eene gewelddadigs verwijdering van personen die hij niet in zijn huis wil hebben, vooral indien tij hem beleedigen en dreigen geregligd te zijn. De man, die allergunstigst bekend slaat en tamelijk welgesteld is moet eich hebben uitgelaten, dat hij liever zijn huis verkochten het land verliet, dan in de gevangenis te komen. Hij is evenwel voorloopig in hechtenis gesteld. Het Landwirlhschaftliche Versuchs-Staiion te Künigsberg waai schuwt de landbouwers tegen het koopen van een goedkoopen zwartbruinen lijnkoek (uil Rusland afkomstig)die men thans tracht in den handel te brengen. Ten minste 4 van het gewigl dezer koeken is turf of soort gelijke stol. Het residu, rijk aan ijzer, is 24 percent. Goede lijnkoeken bevatten gemiddeld slechts 7 k 8 percent asch. Bovendien vindt men nog eene groote hoeveelheid zaden van poly gonum lapalhilolium in de koeken gemengd. (Van hongaarsche koeken is reeds vroeger ge- gebleken dat ze soms veel te wenschen over laten.) De kleinste gemeente van België is die van Zoetenayein het arrondissement Furnes. Zij telt 20 inwoners en moet door een gemeenteraad van 7 leden bestuurd worden. Alle meerdeijarige inwoners moeten een betrekking vervullen. Aan nemende dal de mannelijke bevolking uit 10 personen bestaat, waarvan 7 meerderjarig, en daarvan den pastoor en den veldwachter aftrek kende houdt men nog vijf inwoners over, die allen leden van den gemeenteraad moeten zijn. De twee overige raadsleden moeten dus elders gezocht worden. De diaconie heeft een inkomen van 450 francs en één behoeftige te onder houden. Den 9 November jl. was de Hoefsteeg te te Gouda de plaats van een hevig tooneel. 's Middags ontbrandde tusschen de buurvrouwen Bollerop en van Vliet eene woordenwisseling over eene weinig beduidende zaak, in welken woordenstrijd de man van eerstgenoemde vrouw die niet geheel nuchter waszich mengde en zieh ten opzigte van vrouw van Vliet eenige beleedigende uitdrukkingen en scheldwoorden liet ontvallen. Hierover vertoornd, begaf de vrouw zich in hare woning en teide op de vraag van haar man wat er gaande was dal Bollerop haar voor dief had uitgescholden. Dat was te veel voor het eergevoel van van Vlietdie daarop, in drift ontstoken, naar buiten liep en Botterop bij den schouder aanvattende, zeide hij »>Vat weet je van me vrouw te zeggen, als je wat te zeggen heb zeg het mij dan." Deze toespraak wekte de woede van den niet nuchleren Botterop in die mate op dal hij v. V. den arm om den hals sloeg hem eenige malen in die houding in het rondslingerde, waardoor hij vervolgens boven op v. V. eerst tegen den muur van diens woning en daarna op de straat met een en hevigen bons teregl kwam. Botterop stond ongedeerd op nietalzoov. V. Deze werd bewusteloos huiswaarts gedragen met twee hevig bloedende wonden aan het hoofd. Ondanks de terstond verleende geneeskundige hulp door B. zelf ingeroepen bezweek v. V. na eenige uren aan de gevolgen van een hevige hersen schudding. B. in arrest genomen deed in de instructie een zeer omstandig verhaal van het voorgevallene en nu stond hij onder beschul diging van moedwilligen doodslag voor het ge- reglshof te 's Giavenhige teregt. Hel openbaar ministerie eischte, met aanneming van ver zachtende omstandigheden3 jaren cellulaire gevangenisstraf legen hemals bedrijver van moedwilligen doodslag. De verdediger wilde de daad als zoodanig niet gekwalificeerd zien en verzocht de toepassing eener ligte straf. Uitspraak op 14 Febr. Loodhoudende Brandstof. In de Annalas de Hygiène publique et de Médecine légale. September 1877deelt Dr. Ducamp eene epidemie van loodvergiftiging mede, voorgekomen in het 17de en 8ste arron dissement vaa Parijs. Hij sornt minstens 06 patiënten op, bij wie hij bijna terzelfder tijd de vergiftigingsverschijnsels in hoogere of ge- rineerc mate waarnam. Na vergeefs de oorzaak in het gebruikte water gezocht ie hebbenbleek het opvallenddat al de patiënten hun brood uit dezelfde bakkerij verkregen en dat ook de bakker zelf en zijne helpers aan de vergiftiging leden. Het meel werd onderzochtmaar leverde geen spoor lood op. Bij nader onderzoek bleekdat het hout hetwelk in den oven verbrand werdafkomstig was van den locgang tot de Opera en den boulevard Saint Germain. Op de misschien wel twintigmaal geverfde deuren, vensters en blin den bevond zich dus eene dikke laag loodwit. Dezena