De Terhalen omtrent het drama op de Brou wersgracht te Amsterdam blijven verward, liet ontbreken van water uit de kaïal wordt ver klaard door het vinden van een grnoic hoeveel heid water in de maag der overledene. Hel geld, dat uit de portemonuaie vermist werd vond men behoorlijk geborgen. De bloedvlekken op 't hoofdkussen etc., worden verklaard, wijl de huishoudster en de kinderen in de donkere kamer met bloed bemorst werden en de sporen verder bragten. Het lyk van den heer K. was in nachtgewaad met bloote voeten en de nacht das om den bals. De laatste omstandigheid wordt door hen, die blijven beweren dat de man die llingsdagschrijft, dal hij Donderdagavond iemand van het spoor zal halendie aardappelen voor winterprovisie opdoet en met zijn gewone opge ruimdheid kleertjes voor zijn kinderen koopt, wiens linancieu tot op den laalsten cent in orde rijn en wien geen geestelijk leed, zooals hypo* cliondrie ot melancholie kwelt, zichzell en dan nog onder zulke vreemdsoortige omstandigheden zou om hals bicngcn beschouwd als van veel gewigi. Zij beweren, dat iemand die van plan is zich de strot door te snijden, de das aflegt. Dit Heerenveen meldt men de volgende treu rige historie: Ken echtgenoot en vader van 3 onverzorgde kindeicn, die vroeger in het bezit moet geweest rijn van een aanzienlijk kapitaal maar door onordelijke levenswijze bijna alles er doorgebragt heelt, is onlangs met achterlating van vrouw en kinderen naar Amerika vertrok ken. Misbruik van sterken drank noemt men als hoofdoorzaak van dezen val. Te 's Hage had eene vrouw de onvoorzig- tigheid een kim! van tien maanden een stukje spek te geven. Hel spek bleet in de keel zitten en hel kind is geslikt. In Cambridge is hel getal vrouwelijke stu dentes sterk toegenomen. Het bedraagt reeds 60 behalve de danies-studeiiten behoorende tol families in de stad. Het hof te Arnhem heeft den slager te Nij megen die een 20jarigen jongeling met een mes heelt doodgestoken, veroordeeld tot 9jaar tuchthuisstrafonder aanneming van verzach tende omstandigheden. Maandag jl. was het 300 jaren geleden dat de volksdichter Jacob Cats in Brouwershaven werd geboren. Uit de meeste woningen aldaar waren de vlaggen gestoken, terwijl bel stand beeld van den dichter hetwelk op het markt plein prijkt, aan do hoeken met vlaggen was afgezet. Des avonds had er een buitengewone verga dering der aldeeling «an hel Nul van 'l Alge- gemeen ter herdenking van dien dag plaats. 's Her togen bosch 12 Nov. Hedenmorgen on geveer tien ure had in de Hinlhanierslraal alhier een moordaanslag plaats. De dader, ze kere C. F. een Belg van geboortewonende in genoemde straalin 't steegje naast den heer van Vlijmen staat ongunstig bekend, is verslaafd aan den drank en leell gescheiden van zijn vrouw. Het slagtoffer is een vrouwspersoon met wie P. ongeoorloofde verkeering hield. Met een groot schoenmakersmes biagt hij haar een wonde toe in de linkerwang en in de borst. Onmiddellijk werd haar geneeskundige en geestelijke hulp verleend. Haar toestand die in 't begin zorgwek kend was, is thans gunstiger. Dc dader werd terstond aangehouden door een drietal maré chaussees, die juist aan 't paleis van justitie dienst deden. In hare billijke verontwaardiging haastte zich een andere vrouw den dader een slag in 'l aangezigt te geven met een roode kool. Naar men verneemtheeft de onlvlugling van Jacob Biübl uit het huis van verzekering te Arnhem op de volgende wijze plaats gehad. De bewaarder bragt volgens gewoonte des avonds om balf zeven het eten aan de arrestanten en opende de dear der cel bewoond door Bitihl en 3 lotgenooleo. Even geroepen wordende, heeft hij de onvaorzigtigheid gehad de deur open te laten waarvan B. profileerde door zich in eene onbewoonde cel te begeven. De be waarder inmiddels teruggekeerd slootzonder zijne commensalen te tellen, de deur. Zoo wist Bruhl de binnenplaats van hel gebouw te be reiken en, eenmaal daar, klom hij langs de afhangende goot naar het dak. Daar nog geene schildwachten waren uitgezet, kon hij ge makkelijk in de Spinhuissteeg afdalen en onbe merkt den Wcslervoortscben dijk bereiken; onbekend met den wegbeeft bij aldaar de rigling van Emmerich gevraagdwelke plaats waarschijnlijk door bem gelukkig is