handelaar in waaijera, Bach geheeten in weerwil van zijn Duitsch-klinkenden naam Cata- loniér van geboorte een bestelling van 8 waaijers voor de toekomstige Koningintwee dezer voorwerpen moeten van witte kant zijn en zullen dienen op den dag van het huwelijk. Tot dusver heeft de jengdige Koning voor eene som van 48-000 lr. aankanten gekocht, waarvan hij de helit uit eigen beurs betaalde. Het rapport van den commissaris-generaal der Farijsche tentoonstelling in 1878, den senator hoofdingenieur Krantazegt van de Nederland- ache Afdeeling «De voorbereiding der INederlandsche Afdee ling is een weinig ten achteren; maar de com missaris-gedelegeerde te Parijs zet alle zeilen by om den verloren tijd te herwinnen. De plannen die ens zijn voorgelegd, doen ons gelooven, dat hel Hollandsche front even belangrijk zal zijn en even degelijk behandeld zal worden als het Belgische. De hoek-koepel aan hel einde der Nederlandsche afdeeling zal worden gewijd aan de afzonderlijke tentoonstelling van de voort brengselen uil den Indischen archipel, ben luin- bouw-gedelegeerde is te Parijs gekomen om een groot parterre tusschen het paleis der expositie en de laan-SufTren te beplanten. Dezelfde gede legeerde zal in hel paleis van hel TrocaJero meer dan 40,000 tulpenbollen in den grond leggen, die in Mei a. s zuilen bloeijen." Betredende Luxemburg, dat ruet Monaco, San Marino en de republiek van Andora een syndicaal vot ml zegt het rapport van den heer Krantzdal «de grootste ruimte, aan die afdeeliug afgestaan, door de Luxemburgsche lenioonsleliers zal wor den ingenomen onder de leiding van een com missie-president en een commissaris-generaal die voor geen moeite of particuliere oilers te rugdeinzen om op het Champ de Mars een flink figuur te maken." Nog kan hier worden bijgevoegd dal in het geheel reeds door 35000 personen plaats is aangevraagd voor de leutoon stelling hunner voorwerpen. De koningin van Engeland thans ook kei zerin van Indië, zal in het nieuwbegonnen jaar voor het eerst de tegelijk met den kereerstitel in het leven geroepeu Indische orde verleenen. Deze nieuwe orde is voornamelijk ingesteld op advies van sir Bartle Ftère en moet vooral •trekken om den natuurlijken wensch der Indi sche grooten naar «icl6 moois op de borst" te bevredigen. De bedoelde orde is zeer schitterend doch schenkt overigens noch titelnoch hoo- geren rang. Hel aantal leden is niet aan be paalde grenzen gebonden en de orde, waaiin ook geen hoogere of lagere klassen voorkomen kan zoowel aan bewoners van Indië als aan anderen vereerd worden. Veendamruim 10 duizend inwoners, 't grootsteen misschien hel bloeijendste «dorp" van ons vaderland in 't bezit van een gemeen telijke H. B. school met 5-jarigen cursus met 95 leerlingen de voorbereidende school daarvan met 71een zeevaartkundige school met ge regeld 60 k 70 zeelieden een gymnasiumeen school voor m. u. I. o. voor meisjesnegen lagere scholen eene rijks-normaalschool met 8 beurzen een school voor nijverheid en land bouw in 't verschiet een praciische ambachts schoolwaarvoor reeds terrein gekocht is, zeven aardappelmeel-en siroop fabrieken, drie •toomhontzaagmolens vier sloom korenmolens •loomkoper- en metaalgieierijen vier leerlooije- rtjenorgel- en pianofabriek en de eenige steennooiknoopenlabriek in Nederlandver meerderd met eenige scheepshellingen en een honderdtal schepen voor de groole en kleine bnitenvaart en 4 aioomsleen- en pannenbak keryen, deze gemeente zal verrijkt worden met een eigen gemeentehuis. Reeds is daarvoor een pand in 't midden der gemeente aangekocht en eene som van ongeveer f 16,000 op de be grooting van 1878, lol hel bouwen daarvan, uitgetrokken. De stichting van dat gebouw beteekent op rich zelf niets, doch als men weet, dat alles wat gemeentezaken aangaattot nog toe geschiedt in «en koffijhuis en dat bij trouwenaangiften van geboorten of overlijden enz. hel een bijna gedwoogen gewoonte is iets te verleeren vooral in het oog van den minderen uian dan kan men zeggen dat ter wille van den arbeidenden stand een groote schrede voorwaarts ie gedaan. En als binnen een jaar tijdzooals men bet gegronde hoop verwachten kan, de tram door het dorp tot 't station Zuidbroek rijdt en Ker- kelsan en eenige andere wegen verbeterd zijn dan kan Veendam in den waren zin des woords heeten een modeldorp, ssngezien alles uit eigen krachtbelastingmoet voortvloeijen want de gemeente-eigendommen brengen niet «oer dan 1200 