voor afbraak verkocht te zijnwaren in banden geraakt van een uitdrager en verder gekloofd en in bossen ars brandhout verkocht hetwelk zich de bakker aangeschaft luid. mj de verbranding van het hout bleef het ood als oxvde in den poedervormigen staat achter en hechtte zich aan het broodtoen dit uil den oven genomen werd. De knechts, die tot taak hadden het brood af te borstelenmaakten daardoor een gedeelte van de vergiftige stof los, die zich in de lucht van het vertrek ver spreidde. Velen hunner waren ook sterk aan getast. Bij scheikundig onderzoek van het brood werd lood aangetrolTendoch bijna enkel in de korstniet in de kruim. De ondervinding bevestigde dit onderzoek. In een gezinwaar vrouw en kinderen bijna enkel vleesch en aardappelen aten, waren deze vrij geblevende mandie veel brood gebruikte was daarentegen sterk aangetast. Bij twee dames, waarvan de eene door haar slecht gebit de kors ten niet kon bijten en enkel de kruim gebruikte, was deze geheel gezond gebleventerwijl de andere dame met een sterk gebitdie bijna enkel de korsten at, de vergiftigings-verschijn sels sterk vertoonde. In een gezin waar men gewoon was de korsten brood voor de kippen te bewarenwas elk gezond gebleven. Het beschreven feit slaat niet geheel op zich zelf. In mijn Handboek tot herkenning derver- valsching van de meest gebruikelijke, levensmid delen, maakte ik melding van een feit, in 1805 te Keulen voorgevallen, namelijk dat door Dr. V oh L koper-lood- en zink verbindingen in onderscheidene soorten van broodbeschuit en gebak aangewezen waren, het gevolg van het als brandstof bezigen van oude spoorvvegbalken, die met lood- en zinkverf bestreken en voor de duurzaamheid met oplossingen van koper en kwikzouten en arseniktrioxyde waren door trokken geweest. De vluchtige kwik- en arse- nikverbindingen waren door den schoorsteen ontwekenmaar de overige metalen hadden zich aan hel brood medegedeeld. In een tijdwaarin de nijverheid bijna niets ongebruikt laat, is het hoog noodig de aan- 'dacht op de beschreven bijzonderheden te vestigenom dergelijke onwillekeurige vergif tigingen te voorkomen. Wij verzoeken de Redactiën van dagbladen onder wier oogen het bovenstaande komthet in hunne kolommen over te nemenom te waarschuwen bij het gereedmaken van levens middelen tegen het gebruik van geverfd hout dat als afbraak verkocht wordt en levens de bevoegde autoriteit zoo mogelijk maatregelen te doen nemenom het gebruik daarvan tot dat doel tegen te gaan. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zells dat bet gebruik de reeds ecnigs- zins gevorderde leering geneest. In dat geval belet de leer de decompositie van de tuberkels en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men bad durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. leder llaoon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkookselspales en siropen. Om zeker te zijn dal men de echte kapsules heeftmoet men op driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquette letten. In de meest goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. Telegrammen. Londen, 8 Febr. In het Lagerhuis heeft de Minister Norlhcotc de voorwaarden voor den wapenstilstand medegedeeld. De ontruiming der verdedigingslinien van Constantinopel, zeide hij maakt aen toestand van ernstigen aard en geelt aanleiding lot de vrees voor rustverstoringen te Constantinopel. Daarom is door de Regering bevel gegevendat een deel der vloot naar Constantinopel zal stevenen ter bescherming van rsonen en eigendommen. Zij heelt van dit sluit aan de andere Regeeringen kennis ge geven en haar uilgenoodigd zich bij dezen stap aan te sluiten zoo zij daartoe geneigd mogten zijn. Aan Rusland is van dezen stap alleen kennis gegeven. Met luiden bijval werd deze raededeeling begroet. Weenen 9 I'ebr. Het Tagblatl en de Pressc melden uit, naar zij zeggen, geheel vertrouw bare bronnen hel vólgendeDe Czaar en de Sultan hebben op 2 Febr. te Adrianopel een verbond op houw en trouw in drie artikelen gesloten. De Czaar waarborgt de verdediging van de tegenwoordige bezittingen van Turkije tegen vijanden. Reide Mogendheden binden zich lot wederkcerigc verdediging tegen builenlandsche vijanden. Londen9 Febr. Het lagerhuis heeft in co mité-generaal het debat voortgezet over de crediet-aanvraag. De minister Norlhcotc ver klaarde, dal