bloedende hand veibond. Du inmiddei* geroepen politic vond op de plaats van dc aanranding «•one grootc plek bloed, waarin twee vingers lagen en een rol Irancslukkcn onder liet worste len uit den zak gevallen. Een eind verder lag een schoenmakersmeswaarmede de misdaad is gepleegd. De weer-profeten norden moede noch maten nadat ze revue hebben gehouden over de vogels die reeds nestelen enz., voorspellen ze nu een overvloediger» oogst van appelenpeeren enz. Op welken grond Omdat op I Januari) jl. de zon scheen. Er zijn tuenschen die er liever over willen pralen als de Meimaand voorbij is. Binnenkort zal bij hel engelsche Parlement eene wet op den invoer van veeinkomen. Needs heelt de Cobdcnclub eene commissie benoemd om op dit ontwerp het oog te houden. In die commissie heelt o. a. onze vroegere landgenoot inr. D. J. baron Mackay zitting. Dat de zaak ook voor Nederland van hel grootste belang is behoedt geen beloog Verschillende bladen melden dat deier dagen ie Parijs een zonderling bal in een der groote koffiehuizen van de wijk Mouiparuasse plaats gehad. De muzikanten waren blind, de dansers waren blind, koitoui, iedereen was blind. Hel bal was bij inteekening van twee tra nes gegeven er waren 200 personen aanwezig. Men heelt veel gclagclten zich best vei maakt en afgesproken het elk jaar te hervatten. Te Weenen heelt een jonge, beeldschoone ju fier van 21 jaar zich op straal door een pistool schot van hei leven beiootd. Tegenover de pogingen om door teelt van visschen onze rivieren te bevolken stelt de heer J. van der Kolk te Kaïn per zeedijk een nog veel eenvoudiger en veel minder kostbaar middel namelijk ze niet te ontvolken. Dc Negering moet zorg diagen, dal de bepalingen omtrent de wijdte der mazen in acht wuiden genomen. Thans worden zells de kleinste vischjes gevangen en als varkensvoeder ol mest gebruikt. Het Spaansche volksfeest bij uitnemendheid het stierengevecht, waarin, niettegenstaande alle baibaarscliheidwelke uien hel verwijt, altijd behendigheid kracht en onversaagde moed ten toon wordt gespreid is bijzonder luis terrijk geweest ter gelegenheid van 's konings huwelijk Hij hoog feestelijke gelegenheid gebeurt hel soms, dat zich edellieden in hel strijdperk wagen om ten aanzien van het volk de van woede brul lende stieren te bevechten. In het stierengevecht, dat Vrijdagavond te Madrid plaats had onder hel oog van de konink lijke familie, den gelieelen Spaanschen adelen niet minder dan 16000 toeschouwersvochten vijl grandes in de ridderkleeding van de 16de eeuw omgeven van een schitleienden stoel lote- a (lores. Zooveel pracht als bij dit feestdoor den jongen koning in persoon geleidis ten loon gespreid, h^eft Spanje nooit aanschouwd. Twee lidders slaagden na een toemvolle worsteling hunnen sliet met één sloot te vellen. De anderen waren niet zoo gelukkig hun tegenstanders dade lijk op de doodelijke plek te treffen. Een ieder weetwelk een heerlijk geneesmid del de teer is in geval van bronchitisleering ralharrcnverkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van hronches en longen. Vele zieken helaas voor wie dil geneesmiddel uitstekend zou wezen gebruiken de teer niet betzij uit tegenzin tegen den smaak hetzij dat het hun verveelde out hel leerwater klaar te ma ken. Dank zij liet geniale denkbeeld van den heer GuyotPharuiacicn le Parijshebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken op gehouden le beslaan. Hel is den Heer Guyot gelukt de teer le omge ven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 'toogenblrk dat men gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in dc maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen Deze kapsules zijn zeer duur zaam zóó zelfs, dal de kapsules van een aange broken flaron nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel ge neesmiddel dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en levens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flaconswaarop zich zijne handteekening be vindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. NUTTIGE .EN SCIIADF.LI.IKE PLANTEN IN DEN LANDBOUW. Vrijdag j.l. -word in de vergadering der A (deeling Ame> sfoort van het Utr. hen. ran Landb. en