bavroond it het aamrfi politiedienaren te geiing. De aanrandingen van personen de dielstalleu uiet braak hebben dan ook schrikbarend toegenomen en de Engelschen die een afzonderlijke belas ting voor het onderhoud der politie betalen zijn seer misnoegd. Er worden beswaren geopperd tegen het doen van de ronden op een bepaald uur xooals door de policemen steeds met bijna automatische regelmatigheid geschiedt. Zij loo- pen door de stralen, verzekeren zich of de deuren en vensters goed gesloten zijn en laten hunne dievenlantaarn zakken op elk voor werp dat hun verdacht schijntmaar zij komen telken keere op een bekend oogenblik en de misdadiger kan met zekerheid berekenen hoe veel tijd hij voor zich heelt om zijn werk te volbrengen. Men verlangt dat die patrouilles onverwachts zullen verschijnen. De poging door de Commissie der goedkoope kunstmatige vischleelt in Overijsel in de maand Mei il. gedaan door twee karren met bevruchte kuit van blei en vorens in de stadsgrachten te Zwolle te deponeeren om ze oa verdere ont wikkeling los te laten is in beginsel met den besten uitslag bekroond. In het volgend jaar hoopt men deze proeven op grooter schaal te doen en ook met andere vischsoorten proeven te nemen. Pierre llonoré kassier van het «Credit général Francais" tc Parijs is op den loop. Honoié had een maandelijksch tractemenl van 350 frs. Wan neer hij geld naar de provincie moe6l verzenden liet hij de duizend weg moest hij bijv. 1550 Irs. verzenden dan zond hij 550 en behield 1000 Irs. Daar hij tevens alle brieven opende, zorgde hij, dal alle brieven, waarin over abui zen werd geklaagdworden vernietigd. Eens echter maakte de directeur zeil de brieven open alles kwam uit, maar Honoié was op de vlugt gegaannaar men zegt met een welbekende soupeuse," die in verschillende restauratiën voor niet minder dan 75,000 Irs. geborgd had. De onderwijzer te Stuifzand de heer Engels vierde onlangs het jubilé van 40jarige ambts betrekking. De plaatselijke schoolcommissie en zijne ambtgenooten gaven den onderwijzer eeue traaije petroleumlamp met een gedicht van den heer K. Steenbergen te Echte*. Ook de leden van hel onderwijzersgezelschap te Hoogeveen wenschten den jubilaris geluk en boden hem zes fraaije stoelen met leauteuil en een keurig servies aan. Hij woont dus wel in Stnifzand, maar hccli zijn verblijf niet op sluifsand, blij kens de dooi hem ontvangen blijken van achting en lielde. In de kleedkamer van het Pruissische Huis van Algevaardigden vinden de jassen hoeden, stok* ken en parapluies plaats aan geavanceerd liberale conservatievenationaal-liberaleen clericale kap stokken. 't ls een maatregeldie strekt, om poli tieke botsingen te vooi komen. Den 19 October heelt men te New-Uirechl zijnde een klein dorp van ongeveer 450 inwo ners gelegen op Long-Islandop ruim twee uren afstand van Mew-Yoik, bel tweede eeuw- leest der slichting van de eerste Hollandsche gereformeerde (Dutch reformed) kerk aldaar gevierd. New-Utiecbl is een der oudste volk plantingen van den staat New-York., alwaar in 1657 en dus 240 jaren geleden ongeveer 20 Hollandsche huisgezinnen zich vestigden wier afstammelingen (ten minste van eenigen hunner) aldaar nog woonachtig zijn. Daar slaan nog eenige boerenhuizen welke de aanvallen van weer en wind gedurende twee eeuwen hebben weerstaan. Vlak bij bet spoorwegstation slaat een huis hetwelk gedurende de laatste 205 jaren door de familie van Biunl is bewoond geweestook het oude kerkhof is een merkwaardig oveibliji- ael van den ouden tijd; daarnaast werd den 18 October 1877 de Hollandsche gereformeerde kerk gesticht, welke in 1828 werd afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe kerk, tot welker opbouw echter de steenen van het afgebroken kerkgebouw werden gebezigd. Deze stichting werd pleglig herdachtbij welke ge legenheid onder meer andere merkwaardige overblijfselen der oudheid de eerste in de kerk gebruikte en nu 250 jaren oude Hollandsche bijbel werd tentoongesteld. De beer J. B. Duvergier is in den ouderdom van 86 jaar overleden te Bordeaux zijne geboorte plaats; hij was advocaat en werd reeds op jeugdigen