lijn woning zich had verwijderd om naar haar 1 vaderland terug te keeren naar liij steeds bleet beweren. Een onderzoek naar deze zaak werd niet ingestelddewijl men de zaak zeer natuurlijk achte. Nu dit lijk in lijn voormalige woning is gevonden, ook jaren na zijn overlijden onder stelt men, dat hel gebeurde wel altijd met een ondoordringbaren sluijer zal bedekt blijven. In het dorp Landliousen liet eene vrouw terwijl zij haar man eten ging brengen, vier kleine kinderen tehuis alleen achter. Eenige oogenblik- ken later beuicikten de buren een sterke brand- lucht en na de deur opengebroken te hebben bleek hel, dat de kindeien vuur uil den haaid hadden gehaald en alzoo liet bed inbiand was getaakt. Drie der kinderen waren reeds gestikt terwijl viees beslaat dal uien ook hel vierde niet in hel leven zal behouden. De Pr. D r. en Asser Courant behelst «Uil een particulier schiijveu uil Atjeh wordt ons door iemand van wien wij reeds meer dergelijke welwillendheid ondervonden hel vol gende medegedeeld iladjoe, 28 September 1877. Veel belangrijks heb ik thans niet te schrij ven maar gij wilt toch wel eens weer eenig beiigt van mij. De eene dag gelijkt hier piecies op den anderen, evenals len uwent. Als ik geen wacht heb gehad sta ik 's nioigens om zes uur op en ga dan eens kijken in den tuin die overheerlijk slaat want we hebben thans legen- moesson. Als ik avonds iets zaai, komt liet den volgenden moigcii al op. Wij eten tegen woordig spinazie, iadijs, salade, andijvie, roode biet, rammenas, enfin van alles. Het voornaamste is, om de planten voor de zomer hitte Ie bedekken; anders schiet het alles dade lijk door. Als dal algeloopcu is, neem ik dik wijls mijn geweer, loop wat door de bosscht n en schiet een paar duitjes, als het kan, en kom dan hongerig terug. Daarna heb ik nog een weinigje dienst.appèl inspectie enz. Inlus- sclien is 'l zoo wal ell uur geworden en zeer warm! Dan zetten we ons kalm neder en drin ken een billeilje. Om half een eten we rijst met alles en om halt twee gaan we wat slapen lol vier uur. Hierna di inken we thee of een glas ij» water gaan uns mandiën, dat wil zeggen: met koud water overgieten, en om vijl uur wandelen we naar hel strand, waar oak een post is. Tegen zeven uur keeren we terug, sluiten de poort en gaan een spelletje donii- neeren. Om uur weet eten aardappelen met sla en groenten. Hierna krijg ik de w icbt lol één uur, ol anders ten één ure. Zoo gaan alle dagen «ooibij Ken enktle keer zitten wij de Alsjineecen eens achter den broek maar ze zijn ons te vlug af; ze zitten dadelijk weer in de bosscben en daar is het te gevaarlijk om ben te volgen. Overal waar wij komen, wordt het bosch opengemaakt dan blijven ze wel weg maar dal kost moeite en ai beid. Wij hebben zoo wal om de drie of vier weken de koorts, spuwen wal gal en nemen wat chinine; 'tis dan met een dag oi due vier weer beter. De gezondsheidstoestand is vrij gunstig. De togt naar Sainalangen is atgeloopen. Ik bad er wel eens bij willen zijn want dal geelt wat beweging, wat étuotie. I ntusscuen goed beschouwd heb ik ook geen kans geloopen om armen of beenen ol oogen te verliezen. Kr zijn er bij, die ernstig gewond werden en voor hun geheele leven ongelukkig. De laatste brieldien iknu drie weken geleden, van u ontvangen heb, was van 20 iulij. Hel was mij zeer aangenaam te vernemen, dat het u allen zoo wel «aal. Adieu L!w liefhebbende H. In al de verhalen omtrent den val van Plevna van de verschillende verslaggevers wordt gewag gemaakt van de algemeene bewondering tier Jlossen voor hun dapperen tegenstander. Een van hen vertelt, dat toen door de Tur ken de witte vlag werd uitgestoken een der Russische officieren leide Wi) zullen Osrnan- -pacba in elk geval met de meeste onderscheiding ontvangen. «Natuurlijk (hernam een ander) en de soldaten moeten 't geweer ptesenieren." «Hij is een dapper soldaat (zei een derde) en heeft zich als een held gedragen". Hij is de grootste generaal van zijn tijd (zei generaal SkolebefF, door wiens tolk het gesprek was gevoerd)want htj heelt de eer van zijn land gered. Ik zal hem de hand bieden en hel hem zeggen." Otman-pacha kwam echter nietwant hij was gewond. De keizer hadcooals men weetOsman- pacba een rijtuig gezonden en toen de grootvorst mei zijn stal te drie nren naar Plevna reed, kwam Usman-pacha hem met «Jit rijtuig te ge- moet. Hij had