Hij eet met zijn roeten en heeft het door aan houdende oefening zoover gebragtdm hij ook niet zijn voeten kan schrijven. Wegens zijn be kwaamheid heeft de gemeente Gnarp hem de waarneming van de onderwijzersbetrekking al daar opgedragen en hij vervult haar mei eere. Niet alleen kan hij behoorlijk orde houden, maai hij weet ook zijn leeilingen lol vlijt aan te sporen. Het zal echter een vreemde vertooning zijn, wanneer deze onderwijzer den voet opbelt om aan de eerstbeginnenden de letters van het alfabet voor te schrijven. Ouder Surbuizum (Friesl.) is eene vrouw be vallen van een kind, dat 14 loonen (7 aan elke voet) en 12 vingers (5 vingers en een duim aan elke hand) heeft. Overigens is het welgevormd. Men meldt uil Meppel van 14 Febr. l)e prijzen van alle soorten van leder waren in 1877 in ons land aanmerkelijk lagei dan vioegcr. Evne der redenen, die de daling hielpen bevorderen was de invoer van leder van veelal zeer inferieure kwaliteit uit bet buitenland, hoofdzakelijk uil Duitschland dat in ons land geregeld geplaatst werd tot hoogere prijzen dan men daarvoor op de plaats zelf kon maken. Ook is in vorige jaren meer geproduceerd dan voor de behoefte noodig was. Daar West-Indische huiden niet in evenredigheid in pt ijs achteruil gingen, kan men nagaan dat 1877 voor de looijerijen niet bijzonder voordeelig is geweest. Wen heeft dan ook minder ingelooid alléén te Antwerpen werden in 1877 462807 huiden min der verkocht dan io 1876. Tengevolge biervan was de gemalen schors aanmerkelijk goedkooper dan in vorige jaren. Ook de handel in inland- sche huiden en vellen was traag. Vóór de maand Mei begon hij wal levendiger te worden maar na het ontstaan der staatkundige verwikkelingen in Frankrijk onttrokken de handelaren zich. iften weet dat Frankrijk onze grootste afnemer is." Een landverhuizer schrijft hel volgende Bij de wisselvalligheid van alle betrekkingen in Amerika heden rood morgen dood kan men daarvau zeggen zijn uitgaven nood zakelijk voor de iniigting eener huishouding, óf dikwijls boven zijoe finaniiële .krachten óf een te gewaagde onder neming oui zich vrijwillig daarin te begeven. Hij geeft daarom de voorkeur zells «en familie", aan het leven in een hotel óf wat op hetzelfde neerkomt in een boarding- house" de privaatlogementen der nieuwe en Anglo-Saksische wereld. Zijn inkomen beperkt zijnde, ja! dikwijks ophoudende bij de maand, biedt zulk een hotel ol boarding-house" hem voor betrekkelijk weinig geld al de gemakken aan eener eerste klasse buisinrigting comforts waarin hij met eigene middelen nimmer zou kunnen voorzien. Eene welvoorziene tafel het gebruik van badkamer, lees- en schr ijfzalen ccne uitstekende bediening, verlichting en ver warming kortom alles wal liet leven vaneen «-erste rang-hotel uitmaaktstaal hem ten dienste, ten koste helaas 1 van dat familieleven dal cosli al de bekoorlijkheid van een «eigen huis" uitmaakt. Een «te huis" is voor duizenden Ame rikanen eene onbekende grootheid. Het is de: wonde plek der Amerik. samenleving. Dit hotel leven is de broeikast van duizenden intrigues van honderden van echtscheidingen «des causes célèbreswelke de Amerikaanscbe «Themis" berucht hebben gemaakt bij hel beschaafd Europa. Edoch «il American life." Tal van reisbeschrijvers, vooral Engelschen niet te vergelen, hebben hunne stemmen legen deze nationale gewoonte aangeheven. Op hare immoraliteithare gevaren enz. hebben reeds folianten drukwerkt gewezenen honderden van dagbladuiltreksels uit eigene, d. i. Atne- likaansche bladen genomen zijn de natie voor de voeten geworpen om die beschuldigingen te slaven. Echter die heeren zijn niet regtvaardig. Zij paraderen onophoudelijk de .heiligheid van hun «Eogblish home" voor de oogen in tegen stelling van het onze, daarbij uitroepende ziet uwe einige bladen hunne kolommen veroor- deelen u I En juist hierin ligt onze verdediging. Indien de Engelsche pers eens even onbescheiden •Is de Amerikaanscbe, eene walgelijke gewoonte voorwaar ging wroeten in de huiselijke omstan digheden barer millioenen onderltoorigen indien ook hare «reporters, tuk op senatie* berigten eens bet vernis der Engelsche maat schappij gingen doordringen aan welke zijde sou de schaal overslaan Men verzoekt ons te melden dal het be zigt in sommige kladan voorkomende als zou door den Minister van Oorlog bevel gegeven sijn om de forten