penen beslng en arresteerde circa 100 perso nen maar niets baatte. Waar men al niet op wedtTe We tel wedde dezer dagen een lieer met een zijner viienden om een Keulsche-Domlotdat er sedert bet be gin onzer jaartelling reeds meer dan een milli- aid minuten verloopen waren. Hij verloor want een eenvoudige becijfering doet zien dat er nog ongeveer 12 inilioen minuten aan ontbreken. In de afgeloopen week overleed te Groningen aan het Zuiderdiep een bekende groote, vloe kende dronkaard. Eene beroerte, waaraan hij eenige dagen smartelijk leedmaakte een einde aan zijn leventot groote geruststelling der buurtwaar hij woonde, waar hij de schrik was. Des avonds voor zijne ter aarde bestelling werd de houten kist zijn laatste woning, die 1 5. hout en f 1.90 voor ijzerwerk moest kosten ten slcrlhuise gebragt. De timmerman wilde, tegen overgave der kistgeld hebben. De vrouw van de overledene, die ook een vriendin van Schie dam is kon de kist niet betalen omdat de bode Vhn 'l Ulrechlsche begrafenisfonds haar de f50 nog niet gebragt had dewijl er iets aan haperde. De kist werd door den timmer man weer meege nomen zoodat de begrafenis den volgenden m gen niet kon plaats hebben, "en dag later ont ving zij liet fondsgeld, zooda- de timmerman toen de kist bragt natuurlijk tegen overgave der l 6.90. Een vreeselijk voorval heeft plaats gehad in de mijn Belle et Bonne onder Quaregnon. Een bak, waarin zich 15 personen bevonden, stiet op eeu boogie van 150 M. boven den algrond tengevolge WAarvan de kettingen biaken en hij met zijn last naar beneden stortte. Al de on gelukkige werklieden waren op den slag dood en velen hunner daarbij vreeselijk verminkt. Hel parket en de mijn-ingenieurs hebben een ondeizoek ingesteld, doch men m<ent te mogen aannemen dat hel ongeluk geheel aan hel toeval te wijlen is. Een zeer gecompliceerd spoorwegongeluk had Vrijdagavond op de Engelsche Great Northern spoorweg plaats. De goederentrein van Lutoit werd nabij liet station Hatfield door hel brekeu van een as van een der waggons, gedeeltelijk over de lijn geworpen. Terstond daarna arri veerde een exprestrein van Londen de vliegen de «Schol" genaamd op het terrein van liet ongeluk en reed in vliegende vaart in de ont redderde goederentrein waarvan een ontzei lende botsing bet gevolg was. Kort nadat dit bad plaatsgehad, kwam een passagierslrein van Kil- chin en reed eveneens in de twee vorige treinen. Bij dit drievoudig ongeval zijn naiuuiltjk een aantal personen gewond en gedood. Bijzonder heden ontbreken echter oog. Git Peking wordt gemeld, dat eene dame, mevrouw Tcheng te Toetschow haar echgenoot verloren hebbendezich in het openbaar met veel plegtigheid heeft opgehangen ten aanschou wen van een talrijke menigte. In statigen oplogt begaf zij zich met vrienden en bekenden naar het terrein waar de galg voor dit doel was op- gerigt, klom op eene tafel, nam lagchend af scheid van de omstanders, bragt - een laatsten groet aan zes heeren in hofkostuum, slak toen haar hoofd door den strop, stootte de talel van zich en «steeg op den rug des ooijevaars ten hemel." Een knaap was zoo getroffen door deze daad dat hij ze onmiddelijk navolgde, ook op eene wijze dat herhaling onmogelijk voor hem werd. Te New-York wordt dezer dagen eene tentoon stelling vsn katten gehouden in de lokalen van het New-Amerccan Museum. Volgens de New- York Herald komen daarbij vele uiterst zeldza meschoone en kostbare exemplaren voor, b. v. een kat uit Zuid-Amerika die op 500 dollar wordt geschateen andere uit de poolstreken ter waarde van 1000 dollar, en eene cbiuesche katdie dagelijks door de chinescbe kolonie te New-York bezigtigd en geliefkoosd wordt. Van alle ziektendie dagelijks de sterflijst vermeerderenis de longteering zeker de meest algemecnede meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en la ter bijna overal geleerd dat de teer, die een harlsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan teering of bronchitis