bereikt, wijl sinds dien tijd geen spoor meer van hem is gevonden. Nadat ten gevolge van den aanval op de drie nedcrlandsche visschers ter rcede van Norderney veertien personen waren gearresteerd, gelijk reeds is gemeld, zijn later nog zeven in hecble- nis genomen. Buitendien zijn 80 in staat van be schuldiging gesteld doch voorloopig in vrijheid gelaten. Dc schade ten huize van Olerendorp wordt op ruim 5000 mark begroot. Hierbij komt de schade wegens de vernieling aan boord der nederlandsche vaai tuigen. Oteieudorp is naar Norden verhuisd. In het Oosten heet algemeen elk Europeaan een Fianki of een Franschuian. Wel weten sommigen dit beterdaar volgens hen de volken van Europa nader onderscheiden worden in Franzouwie (Franschen)Inglesi (Engelschen) Nimse (Duilschers)Falamanca (Hollanders), Roumi (Grieken) enz. maar toch in 't algemeen meent men te kunnen volstaan met den naam Franki. Drie hunner eigenschappen worden volgens den ceiziger Nachenius «lie zeer on'angs een alleronderhoudendst boek, Herinneringen uit Abbessyniê en Nubiè", schreef, vooral ge waardeerd: dat ze blank zijn, kundig in het genezen van ziekten en bijna zonderonderscheid rijk als Croesus. Wal hun huidkleur betreft, daarover is bij vele inlandsche stammen dc volgende legende in omloop Toen God de aarde schiepwaren alle men- schen zwait. Daar echter die kleur aan geen van allen beviel smeekten zij den Schepper om blank te woiden. Dit werd beloofd, doch daailoe werd hun de verpligling opgelegd zich ineen groote zee, ten noorden van hun land te gaan baden. Allen stroomden zeewaarts, en de millioenen die bel eerst kwamen baadden zich werden blank zwommen over en vestigden zich aan gene zijde van het waterwaardoor Europa bevolkt werd door louter blanke men- scheo. De ouderen van dagen de zwakken en zij die door den verren afstand later aankwa men bemerkten dat de zee door de millioenen baden welke hun voorgangers genomen hadden droog geworden was, en toen zij zich in dien drassigen bodem geworpen hadden keerden ze vol spijt naar hun land terugwaar zij ge scheiden van hun bevoorregte broedersge doemd werden om eeuwig zwart te blijven. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 13 Nov. 1877. Voorzitter de Wethouder VV. A. Croockewit. Tegenwoordig 12 leden; afwezig dc heer ruw Beek met kennisgeving en verder de heer Her schel. (1 vacature.) De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het rapport der commissie van loezigt op het middelbaar onderwijs om trent den ongunstigen afloop van hetadmissie- examen voor de burgeravondschool. De Voorzitter en de heer van Walchrcn voer den hierover het woord waarna z. h. o. wordt besloten een afschrift van dat rapport toetc- zenden zoowel aan dc plaatselijke schoolcom missie als aan den schoolopziener en den inspec teur van het lager onderwijs. De heer T. C. van Gelder wordt op zijn verzoek ondersteund door de kamer van koop handel en fabrieken, met 10 stemmen tot •Makelaar aangesteld. Tot curator der lalijnsche scholen in plaats van wijlen Mr. A. G. Wijerswordt met 11 stemmen benoemd de heer Mr. J. G. A. van Zijst. De heer Mr. S. J. A. van Walchren wordt met al de geldig uitgebragte stemmen herbe noemd lot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Als zoodanig wordt in plaats van wijlen Mr. A. G. Wijert verkozen bij tweede vrije stemmingde heer Mr. F. 11. van Persijn. De heeren M. van Beek en B. W. van Burg sleeden worden met al de geldig uitgebragte stemmen herbenoemd tot leden van het bur gerlijk armbestuur. Tot regent van het burger weeshuis in plaats van wijlen Mr. A. G. Wijers wordt benoemd de heer B. \V. van Burgsleeden. Aan Dr. J. Nieuiveuhuijzen Kruseman wordt z. h. o. eervol ontslag als feeraar aan de hoogcrc burgerschool verleend met ingang van 1 Jan. e k. Ingekomen zijn eene dankbetuiging van den heer L. Siddré voor de verhooging van zijn traclement als gemeenteheelmeester. Voor kennisgeving. Verzoek van de firma Bosch B' Ilazcu bouw kundigen cn makelaars te Amsterdamom dc boomen te doen rooijen die nabij hunne twee woonhuizen staan, langs den Utrechtschen straat weg en hel Laantje. In handen van Burg. en Welh. gesteld om prac-advies. Verzoek van den heer J. van As-peren om herziening