vreken t» zijn in ccn puidie men daar veelal buitenthuis aantrelt, geworpen. K. ia echter misschien door 't koude bad tot bewustzijn gekomen heelt zich in de hoogte gewerkt en heelt door herhaald kermen en roepen hulp gekregen van de bewoners van 't huisdie ter ruste lagen. Zijn toestand moet zorgvol zijn. Een aantal werktuigkundigen te Verviers houdt zich onledig met het inrigten eener laken fabriek in werking, op de tentoonstelling van Parijs. De wol zal onder de oogen van hel publiek worden gewasschen gespoeld, gedroogd, ge kamd geolied en gesponnen. Hel weelsel zal men zien gezuiveid, geplet en toebereid wor den eindelijk zal hel laken op de tentoonstelling zelve worden verkocht. Hel len uitvoer brengen van zulk een zoo vernuftig als practisch plan, kan niet anders dan de meeste aandacht vestigen op de lakeuuijverheid van Verviers. Te Parijs is voorgeschreven dat de wagens van den tramway binnen drie maanden voorzien moeien zijn van een voorzorg-toestelhetwelk alle personen, die op de rails vallen, terstond weer daaraf stool vóórdat zij door de w ielen kun nen worden getroffen. Men meldt rit Nijeveen van 9 Jan. Onachtzaamheid der reizigers op spoorwegen wordt vaak op rekening gesteld van de beambten. Eergisteravond verliet hier eene vrouw uil Mep- pel den trein welke uil het nooiden p. m. 9 u. 50 m. de halt passeertin den waan verkee- rendedal zij te Mi-ppel was uitgestapt. Inde duisternis zocht zij tusschen de aanwezige per- soaen haar man, welke haar aan het station te Meppel zou athalen. Toen zij hare veigissing bemerkte, wierp zij vol vertw ijleling de schuld op den conducteur, welke haar had moeten waarschuwen om niet uil te stijgen. Zij heelt den nacht in een logement alhier doorgebragt en is den volgenden morgen met de eerste gelegen heid naar hare woonplaais teruggekeeid. Dit vost val slrekke tot waarschuwing voor andere. De meid van een horologemaker te Rotter dam die eene boodschap gedaan had liet le- rugkeerende de deur op een kier slaan. Een dief maakte van de geschikte gelegenheid gebruik om een kastje niet veertig gouden en zilveren horo loges te stelen. Hij is nog niet ontdekt. Met meldt uil 's üravenhagevau 11 Jan.: Een voerman uit Zevenhuizen kwam gister morgen op den llijsw ijkschen weg met zijn volgeladen hooiwagen in aanraking met de rails van de iiamway waardoor zijn wagen omkantel de de tuigen werden daardoor verbroken en de paarden holden in woeste vaart den weg op; eerst bij 'l slation van den Hol!. Spoorweg werden ze opgevangen gelukkig zonder onheilen te hebben veroorzaakt. De voerman echter had door den val van zijn wagen ernstige verwon dingen bekomen zoodal hij met den eerst voorbijkomenden tramwagen naar de stad moest worden gevoerd, waar heelkuadige hulp werd ingeroepen. Men meldt uit Limburg Dingsdag jl. werd de postbode van Valkenburg op zijne tusschen lioutbern cn Schimmen, nabij het gthucht Klein Haasdal, in een hollen weg door een per soon, vermoedelijk een Duiischer, aangevallen. De postbode wist hem echter door hel toedie nen van een geduchten stoet, te ontkomen, even als aan twee andere personen die zich op den weg verscholen hielden. Het Soerab. Handelsblad, schrijft: «Ieder, die een ingezonden stuk in onze kolommen wetischl geplaatst te zien moet daar een bankje van f25 bijvoegen, 't Is niet om 'l geld maar om een bewijs te hebben van de vertrouwbaar heid van den inzender." Of 't blad het bankje teruggeeftwanneer van die vei trouw baai heid gebleken is, voegt 't er niet bij. Veertien dagen geleden hoorde men bij de algemeene voedering der wilde dieren in de diergaarde te Philadelphia een eigenaardig ge huil opgaan uit de kooi, waarin zich een prachtige leeuwin bevond. De bewakers scholen toe en zagen met schrik, dal het dier haar maaltijd wat te gulzig verorberd had en dat een groot been in haar keel was geschoten, zoodal zij dreigde te stikken. De oppasser wilde natuurlijk alles