leeftijd tot deken der orde bij 't bof van P«i ijs gekozen. Achtereenvolgens kreeg by de betrekkingen van directeur bij het departement van justitie, lid en voorzitter van den raad van stateminister van justitie en senator. Toen de oi'; .ndlieden van Europa een oogenblik ver bitterd door de doorgraving van de landengte te Siicz een opper-scheRlsregter vroegen om de iuo«*ijelijkheden uil dei: weg te ruimen welke dit reusachtig werk had doen ontstaanwerd Duvergier gekozen en aan zyne uitspraak viel de uitstekende eer ten deel door de mogend heden aangenomen te worden allen bogen bet boold voor de wetenschap en het hooge inzigt van één man. Van Duvergier is verschenen het Bulletin des Lois met aanteekeningen een alge meen bekend en geraadpleegd werk waaraan hij een halve eeuw is bezig geweest. Met Duvergier gaat een der geleerdste juristen van onzen tijd ten grave. De Eskimosdie zich thans in den akkli- maialie-luin te Parijs bevinden, werwaarls zij hunne ijsbecren zeehonden enz. hebben over- gebragttrekken niet minder de algemeenc aan dacht dan de Nubiërsdie er onlangs vertoef den. Als deze, hebben ook de Eskimos hunne geheele huishouding medegebraglzoodal het publiek een compleet tafereel vóór oogen heeft van al de eigenaardigheden van het volksleven der Esdimos. Om een denkbeeld van den toe loop der belangstellenden of nieuwsgieringen te makendiene dal alleen in den namiddag van Allerheiligendag 20,000 personen hen kwa men zien. Er werdbij het onderzoek der Staatsbe groting geweten op den verwaarloosden toe stand van den toegangsweg tol den Holl. Spoor weg te Botterdam. Sedert het terrein de toegang is geworden tot den Staatsspoorweg is geenerlei verbetering aangebragt en de verlichting is nog ellendiger. Zijn, vroeg men, geen maatregelen te nemen om aan deze en dergelijke slechte toestanden een einde te maken NEDERLA.VDSCHE CENTKAAL-SPOORWEti. Opbt engit over de maand October 1877. 1876. Reizigers ƒ37,479.33 ƒ37,609,20 Bagage1,412,99 1,135,33 Beslelgoederen. 4,939,45 4,967,80 Koopmansgoeder. 9,621,86 «11,051.27 Vee, Paard., Bijt. 7,827,32 5,500,64 Diversen 882,25 1,031.21 62,163,20 61,295.45 Opbr. van p#, Jan. lot uit. Oct. 1877 659.629.26 1876 678.209,20 Mindere epbrengsl over 1877 18.579.94 Per dag en per kilometer in Oct. 1877 ƒ19,66 1876 «19,38* van 1°. Januari tol 31 Oct. 1877 «21,27 1°. 1876 >21,80 Op den Oosterspoorweg werden in October vervoerd 57,058 reizigersde opbrengst be droeg van reizigers f 05,247.04}van goederen f 20,300,18} van diverse ontvangsten f 1305.24} totaal f 92,042.47}. Bedrag der vorige opgaveaantal reizigers 521,530 totaal generaal 570,104; opbrengst van reizigers, goederen enz. f757,047.22} to taal generaal f850,580.70. Telegrammen. Weenen0 Nov. De PoliL Corresp. verneemt uil Konstanlinopeldat eergister op bevel van den Grootvizier verscheidene grootwaardigheids- bekleeders zijn in hechtenis genomen. Men spreekt van het ontdekken eener zatnenzwering van de partij des afgezelten sultans Moerad. Konstantinopel6 Nov. Reoef pacha meldt den 5 Wij openden ons vuur op een detachement dal een konvooi hout geleiddehet trok na eenige verliezen geleden te hebben, terug. Heden wordt den geheelen dag het kanon- en geweervuur onderhouden. Vele Russische bataljons, die veel geleden hebben zijn door andere uit Gabrova vervangen. Mockhtar pacha meldt den 5. uit Ërzeroem Wij hadden een gevecht bij Devoboyan en kwamen hier terug. Suleiman pacha meldt den 5: Een sterke verkenning nam en vernielde drie redoeten van den vijand bij Elena. Er vielen vele dooden. Londen7 Nov. Aan de Morning Post wordt van gister uit Konstantinopel gemeld Na eenigen tegenstand heeft Moekhtar pacha zijn positie te Deviboyan verloren. Hij is te ruggetrokken naar Erzinghan en verder naar Trebizonde, waar de proviandeering verzekerd is en waar hij groote versterkingen kan af wachten. Parijs, 7 Nov. Hel Journal ofüciel maakt bekenddat de ministers op vei langen van den president der republiek hun verzoek om ontslag ingetrokken hebbenmaar onder de uitdrukkelijke verkla ring dat het wel verslaan zou worden, dat zij door hunne fti tic tien tc behoudenvolstrekt niet een later besluit van hel hoofd van den prejudieieerden. AMERSFOORT* 8 November 1877. Dingsdag, den 13. November 1877, des namiddags halltweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Rapport der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, omtrent den afloop van hel admissie-examen voor de Burgeravond school. 