Vrijdag aanst. zullen voor de rechtbank te Amsterdam teregt slaan Herman Joseph Frans Mmtzebrock ond 62 jaren, geboren te Zwolle, laatst wonende onder de gemeente HeemsteJe in hechtenis, en Hugo Cornelis Cruys, oud 58 jaren, directeuren der Ned. Beijertch-bicibrou werij geboren en wonende te Amsterdam. Zij r.ijn aangeklaagd van te zamen als directeuren van de naamlooie vennootschap «de Nederlandsche Sui kerraffinaderij" te Amsterdem in hel laatst van het jaar 1876 twee partijen Java-suiker reilende per «Java-Packet"groot 638 en 161 kranjangs voor welke partijen resp. f54562,20 en i 13171,37 in hooidsommen moest worden voldaan van den heer Fellinger, lid der (irma Kreglinger en Go. te Amsterdam gekocht te hebben deels contant deels op promessen, die niet weiden voldaan terwijl aij de suiker op 10 April 1877 tonder inagliging van commissarissen tooals de sta tuten voorschrijven bedrieglijk beleend hebbcu aan de 6rma A. E. De Wil en Zonen, voor een bedrag van 150,600. Die som werd ten nadecle van de vennootschap aan hare betrekking onttrokken derhalve verduisterd ot gemaakt en de daarop ontvangen gelden grootendeels ten eigen bate aangewend door een schuld der ven nootschap van 134000, onder persoonlijke ga rantie van elk hunner voor de helft uitstaande bij de heeren De Bruijn en Zonen aan dezen te voldoen, terwijl de eerste beklaagde uit dat bedrag der beleeningsom aan zichzell een vor dering op de vennootschap van 1 10,000 uitbe taald heelt, en zulks terwijl op II April door hen, directeuren, aan commissarissen ter ken- ntsse gebragt werddat zonder belangrijken geldelijkcn steun van 1 200,000 de zaak zich niet staande zou kunnen houden. Zondagavond was de prediking van den Mor- moonschen apostel te Amsterdam hoogst onrus tig. De toeloop nieuwsgierigen was zoo grootdat er gedrang en rumoer ontstond, wat in een vecht partij ontaarde, waardoor de hulp van een dienaar van politie noodig werd. Op de Egelanliersgracht had zich voor de school een menigte mcnschen verzameld die vooral twee aangeworven Mor- moonsche zusters uitjouwde. Des morgens was de prediking, hoewel kalmer, ook weder zeer bezocht en stonden de toehoor ders lot den ingang op straat. De prediker be»al zich toen in het slot zijner rede bij zijne toehoorders aan voor het geval een hunner een ruimer en beter lokaal wist aan te wijzen. Na het slotgezang ontstond door eene interpel latie van een der toehoorders van den predikant een luide gedachtenwisseling over de Mormoon- sche leer en verzocht men hem dringend in zijne eerstvolgende preek wat meet bijzonderheden mede te deelen omtrent de «indompeling" en de «polygamy," welke punten tot heden te vaag waren behandeld om de eventueele be zwaren van toekomstige lidmaten op te heden. Onlangs had te IIillegersberg een tweegevecht plaats op den doodenakker tusschen den dood graver en een bardlooper. l)e eerste eenige beweging in hel lijkenhuisje bespeurendetrad het stoutmoedig binnen en bespeurde tot zijne verwondering een baas op en neerloopen. De strijd nam dadelijk een aan vang en de overwinning bleel aan onzen moedigen doodgraver, die hei dier onmeedoogend gevangen nam. Voor de Regtbank te Berlijn werd dezer dagen een uil psychologisch oogpunt zeer merkwaardig proces behandeld nl. van een 19-jarig schrijn werker en een 17-jarig meisje, die, het leven moede getracht hadden deo dood te vinden. De jongeling was van een zwak zenuwachtig gestel en giug veel om met de 17-jarige krach lige, gezonde en schoone Kmilie Wegener. Zij waren echter noch verloofd noch verliefd doch sympathiseerden alleen door hun tegenzin in het leven hoewel zij het materieel vry goed hadden. Voigt zoo heette de jongeling had reeds meermalen bet voornemen te kennen gegeven eeo einde aan zijn leven te maken en toen hij op zekereu avond van een revolver voorzien was cn aau Kmilie te kennen gat zijn plan te willen uil 'oeren verklaarde zij terstond met hem te willen gaan en verzocht hem baat eerst te dooden. Op zijne aarzeling sprak zij hem moed inhield hem de ellende van bet leven het geluk van den dood voor en betoog de, dat het stenen maar een oogenblik duurde hij moest maar op 1{ pas afstand schieten. Zij hielp hem ijjn revolver laden. Hij loste einde- lyk vier scholen op bsar waarvan slechts een haar in de borst trofdoch op het korset schamp te; de eerste