scheermes waarmede de moord verricht scheen te syo lag op hel bed en alles toonde ann dat de ongelukkige in zijn bed vermoord was en in eijn doodstrijd daaruit scheen gevallen tecijn. Daar H. niet aanwezig was, viel aanstonds de verden king op hem en werd onmiddellijk bevel tot zijn inhechtenisneming gegeven, lies avonds meldde hij zich zeil bij de politie aan en bekende, dal hij zijn kameraad ten half vijf ure in den uioi- gen vermoord had. Gestolen had litj niets daar zijn makker evenmin als hij iets bezat. Als eenige reden tol zijn misdrijf gal hij <>pver twijfeling over armoede en gebrek aan werk. Reeds een week lang had hij hel denkbeeld in zich omgedragen een mensch te verinoorden zooals hij zeil erkende. De opening der Wereldtentoonstelling. Het slaat twee uur. Een verwijderd gedruisch als de ademhaling van het volkkondigt de komst aan van den president der republiek. De maarschalk heeft het Elysée verlaten in een calarijluig, door zijn militair huis geëscorteerd. Op zijn weg siaan de troepen in twee gelederen geschaard. Hij pat het Trocaderopaleis door de hoofddeur binnende minister van koop handelde heer Kranlzcommissaris-generaal van de tentoonstelling en hel geheele personeel der administratie zijn op hun post om hein te ontvangen. De president der republiek werd door de ge- noodigden met groole sympathie ontvangen. Hij begal zich onmiddellijk naar den salon d'honneur, de receptiezaalen begroette daar de vreemde vorstelijke personen. Na de gewone complimen ten werd de officieële stoet hier gevormd en men ging door de overdekte galerij naar de tribune hoven den waterval. Op dit oogenblik ontstond echter eene be treurenswaardige verwarring. De maarschalk kon zich niet dan met moeite een weg banen door de menigtedie hein met de herhaalde kreten van «leve de republiek!" ontving. Don Francisco d'Assiside prins van Walesde Nederlandsrhe prinsen en de aartshertog Leo pold konden hein onmiddellijk volgenmaar de anderen werden aigesneden en de genoo- digden van iederen rang spoedden zien naai de tribunedie allen niet bevatten kon. De grootste moeite moest worden aangewend om de ministers en de presidenten der beide kamers een doorlegt te banen. Vele senatoren en alge- vaardigden werden van den stoel gescheiden. Toen de orde hersteld wassprak de minister van koophandel zijne rede uit en verklaarde de president der republiek de tentoonstelling geopend. Op dit oogenblik was het schouwspel werkelijk aangrijpend; de president had naau- welijks plaats genomen op de gereserveerde verhevenheidof als met een tooverslag bul derde het kanon, lieten de militaire muziek corpsen zich hooren, spiongen de waterwerken, vlogen aan alle masten wimpels omhoogwap perden plotseling vlaggen van den top van alle pilaren. Hel publiekzigtbaar aangedaanbe groette met herhaalde jubelkreten de opening der tentoonstelling van 1878. Na deze proloog begon de officieële rondgang. Wij konden den stoet volgendie over de Jenabrug naar het Champ de Mars ging. Gede puteerden van officieële ligchamen andere dan senaat en kamer wachtten in de groole ves tibule tegenover de brug. Prachtig gedecoreerd, is dit gedeelte der tentoonstellingdat geheel voltooid is. Men trok de builenlandsche afdeelingen voor bij en allendie deze w andeling hebben mede gemaakt. zullen hel zich altijd blijven herinneren. Wonderen van ijver en werkzaamheid zijn noodig geweest orn de zaken zoover te brengen en er was geen aanleiding tot critiek. Op zijn hoogst kon men in het Nederlandsche paviljoen of 't Oosten rij kschc gebouw enkele leemten ont dekken. De builenlandsche commissarissen ston den in de deur van hunne gehouwen, schoone vrouwen zalen voor de ramen. Het was een be koorlijk gezigt Men hield een oogenblik op in het paviljoen van de stad Parijs dat er goed uitzag en waar oen welvoorzien buffet gereed stond. Vandaar