bekomen en is in deer- niswaardigen toestand naar het gasthuis vervoerd. Op Tombara (Nieuw-'erland) is het menschen- eten nog in volle werking. De zendeling Brown vond in eene woning 35 kakebeenen en daar buiten aan een kokosboom 76 insnijdingen een leekeodal daar even zooveel menschen ge kookt en gegeten waren. Een menschenbii en eenige andere ligchaamsdeelen lagen gerookt in heizeltde huis. Een reisgenoot van Brown vond in een ander dorp, toen bij in een huis vuur wilde halen om zijne pijp aan te steken de vrouwen bezig met eenige ligchaamsdeelen van een man, die den vorigen dag gedood was, te braden Aan de Amst. Cu wordt uil Brussel gemeld: De finantiële processen sijn aan de orde. De zaak der Union du Crédit is voor de hooldbe- •cbuldigden zeer treurig afgeloopen. Zoo als u bekend isheeft het hof van assises den ad ministrateur Furlh tot negen jaren en den kassier Dees lol twaalf jaren opsluiting (crimi nele gevangenisstraf met gedwongen arbeid)en beide tot 2000 fr. boete veroordeeld. Zij voor zien zich in cassatie en znllen ernstige middelen aanvoeren een der belangrijkste is hel feildat den der gezworenen deelhebber van de Union du créditdus belanghebbende in de zaak is. De twee mindere beambten der bank werden vrijgesprokenhoewel de jury met 7 legen 5 stemmen hert schuldig had verklaard hetgeen zelden gebeurtgebeurde nuhel hof heeft zich aangesloten bij de minderheid van den jury en hunne onmiddelijke invrijheidstelling gelast. Wal Emériqueden hooidbeschuldigdebetreft deze is thans ernstig ziekzoodat zijn proces ie Parijs belemmerd wordt. De Vrijmetselaarsloge te Brusselwelke hem onder hare groolwaar- digheidbekleeders telde heeft hem eerloos ver klaard en van de vrijmetselarij uilgesiuieu. Het publiek ia voldaan over de strengheid van bet hot van assiseswant men mag nu verwachten dat in de andere financiële processen e7en streng gehandeld zal worden zoo als de zaken ver dienen. De beer Philippart verdedigt zich met veel bekwaamheid voor de correclionnele regtbank waar hij verschenen is, omdat hij door leugen achtige prospectussen bet publick bedrogen heeftom bet te bewegen deel te nemen aan de inschrijving voor de Brusselsche Tramvray- maatschappij. De curator in zijn faillissement heeft verklaard dat hij zal vervolgd wordeo ter zake van enkele bankbreuk (d. i. niet-frau- duleus bankroet) en er bij gevoegddat drie jaar geleden Phillippart een persoonlijk vermogen van 28 miliiocn bezat, maar thans 32 millioen schuldig is. Met verlangen ziet men hel vonnis tegemoet. In wêerwil van zijnen val houdt Philippart niet op met het doen van speculation. Die van den Prins-Hendrik-spoorweg is mislukt. De voorstellen door hem gedaan om (onder den naam van den Engelscben bankier Harding) den weg te koopenzijn verworpen geworden door de commissie uil dc kamer van bet groot hertogdom welke adviseert lol aanneming van het aanbod der «Vereeuiging van Brusselsche obligatiehouders." Als een pijnlijk staaltje van de tegenwoordige «harde lijden'* in de Ver. Staren en ala een bewijs boe vele duizenden van personen ook onder de nel opgevoede klassen thans zonder werk zijn en groot gebrek lijdenmeldt de New-York Sun hei volgende; Toen eenige dagen geleden er eene kennis geving geplubliceerd was dat de wei ktaamheden aan de marinewerf te Brooklyn zouden hervat worden hebben zich meer dan drie duizend Eersonen die volstrekt het vereischte werk niet onden doen en waaronder vele gegradueerden uil hoogeschoolen aangemeld om wer k. Onder de