lyden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teerkapsules van Guyot zijn een der meest populaire geneesmid delen, voor bovengenoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoe dig bemerken. Om zeker te zijn dat tnen de echte kapsules heelt, moet men op de driekleurige handleckening van den heer Guyotop het eti quette letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. AMERSFOORT, 10 Januarij 1878. De directeur der Nederlandsche Centraal- spoorvvegmaatschappij de heer mr. D. J. C. van Lennepheeft een bezwaarschrift uitgegeven legen den ontworpen Staatsspoorweg Amers foortNijmegen. In plaats van de ontworpen lijn, die uitgaande uil de as van den Ooster spoorweg, den Cenlraalspoorweg in een oost waarts gerigten cirkelboog doorsnijdtmet dien spoorweg in een regt gedeelte van 308.06 M. evenwijdig loopt en zich daarna door middel van een cirkelboog van 500 M. straal en 488.80 M. ontwikkelde lengte zuidwaarts buigt in plaats van dit ontwerp, dat ook een nieuw station nookzakelijk maakt, stelt de heer van Lennep een andere rigting voor. Een lijn die uitgaande van hel gemeenschappelijk station te Amersfoort aan het noordoostelijk gedeelte met een boog van 800 M. straal en 1550 M. ontwik kelde lengteverder zuidoostelijk in een regte rigting van 4300 M. lengte en eindelijk met een boog van 27.50 M. straal en 437.50 M. ontwik kelde lengte nabij Leusden of Nieuw-Leusbroek in de ontworpen lijn van den Staatsspoorweg uitloopt deze lijn maakt het bouwen van een nieuw station overbodigzij is financieel voordeeliger en verzekert de behoorlijke uil oefening van den spoorwegdienst Uit Wageningen meldt men «De heeren Vreede en Mr. G. W. graaf van Rechteren van Appeltern hebben in den Raad rapport uitgebragt over hun ontvangst bij den Minister Tak van Poortvliet en hun verzoek in zake een spoorweglijn voor de gemeente Wageningen. «De Minister heeft zijne medewerking toege zegd bij de indiening eener nieuwe spoorweg wet voor de verkrijging van een zijlijn naar Wageningen. De heer van Rechteren had zich veroorloofd aan den Minister voortestelienden aanleg van de geheele lijn uillestellenook met het oog op den ongunstigen toestand der schatkist. Daarna heeft hij den Minister gewezen op het belang voor Wageningen van het kanaal door de Geldersche vallei." Men veronderstelt nu dat een aantal aan deelhouders in de Rijnspoorwegmaat schappij nog verder dan «den d to ogen ernst" van gemelden Wageningschen graaf zullen gaanom namelijk «in hoogsten ernst" voortesteliende geheele lijn Amers foortNijmegen aftestellen, aangezien die lijn stellig eene der meest productieve in het hart van Nederland gelegen lijnen wordt en het rendement van den Ooster-spoorweg den bloei van Amsterdam en het handelsnul van het Noordzeekanaal bevorderen zalmaar helaasdéardoor de belangen der Rijnspoor wegaandeelhouders dreigt te zullen benadeelen De aanbeveling van Burg. en Weth. der ge meente Stad Almelo voor de betrekking van secretaris dier gemeente bestaat uit de Heeren J. W. L. Thomsoncommies der secretarie te Amersfoort, en G. L. Jansen, commies ter secretarie te Groningen. Onze voormalige stadgenoot de heer J. G. Gerritsen, ambtenaar ter secretarie der gemeente Appeltern, is door Burg. en Weth. der gemeente Epe op het tweetal der aanbeveling tot secre taris dier gemeente gesteld. Wij vestigen de aandacht op den extratrein van den Oosterspoorweg op aanst. Zaturdag, omschreven in nevensslaande advertentiewaar door velen in de gelegenheid worden gesteld dien avond in Amsterdam doortebrengen en denzclfden avond laat naar hunne woonplaatsen terugtekeeren. Met de meeste zekerheid vernemen wijdat de Begering voornemens is dadelijk bij het weder bijeenkomen der Tweede Kamer een nieuw wetsontwerp op hel lager onderwijs in te dienen. Zelfs wordt het tijdstip van bijeen- roeping der Kamer afhankelijk gesteld van den tijdwaarop de Regering inet haren arbeid ;eheel gereed zal zijn. Op zijn vroegst zal de iamer