Kniitlk. eene voordrag! over het bovenvermelde onderwerp gehouden. De Heer Boomkamp begon zijne voordragt met te herinneren aan het feitdat in het laatst der vorige eeuw de eenige Nederlandsche Maatschappij van Landbouw uit gebrek aan belangstelling le niet ging, en wanneer men thans aehl geelt op de verschillende Maatschap pijen van Landbouw, die allcrwege in ons vaderland bestaandan is het een verblijdend verschijnseldal de belangstelling in den land bouw sedert zoo zeer is toegenomen. Land- en tuinbouw zijn de voornaamste hoofdbronnen van onze volkswelvaart, en wan neer men den land- en tuinbouw in zijne onderdeelen beschouwt, dan zal men al zeer spoedig lot de overtuiging komendat de plantenkunde daarin een voorname rol bekleedt, en dat ook eene zekere mate van plantenkunde voor den landbouwer onmisbaar is. Over het algemeen wordt dezelve door de landbouwers weinig beoeft'end en het gebeurt niet zelden, dat men landbouwers aantreft, die niet welen welke grassoorten in onze wei landen nuttigen welke schadelijk zijn. Toeh is het niet tnoeijeiijkom zich hiervan eeniger- rnate op de hoogte te stellen. De graansoorten zijn ons allen bekenden onze grassoorten komen de granen zeer nabij, leder landbouwer weet, dal garsl voedzamer is dan haver, en zoo zijn ook de garstachtige grassoorten beter en meer voedzame voedergewassendan de haverachlige gewassen. Op die wijze kan men zich gemakkelijk eenige kennis van den verschillende grassoorten aan schaffen maar nog beter handelt de landbouwer, wanneer bij zich des zomers eene verzame ling van grassen bijeen vergadert, en die des winters eens met behulp van een boek of onder de voorlichting van eenen deskundigen nader bestudeert. IIij zal dan telkens nieuwehein onbekende soorten ontdekkenen-geen wonder, want het aantal plantendie in onze weilanden voorkomen bedraagt circa 3000. Van die planten zijn er sommige voor bet rundvee, sommige voor het paard en sommige voor het schaap meer bepaald geschikt en aangewezen, en als men slechts de wyze nagaatwaarop deze dieren elk in bet bijzonderin de weiden bun voedsel gebruiken, dan zal men al zeer spoedig tot de wetenschap komen welke plan tensoorten voor elk hunner het meeste geschikt zijnals ook welke zij bij voorkeur gebruiken. Vervolgens toonde de spreker aanop welke wijze, langs welken weg, en in welken vorm de planten bun voedsel ontvangensprak over de zamenstelling der wortelscn over de ver schillende voedende stollen, die in den bodem worden aangetroffen, en eindelijk over dien bodem zeiven. Hierbij kwamen nog verscheidene belangrijke onderwerpen ter sprake alsde behandeling der weide de bemestinghet beste tijdstip voor het hooijenhet nut van liet droogleggen of draineerenen hel nadeel dat door le veel water aan den plantengroei wordt berokkend enz. enz. Daarna besprak de spreker kortelijk eenige der voornaamste nuttige en schadelijke gewas sen in onze weilandenen eindigde met zijne toehoorders op te wekkenom toch steeds een open oog te hebben voor al het schoonewal de natuur, en inzonderheid ook het plantenrijk ons te zien gecil. Deze voordragt werd door ruim honderd be langstellende leden bijgewoonden na afloop daarvan had eene verloting onder de aanwezige leden plaatsbestaande uit twee en twintig prijzen, grootendeels landbouwgereedschappen welke op eenige uilzonderingen na bijna allen in handen van landbouwers zijn gevallen. Telegrammen. Weenen 29 Jan. De Polilische Correspondenz behelst de volgende beriglen Konstantinopel. De vertraging van het onder- teekencn van de vredespreliminairen wordt met het verzet der Porte legen een tijdelijk bezetten van Konstantinopel in verhand gebragt. Bucharest. Generaal Ignatiefl' heelt hier een eigenhandigen brief van den czar aan vorst Karei overgebragt. Men vreest dat Rusland van zijnen eisenBessarabie terug le krijgenniet zal willen afzien. Belgrado. De Servische krijgsbewegingen wor den zoo ijverig mogelijk voortgezet. Generaal Lcschjanin heelt op de hoogvlakte van Petro- vagora een volkomene overwinning op ilafiz- pacha behaald. Weenen, 29 Jan. (Terrips). Ilel kabinet alhier is thans in het bezit van den oflïciëlen tekst der russische voorwaarden. Jn weérwil van dc