Sncek volgent teekening van «lei» heer Ebefson te Arnhem. De kosten worden gedingen door de ingezetenen. Nttr wij vernemen heelt hot geregtshof te Amsterdam afwijzend beschikt op het door mr. W. K. van der Breggen namens den heer H. J. F. Munzebrock directeur der Nederl. Suiker raffinaderij ingediend vei zoek tot zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. Het hol, dal evenals de reglbank den regtsingang tegen dien beklaagde had geweigerd, maar vervolgens naar aanleiding der in tcgenovergestelden zin door den lloogen Raad op dit punt genomen beslissing, een be vel tot preventieve inhechtenisneming gegeven hadwas van oordeel dat er in den tegen- woordigen stand van liet gcd'ng geen termen beslaan tot inwilliging van bovenbedoeld verzoek. Uit Engeland wordt gemeld dat de groote jagtcn dit jaar door bijzonder veel ongelukken treurig gekenmerkt worden, lie reeks is dezer dagen weder vermeerdeid, Eene aanzienlijk en algemeen zeer geachte dame in liet gi aalschap Gloucester nam le paard aan een dier gioote jagten deel. In vollen ren sprong zij er mede over een hek. liet paard volbragt den sprong, maar stortte neder, en zijn belijdster werd door den scliok uit den zadel legen een boomtronk geworpen. Zij was onmiddellijk dood. De hersen pan was verbrijzeld. Tijdens de Parijsche tentoonstelling zal aldaar een Congres worden gebonden van pbilatelisien dat zijn postzegel-liefhebbers. Er zijn vele meiischen die veel ledigen tijd hebbeu. Volgens de A s s. Cr. is veil. week te Mid-* delstuiu een vrouw vermoord. Haar zoon een postbode zou 's nachts ten 5 ure zijne reis naar Appingcdam aanvaaiden toen bij bet buis zijnet moeder voorbijkomende zoowel voor- als achter deur zag openstaan en de vrouw levenloos met verschillende wonden aan den hals op den grond vond liggen terwijl liet kabinet was openge broken. De justitie uit Groningen ondeizoekt de zaak. Blondin heeft medegedeeld, dat hij, naar zijne berekening, gedurende de 40 jaar dat hij zijn gevaarlijk vak beoefentual is van kinds been al, 1200 mijlen op de gespannen koord afgelegd en dal bij meer dan 0000 voorstel lingen gegeven heelt. De dit jaar gehouden loling der nationale mi litie te Assendelft is vernietigd, zoodal eene nieuwe loting zal moeten volgen. Bijna aan het einde dei loting ontdekte men, dat in de bus eeu noDimer te weinig was, hetwelk bleek bij de bus op de tafel te liggen. De te Berlijn in de diergaarde gehuisveste Eskimo's zijn in den nacht van Maandag jl. in hun winterhuis bijna geslikt. Een under lien in den grond liggende gaspijp had door een lek hun verblijf met gas gevuld. De twee kleine vrouwelijke Eskimootjes lagen reeds te stuip trekken gelukkig kwam bijtijds nog hulp op dagen cn bleef hel leven der Gioeulandenjes gespaard. Nabij 1'iankfort in Zuid-Afrika is een am- muuitiewagen geladen met 1000 pond buskruid en 25.000 percussie-dopjes op weg naar bet fort Cunnigbaaie, door den bliksem getroffen en in de Incht gevlogen. Drie Europeanen en drie inlanders werden letterlijk in stukken ge slagen verscheidene anderen gewond, terwijl twee andere wagens veibtijzeld en dertien paar den gedood werden. AMERSFOORT18 Maart 1878. Dingsdag, den 19 Maart 1878des namiddags halftwee zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rapport der schoolcommissie in zake het lager onderwijs voor meisjesmet de rapporten der afdeelingen. 2. Staten van oninbare posten van den hoof delijke!! omslag en dc hondenbelasting dienst 18 fti. De Hoogerc Rurgerschool voor meisjes te Dordrecht telt fiü leerlingenschoolgeld f60.rijkssubsidie f4000. Dc Hoogere Rurgerschool voor meisjes te Deventer telt 33 leerlingenschoolgeld 100. voor de tweede uit één gezin f40.met rijkssubsidie waarvan het juiste cijfer ons nog onbekend is. Door Burgemeester cn Wethouders van Amers foort is heden aanbesteedhet onderhoudswerk van de open bare bestrating gedurende de laatste 3 kwar- telen van 1878; minste inschrijver de heer T. van Daal te Amersfoort f^=24 voor den vierkanten meter verpacht: het