de staalkundige houding van Kn- geland op de conferentie een drievoudig doel zou hebbende verzekering van de vrije door vaart door de Dardanelien »oor den wereld handel de verzekering van een beter bestuur van de onderdanen van de Porie en de verhin dering van aanvallen op Indië door Kgyplc. Het hoofdzakelijk doel was echter het verkrijgen van een duurzaioen vrede, daar de bezorgheid en de onrust van de laatste jaren onverdragelijk waren. (Deze uitdrukking werd met bijval begroet.) Het geld was noodig om gedeelten van het leger krijgsvaardig te kunnen maken al zou het ook naar hij hoopte, ongebruikt blijven. Na langdurige debatten is de credietaanvrage goedgekeurd met 8-28 tegen 124 stemmen. Weenen 10 Febr. Oostenrijk heeft de inede- deeling ontvangendat de Fransche regeering eenige oorlogsschepen naar den Bosphorus zendt. AMERSFOORT11 February 1878. Extratreinen op den Oosterspoorweg zullen weder loopenvolgens nevenstaande adv,op overmorgenWoensdagavond. De bewoners der aan den Oosterspoorweg gelegen plaatsen zijn derhalve daardoor in de gelegenheid gesteld dien dag en avond in Amsterdam door te bren gen en een kwartier vóór middernacht naar hunne woonplaatsen terugtekcercn. Den 19 Februarij a. s. zal voor de regtbank te 's-Herlogenbosch een persoon leregtstaan be schuldigd van een plakzegel in strijd met de wet, meer dan eens gebruikt te hebben. Soort gelijke overtreding kwam, naar wij vernemen, neg zelden voor den regter. Eergister werden de slachtoffers van dc ramp te Calais ter aarde besteld. Ei zijn tol nu toe 12 personen overleden. De eigenaais van het circus schallen hun verlies op eenige duizenden francs. Een restaurateur te Berlijn had veel te lijden van zijn vrouw, die vreeselijk jalocrsch was. Dezer dagen maakte zij hem «p een avond het leven weer zoo lastig dal hij naar de slaapkamer liepeen pistool nam en zichvoor hel bed zijner kinderen staande, doodschoot. De Kaspische zandwilg, waarvan mi n zich voor een paar jaar gouden bergen beloofde voor het in kuituur brengen onzer heide- en duin- gronden biedt overal waar proeven zijn geno men slechts teleurstelling. De lieer Tulp van de Nedcr-Veluwe die u-ede proeven nam deelt in het jongste nommer van Sempes-Vircns mede dat, zells als de teenen met «oud werden be taald deze wilg niet zal bijdragen om onze liuoge heidegronden renlegevend te maken. Ointicnt het vreeselijk ongeluk, dezer dagen te Calais voorgevallen in het paardenspel der heeren Priami en Pieranloni deelt Le Palriote van Zondag ongeveer het volgende mede Eenige jongelieden hadden gednrende de ge heele voorstelling zich zeer luidruchtig gedra gen. Tegen het eind van het balletomstreeks 111 uur, stonden een paar van hen plotseling op en hun voorbeeld weid gevolgd door per sonen, die bij ben gezeten waren. Terstond werd geroepen dal er brand was. Het geheele publiek stond op en er ontstond een vreeselijk gedrang. De commissaris van politie vermaande te vergeefs tot kalmte, riep dat ei geen biand was en dal ieder zich in zijn eigen belang bedaard moest honden maar reeds was er zulk een verwarring ontslaan, op de trap van den 2den rang, die aan den uitgang van den lsten uitkwam dat vreeselijke tooneelen plaats von den en talrijke slaglolicrs vielen voordat men door wegbreken van een deel der wanden de uitgangen vergroot had. De verwarring steeg nog, doordat een biandwacht meende dat er inderdaad brand was, het sein gaf en de brand klokken weldra door de stad zich lieten hooren. Eenige officieren trachten de orde te herstellen en hel gelukte hun de toeschouwers bij groepen van 20 tot 30 personen allengs tc doen ver trekken. Maar inlusschen waren 10 gedood en 9 zwaar gewond; onder de duoden zijn 7 be ueden de 18 jaar en eene vrouw van 33 jaren. De oorzaak van bet ongeluk is nog niet op gehelderd. Men beween dal, toen in hel ballet een der looneelspelers zijn geweer op iemand aanlegde, een der toeschouwers zou hebben geroepen feu I (vuur I)en een ander mccnende dat au leu (brand I) geroepen werd het alarm veroorzaakte. Het is echter geblekeudat het geroep eerst vernomen werd toen de bedoelde tooneelspeler reeds was heengegaan. Anderen schrijven het gebenrdc aan zakkenudlcrij toe, maai naar hel schijnt zonder grond. Een derde lezingdie hel blad uiet vermeldtom de

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2