te zetten, met ztjn naam er onder. De dikke ronde kindertjes zijn 'l meest gezocht. Aardig is het te zienhoeveel moeite de moeders doen om stemmen te winnen en op merkelijk is het ook hoe oude vrijers het meeste respect hadden voor kinderen die niet kikten. «Men mag de tentoongestelde kinderen niet aanraken T' stond overal aangeplakt, maar in weerwil van dat stellige gebod werd er gezoend dat het klapte. Even merkwaardig was hethoe kinderen bewonderd werden, wier moeders ei heel liet uitzagen. Zeker klein knaapje werd, in 20 minuten lijds, 7i maal gekust en het drukst was daar mede bezig een ongetrouwde «dertiger". Een dwarskijkerdie hem in 'l oog hield merkte, dat de kindermeid, die hetjongskeop den schoot hadwel zoo mooi was als een half dozijn lieve schaapjes te zanten. Dezer dagen is te Audenaarde een ongewoon stoutmoedige dieistal gepleegd. Na eene zitting der regtbauk van eersten aanleg, bemerkten de advocaten in toga dat men verscheidene hunner jassen had gerooid. In het eerst dacht men dat er enkel eene grap was gepleegd doch weldra bevond men dat er indetdaad een dieistal had plaats gegrepen en de binnetipaliners de beste overjassen hadden uitgekozen waaronder zells die van den advocaat-burgemeester der stad. Men heelt de dieven nog niet gevonden evenmin als de jassen. Blondin die nog altijd te Parijs dtuk bezochte voorstellingen geelt heelt aangeboden om hel volgende jaar liet geheele tentoonstellingsterrein dal is van den koepel van het leestgebouw tot aan dien van dc militaire akademic, met andere woorden het gcheeleTrocadeto, de Sei ne en hei Champ de Mars over te loopen op een koord van honderd voel hoog cn er bovendien ai zijne exercitiën zakloopcn vtlocipède-rijden enz.op tc vcrrigten. Te Gotiitchent werd dezer «lagen een drenke ling gevonden. Eene slaapsleehoudsler verklaarde 't lijk te hei kennen als dat van iemand uit den Bosch die den vorigen dag bij haar ge logeerd had. Aan dc iamilie werd kennis ge geven en de acte van overlijden opgemaakt. Thans echter heeft de gewaande drenkeling be- rigt dat hij volkomen gezond is en te Bosch gedomicilieerdhoewel hij te Gorinchem als overleden slaat aangeleekend. Uil Leipzig wordt gemeld dal zich aldaar de trichtnose op onrustwekkende wijze heelt geopenbaard. Op hel einde der aigeloopen maand waren 154 ziektegevallen geconstateerd, waar van 2 met doodelijken afloop. Als ootzaak wotdt opgegeven, dal de ver- bruiksvereeniging van huismoeders te Leipzig eene partij gerookt vleesch te Brunswijk had aangekocht en in consumptie heeft gebragt hetwelk nu blijkt trichinen te bevatten. Ingezonden. Hel is van algetneene bekendheiddal nu en dan medailles of loftelijke vermeldingen worden toegekend aan personen die door lang- durigen trouwen dienst zich hebben onder scheiden. Verleden Donderdag heeft dit in onze stad weder plaats gehad ten opzichte van een onzer sladgcnootendie gedurende 50 jaren als ver- wersknechl bij dezelfde firma werkzaam was. Wij juichen deze instelling van harte toe. Niet alleenomdat wij daarin eene openlijke er kenning zien van verdienstemaar ook omdat zij anderen ten prikkel kan zijn. Hel is naar aanleiding hiervandat wij openlijk een woord van holde brengen aan den heer D. Klerk alhier. In 1844 werd hij door HH. Regenten be noemd tot Hoofdonderwijzer der toenmalige Weeshuisschoo!welke betrekking hij met veel ijver en nauwgezetheid waarnam lot in 1862, toen hij haar verwisselde met die van Hulpon derwijzer aan de Openbare Armenschool. Toch bleaf hij in het weeshuisbij wijze van pri vaatles het onderwijs geven tot verleden week. Dus is hij gedurende 32 jaren daar werkzaam gewcesL Neemt men in aanmerkingdat de vader van den heer Klerk 25 jaren als godsdienston derwijzer en zijne tante 18 jaren als naai- juflrouw aan het weeshuis verhonden zijn ge weestdan volgt hieruit, dat de familie Klerk gedurende driekwart eeuw hare krachten en gaven aan deze inrigting heeft gewijd. In 1802, zeiden we, werd Klerk benoemd tol Hulponderwijzer aan de Armenschool alhier Ook daarwij weten ditheeft hij zich uit