Boven- en Beneden Lent on verwijld volledig te bewapenen geheel bezijden de waarheid is. Te rekenen van 16 Febr. a. a. wordt eene wij ziging gebracht in de afgifte van aangeleekende brieven op de post- en hulpkantoren. De bepa ling komt te vervallen, dat ten bewijze van ontvang van een aangeteekenden brief, in een register moet worden geteekend. Aan den voet van het stukwaarbij den geadresseerde kennis gegeven wordt van de aanwezigheid van een brief op het post- of hulpkantoorstelt hjj in tegenwoordigheid van den postambtenaardie met de afgifte van den brief is belastzijn onderteekening als ontvangbewijs. Indien hij verlangt dat de brief aan een ander persoon zal worden uitgereikt, moet dit blijken uit de onderteekening van de in de kennisgeving voor komende magtiging door de beide betrokken personen. De gemagtigde onderteekent daarna bij de afgifte en dus in tegenwoordigheid van den ambtenaar het ontvangbewijs. De 21 jarige zoon van den verver S. te Gro ningen veroorzaakte zich voor eenige'dagen bij het scheren een onbeduidend wondje aan de kin. Zonder daarop acht te slaan, raakte hij het met zijne band, waaraan groene verf was aan en Dingsdagavond bezweek hij dienten gevolge aan vergiftiging van hel bloed. Vrijdagavond jl. hield Multaluli te Amsterdam voor een zeer talrijk auditorium, eene improvi satie over de vraag: «Wat is poëzie De spre ker wiens rede herhaaldelijk door zijne toehoor ders werd toegejuichtgal aan de vraag deswegens eene verklaring in dien zin dal verzenmaken niet de ware poëzie is. Poëzie was volgens hem in elk mensch het voldoen aan zijne bestem ming naar de mate van de hem geschonken ga ven en van zijne roeping. Poëzie ligt zoowel in de schoonmaakster die haar werk zoo goed verrigt als haar dit mogelijk is als in den wijsgeer die een wereldsysteem oplost. Puëzie is van nature wijsgeerig en de zamenvalling van vele denkbeel den en gevoelens. Dat hel rijm en liet rijmwoord den dichter soms verleidt tot onpoëtisch zijn bewees spreker uil citaten van Vondel llelmers Beets en uit zijn eigen Vorstenschool. Voeg daaibij een ver zuchting over zijn zieleleed en men weel waar over Multatuli gebabbeld heeft. AMF.HSF00RT, 18 February 1878. Op verlangen van Z. M. den Koning zullen morgen, 10 Febr.geen assauts ol andere feestvieringen ter eere van Hoogstdeszelfsver- jaardag plaats hebben. De Heer Mr. S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal heeft de benoeming tot lid van den Gemeenteraad van Amersfoort aangenomen. Voor eenieder toegankelijkzooals in nevens- staande adv. is omschreven wordt aanstaanden Donderdagavond de derde Volksvoordragl van wege hel Departement Amersfoort der Maatsch. «Tot Nut van 't Algemeen" gehouden. Op on bekrompen wijze worden ingezetenen van ver schillenden rang en stand alsdan in de gele genheid gesteld eenen avond doortebrengen waarin het nuttige aan het aangename is ver bonden. Men mag derhalve verwachten dat aan deze gelegenheidom gcnoegelijk hunne kennis te vermeerderen ruimschoots attentie geschonken en door ruime opkomst daarvan gebruik gemaakt wordt. Reeds meermalen wezen wij er opdal aanwezigheid van vrouwen bij landbouwver- aderingendie nutleering en voordeel aan- rengenhoogst wenschelijk mag worden ge acht. Wij weten geen redenwaarom zij daarvan zouden zijn uitgesloten? De Maatschappij «Tot Nul van 't Algemeen" ging in dat opzigtbij hare winterlezingen met damessteeds loffelijk vooren met veel voldoening reflecteerden wij dat de Afdeelingen Utrecht en Wijk bij Duur stede van het Utr. genootschap voor Landbouw en Kruidkunde bij de diverse van harentwege eerstdaags te houden voordragten ook aan vrouwen toegang verleenen. Men mag zich dan ook vleijendat deze voorbeelden, om aan de andere sekse het hij wonen der bijeenkomsten loetestaanzal wor den gevolgd door de Amersfoortsche Afdccling van voormeld genootschap, die, naar wij ver nemen den Heer Ilengeveld, uit Utrechtheeft uitgenoodigd <yn op Vrijdag 1 Maart e. k. eene voordragt te Amersfoort voor hare leden en verdere belanghebbenden en belangstellenden te houden. Inzonderheid voor vrouwen en dochters van landbouwers en veehouders is het aanwezig zijn bij zoodanige bijeenkomsten hoogst aanbevelenswaardig. Ifij de Tweede Kamer is ingekomen de Me morie van Beantwoording op het verslag betref fende de wet op 't Notariaat rnet een gewijzigd wetsontwerp. De