kalelaterders op de werf zijn twee der beste zeekapiteins die ooit bevel gevoerd hebben over Amerikaansche stoomschepen. Olschoon zij vroe ger een salaris van verscheiden duizenden dollars per jaar trokken, zijn zy thans blijde om 3,50 D. per dag met hard werken te verdienen. In hel Engelsclre dagblad Sainl-Crispin leest men, dal twee schoenmakers te New-York ieder een paar prachtige laarzen in den handel ge- bragt hebben, gemaakt van menschenleèr. Dit product komt van die menschen die na eenen loevalligen ol noodlottige» dood in de ontleedzaal worden gebragl. Men bereidt dit op navolgende wijze men legt de huid gedurende drie weken in eene oplossing van schors en hemlock (zeker kruid) en na deze bewerking is zij veranderd in een zacht, buigzaam, licht bruin vel, zoo als kalfleèr maar porieuzer. Volgens die twee schoenmakers, eerste liefhebbers van den voor uitgang (progressive Crispins) is de huid van een mensch van middelhaie lengte groot genoeg voor de schachten en hel overleer van twee paar laarzen. Als dal nu niet »praclisch" is en in den geest van onzen tijd weten wij liet niet. Men begrijpe eens, hoe verschrikkelijk dal moet zijn eerst de dooden villen.en dan verbranden I Zvturdag is te tiörlitz in Beneden-Silecie overleden de gencraal-veldmaaiscbatk von Slein- matz wiens naam ook in den Fransch-Duitschen oorlog veel is genoemd. Hij werd den 27slen December 1796 geboren etr nam aan alle oor logen deel, welke Üuitschland in het tydvak van 1813 tot 1871 voerde, terwijl hij om zijne ijzoren handhaving der krijgstucht niet zelden met mocijelijke betrekkingen werd belast. Keizer dom Pedro toch bezit een talent dat den czaar van Rusland geheel ontbreekt; hij kent namelijk de waarde van het geld co wal nog erger is, bij schijnt een bijzondere studie vau de muntstelsels der verschillende landen gemaakt te hebben, welke de looijeo vampiets bijna lol wanhoop brengt. Als een ieil wordt gemelddat hij zich op zijn reizen niet zelden vau rondreisbiljetten tot verminderden prijs bc« dient. Op den logt van den Rigi naar Vttznau stond de keizer op de locomotief en leerde hij van den machinist de verschillende handgrepen om haar te besturen. De keizer m droeg op reis zelf haar handlaschje tot onbeschrijfelijke vei- bazing van alle Engelsclre dames die hel zagen. Te Lucern werd aan bel keizerlijke paar een sere nade gebragldoch voordat de laatste toonen wegstierven, wandelde keizer Pedro reeds weder incognito door de stralen der stad. Telegrammen. Konslantinopel, 7 Aug. Het besluit is genomen eene bijzondere keizerlijke wacht te vormen lot bescherming van Konslantinopel. De engelsche vloot in de Besika-baai maakt toebereidselen tot een langdurig verblijf' aldaar. De Bussen hebben de stellingen bezuiden den Balkan ont ruimd behalve den Scbipka-pas. Konstantinope!7 Aug. (Bien public.) Namyk- pacha zal don krijgsraad pi esideren voor welken Abdul-Kerim-pachal'.edif-pacha en nog tien generaals zullen Icrcglstaun. Konstantinope!7 A ig. (K. Z.) Een russisch schip (waarschijnlijk betzelfde schip dat eenige turksche plaatsen beeft beschoten), heeft Zatur- dagnacht drie kleine hvndelsscbepcnwelke voor Kilios aan den ingang van den Bosporus voor anker lagenin den grond geboord. PeraAug. (K. Z.) De Bussen vereenigen hunne strijdkrachten bij de L.oin-linic. Ten zui den van den Balkan is geen Kus meer te zien. Ook houden zij den Scbipka-pas niet bewaakt. \Yeenen, 7 Aug. (K. Z.) Uit Bucharest van

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2