stekend van zijn plicht gekweten. Nauwgezet, eerlijk en volijverig woekerde hij n»et lijd en krachten, waartoe van zyn kant dubbele inspanning werd vereischt oindat de man Hin der kreeg van gezichtsverzwakking, the ver zwakking zijner oogen was ook de redenual hij voor een paar jaren, dus kort na de komst van den nieuwen Hoofdonderwijzerop de meest eervolle wijze werd ontslagen. Het Kijk en de Gemeente kenden hem een pensioen toedat evenwel te klein isom in zijne be hoeften te voorzien. Zwaar trof den waardigen man in de kracht zijns levens dit ontslag Maar «een ongeluk komt zelden alleen, zegt het spreekwoord. In de vorige maand bij de opheffing van het Huis van Arrestkreeg hij ontslag als onderwijzer der gevangenen, En in de vorige week hebben llll. Regenten ge meend hem ook van het weeshuis te moeten losmaken en zijne functie aldaar aan een ander op te dragen. Zeker is lietdat dit Klerk zwaar heeft getroffen. De man is daardoor zeer aan gedaan en treurtvooral nu aan zijn werkzaiuen aard ook liet laatste werk werd ontnomen. Medailles verlangt Klerk nietmaar als vele ingezetenen hem hunne deelneming betoonen zal hem dit zeker hoogst welkom zijnEen woord van troost schenkt immers den moede krachtf Zeker zullen zich derhalve vele welwillende stadgenooten van heide seksen door een en ander aangespoord gevoelen om hemzooveel mogelijk in zijne affaire le begunstigen. Als ieder een steentje bijdraagt is de man wel licht geholpen. X. AMERSFOORT17 December 1877. Door Heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is heden aanbesteed de levering gedurende het jaar 1878van het Itierondcr- vermelde en gegund aan de daarnevensstaande inschrijvers 1. bureaubehoeften der Secretarie; de lleeren A. il. Slothouwer en Ph. Meijer.i. 2. melselsteenen, straatklinkers, dakpannen, baantegels, kalk, cement, enz.; de Heeren T. van DaalGijsbertse van Doornik en J. W. Rosbach. 4. spijkers; de Heer B. A. van Huijven. Daarna werd aanbesteed het aan- en wegrijden van materialen over de jaren 1878, 1879 en 1880, en eegund aan den minsten inschrijver den Heer M. Hoekman, allen te Amersfoort. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk zijn benoemd tot penningmeester de Heer P. Methorsl Jr. en tot secretaris de Heer T. C. van Gelder, te Amersfoort. Hedenmaandagavondhalfacht geeft blijkens nevenst adv.de Perzische goochelaar Stot-tai eene voorstelling in Amicitia, het is van alge- meene bekendheid dat hij het publiek steeds aangenaam en verrassend weet te voldoen zoodat ook bij deze voorstelling veler opkomst mag worden tegemoelgezien. De Heer Bastert geeft, nopens het wetsont werp ter herziening der kiestabelonder meer het onderstaande aan Regering en Tweede Kamer in overweging, door hem genoemd tgeringe verschikking Hoofdkiesdistrict Amersfoort bevolking 92879 te doen vervallen: Baarn 3185 Eemnes 1300 Bunschoten 1822 6307 86572 bij te voegen: Zeist 5626 92198 Dl Heer Bastert is niet meer zoo goed als circa 25 jaren geleden op de hoogte van 'tgeen Amersfoort en environs betreft, anders iouhij niet de bedoeling bloot geven om kiezers-inge zetenen van BaarnEemnes en Bunschoten zoo veeljarig door verschillende omstandigheden, marktbewek enz. in contact met de nabijgelegen hoofdplaats Amersfoort, daarvan als kiezers te willen afhechten. Bovendien is 't ietwat arbitrair om, zonder be trokken plaatselijke autoriteiten en kiezers daarin te kennen, die kiezers als lammetjes van 'teene in 't andere district le willen stoppen. De vrije kiezer en Nederlander heeft nog een kras woordje meêtespreken als men hein zonder noodzakelijkheid wu dwingen om uille- gaan en integaan. 