grasgewas over 1878, 1379 en 1880 van het jaagpad langs de Kern, dijken enz., aan den heer P. Kuijer te Baarn voor f151 per jaar. verhuurdhet onderstuk van het gebouw genaamd het SU Agalha klooster, voor drie jaren aan den heer G. B. Gijsberlse le Amers foort, voor f49 per jaar. Do vierde en laatste volksvoorlezing in dit seizoen wordt annsL Donderdagavond gehouden. Alsdan treedt do heer J. C. F. Prikken weder als spreker op en mag men hopen dat velen van de gelegenheid zullen gebruik maken om tegenwoordig te zijn hij deze voordragt van onzen geachlen en bekwamen stadgenootdie zich steeds door de degelijkheid zijner opstellen onderscheidt. Als attractieve afwisseling is voor dien avond de heer T. D. Bamberg geëngageerd zoodal de aanwezigen cenen leerrijken en tevens arau- santen avond zullen genieten. Gnze voormalige stadgenoot de lieer J. G. Ger ritsen is benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente Lecrsum. Men meldt aan de Nieuwe Roti. Ct. uit Amers foort van 15 Maart: «De hier onlangs opgerichte Tooneelvereeni- ging heeft in de eerste maanden van haar be slaan reeds gelegenheid gevonden om met voor- Iredelijk resultaat te werken. In vroeger lijd word ons publiek geregeld onthaald op moord en spectakelslukkenonbeduidende melodra ma's en nog onbeduidender nastukjes. Den ijve riger) ondernemer was hel uiet ten kwade te duiden, alleen zulke stukken «trokken" het publieken niemand kon van hem vergen dal hijter wille van hoogere kunstbegrippen bij iedere voorstelling geld zou toeleggen. De Tooneelvereeniging heelt zich nu borggesteld voor evcnluoele tekorten, mits haar de keuze der stukken werd overgelaten. Aan dien maat regel hadden wij voor een paar weken eene voortreffelijke opvoering van bodewijk Mulder's Kiesvereeniging van Stellendijk te danken. Op <4 April aanstaande zullen wij, door het initia tief derzelfde Vereeniging, in slaat zijn met Sardou's Dora kennis te maken." Tegen dit berigt komen wij ten ernstigste op. Dat met het streven tot het doen opvoeren van steeds goede tooneelstukken door uitmun tende tooneeigezelsohappen, getracht wordt Amersfoort tot modelstad op too- neelgebied te vervormen, mag velen wèl zijn, al kost dit veel meer geld dan vroeger'twelk de stad uitgaat; dat, om zulk streven nu reeds le illustreeren, thans reeds gloriekransen om de slapen der baanleggers voor perfecte looneeluilvoeringen door een of ander overdre ven enthousiast worden gevlochten ook met zelfvergoding, kan men, vooral indien wel verdiend gevoegelijk zonder protest laten - doch hoogst lakenswaardig is het, dit streven niet nog meer praal te beschilderen door hel uitbraken van grove logens omtrent alhier vroe ger opgevoerde stukken en deze brutaal te verachten zooals in 't berigt der N. Rolt. Ct. geschiedt. Deze logens worden vermorzeld door onder staande lijst van vroeger hier opgevoerde stuk ken. Bovendien wordt aan die logens een groote bluf gekoppeld want gedurende het gansche thans atloopend winterseizoen werd dcor me dewerking der Amersfoorlsche Tooneelvereeni ging --reeds in September jl. geconstitueerd en welker reglement wij plaatsten slechts één stuk opgevoerd namelijk hel S t e 11 e n d ij k- sche datvolgens bevoegd kunstoordeelbij groote confectieverdienstenmeestendeels gees tig aardig en amusantdoch tevens doorweven met straat-uijen, bijna ontbloot van intrigue, en al heet het b 1 ij s p e 1veelal ietwat kluchtspel of' k 1 u c h i is. Deze voorstel ling heeft velen groot genoegen verschaftniet tegenstaande het verdrietelijk was dat (welligl om de kortheid van 't stuk) in plaats ie halfacht de tooneelvoorstelling niet vroeger dan te acht uren aanving, liet spel der tooneclisten liet niets te wenschen over. Aangaande de opvoering van Doradoor Leclère s fransch tootieclgezelsrhapbestaal nog volstrekt geen zekerheidomdat daarover nog wordt onderhandeld, zoodat het geen deswegens aan de N. R. Cl. werd gemeld zeer voorbarig en mal is. De talrijke voorbarigheden onwaarheden fratsen enz. omtrent