van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1877of teruggave dier belasting voorzoovcel belrell hel niet door hem bewoonde gedeelte van hel Station. Als voicn. Kennisgeving van dc pl. schoolcommissie dat de heer A. 11. Ihij/liout van llooff met 1 Jan. e. k. aan de beurt van aftreding is. In eene volgende vergadering' te voorzien in de vacature. AMEHSFOOBT, 15 November 1877. Uit 'sGravenhage meldt men ons, dat het door eenigc bladen vermeldde, nopens de ver vanging van Z.Exc. den lieer E. C. IL van Doorn als Commissaris des Konings in do prov. Utrecht door baron van Lijndenzich niet bevestigt integendeel moet laatstgenoemdedoor zijnen gezondheidstoestand daartoe gedrongen geheel tot het ambteloos leven zich terugtrekken. De gezondheidstoestand van den lieer Mr. N. P. J. Kien, burgemeester van Utrecht, is niet vooruitgaande en heeft de Minister van Binncnlandsehc Zaken het hem verleende ver lof verlengd. Men ziet aldaar eerlang eene vaca ture waarvoor reeds namen worden genoemd die wij echter hier niet zullen herhalen. Van geachte zijde vernemen w ij dat Z. K. If. Prins Hendrik der Nederlanden de ereeniging Dorcas alhier wederom heeft verblijd met een bedrag van flOÜ. Dezer dagen wordt aan het Slation der Neder landsche Centraal- en Oosterspoorwegen alhier de nieuwe loods voor Koopmansgoederen voor het publiek geopend. Dit gebouw is zeer net ingerigt en voorzien van eene zeer goede los plaats, welke, mot hel oog op de steeds toe nemende drukte in het vervoervoor tien handel van zeer veel nut kan zijn. Do loods is aan «Ie achterzijde van het Station gelegen en slaat door een brecden bestraten rijweg in verbin ding met den weg voor 't Station. De concerten, welke door het Stoererc.s kenste.NAARSGKZEI.SCIIAP Op Zijne ktin-.ll ris doof Nederland zullen gegeven wordenzijn reeds begonnen en hebben, zooals te verwachten was, den goeden naam bevestigd die aan tie kunste naars voorafgaat. Te DordrechtBtcdn's llertogenbasch en Til burg is bun succes buitengewoon groot geweest, zooals dat slechts kunstenaars van den eersten rang mogen behalen. In de eerste plaats moet de Italiaansche Signora Fiandouit Milaan genoemd worden du: op hare eerste reis verrassend snel een grooteii naam verwierf ch nu in 3 ve«vhillende t. Irti zingt, naruelijk in liet Fransch Duitsch en Ita- liaansch. De uitvinder van de alt-viool beeft sedert zijn eerste optreden in Nederland gedurende de maan den Maart en April v. d. j een groot gedeelte van Europa doorreisd en vooral in Zwitserland en Rusland schitterenden bijval gevonden. De oorlog maakte aan zijn kunstreis een einde, en daaraan hebben wij het te danken, dat hij nog bij ons optreedtlevens gehoor gevend aan de menigvuldige uitnoodigingen die van verschillende zijden gedaan zijn. Ook de heide andere kunstenaars Fin. Zuriglc en de heer Ed. Hermann hebbennaar men berigt, vele lauweren geoogst. Men mag dus verwachtendat het Kunslenaars-quarlet ook in onze stad een gunstige ontvangst zal vinden. Men meldt ons uit Soest: Evenals in voorgaande jaren werden wederom maandag jl.namens Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, aan meer dan een honderdtal behoeftige gezinnen, alhier woonachtigdooi den Heer Burgemeester aanzienlijke giften in geld uitgereikt le Dresden heeft men ccn grijsaard vermoord in zijn kamer gevonden; bij bad niet minder dan 64 wonden met verschillende werktuigen loegebragt. De man leelde geheel alleen bad zeer zonderlinge manieren, was buitengewoon gierig en zeer rijk. Zijn vermogen dat de moor denaars hebben medegenomenwordt op twee en een halte ton gouds geschat. Kr schijnt een vrouw aan de misdaad mcdepligiig le zijn. 96 gemeenten in Limburg zijn zonder straat- verligun... D.e le huis blijft bij moedei «Ie vrouw breekt geen beenendrinkt, ol speelt niet in de kroeg en bewaart zijn gezondheid en zijn geld. De Japanneezen vangen watervogels niet laaije twijgen, waaraan lijm is gesmeerd en die zij op 't water laten drijven; liet gevogelte wordt ver schalkt evenals de vliegen, muggen, enz. die een nrcnsch s nachts in 'l bed zoo kunnen pla gen. Wen steekt een twijg op zijn slaapmuts, dat bovendien ook goed slaat, en bet zwarte goed zit dadelijk vast.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2