'tZal zeker velen met ons zeer aangenaam zijnbijaldien de Heer Bastert zich niet met de Amersföortsche districtskiezers bemoeit. Die bemoeizucht is ook voor hem niet raadzaam met het oog op antecedenten. De gemeenteraden van 's Gi avenhoge cn van leiden hebben adressen aan de Tweede Kamer gezonden nopens dc herziening van de kiestabel. De Spoorweg Amersfoort—Nijmegen zooals deze door Tweede en Eerste Kamer aangenomen en door Z. M. den Koning bekrachtigd iszal strekken om l'eim te knolten hel monopolie der Rijnspoorwegmaatschappijwaaronder tienlallen jaren handel en bevolking, en inzonderheid dc Amslerdamsehe en Rotterdaraschc handel zuchten. Het haat derhalve geen verwondering het volgende te vernemen: ««Door dc directie der Nederlundsclie Bijnspooi wegmaats» happy is een bezwaarschrift ingediendnaar aanleiding van het ter visie gelegde ontwerp voor den staats spoorweg Amersfoort—Nijmegen. Dc maat schappij betoogt de wenschèlykhcid dat die lijnin plaats van volgens liet ontwerp den Rijnspoorweg te kruisen, door middel vaneen Bru" er over tussclien Maarsburgen cn Veenen- daal, te Maarsbergen nansluite; dat verder ge meenschappelijk worden gebruikt de Rijnspoor weg tot nabij het aansluitingsplint der lijn Arnhem—Nijmegen en laatstgenoemde lijn. Op deze wijze meent zij dathij minstens evenveel gerief voor liet publiekliet Rijk eenige mil- lioenen gulden kan besparen." Dit bezwaarschrift wordt geheel vernietigd met er op te letten dat door den aanleg der lijn AmeisfoortNijmegen vele streken en ge meenten in Utrecht en Gelderland 't noodzake lijk spoorwegverkeer verkrijgen en daardoor aan eene groote behoefte wordt voldaaiv Ba- vendien zal inzonderheid de Amstcrdanisehe handel worden ontslagen van voormeld mono polie voor 'l vei voer van en naar een groot gedeelte van Duitschland van te meer belang nu de handel van Amsterdam door de gelukkige totstandkoming van liet Noordzeekanaal bedui dende uitbreiding tcgemoetgaal. De lieer J. de Hoer te Kialingen, kapitein van de nachtboot van KoUeidam op Amster dam kwam verl. weck op jammeilijke wijre te Gouda om liet leven, 'fuwcheii de boot en een der bruggen aldaar bekneld takende werd hij zoodanig gewond dai hij na eenige oogen- blikken den geest gat. De oppassende huisvader laat een vrouw met twee jonge kinderen achter. Het Fransche «Grand Orieni" besloot onlangs tot afschaffing van de formule krachtens welke de Fransche Vrijmetselarij tol beginsel had «hel geloof in hel heslaan van God in d«? ontstei- felijkheid der ziel en in de solidariteit van den meuscb." Dil besluit, dal in Frankrijk scheu ring veroarzaakl heeft onder de Vrijmetselaars, bragl ook de EngeLche broederen in beweging. Op eene vergadering van veitegeuwoordigers van van 1700 Engelsche loges, verleden eek ge- bouden sprak de onder grootmeester lord Barnarvon, een afkeuiend oordeel uit over de daad van het «Grand Orienl"en werd een Commissie brnoemd om te overwegen walden Bi itschen Macons tegenover deze daad le doen slHal. Uit L;ssabon schrijft men dal het Spaansche stoomschip Riveia den 24slen dezer op zee in eene boot een matroos aantiof waarschijnlijk de eenige geredde der equipage van hel stoomschip Maigaict, van Caidifl' met kolen naar Malta be- sleuid welk schip den 29sten November bij zwaar stormweder door eene hooge zee plat op zijde werd geworpen en gezonken is. De equipage redde zich in de bootdoch deze sloeg door de zee onmiddelijk om eu bleven negen man zich aan de omgeslagen boot vasthouden tol den dag toen bet hun gelukte de Loot rond te draaijen en er in te klimmen. Achtereenvolgens stierven er 8 van koude en gebiek terwijl de eenig over levende slapende in de boot door de Rivera werd aangetroffen. Eene kleine bende van jeugdige dievenvan wie de oudste 19 jaren is werd dezer dagen te Amsterdam opgebragtbeschuldigd van uit verschillende winkels sigaicn druiven, vleesch enz. te hebben ontvreemd. Bioedetlijk deelden zij wat door hen op deze snoode wijze werd verkregen zij dtelen nu ook de gevolgen daarvan. Een schildersknecht goot vrijdag jl. in de Kalverstraal te Amsterdam in een aanval van razernij een pot met verl over de kleèren vau een heer uit. Drie agenten van politie waren ter naauwernood in slaat hem naar het bureau van politie le vervocreu. t Wil met de nieuwe bronzen centen nog niet regt vlotten. Thans verneemt weer de H. C.dat de nieuwe bronzen éi'mcenl-stukken waarvan er onlangs voor 1 2B000 bij den be-

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2