in hel werk stellen om het kostbare dier te redden sprong in de kooi greep de konin gin der dieren aan den staart en slingerde haar op zijde, in de hoop dat zij door deze oneer biedige behandeling tot een laatste krachtige poging zou komen om het been kwijt te raken doch te vergeefshet dier was reeds zoover heen dat zij zich alles liet welgevallen Nu stroopte de oppasser zijn mouw op, stak on vervaard zijn hand in haar muil greep hel been vast en rukte het uit haar keel. üaaiop verwijdeide hij zich onmiddellijk uit de kooi, zonder het geredde diei lijd te laten hem voor zijn afdoende hulp te danken. Te Houthulst is dezer dagen een ontaarde zoon aangehouden die met een mes in de hand zijne moeder vervolgde om haar te vermoorden. De vrouw slaagde er in een naburig huis binnen te vluchten. De zoon heelt toen om zijne woede te koelen, zijns ouders huis in brand gesloken hij was voornemens ook nog twee andere wonin gen in brand te steken doch hierin gelukte hij niet. Hij bemerkte weldra, dal men hem op de hielen zat, en sprong van srhiik in eenen wa terput, waaruit hij echter spoedig, druipnat, boven kwam. Toen hebben de geiidannen hem aangehouden, waai na zij hem geboeid en geke tend naar de gevangenis geleid hebben, 'l Schijnt dat de oorzaak van die gruwelijke misdaad was dal zijne moeder heui geen geld genoeg gal om te drinken. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor den eten twee teerkapsules van Guyot, in geval gij verkouden zijlhoestof aan bronchitis, catharren, leering of in't algemeen aan eenige aandoening van de branches of lon gen lijdt. Iedere tlacon bevat zestig teerkapsu- les't geen maakt dal de gehecle behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ont heft van het gebruik van alle af kookselspa tes siroopen en borstdi anken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus voor al letten op het etiquettewaarop de handtee- kening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste goede apotheken. AMERSHOOitTT 14 JanuaHj 878. Dingsdag, den 15. Januarij 1878, des na middags halftweezal de Raad de" gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1. Rekwest van de 11.11. Bosch en Hazeu tot het doen rooijen van hoornenmet praeadvies van Burgemeester en Wethouders. 2. Rekwest van eenige ingezetenen betrek kelijk de verlichting buiten de St. Andriespoort, met praeadvies van Burgemeester en Wethouders. 8. Vierde aanvullings-kohier van de plaatse lijke directe belasting over 1877. 4. Tweede aanvullings-kohier der hondenbe lasting dienst 1877. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de te heffen percenten over den aanslag in dc plaatselijke directe belasting dienst 1878. 0. Voordracht tot af- en overschrijving op de begrooting van het burgerlijk armbestuur over 1877. 7. Verzoek van Jhr. Mr. J. L. van Sasse van Ysselt om ontslag als lid der Schoolcom- niiss'e. 8. Benoeming van leden voor een stembureau voor de verkiezingen van leden van den Ge meenteraad in 1878. Op 31 December 1876 bestond de bevolking van Amersfoort uit m. v toewi 6458 71-20 13578 Vermeerderd door: M V Tot. geboorte 231 217 448 vestiging in de gemeente 436 405 931 667 712137*9 Verminderd door: M. V. Tot. overlijden. 155 190 345 vertrek uit de gemeente 447 514 961 60-2 7041306 Vermeerdering der bevolking. 65 8 73 0523 7128 13651 Gedurende het jaar 1876 zijn bij het Rijka- telegraatbureau te Amersfoort verzonden 6482 telegrammen, ontvangen 7050 13532 Gedurende het jaar 1877 zijn aldaar verzonden 7213 telegrammen, ontvangen 7379 14610 Alzoo waren in 1877 aldaar 1078 telegram men meer dan in 1876. Wegens vergevorderden leeftijd is door den lleer IS. E. Herschel als president en lidcn door den lieer A. D. Melhorsl als vice-presi dent en lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort ontslag genomen, waarna de Kamer den lieer M. van Beek tot haren president en den lleer J. F. Lagerweij lot haren