Een der grootste kolenmijnen bij Bax in Bohemen staat in brand; op twaalf plaatsen woedt bet vuur met groote hevigheid. Men be groot het verlies reeds op 70,000 ton steenkolen en aan blusschen valt niet te denken. Aan eene dame te Amsterdam is deze week haar porlemonnaie ontroldwaarin cene aan zienlijke som was. Zij had de onvoorzigtigbeid gehad het geld te steken in den zakwelke de dames tegenwoordig vin achteren dragenin het bereik van eiken deugniet. Eene nieuwe waarschuwing Te Numansdorp heelt een dienstmeid hij het bordenwasschen door het breken van een reeds gebarsten bord zich zoo ernstig aan de pols verwond dat deze met een der polsslagaderen diep doorsneden werd, zoodat zij haar levens behoud alleen aan de toevallig onmiddellijke aan wezigheid van den geneesheer heelt te danken. In de Spaarnbode lezen wij de volgende advertentie Op den 21 sten Maart, heelt de Heer die den hemel en aarde uit niets gemaakt heelt, bij ons het 15e kind doen geboren worden; wij bevelen ons aan onze getrouwe Schepper aan met weldoen. J. W. MISSET. Eenigc en Algemeene Kennisgeving. Zaterdag had op de beurs te Brussel een aanzienlijke en stoute diefstal plaats. Een wissel- agent betaalde aan een zijner lastgevers Meunier genaamd eene som van 7000 Ir. in bankbilletten. Eensklaps liet e^n andere wisselagent, welke geld telde, eenige stukken vallen en terwijl Mctioier bel lioold omdraaide om te zien wat «;r gevallen was, waren de bankbilletten welke de agent op liet tafeltje gelegd had als bij tooverslag verdwenen. Men riep, men schreeuw de men zochtdoch t? vergeelsde dader of daders van dien stoutmoedigen diefstal waren spoorloos verdwenen. Als een bewijs, hoe groot bet geldgebrek in Zevenbergen (Oostenrijk) is, kan dienen, dat een landgoed, dal op 14.00U florijnen gelaxeerd wasbij verkoop slechts 65 kon opbrengen. Het voornemen van den gemeenteraad van Bftrcelona lol invoering eener belasting op het gasheeft aanleiding gegeven lol eene giève onder de vei bruikers. Een groot aantal winkels wordt bij het vallen van den avond gesloten, andere worden niet olie of met bougies zelfs met vetkaarsen veilicht. In geen enkel koffiehuis of restaurant vindt men gaslicht; overal een bougie op een flesch. Een talrijke menigte be weegt zich iedereu avon J in de stralen en maakt zich aan manifestaties tegen het stedelijke be stuur schuldig, dat reeds met geweld de orde heeft moeten hetstfllcn. In de vergadering van Volksonderwijs te 's Gravenhagc is de beer G. P. van Vladeracken te Delft herkozen als lid van het hoofdbestuur en de heer Arnaud Sassen gekozen. Hoor de vergadering is de volgende motie aangenomen »De vergadering is van oordeel dat voor het welzijn van het volgende geslacht en lot handhaviug van den rang die Nederland toekomt door de school krachtiger moet gear beid worden dan hel geval kan zijn indien het regeringsontwerp onveranderd wet wordt. Het geelt niet wat hel vrijzinnige deel van hel Ne- derlandsche volk liet regt had thans te verwach ten en daarom dringt zij aan met al den ernst die in haar is, op aanvulling en verbetering." Een dronken kanonnier te Arnhem denkende in de kazerne te zijn, ging geheel ontkleed op den publieken weg ter ruste. Kenigcn tijd laier door de koude wakker geworden, bemeiktehij dal zijn goed was verdwenenen moest zich alzoo in Adamskostuum bij zijn opperwacht meester aanmelden. Te Amsterdam viel Zaturdag eene vrouw terwijl zij met eenige buren stond te praten plotseling dood neder. Haar man die eenige oogenblikken later te buis kwam. werd van schrik krankzinnig en men had de grootste moeite om hem in bedwang te houden. De mail uit Indië brengt berigten aan zit Batavia van den 15den Maart. De gezondheidstoestand aldaar en te Saroararig liet te wenscben over. In laatstgenoemde sind big ven zelfs in de gezondste wijken slechts enkele personen vrij van koortsen. Uit Atchin komt weinig nieuws. Daarentegen is i gezag weder gewikkeld in eene kleine expeditie naar Silleudoeng, gelegen in de boven landen van Siboghanoordelijk op de westkust van Sumatra, ten zuiden vau (jiool-Atchin waar de naam Hatinklnnden op de kparl te lezen staat en in de buuit ook de naam loba waar de onder elkander kibbelende hooiden wonen die tegen elkander Alchinescbe yoor- «echteis gebruiken, en waarvan een, die de handen wat ruiui begon ie krijgende zende lingen daar op eenige uitposten gevestigd en de cluisten-inlanders begon te bedreigen, en ook op liet gebied van Siliendoeng, waar de beer van Uoevell controleur is, dj bevolking in gis ting bragt en de hoofden onrustig maakte. Twee aldeeiiogen troepen eene kleine en later een grootere uil de Pandangsc.be bovenlanden onder luit.