op. Gr. Ct. De spreekbeurt bij hel Naluu.kundig Genool- schap werd te Groningen donderdagavond ver vuld door den heer 1'. F. Huizingaleeraar aan de hoogere burgerschool te Leeuwarden, üe spreker had een zeer pikant onderwerp gekozen en sprak over de steekwerktuigen en het steken der insecten. Heeft de mensch onder de groole dieren sommige, die hij als vijanden kan be schouwen, ook onder de kleine dieren sjn er vele. die hem soms vijandelijk aanvallen. Zyn de eersie over 't algemeen gemakkelijk te onder kennen en te vlieden de kleine vijanden zijn veeltuldiger en minder ligt te ontwijken. Verschillende soorten van deze kleine diertjes die bij hunne onverwachte aanvallen den mensch, door een verraderlijk steken soms pijn en kwel ling vei oorzaken werden achter volgens bespro ken en de organen beschreven en de werking veiklaard, waardoor en hoe de meestal onaan gename soms pijnlijke aanvallen plaats vinden. In de eeiste plaats werden de kleine algemeen gevreesde en geschuwde diertjes besproken die als parasiien op en van den mensch of hel dier leven. Daarna die diertjesdie als muggen en vliegen algemeen bekend zijn en soms erg hin derlijk voor den mensch kunnen wezen. Verder de verschillende soorten van wandsen die vooral in de woningen zoo gevreesd en ver afschuwd worden maar ook op planter, leven en daar zich vaak door de prachtige kleur hun ner dekschilden onderscheiden. Eindelijk kwamen de bijen wespen en mieren aan de beurt. De steenwerktuigen werden door middel van leekeningen op gioole schaal aan gewezen en verklaard. Na de voordragl werd er nog gelegenheid gegeven om door een microscoop bij meerdere of mindere steile vergrooting verschillende bespro kene deelen meer naauwkeurig te beschouwen. Donderdag namiddag omstreeks 2J uur ont dekte een ingezeten te Oude Pekel A. eene steike brandlucht in een zijner kamers. Nader de zaak onderzoekende deed uij de deur ecner kleerkast open en de vlam sloeg hem te gemoei. Spoedig werd deze brand geblnschl en bleek het, del hier aan opzettelijke brandstichting was te denken daar al de kleederen doortrokken waren met petroleum en men in een der zak ken van een kleedingstuk zelfs een doosje luci fers vond. Nadat de politie met de zaak in kennis was gesteld en deze een locaal onderzoek bad ingesteld, viel hel vermoeden op de jongste meid, een meisje van omstreeks 13 jaar, die als kindermeisje dienst deed. Na een scherp verhoor bekende zij dat zij de kleeren had begoten mei petroleum en daarna met lucifers had aangestoken. Uok kwam zij later tot be kentenis van reeds vroeger in eene andere dienst biand te hebben gesticht, waardoor het huis eene prooi der vlammen werd. De jeugdige mis dadigster is in veizekerde bewaring genomen en naar Winschoten getransporteerd. In een kroeg te Goes moet tusschen jongelingen een weddenschap zfn aangegaan om een rijks daalder in te slikken. Een derzelve nam dit aan (de prijs die er op stond was f5), hij deed bet ook werkelijk, doch met dal gevolg dal onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen aan wie hel met veel moeite gelukte hei geldstuk te verwijderen. De ver diende penningen konden alsnu aan den genees heer voor een gedeelte worden betaald. Ten tweeden male heeft generaal Gourko in dezen veldtogt een bewonderenswaardigen logt over den Balkan volbragt. Van Wratschesch uit trok hij roet infanterie, cavallerie en zelfs met eenige negenpondeis naar Baba-konak ovpr een bergpad dat aan de zuidelijke helling van den Balkan met een bogl aan den weg naar Sofia aansluit. Drie dagen en drie nachten hebben de Russen over den onder sneeuw be dolven en bevrorsn bergrug moeien klauteren die zelfs in den zomer naauwelijks ruimte ge noeg aanbiedt voor een bepakten muilezel. Over dien onbegaanbaren weg hebben zij niet alleen paarden, maar ook enkele negenponders die meestal door een zestal ossen werden ge sleept medegevoerd. De correspondent van de Times te Weenen noemt deze onderneming een daad van zeldzame volharding en onverschrokkenheid generaal Gourko ondernam zijn tweeden tocht over den Balkan waarop hij vooral wegens het ver schil io jaargetijde oneindig grooter moeilijkhe den te overwinnen had dan toen hij in Julij over den Hain-Boghszpas plotseling Rumeiie binnenviel westelijk van de door de Turken verschanste posities van Kamarli en schoof zijne troepen tusschen deze laatste en Sofia in. Toen de Ruzsen in de vlakte verschenen waren de Turken zoo verrast