algemeene stemmen tot candidaal gekozen en twee dagen later door de Amenj. Cl. bouwende wij op dc aanbevelingen en verklaring liicr- bovenvermeldtegenover den anli-tevolulion- nairen candidaal geproclameerd. Wel is waar, hit werd toen in ons district ook door dc liberale Kiesvereeniging aanbevolen doch tonder de stemmen der conservatieve cn conservatief-liberalo kiezers had hij in ons district rijnc f>13 stemmen niet kunnen verkrijgen en in Tiel niet kunnen gekozen wordenwant in beide distrieten zijn de liberalen van gedecideerde kleur in de minderheid. Had men derhalve niet van hem mogen ver wachten dat hijhij de stemming over 9 zijn Gidsartikelde politieke strekking van zijne candidaluur te Amersfoort en de oorsprong van zijn mandaat uit Tiel niet zou verloochenen De Amuletd. Q. schreef: de lieer de Reaufort heell zich als politieke weerhaan vertoond." Onzes inziens klinkt het zoelvloeijender om Ie constateren, zooals door de Am.it. Cl. en hier boven is gedetailleerddat hij zich aan verre gaande inconsequentie schuldig maaktehoofd zakelijk omdat hijhetgeen hij als publicist met warmte verdedigde, door zijne slem voor 9 als Volksvertegenwoordiger heell gewraakt. Allerlei De langste spoorwegbrug der geheele wereld die van de North-British spoorwegmaatschappij over de Tay bij Dundee, en die bijna twee Eti- Isclic mijlen lang is, werd Dingsdag voor het vervoer opengesteld. Dc eerste (rein volbragt zijn rit daarover in tegenwoordigheid van 20 O00 a 30 000 toeschouwers. Deze brug heeft ruim 4 niillioen gulden gekost. In de gemeente Selioterland heeft een netge kleed en welgemanierd jongmensch de dorpen al- getcisd met een bundel otule afleveringen tan de Hull. Illustratie van 27 julibetredende de be grafenis van H. .M. de koningin, Gratis stond hij in de huizen een exemplaar at, doch uitte daarbij den wensch dat door vrijwillige bijdragen al de liefdadigheidsinstellingen door haar gesticht gesteund mogtcn worden. Het slot was, dal de meesten twee gulden ol minder, tot 50 cent toe, afstonden. Hij gal voor door Z. M. den koning gezonden en door den burgemeester gerecomman deerd Ie zijn. Een honderdjarig grijsaard de heer N. van Leeuwen le Delftlegde dezer dagen te Abls- woude den eersten steen van de woning van een zijner kleinkinderen. Gehuwde onderofficieren van het leger hier te lande kunnen volgens eene nieuwe bepaling niet meer bij het leger in Uosl-Indië worden overgeplaatst. Th. Van Steen, de horlogemaker uit Hasselt die in het bctit van vaUche rijksdaalders was bevonden welke hij in een niet meer te ont dekken restauratie le Amsterdam beweerde ont vangen te hebben is voorloopig naar liet huis van arrest le Zwolle overgebragt evenals een verpleegde l« Oraoierscbans wegens brand stichting. Toen op 6 September de Turken Ksceljevo aanvielen en de Huwen begonnen terug te trek ken zag men een officier die eene buitenge wone dapperheid loonde. Toen alles verloren was en de Russen als verpletterd werden door de Tutksche kogels, vielen zijn soldaten hem le voet en smeekten den icrugtngi te aanvaarden doch de jonge officier verliet zijn plaats niet en bleef te midden van de lijken staan tot een kogel ook hem trof en hij dood ncderttortte. Toen de Tnrken den heldhafiigen jongeling opnamen om hem uil bewondering voor zijn moed, een bijzondere begrafenis te geven, be merkte men dat de gesneuvelde een jonge vrouw was. Door den burgemeester der gemeente Sinf- Philipsland den heer A. de Rooysedert Juni 1876 aldaar in functie werd eenigen tijd geleden ontdektdal in het financieele gedeelte der ge meenteadministratie verkeerde handelingen waren gepleegd. Later werden door hem feilen ontdekt die hem aanleiding gaven tegen den ontvanger der gemeente proces-verbaal op te maken het geen ten gevolge bad dat bij beschikking van de arrond. rechtbank leZierikeee, van den 26 Juni jl.regtsingang met bevel van dagvaarding in persoon en last tot instructie tegen gezegden ontvanger werd verleend en dal deze door den raad op zijn verzoek werd ontslagen, met be paling, dat later zou worden uitgemaakt of dat ontslag al dan niet eervol zal zijn. Ook tegen den afgetreden burgemeester en wet houders beeft bij