-kol. Engel zijn er been, en de laatste be- liglen van den 25sten February luidden gun stig, in zoover natuurlijk de eerst wat weer spannige bootden wel niet anders konden dan bij de legenwooidiglieid onzer troepen en bet vergeetsche van een paar aanvallen van den vijand ons weder trouw zweren. Zulk een expeditie moet eindigen met eenige overeenkomsten lusschen de vechtende hoofden buiten ons gebied ondei onzen invloed tot stand gebragt waardoor dan eenigen tijd de rust be waard blijft, totdat bij een volgend oorlogje de eene partij ons om hulp vraagt eu zich daarna moet onderwerpen. Als men bedenktdat de gewesten nu door onze troepen bezocht grenzen aan de uiterste streken, die aan Aichin onderworpen zijn, en dAt meermalen de mcening uitgesproken is dat hel een groole fout geweest is Atchin enkel aan de stetke zeezijde te besloken dan zijn de ge beurtenissen in de llatlaklanden waard in het oog gehouden te wordenen zij krijgen nog gewigliger aanzien wanneer men zicb herin nert hoe een optimistische politiek zich tol nog toe gepaaid heeft met bet gelootdat de Ballak-bevolking onze natuurlijke bondgenoot legen Atchin was, een geloof dat thans duchtige schokken uioet doorslaan. In het op Celehes gelegen district Gorontalo ziet bel er allertreurigst uil. Blijkens zeer ver trouwbare particuliere berigten, heerscht daar felle hongersnood onder eene bevolking van 60.000 zielen. Er is gebrek aan alle voedings middelen. Telegrammen. Syra22 April. (Daily News.) Men gelooft hier aan het beslaan van een komplotten doel hebbende den sultan van den troon te stooten. Naar men zegtzou het nieuwe ministerie zoowel als Achmet Vefyk-pacha en andere leden van het vorige bewinddaarin betrokken zijn. In den afgeloopen nacht is in de moskee van Mehemet eene bijeenkomst gehoudenwaarin toen cene heftige taal werd gevoerd door aan hangers van Midhat-pachadie den sultan be schuldigden van plannen om een verbond met Rusland te sluiten. Zij irachtten de Sofia's en Ulema's voor hunne zaak te winnen. De sultan toont eene neiging om zijn eigen weg te gaan en dit zou weinig met de denkbeelden en plannen der pachaas strooken. Men gelooft dat Murad handelbaarder zou zijn en wenscht hem terug. Indien dit waar is, zou alles afhangen van de militaire hooidenOsman en Moektar-pacha. Hunne zienswijze is niet bekendmaar rnen gelooft dat zij den sultan trouw zullen blijven. De Turksche bevolking is zoo ontmoedigd en tegen den sultan en de pachaas zóó zeer me', walging vervulddat men gelooft dat zij elke verandering met onverschilligheid zou aanzien. Osman en Moektar-pacha zouden thans den toestand in handen hebben. Van goed onderrigte zijde wordt gemeld dat de Turken dezer dagen toebereidselen hebben gemaakt oiri Konslantinopel te verlaten. «Naar ik verneem", zegt de berigtgever van News, «zijn groote hoeveelheden huisraad heimelijk des nachts naar Broessa gezondenwerwaarls de geschutgieterij te Tophane ook groote hoe veelheden arnunilie en verscheidene kanonnen heeft doen vervoeren. Verscheidene ambtenaren van het paleis zijn naar Broessa gegaanom vertrekken voor den sultan en zijn gevolg ge reed te maken. Naar liet schijnt zijn deze maatregelen voor de verplaatsing van den zetel der regeringgenomen met doel om te voorko men dat de Turken verrast wordenwanneer Konslantinopel door de Russen mogt bezet worden." Dit Petersburg wordt van den 23stcn aan de Daily News gemeld De voor-r,onfercr.tie is in beginsel aangenomen. De overeenkomst over den tijdwaarin de