tegenwoordige Min. van Justi tie wil de niet-geprorno veerde candid aal-notaris. sen ook in 'l vervolg niet uilsluiten maar in de wet bepalrndat niemand lot notaris kan worden benoemd die niet na zijn candidaat- notaris-examen eenigen tijd op een notaris-kan toor heeff gewerkt. De verphgtc hijstand van getuigen bij het vaststellen van notanëelc akten blijft behoudenhet disciplinair toczigl op de notarissen zal verscherpt worden. Vrijdag jl. is te Utrecht op initiatief van de Hollandschc Maatschappij van Landbouw onder voorzitterschap van haren presidentden heer van der Oudermeuleneene vergadering ge houden van verschillende Landbouw-Maatschap- pijen en Vereenigingenter bespreking van het wetsontwerp lot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen w elk ontwerpdoor het vorige ministerie ingediend door dit Kabinet is gehandhaafden waarvan het voorloopig verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer reeds is verschenen. Vertegen woordigd waren 12 Maatschappijen of Vereeni gingen uit alle oorden des lands. In eene korte rede zette de voorzitter het doel der bijeenkomst uiteen, en hij legde vervolgens de volgende vragen ter bespreking voor: 1°. Is de herziening van de hier bedoelde wel gevvenscht of noodig? 2*. Kan men zich inet de bepalingen van het ontwerp in hoofdzaak vereenigen 8°. Zoo niet welke opmerkingen zullen dan betreffende het ontwerp aan de Regel ing en de Tweede Kamer worden medegedeeld Er volgde eene uitvoerige discussie waaraan verschillende personenzoo grondbezitters als leden van landbouw-vereenigingen enz.deel namen. Naar aanleiding van de vraagof over het eerste punt zou worden gestemd of niet, is eene motie aangenomenwaarin de vergade ring hulde doende aan de Hollandschc Maat schappij van Landbouw voor haar genomen initiatief, van oordeel zijndedat een algemeen petitionnement van alle landbouw-maatschap- pijen moet worden uitgelokt, verklaarde over te gaan lot de behandeling der andere gestelde vragen. Over deze laafsten is ecfiter niet gestemd daar men ten slotte besloot, hel wetsontwerp niet in behandeling te nemen. Burg. en Welh. van Amsterdam hebben den Raad voorgesteld hel pensioen van den lioold- comtnissaris van politie, mr. de Klopper, te bepalen op (3500, zijnde hel bedrag vin zijn tractament. Vrijdagmorgen is op de botermar kt te Zwolle ontdekt, dal de stukken boter san een dei vei- koopers in plaats van 5 ons, per abuis v> el ligt, slecbis 4 ons wogen. Ds. L. Prins te Amsterdam vierde Vrijdag jl. zijn 97en verjaardag. Onderscheidene gemeen teleden gleden weder blijken van hunne opregic hougaofcttng en innige vereering. Bij bel gemeentebestuur van Pat ijs een onderzoek aanhangig lot aanleg van eenige spoor wegen onder de stad, ter onderlinge verbin ding van de vijf groote spoorwegen, die van Parijs uitgaan naar de provinciën. D.-algemeene Raad voor de bruggen en wegen heeft reeds een plan omtrent de lijnen aangenomen en de Mi nister heeft daaraan zijne goedkeuring geschon ken. De Siaal bel departement en «Ie stad zullen de onderneming steunen met een som van ruim 100 millioen. Uit Rome is het volgende gemeld Zondag 17 Febr. gaan de kardinalen over tot de verkiezing van een nieuw opperhoofd der Katholieke kerk. Eene Pauskeuze is merk waardig ook om vele formaliteitenwaarmee zij geschiedt. De kardinalen die alleen het kiesregt bezitten worden Zondag in het Conclave van de wereld en van elkander afge sloten tot zij de keuze volbragt hebben zij vergaderen tweemaal daags zwijgend. Den eersten dag worden nog audiëntiën gegeven de afgevaardigden der kardinalen ontvangen zoo noodigde gezanten der Mogendheden. Eerst op den derden dag dus Dingsdag a. s. begint het eigenlijke vcrkiczingswerk. Het kan op drieërlei wijzen plaats hebben: 1. door ge heime persoonlijke stemming, die tweederden van hct'aantaf stefnrnén vereischt orn beslissend te weien2. door verdragwaarhij de kar dinalen'eenigen uit hun midden kiezen opdat deze den waardigste benoemenen 3. door inspiratie of ingeving, waarbij de kardinalen eén uil hun midden tot Paus uilroepen en hem dadelijk huldigen. De keuze kan spoedig geschied zijn; zijkan ook heel lang duren: Gregoriiis VII (1037) en Julius II (1503) werden in éën dag, Grego- rius XIII (1572) werd in drieSixtus V (158 in zes dagen gekozendoch voor Clemens

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2