een escorte van SO kozakken en «chtar het rijtuig reden ecu dertigtal T urksche officierenallen teer jonge mannen sommigen zeil niet veel meer dan volwassen knapen. Met deze jongelieden had Usinan-pacha deze won dei en gedaan. Hij zeil was «Ie ziel der geheele vcidcdiging geweest. De giootvoist reed naar het rijtuig en gedurende cenige seconden staar den beide mannen elkander in het gelaat zon der iets Ie zeggen. E-usklaps slak de giootvoial zijne hand uitschudde die van üstuan-pacha hartelijk en zeide «Ik maak u mijn compliment over uwe veidcdiging. liet was een der schit terendste wapenfeiten in de geschiedenis.' Os- maii-pacha glimlachte droefgeestig, rees over eind, niettegenstaande zijne pijnlijke wonde, zeide iets wal «Ie beriglgever niet kon verslaan en ging weer zitten. Al de Russische officieren gioenen hem met den meeslen eerbied en alle omstauders riepen heiliaaldelijk bravo Piins Karei van Ituinenië, die thans verscheen en den grootvorst niet gehoord had, herhaalde na genoeg dezellde woorden. Ditmaal stond Osman- pacha wel op en boog, maar bij zeide niets. Het is een Hink gelaat (meende de kolonel Gaillard de Kiansche militaire attaché) ik was halt bang Osman-pacha te zienuil viees dat hij mij tegenvallen zou; maar hij overtieft mijne verwachting." En de jonge Skobelell'riep Hel is liet gezigt van een groot krijgsman Osman-ghazi is hij en Osman de overwinnaar zal hij blijven, niettegenstaande zijne nederlaag." De beriglgever aegl«Misschien stellen de Russen Osman-pacha veel te hoog en zal de geschiedenis anders oordeelen. Maar op dit oogenblik was er onder ons niet één, die niet met de bewoudering van den jongen Skobelell instemde. Men moge nooit vergeten dal Osman- pacha niet gemeten worden kan met de gewone maat. Hij had eigenlijk geen geregeld leger maar eene gewapende menigte nagenoeg zonder «■enige organisatie en met niet meer tuchtdan de lijdtdijke en natuurlijke gebootzaainheid van den Tuikscben boer. De militaire opleiding verkregen de meeslen hunner pas in de loop graven en op het slagveld en onder de ufficieien was er naauwelijks één niet meer dan gewone ei varing en talent. En dit zal dan toch welde üoogsie vorm van krijgskunst wezen dal men buitengewoon groote uitkomsten vei krijgt met middelen die de meeste militairen wanhopig ondoellrcHeiid zouden oordeelen. AMERSFOORT, 20 December 1877. Z. M. hcell benoemd tot burgemeester der gemeenten Aiuerongen en Leersutu den heer II. Spruijtmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Appeltcrn. Onder de eervolle vermeldingen bij afzonder lijke dagorder ter zake der kt ijgsverriglingen tegen Atjeh enz. komt voor de oilicier van ge zondheid 1e klasse der Kon. NederL marine J. O. Harthoorn. In de plaats van wijlen den heer Mr. A. G. Wtjers is de heer Mr. F. II. van Pertijn ver kozen tol regent van hel Sl. Pieters- en blok land* gasthuis alhier. De lieer II. G. van den Bergh, onlangs te Amersfoort overledenheeft aan hel II. 0. pa rochiaal Armbestuur aldaar een lega.it toege kend groot twintig duizend guldens nominaal inschrijving 2'/*°/, op het Grootboek, vrij van successieregten. Dingsdag jl. is te Amersfoortin den ouder dom van 73 jarende gepensionneerde gene raal der artillerie A. C. IV. L. J. F. vun Kellncr overleden. Geboren den 15. December 1804 op het kas teel Strüncked in het graafschap Mark in l'ruis- scn, trad hij reeds op 1/«jarigen leeflijd in Nederlanrischen dienst en werd den 17. Junij 1823 lot 2e luitenant bij de veld-artilleriete Antwerpen in garnizoenbenoemd. Hij nam deel aan den veldtocht in Belgie en is wegens zijn dapper gedrag in den veldslag bij Leuven toen hij bij de batterij veld-artillerie onder kommando van wijlen kapitein van de Wall stond, den 31. Augustus 1831 benoemd tot Ridder der Militaire Willemsorde. In 1832 bij het regiment rijdende artillerie overgeplaatstbleef hij bij dat corps tol Z. M. de Koning Item tol luitenant-kolonel bevorderde en bij bij tie vesting-artillerie werd geplaatst. Kort daarna bij het regiment veld-artillerie overgeplaatst, is bij in 1863 tot kolonel en tevens lot chef van dat corps benoemd. Na vierjarig kommando daarover begiftigde Z. M. de honing hem met bet Kommandcurskruis der Orde van de Eikenkroon en bevorderde hem in 1868 tot generaal-majoorInspecteur van het wapen der artillerie. In 1870 voerde' hij bet bevel over de divisie