vriendschappelijke gezindheid waarmede Art- drassy ze onderzochtwas het hem onmogelijk den eersten indruk te laten varen dien zij op hem maakten. Oostenrijks protest zal tot uit gangspunt hebben de onzijdigheid van den Donuu, welke bedreigd wordt, wanneer Rus land Kilia en de Nutnanen de Drobrudscha krijgen. Uit goeden verneemt men dat een geheim tractaat aan Rusland de bevoegdheid geeft in Konstantinopel te kouten en troepen door Stainboul en het oude paleis naar de land tong van bet serail te laten trekkenwaar zij zich zullen inschepen. Russische voorposten zullen 24 uren in Konstantinopel vertoeven. Londen30 Jan. De Daily Telegraph meldt uit Weenen van gisteren «Oostenrijk en Enge land hebben een identieke nota naar St.-Pe tersburg gezondenwaarin aan Rusland wordt te kennen gegeven dat de redes voorwaarden aan een europeesch congres onderworpen moeten wordenalvorens ze als delinitiel vastgesteld te kunnen aanmerken." Uit Gallipoli berigt hetzelfde blad van gi.vte- ren dat generaal Baker met turksche troepen 5000 man sterk, aldaar is aangekomen. AMERSFOORT, 31 January 1878. De Kiesvereeniging Amersfoort vergadert he denavond te hallzeven in Amicitia ter zake de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad van Amersfoort. De opvoering te Amersfoort op Donderdag 28 Februarij e. k. van Lodewtjk Mulder's blij spel «De Kiesvereeniging van Stellendijk" zal, naar wij vernemen stellig doorgaan De lijst van inteekening blijft opengesteld lol 20 Fe bruarij e. k. Eergisterenavond is in de door 20 leden bij gewoonde vergadering der dislrictsvereeniging van Eigen Hulp" te Amersfoort bet ontwerp- reglemenl ter tafel gebragt en, nabespreking, aangenomen. Dit reglement zal a.ui de goed keuring van het hoofdbestuur worden onder worpen. De Heeren F. van KetwicliDr. A. II. C. van UrielJ. C. F. Prikken, J J. Jacobs, A. J. Cost Budde, li. W. A. van den Wall Rake en G. J. de Jongh werden lot leden van hel ilis- trictsbestuur gekozen. Tot afgevaardigde voor de te 's Gravenhage te houden algemeene ver gadering der Vereeniging is benoemd de lu-er F. van Ketwich en tot plaatsvervangend alge- vaardigde de heer S. J. T. II. Nederiiieijor Bidder van Rosenthal. De Dislrictsvereeniging telt 04 leden. Met zeer uitgebreid en buitengewoon gevari eerd programma waarvan een aantal nummers in ncvensstaande advertentie voorkomen beeft aanst. maandagavond in Amicitia le Amersfoort eene voorstelling van bet Theatre Caglinstro van den Heer Bosch plaats. Sedert geruimen lijd werd in diverse daarin voorkomende genres niets alhier ten toonecle gevoerd. Derhalvo daarom is er tevens volkomen aanleiding dal een groot getal ingezetenen van deze gelegen heid gebruik maakt, oin alsdan eenen amusante» avond doorlebrcngen. De voorstelling is mede van dien aard, dat ouders ook bunnen kinderen dit genoegen kunnen verschaften. Te meer reden tol hijwoning van hetgeen dil theatre aanbiedt ligt in de waarschijnlijkheiddat wclligt in zeer langen tijd niets van dien aard alhier zal worden geproduceerd. Wij verwijzen overigens naar bet uitvoerig programma'twelk lot beduidende opkomst van hel publick verlokt. De Heer Mr. N. P. J. Kien heeftom rede nen van gezondheid aan Z. M. ontslag uil deze betrekking gevraagd. Door den raad der gemeente Amerongen is besloten zich tot de regering te wenden om met bet oog op den ontworpen spoorweg Amers foort—Nijmegen aan de Haaronder deze ge meente een slation te verkrijgen ter plaatse ongeveerwaar de aan te leggen spoorbaan den Ned. Rijnspooiweg kruisen zal; voor ken nisgeving aan te nemen liet adres van den ge meenteraad van Nieuwleusen, houdende verzoek aan de regering om art. 242 der gemeentewet le doen wijzigenen werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer 11. Spruijlburgemeester dezer gemeente. Van den Gouverneur van Curasao ismet de jongste mail de mededeeling ontvangen dat van verschillende zijden reeds een bedrag van ruim 1123,000 is ingekomen ten behoeve van de noodlijdenden door den storm van 23 September jl. Van dat bedrag is ruim 198,000 ter beschikking gesteld van het bestuur en dc rest ter uitdeeling toegezonden aan instellingen

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2