en voor dal zij elders on nieuw zou optreden onderging zij eene vreesclijke operatie. Eergis teren is zij aan de gevolgen bezweken. Haar lijden werd in liooge mate verzwaard baar sterfbed in het vreemde land was dubbel haul, dewijl baar echtgenootdie ook bij het gezulsoltap van Sal- vini geëngageerd is vergeefs verlof gevraagd bad bij haar te mogen blijven, maar op den bepaalden lijdvolgens de vastgestelde reisroute en het bepaalde repertoire, Parijs vei laten uioest. De geschiedenis van hel kunstenaaiblevenzelfs dat der ■schilieieudsie stenen" heelt ijsclijke bladzijden. Te Beiltjn heeft men een proef logt gedaan met de nieuwe traniway-locomotiel van den Riaudeii- buiger Thor naar bel Wesieind. De iails waien met ijs bedekt en gestrooid rnogl er niet worden ten einde te onderzoeken of met een locomotief ondei de beslaande omstandigheden kon worden gereden zonder le ontsporen. In 54 minuien werd de gansehe weg afgelegd 'en de bitjging van den weg aan den Spandauer berg veioorzaakle geenerlei bezwaar. In de haven van Kiel is dezer da-;en een tamelijk zeldzame visch, een zeeduivel (Lophius piscato ri us) gevangen. Hij leeft op den bodem van bel walei in den modder, beeft een geweldig g rooien kop en vreeselijken mond bezel met scherpe landen die naar binnen leruggediukl kunnen worden en door terug te spiingen liet ont snappen van den buit beletten. De eigenares van een bleeketij bij Parijs is dezer dagen op zonderlinge wijze om het leven gekomen Züj bail namelijk vreesselijke kiespijn en om dit te verhelpen, doopte zij een stukje spons iu een sooil van sterk water en blak du in de bolle kies. Door een onverwacht* I»».»»- ij. au i.ntai lanüvieesch. loen zij h»' stukje spons wilde uitspuwen, school bel in de keel. Daar »ij spreken noch schreeuwen kon, duurde hel geruiuien lijd eer baar dienstboden begicpen wat er van de zaak was Toen eindelijk de geneesheer kwam bleek hel, dal de onge- gelukkige mtnsscheu onder hevige pijnen was bezweken. Dezer dagen ontstond brand in een petroleum bewaarplaats onder de rotsen van Dieppevalle, nabij Kouaan. De oorzaak wordt toegeschreven aan gas, dal ontbrandde door een kaaislichl waarbij in een der kelders gewerkt werd. De werklieden vlugileri oogcnblikkelijk toen zij de gasvlam snel door een gang zagen vooriioopen en naa 11 wel ij ks waten zij builen ui de vreeselijke ontploffing, die op iwee mijlen in denoiniu-k vernomen werd vond plaats. Hel gebouw op de rots en bet bovenste gedeelte van de kelders werden in de lucht geslingerd. Uil de opening die naar de kelders leidde steeg uren lang een vuurzuil van 1U meters omvang en boogie. Van 'J uur in den morgen tot 5 uur in den nacht wierp deze opening, aan een krater gelijkrook en vlammen uil. Blus&cben was onmogelijk de ruts zal inwendig blijven branden tol alle petro leum iu de bergplaatsen verleerd is. Bij liet in het land laten of verweiden van koeijen stouten zij elkander de hooins af. Na tuurlijk worden zij bierdoor geschonden 'tgeen de waarde der beesten bij verkoop vermindert. Um dit atsloolen ie vooikomen begint men in Friesland bet volgende middel toe te passen Men bestrijkt de hoorns en de banden met azijn de koeijen bereiken elkaar nu wel evenzeer, uiaar de zure lucht oelent blijkens de onder vinding zooveel invloed uit, dat zij zich van elkander verwijderen en het stouten nalaten. Te Odoorn zakten drie meisjes door bet ijs in een diepen kuil. Om hulp roepende werden twee van baar door een dienstknecht spoedig uitge trokken en gered. Toen hij echter bel derde meisje, waarvan met meer dan de beide klomp jes ziglbaar waren bij één barer voelen had gevat, zakte de jongeling zelf door liet ijs, riep zelf om hulp, uiaar liet den voet niet los. Ge lukkig kwam nog bij rijds een landbouwer ter plaatse des otibeils, die de noodige hulp ver leende zoodat ook heide laatstgenoemden 't dreigend gevaar ontkwamen. De Daily News geeft de volgende opgave van de schepen die de Britsche vloot in de Mid- dcllsri iscbe Zee uitmaken: Dc «Téotéraire" niet 8 stukken van 25 Ion, de «Alexandra" met 12 stukken van hetzelfde kaliber, de «Sultan" met 12 stukken, onder bevel van den Hertog van Edinburgh de «Agin- court" met 17, de «Achilles" met 16, de Swiflsure" met 14, de «Pallas" met 8, de «Research" met 4 stukken dan de ramscltepen •Hotspur" eu «Rupert"; eindelijk de «Devasta tion" uiet 2 stukken van 35 en 2 van 25 Ion. Behalve deze II pantseischepenbijna alle nieuw en geweldig sterk beeft admiraal Hornby nog een lalt ijk escader ongepanlsei de bodems ouder zijn bevelen fregatten (o. n. de «Raleigh met 22 stukken) sloepen en kanonneerbooten. Eenige maanden geleden meldde men dat er hoop gekoesterd werd dal liet vrouw tje der phy- ton-slangen in den Zoölogische» tuin te Ant werpen hareejjeren zou uilbroeijen. Deze ver wachting is bevestigden na Verloop van 84 dagen heelt men l i kleine slangen le voorschijn zien komen die zich zeer goed ontwikkelen. Zij worden gevoed met musscben waai van zij er leeds een giooi aantal veislundeu hebben. De tuin is ook in T bezit van twee jonge boa- constricloi s. Aan de Bi tiriswijksclie politie is het gelukt een loovorsbendebeslaande uil schoolpligligc kna pen op te sporen. Deze veelbelovende knapen hebben reeds ongeveer ;>0 meest zeer sluw uit gevoerde diefstallen op hun rekening en gebrui ken het geslolene gedeeltelijk voor cadeautjes aan jonge dames Dit is voorwaai wel jeugdige ga Ia ii (ei ie. Vele menschen beklagen zich dal ze des mor gens bij 'i wakker worden eene groote belem mering gevoelen in de bronchoseen zeker gevoel van benauwdheid in hel aehlerslc gedeelte van de keelveroorzaak! door min ol meer dikke slijmdeciljes. Men wendt dan dikwijls heilige pogingen aan om ze kwijt te geraken waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls liet gevolg isterwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes le verwijderen, die <in ademhaling belemmeren. Aiti.li uic aan ueze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarachtigen dienst door hun 't middel aan le wijzen om er van verlost le worden. Dit middel nu is de leer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoe ningen van de bronches. Hel is voldoende om bij eiken maaltijd twee ol drie kapsules te nemenom spoedig een gevoel van verlichting te krijgen dat men dik wijls te vergeefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat ge voel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen lijd de teerkapsules gebruikt. Hel is genoeg om te herinneren dat elke Bacon zeslig teerkapsules bevat om de goed koopte van dit geneesmiddel le bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes a acht centen daags. Heelt dit geneesmiddeldoor zijn verbazend succes en debieltalrijke namaaksels in het leven geroepen de lieer Guyol kan echter alleen inslaan voor de goede werking der kapsules in die Batonsop wier étiquette zijne handlecke- ning in drie kleuren gedrukt is, welke Bacons in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. AMERSFOORT4 Fcbruarij 1878. De kiesvereeniging Amersfoort heelt tot candidaat voor liet lidmaatschap van den ge meenteraad gesteld Mr. S. J. T. 11. Nedermeijer Holder van Husenlhal, die de Candida tuur heelt aangenomen. Het hoofdkiesdislrict Amersfoort voor dc verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal bestaat thans uil de ge meenten AmersfoortLcusden SoestRaarnEcm- nesBunschoten S'.outenburgHoogland ScherpenzeelMaarn Renswoude Veenen- daalEde, BarneveldApeldoorn, Harder wijk, ErmcloDutten, Nijkerk, Hoevelaken en Woudenberg. Alzoo zijn daarbij aangehecht de gemeenten Apeldoorn en Ede en daarvan afgevoerd dc gemeenten Rlaricuin, 's GravelundAnkevecn, KortenhocfHilversum, Huizen, Laren, Muiden, Naarden, BussumNcdcrhorslden Berg, Weesp en Weespercarspel. Hel getal kiezers bedroeg verleden jaar 8260 tengevolge der voormelde aanhechting en af voering bedraagt het thans 2268, behalve het tot dusver hier onbekend getal kiezers in de gemeenten Apeldoorn en Ede. Heden, maandagavond heeft de voorstelling van den Heer F. Basch in Amicilia le Amers foort plaats. De voordragt voor een lid in het bestuur der Ainersfoortsclie spaarbank bestaat uit de Heeren II. W. A. van den Wall Bake, J. D. Melhorsl en Mr. A. Sllieeinan. Volgens aankondiging gal tie Amcretorische Rederijkers vereen iyiny Joost van den Vondel' Woensdag jl. als 'hare tiende uitvoeringl)e