vice-president heeft gekozen. OvermorgenWoensdagavondwordt in Amicitia te Amersfoortals in nevenst. adv. is omschreven, eene vergadering der Vereeni- ging Eigen Hulp gehouden die alleszins op eene talrijke opkomst van belangstellenden cn betrokkenen mag aanspraak maken en welke, naar men hooptderhalve door vele of alle Ambtenaren, enz. in cn om Amersfoort wo nende, zal worden bezocht. Men lette er wel op dat het hier betreft de bespreking der vorming van een eigen district dus wie verzuimt aanwezig te zijnderft zelf en doet anderen derven het nut en voordeel dat de uiting zijner denkbeelden over de aangele genheid, zoomede de wrijving deswegens, ook met die van anderenkunnen teweegbrengen. De «geest" der vestiging van een eigen district vordert gansch niet enkel «materieele", maar wel degelijk veel onderlinge «inlellectueele" medewerking, die toch eenieder, niet gezond versland bedeeldkan schenkenzonder dat men daardoor iels verliest. Koestert men zich op de bijeenkomst in het licht van anderen en doet men levens eigen licht schijnendan kan daaruit iets solieds en goeds ontkiemen. Met thuisblijven wordt verloren. Met opkomst kan onderling beduidend worden gewonnen. Ingevolge beschikking van Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid, d.d. 28 Dcc. 1877 zijn de llceren Gcbr. ran der Sleur Ie Amersfoort getnagligd lol den vc? koop an post zegels, postwissel-formulieren en brief kaarten. Gaarne vestigen wij hierop de aandacht van de ingezetenenomdat deze beschikking zeer ten gerieve van liet publiek is. Donderdagavond e. k. zal in de vergadering met dames van liet Departement Amersfoort der Maatsch. «Tot Nut van 't Algemeen" do verhandeling worden gehouden door den lleer N. C. Balsemte Langezwaag. ^an verschillende zijden wordt er hij de (le gering op aangedrongen, dal zij wettelijke voorzieningen zal voordragenten einde de verdeeling der zoogenaamde inarkcgronden le vergemakkelijken. Naar aanleiding hiervan zijn nopens die gronden nadere inlichtingen bij de gewestelijke besturen ingewonnen, waardoor men vertrouwt dat spoedig in deze belangrijke aangelegenheid zal worden voorzien. Ook in onze provim ie ('trecht loeit ontbreekt hel niet aan heidegronden die, behoorlijk ver deeld of vei kocht, in cultuur gebraglbelang rijke voordcelen in de toekomst konden ople veren. Bij besluit van G. dep. Staten der provincie Noord-Brabant is de lleer F. van F, veld Rijksveearts paardenarts 2e klasse, van de Kon. Militaire Academie te Breda benoemd tot pro vinciaal veearts in het district Breda. Onver minderd de door de lot het district beboerende gemeenten in zijne bezoldiging te verleenon bij dragen wordt aan den benoemde van wege de provincie eene jaarwedde van Ï3ÜU.verleend. Zaturdagavond jl. werd de stoom-, schors- en btoemfabriek le Waalwijk totaal in asch gelegd. Naar men verneemt zijn gebouwen en inboedel slechts voor een klein bedrag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De on middellijk aangrenzende gasfabriek is door moe dig beleid der brandweer gelukkig behouden. Een aantal werklieden zijn als gevolg van dien brand broodeloos. Rcgeringstelegram De ex-radja van Simpang-OlimToekoe Moeda Nja Malim (van wiens vlugtna de inneming zijner versterking le I'anteh-Siram werd mel ding gemaakt in de St. 67. van 13 Juli 1877, no. 165), heeft zich aan het Nederlandsch ge zag onderworpen. De gezondheidstoestand in Groot-Atjch wordt in hetzelfde telegram zeer gunstig genoemd. Door den heer II. II. Zeylslra onlangs le Soest overleden, en diens vroeger oveileden echt- gerioote vrouwe D. Ollen zijn bij testamentaire beschikking onder meer de navolgende legaten besproken aan de Hcrv. Diaconie le Soest 14000, aan de kerk der Hcrv. gein. aldaar i 2000, aan hel Evang. Luth. Weeshuis «e Ani- stei dam 12000, aa» .ie Diaconie der Evaug. Lull», gem. aldaar I 2000 aan de Ilcrv Diaconie

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2