aanklacht ingediend wegens ambtelijke handelingen builen hunne bevoegd- beid. Het badsaizoen te Scheveningen wordt Zalur- dag aanst. gesloten. Sedert de opening lol 10 September zijn aldaar 40,772 zeebaden genomen tegen 51,002 in 1876. Aan dr. J. G. van Eyken afgetreden rector aan bel gymnasium le Delft, is door de leer lingen als souvenir een ptacluige schrijftafel met inktkoker aangeboden. Zaturdagoclitend begaf zich iemand naar de Nederlandsche Bank, ten einde 1 1300, beslaande in vier bankbiljetten elk van f500, een van 160 en een van 140te wisselen. Een biljet van I 300 wisselde hij voor goud geld en het andere bankpapier willende krijgen vermiste hij het. Vermoedelijk is hem dit gerold. Eenige maanden geleden is iels deigelijks ook aan de Bank gebeurd. Ingezonden. De Algemeene Dienstpligtigheid. In het Utr. Dagbl. van 30 September jl. is deze verdedigd, ook op grond, «dat de perso nen die reniplafanten kunnen geven physiek en moreel zouden worden gebaat door zeil te dienenen ook daaromdewijl hel regtvaardig is, dat alle burgers het gemeenschappelijk va derland verdedigen." Deze bewijzen zijn zeker niet te verwerpen maar er is nog meer voor de zaak te zeggen. Tengevolge van het vooroordeeldat er in Nederland legen den dienst beslaatwordt het als een pligt van ieder vaderdie zijn zonen lief heellbeschouwd hunals hij kan een remplafant te geven, en die dit niet doet wordt als behoeftig aangemerkt. Daarom geeft menigeen aan zijne zonen remplayanlen om zijn crediet optehouden, terwijl het voor zijne, finantiènbij den hoogen prijs der remplaatn- ten zeer bezwarend is zuIks te doencn hij gaarne zijn jongens zou laten dienenals hij niet bevreesd wasdat de menschen zouden denkendat hij dit deedomdat zijne geld middelen in slechten toestand waren. liet retn- placeeren is aldus eene belasting op den fat soenlijken middelstandwelke vaak geweldig drukkend is. Dit bezwaar wordt weggenomen, zoodra de algemeene dienstpligtigheid door de wel is voorgeschreven. (Zeer gaarne zullen wij ons kunnen vercenigcn inet de invoering van b ij n a algemeene dienst pligtigheid namelijk dal daarvan zullen zijn uitgezonderd de éénige zoonen de oudste zoon van twee ol meer zoons. Red.) AMERSFOORT, 4 October 1877. Maandag jl. werd het toelatingsexamen voor de Bihgeiuvondsciiool (middelbaar onderwijs) alhier gehouden. Volgens het eenparig oordeel van de Heeren welke met het afnemen van het examen waren belast, en van vier leden der Commissie van Tocziclit op het Middelbaar Onderwijs, welke- hel examen met veel belangstelling volgden kon, van de twaalf aspiranten voor de 1sle klasse, slechts één worden toegelaten, n.l. G. J. Roode. De overige hadden niet genoeg vor deringen gemaakt in dc vakken van het Lager Onderwijsen waren te weinig ontwikkeld om met hoop op eenig goed gevolg Middelbaar Onderwijs te kunnen genieten. Aan de afgewezenen is de raad gegeven leer lingen te w orden van de onlangs alhier geopende Herhalingsschool voor Lager Onderwijs. Hedenochtend is te Amersfoort gearriveerd de lieer E. Roller, van Parijs, lid van de tSociélè Asiatique" cn bekend als uitstekend Oriëntalist. Genoemde heer bevindt zich reeds sedert eenigen tijd te Amsterdamwaar hij werkzaam is met het doen drukken van zijne beschrijvingin dc Hcbreotiwsehe taalvan de belegering van Parijs in 1871 en van de daarop gevolgde commune-beweging, welke hij beide als ooggetuige heeft bijgewoond. Men zal zich herinneren dat de heer Roller den 19 Julij jl. de hooge onderscheiding mogt genieten aan den zich men tc 's llage bevin denden Keizer van ^razilië te worden voorge steld en zich geruirnen lijd met Z. M. te mogen onderhouden over de studie der Oostersche talenterwijl hij reeds eenige dagen te voren aan Z. M. had aangeboden een exemplaar van eene door hero in de Fransche en Ilehreeuwsche talen geschreven brochure, bevattende de be schrijving van de inscriptie der sarcophaag van FschmounezerKoning van Sidonindertijd door genoemden heer Roller ontcijferd. Hot is te hopen dal de heer R. tc Amersfoort evenals elders in de gelegenheid zal worden "estelil met mannen van wetenschap in aanra king le komen en een groot aantal exemplaren van zijne