Russische armee en de Kritsche vloot uil hire respectieve position zullen terugtrekken schijnt verzekertmaar Engeland maakt zwarigheden omlrdni de door vaart van de Dardancllen en het verlangt van Rusland een officieele verklaring, dat de mo- gendheden beteekcnldal hel tractaat aan het 1 congres onderwerpt. AMERSFOORT, 25 April 1878. Twee Posseneen Schivanken twee Lust- svielenvolgens nevensslaande advertentiein Amicitia te Amersfoort door de Duitsdie Too- neelistendirecteur den Heer Auerbach, te geven op maandagavond 29 April aanst., vormen een spectacle coupézoo vrolijkamusant attractiefals nog nimmer alhier is bijgewoond en dat de opvoering uitmuntend zal zijn daar aan kan en mag niet worden getwijfeld omdat in een aantal groote steden des Rijks voormelde directeur en tooneelisten hun repertoire aller- loiïelijkst produceerden. De optevoeren stukken zijn zoo lief, komiek en aardigen zoo gemakkelijk optevaltendat zelfs zijdie slechts weinig of geen Duitsch verstaan, toch alles of bijna alles, wal ten too- neele komt, zullen begrijpen. De voorstelling verdient ten volle een talrijk auditoiium. Zondag e. k. zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk geleid worden door Ds. P. 11. Hugenholtz Jr.predikant te Amsterdam. Gisteren is in het 9e Genickommandement te Amersfoort aanbesteed: 1. het vernieuwen van de Roodc Brug en Schot balken in de Grebbelinie ingeschreven was door de Hecren J. II. Boks te Amersfoort voor f2084. G. Prins »2700.— 11. J. Buitenhuis te Elspeet »2n20. 2. het vernieuwen van Slalvloeren en van het Dakbeschot der Rijloods te Amersfoort J. 11. Roks te Amersfoort voor f1905 G. Prins »2050. 11. J. Ruitenhuis te Elspeet >2214. en zijn beide werken behoudens nadere goed keuring van den Minister van Oorlog, aan den minsten inschrijverden Heer J. II. Boks gegund. De paardenarts der 3e klasse A. A. de Man van het regiment rijdende artillerie werkzaam geweest te Roermond bij de 4e batterij van gemeld regimentis overgeplaatst bij hel 2e regiment hnssaren te Venlo. Bij de verkiezing te Zevenbergen zijn uitge- bragt 1089 stemmen. Van onwaarde 5. Er moet eene herstemming volgen lusschen den heer Diependie 050 en den heer van de Werk die 549 stemmen bekwam. De heer Wijnmalen had 470 stemmen. Volgens een April-heiigt in hel Vadeiluml, uil Ned.-lndië afkomstig, is Mej. Mina Kiuso- man (Stella Orisloria di Frama) verloofd doch er wordt niet gemeld met wien. Meester Kritiek zal er zich een nog grooter bult om lagchenen niet liet minst als ook zij thans lot kussen is overgegaan. Worden die verloving en het huwelijk be waarheid, dan ziet men weder daaruit: dat alle dingen teregt komen in de wereld. Te Arnhem heeft iemand, die beschonken Ie huis kwam, een schotel met soep stuk geslagen. De tcherven drongen hem ia de reglerpols en de hand moest worden afgezet. Op de tentoonstelling le Parijs komt ook een Hongaarsrh vat, waarin 100 personen kunnen zilien drinken en onder de talels rollen. Die bedienen, hebben nog ruimte genoeg om lusschen de gasten door le loopen. T Val kost ongeveer f 12.000. Te Parijs organiseert men eene reis om de wereld te doen in It maanden. Daarvan zal men 7 maanden op vasten grond zijn. 't Stoomschip dat de lielhebbers inneemt heeft 1000 paardenkracht. Op 30 Junij steekt men van wal. Een 92jarig grijsaard te Franeker heeft zijn 25jatig huwelijk gevierd met zijne tweede vrouw. Met de eerste was hij 42 jaar getrouwd geweest. Burgerlijke SIhihI van Amersfoort. GEBOREN: 20 April, Willem, z. van Jacob van Wagen in gen en llendrika Tuinciing. 22 AprilGerarda Adriana d. van Simon Schouten en Maria Sprenkelaar. Anlonie z. van Chris- tiaan Maas en Gerarda Mulder. Johanna llendrika d. van Jan van Doorn en Johanna van Beest. 23 AprilClasinad. van Evcrt Hemink en Willemina Arlar. ONDERTROUWD 23 April, Adrianus Theo- dorus Verheij en Helena Margrit a Conradi. 25 AprilJacobus Rosier en Maria Smeink Johannes Josephus Vermeule en Drika van den Hengel Jan Jekel en Jacohje van de Steeg Lambertus Verschuur en Elisabeth Sleking.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2