medio Februariiop zijn laatst vóór medio Maart hare werkzaamheden weder aan vangen Amst. CL De leden van de Eerste Katner der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen op Maandag 21 Januarij 's avonds ten 8 ure. I Met hel oog op de te vet wachten school wets herziening heeft het hoofdbestuur van de Vcr- eeniging «Volksonderwijs" zich bij adres lot Z. M. den koning gewend waarin de wensche- lijkheid wordt betoogd, dat liet beginsel \an leerpligt in het te wachten ontwerp woide op genomen met bijioeging van een leimiju voor zijn feitelijke invoeiing. Telegrammen. Konstantinopel8. Jan. De ministerraad heeft de voorwaarden van den wapenstilstand aan genomen en onderworpen aan de bekrachtiging van den sultan, 's Is op aanraden van lord Derby dat de Porte regtstreeks niet Rusland is gaan onderhandelen. De wapenstilstand heeft een zuiver militair karakter. Konstantinopel, 9 Jan. liet wordt bevestigd dal du Porte een wapenstilstand heeft aange- gevraagden nu tot dezen in beginsel is be sloten zal de minister van oorlog ter onder handeling vertrekken. Londen 9 Jan. De Morning Post zegtdat om de Russische voorwaarden te leeren kennen Engeland aan de Porte heeft gei aden, directe onderhandelingen met het Russische hoofdkwar tier aan te knoopenovereenkomstig het ver langen van Rusland. Een depeche uit Pera aan de Daily Telegraph bevestigt het bovenstaande en voegt er hij dat de hierop betrekking hebbende nota reeds door de Porie is ontvangen. Rome9 Januarij. Hedenmiddag halfdrie is Koning Victor Emmanuel overledenmet gees telijken bijstand. De kroonprins Humbert is tot Koning gepro clameerd. Hij bevestigde de ministers in hun ambt. NEDEIILANDSCHE CE.VTRAAL-SPtmitUKfi Opbrengst over de maand Deceuiber 1877. 1876. Reizigers ƒ35,668.58 ƒ33,887,11 Bagage 1,4-20.50 828.40 Bestelgoederen. 5,334,91 5,It2,80 Küopmansgoeder. 11,077,57 «10.120.53 Vee, Paard., Rijt. 5,708,02 4,943,25 Diversen 247,71 511.34 59,457,35 f 55.403.63 Opbr. van p\ Jan. tot uit. Dec. 1877 779 214,47 1876 789.6503 Mindere opbrengst over 1877 10.422 56 Per dag en per kilometer in Dec. t877 f 18,80 1876 «17,52 van lo. Januari tot 31 Dcc. 1877 «20,87 1°. 1876 «21,15 Burgerlijke Slutul van Amersfoort. GEBOREN 3 Jan. Gecrtruidad. van Arend Johannes Smith en Hermina Willeiiiina Vee- nendaal. 4 Jan. Jueobad. van llarlog Abraham de Vries en Belje de Rooij. 5 Jan. Gerrit, z. van Aaltje Willemsen Gerrit, van Hendrik van der Geld en Gerarda van der Flier. 6 Jan. Gerdina, d. van Nicolaas Hei lij gers en Elisabeth Scheepmaker. -- Meijer, z. van Mozes Salomon Aronson en Adriana P reger. 7 Jan. Francina Hendrika d. van Jan van den Berg en Janna Jansen. 8 Jan. Jannetje, d. van Hendrik Barlen en Elisabeth Winterswijk. 9 Jan. Anljed. van Jacob Hendriks en Gerritje van de Berkt. Jacoba Hendrikad. van Aart van Plateringen en Jo hanna de Vries. ONDERTROUWD: 10 Jan. Meuwis Raven on Gecrtruida van den Esliof. Christiaan Theo- dorus Scholten en Dirkje van de Pol. Johann lleinrich Conrad Tliicle en Willemtje Tokens. GEHUWD: 9 Jan. Friderieus Auguslinus Nixdorf en Teunisje van Loenen. Elbcrl. Bouman en Teuntje van Ek. OVERLEDEN 3 Jan. Covert Alhertic69 j. echtg. van Maria van de KlashorsL 6 Jan. Maria Antoinette Elisabeth llagedoorn, 2j. 7 Jan. Jacobus Henricus van Huul79 j. ongch. 10 Jan. Hendrik Ehrismann 40 j. ongch. A D V E R T E N T I E N. lieden overleed alhier, in den ouder dom van bijna 80 jarende WelKd. ZeerGel. Heer J. li. VAN llUUL, oud-professor der filosofie in het Seminarie der R.-Katholiekcn van de Oude Klerezijtijdig voorzien van de Sacramenten der II. Kerk. Ameiisfooiit, 7 Januarij 1878. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden hij hel overlijden onzer Moeder Mejulvrouw JOHANNA FRANCINA SANDERS imnr ti" ?2?r WIUIKI-MUS JOHANNES VAN RUOlöELAAR, betuigen wij onzen oprechten dank. 1 Ameiisfooiit Uit aller naam 10 Jan. 1878. W. F. N. VAN R00TSELAAR.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2