dat zij aanvankelijk geen weerstand boden waardoor generaal Gourko in de gelegenheid werd gesteld zooveel troepen in de vlakte te brengen, dat hij den Sisten December met kans op succes een aanval op de verschanste Turkschc posities kon onderne men. De Tut ken verloten volgens een RusMsch telegrameen deel hunner stellingen in t ge vecht en ontruimden in den nieuwjaarsnacht vrijwillig de rest? Er wordt bier te lande geklaagd over misbruik van sterken drank, niet het minst op Chiistclykn feestdagen, bij gelegenheid van de Kerstdagen, Oudejaarsavond en Nieuwjaatsdageen klagl waai van niemand de ongegrondheid zal beweren. Zoo erg als in Engeland is het echter hier te lan de nog niet. Te Dundee in Schotland werden onlangs door de stedelijke politie vijl kruiwagens aangekocht, opzettelijk ingeiigt en bestemd om tijdens de feestelijkheden v,.n hel saizoen (keisl- mis en nieuwjaar) beschonken personen van de straal naar de cachot te veivoeien. Een jong man kortgeleden na volbragte dienst uil Indie teruggekeerd, heelt te Jour e op Nieuwjaatsdag in een twist hel mes getrokken legen den man en de vrouw bij wie hij als kost ganger inwoonde. De vrouw kwam er zonder ernstige kwetsuren at maar de man werd deer lijk aan de handen en vooral in het aangezigt gewond i>e dader is in hechtenis genomen en naar de gevangenis Ie lleetenveen vervoerd, Op den aanstaanden huwelijksdag des konings van Spanje, zal door de straten van Madrid eene reveille geblazen warden door 100 hoorn blazers. Des avonds ten 10 uur zal een taptoe worden uitgevoerd bij fakkellicht door 6U0 muziekanten en 400 koristen begeleid door 2000 soldaten. De autoriteiten in Spanjes hoofd stad schijnen dus meer medelijden te hebben met de lang slapers dan met de vroeg-slapers. De eerstgenoemden toch hebben de kans door de reveille heen te slapen, maar wie, die vroeg op één oor ligt zal bestand zijn legen het geweld van zulk een taptoe 1 Dikwijls komt de vraag bij ons ophoe is hel toch mogelijk, dat de arbeiders, die in de open lucht moeten werken en aan alle afwis selingen van ons veranderlijk klimaat zijn bloot gesteld nog gezond blijven Men zou werkelijk gaan geloovendat die arbeidende klasse van een ander maaksel is maar wanneer men de doctoren spreekt cn an deren, die met hun gezondheidstoestand heler bekend zijn, dan verneemt men helaas daler in dien kring oneindig velen gevonden worden die aan verkoudheid bronchitis catharren ol andere aandoeningen van borst en longen lijden. Voor hen is het werkelijk een zegen dat de Teerkapsules van Guyol zijn uitgevonden die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borst- dranken, patés en siropen vervangen, die hij tehuis zou moeten bereiden en innemen. Daar enboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht van bijzonder goedkoop le zijn. Elke flacon Teerkapsules bevat zeslig kapstt- leszoodal de geheele behandeling slechts 6 a 8 centen daags kost. Het is zeker, dat zoowel de goedkoope prijs als de uitstekende uilwerking dier kapsules er veel toe hebben bijgedragen om dit geneesmiddel de populariteit te doen verwervendie hel tegenwoordig in alle landen geniet. Te verkrijgen in de meeste goede apo theken. Telegrammen. Petersburg, 16 Januarij. Officieel wordt den 3. uit Bogot gemeld Goerko telegrafeerde den 's morgens uit Tashtiseuedat terwijl de Russen de door de Turken verlaten posities bezetten, een deel der Russische troepen den vijand nazette. Bij Bugarou kwam hel tot een hevig gevecht met het detachement van generaal Weliaminolt Dit detachement was opgesteld in de rigling van Sofia en werd door de Tut ken, die uit Sofia kwamen, van drie kanten ingesloten. Het heftigst werd een brigade der 31 divisie aangevallendie den vijand tot op 50 passen liet naderen en toen vuur gaf. Na een bloedig gevecht met de bajonnetlen werden de Turken teruggedreven. Zij lieten meer dan 1000 lijken achter en vluchttendoor de Russen vervolgd. liet verlies der Russen bedraagt ongeveer 200 dooden en gewonden. Te Schandonmch namen wij 10 stalen kanon non, die door de Turken waren achtergelaten. Goerko was den 2. voornemens tegen Sofia op te rukken, maar hieromtrent is nog geen nadere lijding ontvangen. Petersburg, 16 Januarij. Grootvorst Nikolaas meldt aan den Keizer, dat den 3. na onbeduidende schermutselingen bij WraschdevnaSofia door de Russen inge nomen is, met een verlies van 24soldaten.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2