2. Rekest van den lieer T. C. van helder om eene aanstelling tol Makelaarniet advies der Kamer van Koophandel cn Fabrieken. 3. Renoeming van eenen Curator der Latijn- sche Scholen 4. Benoeming van twee leden voor dc Com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 5. Benoeming van twee leden voor hel Bur gerlijk Armbestuur. 6. Benoeming van een regent voor het Bur ger Weeshuis. 7. Rekest van Dr. J. Nieuwenhuijicn Kruseman om eervol ontslag als lecraar aan de lloogcrc Burgerschool. Men leest in de Arasl. Ct. tMen schrijft ons uil Leeuwarden, dat men daar de nieuwigheid, in ons land, wil invoeren om een minister tot lid der Tweede Kamer te kiezen. De lieer de Boo van Alderwcrelt toch zou weder de candidaat worden van dal Kricschc hoofdkiesdistrict. Wij achten hel getal onzer volksvertegenwoordigers te beperkt om de minis ters tevens als leden der Kamer te doen zitting nemen. Wat toch heden met don lieer de Roo zou gebeuren, zou morgen inel de andere zeven ministers kunnen voorvallen en zoo zou een tiende gedeelte der volksvertegenwoordiging uit ministers kunnen bestaan, welke op die wijze niet alleen regeren, maar tevens zich-zelven controleren zouden en door hunne immers ho mogene stemmen een veel te aanzienlijk gewigt in de schaal zouden leggen in vergaderingen welke op verre na niet altijd voltallig zijn." Wii. voegen hierbij dal er ook te Assen sprake is om den Minister Sniidt tol candidaat te stellen doch veronderstellen dat geen der Ministers zich de candidatuur zal laten welgevallenwant er ligt ook iets indelicaats in en herinneren dat toen in 1874 Mr. IV. baron van GoUstein tot lid der Tweede Kaïner in 't district Amersfoort was gekozen hij geen zitting nam omdat hij inlusschen tot .Minister van Koloniën was be noemd. In de vorige weck is gemeld dat in beginsel besloten was tot hel opiigten van een nieuw Departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid. liet nieuwe Departement is thans wer kelijk ingesteld en aan hel hoold er van be noemd de heer inr. Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kauter. Omtrent het gebeurde met de Nederlandsche visschers op 28 October bij liet eiland Nordeiny wordt aan een der Bei Iijnsche bladen nader liet volgende gemeld De vischhandelaar Oterendorp aldaar had wegens de overdieven eischcn der Norderneysclie visscliers negen Hollandsche visschers geënga geerd die voor zijne tekening met hunne eigene vaartuigen op de schelvischvangst waien uitge gaan. De Norderneyers dientengevolge niet meer zulke hooge prijzen kunnende uiaken als vroeger hadden reeds een geruimen lijd zeer heilige bedreigingen tegen Oterendorp doen booten, doch zonder dat men daarin gevaar zag. Op ge noemden avond echter, terwijl drie Hollandsche vaartuigen nevens de Norderneysclie ter reede lagenkwam het tegen 8 ure eensklaps tot ernstige ongeregeldheden. Ongeveer twee hon derd visschers deden onder een lievig geschreeuw een aanval op de Hollanders, enterden hunne schepensloegen met bijlen en hamers alles in stukkensneden de zeilen en netten aan flarden en gingen ook overigens zoodanig te weik, dat de Hollandeis genoodzaakt waien in zee te springen en naar de nabijliggende Ham burger schepen te zwemmen. Daaiop trokken de aanvalleis door overmatig gebruik van sleiken drank nog meer opgewonden, naar hel dorp,alwaar hunne aanvoerders iederen visschcr, die niet dadelijk mei hen wilde medegaan om verder tumult te maken met vernieling van zijn vaartuig bedreigden. Zoo trok de woeste boop naar het huis van den heer Oterendorp, alwaar op commando de glas ruiten door hel inwerpen van steenen stukken steenkoolenz.werden vcrbryzeld. De lieer Oterendorp biagt haastig zyne vtouw cn vier

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2