in Utrecht cn werd in 1871 gepensionneerd. Slechts een zevental jaren mogt bij rust ge nieten na zulk oenen langdurigen werkkring van r>3 jaren onafgebroken militaire dienst. Vaderland en Koning verliezen in Item een «ordent en bekwaam oilicier, die in liooge achting stond en bier en elders warme vrien den lelde. De voorstelling van tien IVrzist ben gooche laar Stot-taimaandagavond jl. in Amicilia te Amersfoort gegeven, beeft veel genoegen ver schaft. Zijn goocheltoeren enz. werden smaak vol, onopgesmukt, in geciviliseerde voordragt en 'discours ten uitvoer gobragt. Onderscheidene zijner pmgrumnuinmers waren zeer verrassend en bij bozil in ruime mate de gave om naluur- lijkhcitl aan behendigheid te paren. Herhaald applaudisseiiicnl viel hein ten deel. De Tweede Kamer heeft met 43 van de 05 stemmen op de nominatie voor een lid van den lioogcn Raad als eersten «andidaat geplaatst Mr. C. I). Asser, raadsheer in het hof te Am sterdam. De beraadslagingen over de kiestabel zijn gisteren aangevangen. De beer Mackaij wees op de toenemende wanverhouding tusschcn het aantal liberale ver tegenwoordigers en dat van de liberale kiezers door dit ontwerp nog verergerd. De hoeren Vader cn van der Schtieck laakten zeer de overijling. De lieer van Asch van Wijck kwam ook op tegen bet smoren van de stein der Natie. lieden is dc Minister Kap peg tie aan hel woord. Door een inwoner van Rotierilnm ia aan «len burgemeester liet voorstel gedaan om de ha vens pleinen spoorwegstations enz. Iliet «lec- tiis«'h licht te vellichten, niet nieuwe «laaitoe ingeiigte toestellen die hij den naam geelt van Ballons éclaiieuts, a foyer éleetii«|iie. Volgens hel Journal «les Debat» zullen twee Haailcmselie bloem kweekers eerstdaags beginnen op hel Trocadero te Rn ijs tulpen te zaaijen. Niet minder dan 40,001) bollen zullen op t decimeter alslands van elkander worden geplant en dit bloempeik zal in vorm en kleuren liet wapenschild van de stad Haarlem vooi stellen met den naam der stad van boven en «Holland" van onderen geschreven. De tulp «lie hiervoor zal worden gebruikt, is de uil Tuiksch-Azie overgebragte Giessner-tulp. In de Gazette van Eccloo leest men Naar wy vernemen heelt de heer Polidoor Lippens, van Keclode uiterste veibeleiing loegebiagl aan den lelephon. Door deze vei betering aan gezegd werktuig, kan men een zamenspiaak voeren op onbepaalden afstand. Tot hiertoe was de grootste alstandwaatop twee personen bij middel van den telcphou met elkaar een samen spraak kunnen houden slechis een panr hon derd kilometers; ducli door de veibetering ol liever met het stelsel van den lieer Lippen» is die alstand onbepaald ja het is mogelijk niet elkander te spreken van de noordpool lot de zuidpool Men weet dat de heer Lippens de uitvinder is van hel telegiaiiscli stelsel dat sijn naam draagt, alsook »an de elcctrische bel welke in alle landeu gebruikt woidt, in de openbare gestichten. Hoe menig boekdeel Jules Verne re«;ds gele verd hcell, men behoelt nog geen viees te koes teren dal de vruchtbare selirijver de pen neder- leggen en zijne buitengewone reizen" staken zal. Integendeel. Men zal zich herinneren dal hij een kotter had, met welk zeilvaaituig hij reeds menigen verren logt had geilaan om zich ook pracliscli gemeenzaam te maken met hetgeen hij bestudeerd en ontworpen had. Dit schip keur ig iugeiigl en goed uitgerust, ligt nu te Havre ie koop en Jules Verne heelt llianv een ijzeren stoonijagtmelende 100 toil, en van teer sleik •toornverinogen loopeude ell knoopen in het uur, gebouwd dooi de heeren Jollet en Rabin te Nantes, naar plannen van den beroemden scheepsingenteur Not mand. liet verspreide gerucht van het overlijden van Osman-pacha wordt legengcspioken. De Daily Telegraph, die dit, in een telegram uit Pora- dim voor onwaar vcrklaaide, lierigt als waar heelt gemeld, voegt er bij, dal de heldhaftige verdediger van Plewna zelfmoord heelt gepleegd uit wanhoop omdat hij zich een been uioest laten afzetten men weel dat ieder muzelman een afschuw heelt van amputatie of andere ligcliaamsvctminkiug door deo koran vei boden. Osman-pacha, dien wij nog onder dc levenden zullen lellen lot dal zijn dood officieel gecon stateerd zal zijn is 45 jaar oud en geboren in het dorpje Amasia in Klein-Azië. Met Mc- hemed-Ali en Suleiman oefende hij te Kon-

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2