bad haar in den bovenarm ge troffen de beide anderen raakten niet. Toen rij onmagiig neerzeeghoorde zij nog dol twee j art dei schoten knallen. Voigt had atp.h in den mond geschoten doch ook niet doo.lelijk, Emilic kwam later bij en ging hulp balen cn beiden herstelden hoewol Voigt ligchamelijk en geeste lijk zeer verzwakt is. Hij stond teiegt wegens poging tol moord doch werd vrijgesproken. Iemand uil Besoycn stond dingsdagjl. voor de reglbauk te 's Bosch teregtonder beschuldiging van een plakzegel in strijd met de wet gebruikt te hebben. Twee deskundigen werden gehoord. Geheel in overeenstemming niet hel schriftelijk rapport der deskundigen vei klaarde de beschul digde, dat het plakzegel op twee verschillende wissels aan denzelfden persoon was geplakt doch dat hij niet geweten had dat zulks door de wel verboden was. Hij had gemeend dat een plakzegel eerst verbruikt was, als de wissel ge protesteerd was. liet openbaar ministerie, dat wegens de be kentenis des beschuldigde en de overeenstemming van het gevoelen der deskundigen n»et die be kentenis geen breedvoerige bespreking der feilen noodig oordeelde, cischte eene geldboete van 150, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. In de buitengewoncn zitting van Zaluidag uitspraak. Men schrijft aan het U. D «Naar wij vernemen is het gerucht, dat aan leiding gaf tot hel berigt, dal er in de mil. gen. dienst misbiuiken zijn ontdekt, onjuist cn komt de geheele zaak m er op een klagldie legen een der buiger-arnbtenaien zoude zijn ingediend maar bij onderzoek gebleken is on gegrond te zijn.' De gezondheids-commissie te Petersburg heeft de invoer van de teerkapmtes van Gnynt geau- thoriseerd van wege hunne uitstekende uitwer king ingeval van verkoudheid catharrenbron chitis en teering. Twee knpsules, ingenomen telkens als men gaat etenbrengen spoedig be terschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsulcs heeft, moet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer Guyotop het etiquette lellen. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. Telegrammen. Rome20 February. De kardinaal Pecci geboren 2 Maart 1810, is tot Paus gekozen. Hij heeft den naam van Leo XIII aangenomen. Volgens de Kulln. Zeitung behoort hij tot de gematigde partij. Berlijn. 19 Februarij. In den Rijksdag be antwoordde de Min. Bismarck de interpellatie over de aangelegenheden in 't Oosten. Ilij zcide vooral', dut bij eigenlijk weinig feitelijk nieuws mede te deelen had. Daarna ging hij de bepalingen der vredespreli- minairen stuk voor stuk na en betoogde hij, dat Duilschlands belangen daarbij niet zóó be trokken waren, dat het zijne lot nog toe in acht genomen onzijdige houding zou moeten vaarwel zeggen. De vrees ten aanzien van de Dardanellen achtte Bismarck door den fcilelijken toestand van het oogenblik niet geregtvaardigd. Over de door Duilschland aan te nemen hou ding kon de Rijkskanselier nu nog geen olïici- eele medcdeelingcn doendaar eerst heden ochtend de daarop betrekking hebbende docu menten in zijne handen kwamen. Bismarck ge looft niet aan een Europeeschen oorlogdaal de mogendheden die legen Rusland te velde zouden liekken, de verantwoordelijkheid voor de regeling der Turkschc erfenis zouden moeten overnemen. Duilschland was voor eene bespoe diging van het tijdstip der bijeenkomst van de conferentiewelke misschien reeds den 1 Maart of tegen de helft dier maand geopend zou kun nen worden. Bisinark verwerpt ten stelligste alle eischenwelke aan Duilschland gesteld tnog- tenworden, otn lusschenbeide te treden. Duilsch land wil op eerlijke wijze bemiddelenmaar niet het ambt van scheidsregter in Euiopa uit oefenen. Over Duitsclilands houding op de conferentie zeide Bismarck Wanneer wij thans een be paald programma opgaven, waaraan wij ge bonden zouden zijndan zouden wij ons de rol van bemiddelaar op de conferentie waar aan ik de hoogste waarde hecht, nagenoeg onmogelijk maken. Ik vlei mij, dat wij ook tusschen Engeland en Rusland onder omstan digheden evengoed als vertrouwd tusschenpcr- soon kunnen optreden, als tusschen Oostenrijk en Ruslandwanneer zij het zeiven niet eens kunnen worden. De drie-keizersbond berust volstrekt niet op geschreven verpligtingen. Geen der drie Keizers behoeft zich door de heide andere te laten overstemmen. Hij berust op de persoonlijke sympathie en het