Amersf. toonecluitvocrin- gen, sedert de oprigting der Amersf. tooneel vereeniging in menig opzigt gepubliceerd lieten wij onaangeroerdomdat wij zelfs den schijn niet op ons wilden laden te beoogen hare onhandige voorvechters te corrigeerendoch thans dienden de bedoelde grove logens le wor den gesignaleerd. In de ruimste mate schonken wij tijd moeite en plaats aan hetgeenin gepasten vorm, voor de Tooneelvereeniging werd gewenschl en haar kon steunen. Wij schaarden ons onder hare contribueerendc leden, al zijn wij minder idea listisch, doch wal meer realistisch omtrent tooneelvoorstellingen gestemd dan eenige barer leden. Tientallen jaren bevorderden wij krach tig de opvoering van goede stukkenhetgeen dikwijls is geluktzooals uit onderstaande lijst blijkt. Te Amersfoort werden opgevoerd in de laatste jaren tot aan dit winterseizoen de volgende goede stukkenwaarachter de narnen der tooneelgezelschappen ol'tooneelisten, die hoofd rollen vervulden Mullaluli's Vorstenschool. Mej. Bcersmans. Victor Driessens. Molièrc's Tartulle. Mej. Bcersmans. II. Conscience's Geldduivel.. Mej. Bcersmans. Victor Driessens. Rod. Benedix's Mathilda of een Vrouwenhart. Mevr. Frenkel. Victorien Sardou's Papillone. E. Maugë. Roderich Benedix's Hochzeitsreise. Görner's Glücklicher Familievater. Roderich Benedix's Doctor cn Kapper. Judels. Scribe's Adèle dc Blainville. Rotterdamsch Tooneelgezelschap. Benedix's Rustvcrstoordsler.Mevr. Albrecht, S. de Vries, Corijn, de heeren Albregt en Moor. Roderich Benedix's Neef Albregt. Scribe's Verre d'Eau. Fransch tooneelge zelschap. Een eenige misstap. Mevr. Kleine de heeren PetersIloobol en Moor en nog een aantal goede stukkenwaarin éminente tooneclisten optraden. Voor de ligting der nationale militie van 1878 zijn te Amersfoort ingeschreven 113 jon gelingen van welke ter zitting van den mi litieraad Vrijdag jl. regt op vrijstelling ver kregen 8 personendie zich reeds vóór hunne inschrijving als vrijwilliger in dienst bevonden bij de land- of zeemapt31 wegens broeder- dienst 17 eenige w ettige zoons4 die de ge vorderde lengtemaat van 1.550 meter missen, en 6 wegens ligchaamsgcbreken. De overige 49 lotelingen zijn voor den dienst aangewezen, liet door de gemeente te leveren aandeel over 105 ingeschrevenen (de voormelde 8 vrijw iffigers worden bij de berekening van het aandeel niet medegerekend) bedraagt 38 manschappen, waar uit volgt, dat 11 lotelingen, namelijk 91 94, 95. 100 tot 103, 106, 108, 111, 114 en 113 (de daar lusschen liggende nummers zijn getrokken door lotelingendie om verschillende redenen zijn vrijgesteld) huiten oproeping blijven, ten ware een ol' meer der voor den dienst aan gewezenen bij herkeuring ol binnen den daartoe bij de wet gosleldcn termijn van vier maanden na hunne inlijving ongeschikt mogten worden bevonden. (Utr. V.) Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer zijn in 'tdistrict Goes 4934 biljetten ingeleverd en is de heer Bredius met 1102 stemmen gekozen. De heer Vermeulen had 770 stemmen. Het heeft Z. M. den Koning behaagdhet geïllustreerde werk«de Wereldtentoonstelling van 1878 te Parijs", waarvan het eerste num mer binnen enkele dagen bij den Uitgever A. van Ooslerzec te Amsterdam zal verschijnen, met Zr. Ms. inteekening te verecren. Ook Z. K. H. Prins Hendrik heeft HDs. ingenomenheid met deze onderneming betoond door, als Eerc- Voorzilter der Nederlandsche Hoofdcommissie, de opdracht van dit werk te aanvaarden. Van de algemeen gezochte Gedichten van den Schoolmeester is een volks uitgaaf verschenen legen den hoogst ge ringen prijs van 75 Cents. Zij vallen thans met regt onder ieders bereik. De werkzaamheden voor de wereldtentoon stelling te Parijs vorderen goed en men hoopt tegen den Islen Mei gereed le zijn, zoodat de tentoonstelling op den vastgestelden datum 1 Hei zal kunnen worden geopend. In hel Journal des Débats komt de volgende beschrijving voor van het terrein: i'tls een waar mieten nest. Meer dan 3000 Franschear-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2