even talentvolle als merkwaardige letlerprodueten le kunnen plaatsen. Maandag jl. is in dc Tweede Kamer eene nominatie voor eene vacature in den Hoogen Raad opgemaakt. Tol eersten candidaal werd gekozen mr. Pols, vice-president van de Begtbank te Bot terdam, met 27 stemmen; tol tweeden candi daal mr. A. R. van Rel, raadsheer in het hof te Amsterdammet 20 stemmenlot derden candidaal mr. Loke, raadsheer in het geregts- hof's-Gravenhagemet 30 stemmen lol vier den candidaal mr. Feilh, lid der Beglbank te Amsterdam, met 25 stemmen, en lot vijfden candidaal mr. fteebadvocaat te Leiden, met 22, respectievelijk van de 19 en minder stemmen. Deze lijst is Z. M. aangeboden. Besloten werd met 27 legen 21 stemmen het onderzoek der Staatsbegroting Dingsdag jl. aantcvangen, hetwelk loen is geschied. Een dertigtal leden was Maandag jl. afwezig, toen voormeld gewigtig besluit werd genomen. Wij ontvingen de volgende inededcoling De Kiesvereeniging A mets (ooit heeft in hare vergadering van gisterenavond de vraag over wogen ol het in de gegeven omstandigheden wenschelijk zoude zijn uit do in herstemming zijnde candidaten voor het lidmaatschap van de Prov. Staten zich een Candidaal tc kiezen 1 Deze vraag bij meerderheid van stemmen bevestigend beantwoord zijnde is tie Heer VV. Reukers Burgemeester van Bunschotentot candidaal verkozen en besloten zulks overeenkomstig de bepalingen van het reglement bij advertentie ter kennis van de Kiesgerechtigden le brengen. De Kiesvereeniging Vooruitgang le Amersfoort heell in eene Dingsdag jl. gehouden vergadering besloten hij de herstemming voor een lid der Provinciale Stalen van Utrecht in 't district Amersfoort geen candidaal te stellen. In 1873 presenteerde het liberale Ministerie zijn ontslag aan Z. M. den Koning en werd de Heer van Lijnden (thans Minister van Justitie) door Z. M. den Koning met het vormen van een nieuw kabinet heiast. Hij volbragtvlugger dan ooit door andere kabinetsvoriners was geschieddie taak binnen 8 dagen cn stelde zijn lijst van nieuwebe kwame en geschikte ministers aan Z. M. ter hand. De lieer run Lgndcn werd voor zijne moeite bedankt, cn dc liberale ministers manoeuvreerden zóó, dat tij, zonder te erg tc willen blozen, hun ontslag introkken cn nog een klein jaartje aanbleven. Niemand zal zoo onbescheiden of driest zijn te zeggen dat de Heer van Lgnden toen voor den gek was gehouden. De incidenten van hef verledene strekken soms tot rigtsnoer voor de daden der toekomst. Se demettre et se remelti e De minister van binnenlnndsehe zaken heeft bepaald dat wegens hel door inr. I'. van den Heuvel genomen ontslagde verkiezing van een lid van de Twi-cde Kamer dei Siaten- Generaal in liet lioofdkic.Miistrici Boxmeer zal geschieden op Dingsdag 23 October 1877 en dat, zoo herstemming noodzakelijk is, dit zal geschieden op Dingsdag 6 November d. a. v. Telegrammen. Konstantinopel2 Oct. Een telegram van Mukhtar-pacha meldt, dat Maandag 8 Russische bataillons mei 2 regimenten kavalerie en 8 stuk ken geschut de rivier Arpacli overtrokken en de Turkschc positiën te Karadmuran aanvielen. De Bussen werden afgeslagen en trokken met een verlies van 400 dooden over de rivier terug. Ook de Tutksche rcgtcrvleugo! onder Ismail- pacha werd door dc Bussen 4 bataillons infanterie, 3 escadrons kavalerie cn 3 batte rijen sterkaangevallen. De Bussen werden ook daar afgeslagen en leden grooto verliezen. Konsladtinopcl2 Oef. Ostnan-pacha bcriglte den 28 September dat de vijand legen Plewna een onafgebroken geschutvuur onderhield. Do sultan heell aan Osman-pacha en aan Mukhtar- pacha den titel van Oppersten Gazi verleend. Konstantinopel, 3 October. Gisteren had er oen groote veldslag plaats hij Alexandropel. Het was een hardnekkig gevecht cn de strijd duurde nog voort, toen de depêche werd verzonden. De overwinning scheen aan de zijde der Tur ken te zijn. Bucharest, 1 Och (Rep. fr.) De Rttmanen hebben voor Plewna een vierde paralcl geopend. Gisteren hebben de batterijen van Kalalatna een bombardement van drie ureneen Turkseh stoomschip voor Widdin in den grond gehoord. De Turken van Silistria gaan voort met hel

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2