vertrouwen der drie monarchen en op tic langdurige persoon- pjke betrekkingen der drie leidende ministers. AMERSFOORT, 21 Februarij 1878. Men meldt ons uit Soest van 19 Februarij: Onze gemeente is in algemccnon rouw ge dompeld door hel overlijden van een harer meest verdienstelijke cn geachte ingezetenen, de mcd. et chir. Doctor Fiancisctis Knijper, die, gedurende een tijdvak van ruim 45 jaren als gemeente-geneesheer werkzaamzich deed kennen als een onvermoeid, belangstellend vriend zijner patiënten, zonder aanzien van rang of stand. Veel verliezen ook in hem (den plnlantroop bij uitnemendheid) de minder gegoedenaan wier krankbed zijne Christelijk milde hand voortdurend meer schonkdan de Arts zich zeiven bewustof door anderen indachtig wilde gemaakt zijn. Door hel overlijden van den Heer S. J. van Kooienburgemeester van Lopik en Jaarsveld lijden deze gemeenten een groot verlies. Een aantal jaren was hij als zoodanig en in andere betrekkingen aldaar zeer verdienstelijk werk zaam. Ook vele jaren behartigde hij de belangen der provincie als lid der Provinciale Staten van Utrecht waaruit hij verleden jaar, wegens ge- zondsheidsrcdenzijn ontslag nam. Bij besluit van 14 Februarij 1878, No. 29, is door Gedeputeerde Stalen der Provincie Utrecht aan den Heer li. E. Maler alhier vergunning verleend tot het bekleeden der betrekking van voorlezer en voorzanger der Hervormde gemeente ie Amersfoort. De Haagsche coi respondent van het Z. Oagbl. bespreekt in zijn briet van 10 dezer de geruch ten die dezer dagen rondliepen omtrent den Prins van Oranje, alsmede de praatjes aangaande Z. M. den Koning in verband met diens verblijt op Welgelegen bij Rijswijk. Al wat ei van den Prins van Oranje is verteld, zijn alle kwade praat jes de Prins is zoo gezond en welvarend als maar gewenscht kan worden. Ook alles wat om trent het geheimzinnige Welgelegen gebabbeld is, was dan ook niets dan gebabbel. Ontlertusschen blijkt uil hei sclnijven van <'en coir. wel dat men te 's Gravenhage lijdt onder het gemis van eenige holhonding, Vele nering doenden en leveranciers ondervinden 'l maar al le zeer dat er in de hooge kringen niets omgaat, geen patlijen, geen bals, niets. Dit gevoegd hij dealgemeene malaise, mankt 't voor velen in de tesidentie een zeer moeijelijken tijd. Naar wij vernemen is in de vorige week door een uitdrager in de Lange Gi oenendaal te Go jda oen valsch muntbiljet aan een ander ter in wisseling gegeven. De ander zulks niet bemer kende, gal het daarop in betaling aan hel be lastingkantoor, waar het echter geweigerd werd. De uitdrager nader ondervraagd zijnde ver klaarde het muntbiljet van bovenlandiclie schip pers ontvangen te hebben. Men meldt uit Putten, van 17 Fohr. In den avond van den 14den jl. is hel aan den rijksveldwachter A. B. Holsheinier bijge staan door den rijksambtenaar II S. Strijkers en de twee gemeenteveldwachtersmet veel moeite gelukt twee militairen (zijnde Belgen) die van hel kolor.iaie wei (depót op de loop waren te arresleeren. Door hun toedoen is het ook gelukt, dal nog vijl andere deserteurs, die hun waren ontvlugt, te Nijkerk weiden ge arresteerd. Terwijl genoemde rijksveldwacher bezig was een dezer te arresleeren, kwam een ander en bragt hem een hevigen slag met een stok op hel hootd toe, ten einde zijn kameraad le ontzetten, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen kwam hij ander maal met een getrokken dolkmes op hem aan waarna genoemde rijksveldwachter een revolver schot op hem loste en hem in de borst trol. De deserteurs koten hierop hel hazenpad. Het tentoonstellingsgebouw op liet Champ de Mars te Parijs is thans reeds zoo ver gevorderd dat tegen het eind van Fcbruar ij de laatste hand zal gelegd worden aan de decoratie-werkzaam heden van den voorgevel. Op dit oogenblik worden de beelden en de wapenschilden van de builenlandsche staten geplaatst, die den voorgevel zullen versieren. De centrale koepel zal insgelijks tegen hel einde van de maand voltooid zijn. Het plan voor de groote feestzaal in het paleis op het Trocadero is thans defii- nitiel vastgesteld. Het aantal plaatsen voor het publiek zal 4807 bedragen. Te Zcldam gemeente Ambt-Deldcnis dezer dagen overleden de landbouwer Geuit Itoetge- rink, in den ouderdom van 100 jaar, 1 maand en 5 dagen.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2