Gebochelde, gevolgd door De Koning der De- dienden, ol zooals zij liet nog gelilold had: Thomas van Ganzenbuty. Groot was tie belangstelling. Een aantal in gezetenen had zich verhonden deze voorstel ling te steunen. Tc halfzeven werd dan ook het" bureau als het ware bestormd door aan vragen om plaatskaarteuwal Ion gevolge had dal schier de gehecle zaal van Anucinnvooral de hoogere rangen propvol v aren bezet. En die scharezij is niet teleurgesteld neenJoost heelt hare verwachtingen over troffendie inderdaad prachtige costumes van de Gebochelde, zoo historisch juist, gevoegd hij hel voor een dillettanlenverceniging wie die kunst geen carrière zal vormen veelal meesterlijk spel der meeste leden het verplaatste ons in de eeuw van Lodewtjk XIV gunde ons zells een kleinen blik in het hol leven dier dagen. Verder in details le treden, laat onze ruimte enz. minder foe, is ook niet noodig waar de kunstenaar tracht de kunst in zich te overt rellen waar dc factoren van 's menschen geest het kunstmatige nog natuurlijk zoeken le maken, daar is hij zijn eigen criticus, bezig zich zei ven <e vormen: een autodidact. Wie het tweede stuk heelt gezien zal dezen lof niet overdreven lieelenhij dciike. slechts aan het naÏÏ-eoinischezoo treilend in den lol eersten bediende gepromoveerden eenden- koopman. Bij den dank der aanwezigen voor dezen genolvollen avond zij het verzoek gevoegd nog vele dergelijke te schenken en mag hel tevens nief onvermeld blijven dat de i/ .i -> Aiiisieiuaui drie barer leden ter bijwoning (lezer voorstelling had algevaardigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken Iteell de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Slalen Generaal iu de hooi'dkicsdistric- ten Winschoten, Hilversum, AmsterdamBot terdam, Goes en Zevenbergen bepaald op Dingsdag 20 February e. k. en, zoo eene herstemming noodzakelijk is deze oji Dings dag 12 Maart d. a. v. De Minister van Finantièn maakt bekend dat eerlang zal worden overgegaan lol uitgifte van bronzen stukken van een centgeslagen naar de wel van 28 Maart 1877. Die pasmunt zal aanvankelijk alleen hij de helaaluieesieis ie 'sllertogenboscl'.Breda, Middelhuig. Zi.-rikzee, Sus van Gent, Maastricht en Roermond van den 10 tol en met den 25 van elke maand Zuil en feestdagen uitgezonderdgedurende de ge wone kantoorurenvoor zoovel de voorraad strektin sommen van niet minder dan 20 centsvoor ieder op aanvraag vorki ijghaar zijn tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlundsch betaalmiddelvoor min stens de helftbeslaande in Nederlandsclte koperen centen. Aan andere betaalmeesters- kantoren zullen bronzen centenvoorloopig alleen hij gebrek San koperen centen lot liet doen van bijpassingen gebezigd worden. De koperen centen geslagen naar de wellen van 28 Sepl. 18l(i blijven wollig betaalmiddel, zoolang zij niet op een hij algemeenen maat regel van inwendig bcstum te bepalen tijdstip huiten omloop zijn gesteld. De Raad van Utrecht heeft besloten met 19 tegen 7 stemmen aan den heer inr. N. D. J. Kien levenslang eene toelage toe le kennen naar tien maatstaf van 12500 'sjaars, als blijk van waardecring voor de velelangdurige en belang rijke dienstendoor hem aan tie gemeente be wezen ook in verhand met zijn bijna 40 ja rig burgemeesterschap. De zeven tegenstanders ineendendat de Baad onbevoegd was zoodanig besluit te nemen: de hoogleeraar Kruin heelt echter de bevoegdheid betoogd. De Haagsehe Kronieh der Gr on. Cl. behelst de volgende krasse tnedcileelingendie mis schien hier en daar eenige lilling zullen le weeg brengen «Omtrent de reorganisatieplannen van den mi nister van oorlog wordt de meeste geheimzin nigheid in acht genomenhet eenige wal ik u kan verzekeren isdat mijn vroegere mededee- lingen lot nog loc niet ongegrond zijn gebleken er zal, bij de nieuwe wettelijke garnizoens-in- doelingdie. zeer spoedig bij de kamer kan worden verwacht of althans de rij der legor- hervormingen zal openen een belangrijke inkrimping van personeel plaats hebben voor namelijk met hel doel om de kaders le com pleteren en later tuinder hoofdofficieren in acti viteit te behouden. Tegen 's ministers plan om

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2