ging hel naar de galerijwaar verschillende handwerken en bedrijven in 't openbaar worden uitgeoefend. Alles was hier nog niet in orde maar de bezoekers hebben zich ten minste een denkbeeld kunnen vormen van 't geen dit deel der tentoonstelling het merkwaardigste mis schien binnen eenige dagen zal zijn. In de machinezaal werd toen de president verscheen plotseling alles in beweging gebragt. Daar was het einde van de wandelingdie door de officieële personen met opzet spoedig scheen afgelegd te zijn om te eerder plaats te maken voor 't groote publiek, dat niet onge duld wachtte. Wij kunnen dit verslag niet eindigen zonder te constaterendat de Parijsche bevolking met wezenlijke vaderlandslievende geestdrift aan de plegtigheid heelt deelgenomen. Alle huizen vlag den van alle verdiepingen en nergens ziet men meer vlaggen dan in de buitenwijken. Nooit is de eenheid van 't Fransche volk onder de drie- kleurvlag zoo schillerend gebleken. liet is wel het feest van den vrede en van de vrijheiddal alle klassen van 't volk in t aangezigt van Europa vieren. AMERSFOORT, 0 Mei 1878. Het was ons hoogst aangenaam aan het hoofd dezer courant te plaatsen het adresaan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal gerigl dooi de Kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort, voornamelijk ter zake het gepro jecteerde kanaal door de Geldersche Vallei. Tevens worden de ingezetenen en environsbe- woners in de gelegenheid gesteldblijk hunner belangstelling in dien aanleg te geven door het ondarteekenen van een adres te dezer zake eveneens aan de Tweede Kamer gerigt. Door deze kanalisatie zal in hooge mate en in ver schillende landbouw-, commercieele- en indus- trieele opzigten welvaart in het hart des Rijks worden bevorderd en gevolgelijk eveneens in alle andere deelen des lands direct en indirect stroomen. Met nadruk dient op dit punt \an algemeene nationale welvaartbevordering te worden ge wezen; eensdeels, omdat de egoïstische oppo sitie vroeger reeds door ons aangeroei d niet rusten anderdeelsomdat al behandelen voor melde en andere desbetreffende adressen mee- rendeels locale belangendan toch de som dier locale belangenbijeengevaténorm bij de zamenvatting van de algemeene be langen zal wegen. Nog zij opgemerktdat de bezwaren van de Betuwezoo breed hier en daar uitgemeten volstrekt niet overwegend zijn on kan daaraan opperbest worden tegemoetgekomenmede blijkens de in het Handelsblad voorkomende artikelen van den eminenten deskundigen Heer Stieltjes, die ook de stuw in den Rijn niet noodig acht Vermits de Heer Waldorp erkent dat hel kanaal van Amsterdam tot de Grebbe geen bezwaar kan opleveren en goed is ge traceerd zoo mag men de verwachting voedsel geven dal het, in plaats steeds plannen voor het kanaal eindelijk nu eens tot uitvoe ring zal komen. Geduld is meesttijds een zeer mooi en goed, als ook geneeskrachtig recept in zaken. Maar een geduld van zeven honderd jaren in het projecteeren om de kanalisatie van de Geldersche Vallei tot aanleg te brengenwordt toch waarlijk wat al te kras. Onder onze nationale deugden klinkt dik wijls langzaam gaat zeker. Is men met de beoogde kanalisatie eeuwen lang langzaam geweestdan zij gehoopt dat deze eerlang de goedkeuring der Vertegen woordiging erlangt en alzoo zeker wordt tot stand gebragt. Als tegenstander van het kanaal is in 't eerste gelid onze geliefdeaanvallige broeder en buur man 'lUtrechtsch Dagblad. Als een monstertje van zijn grof, moedwillig nonsensvolgt hier w at het gisteren schrijft «Indien dus het kanaal door de Geldersche vallei met zijn 20 m. bodembreedte en 3.10 m. dieptedie volgens de regeering zoo bezwaar lijk op de bestaande Keulsche vaart overal kunnen verkregen wordennu tot gebruik gereed ware, zoodat de groote Rijnschepen van 700850 ton laadvermogen Amsterdam bereiken konden, dan zouden 120 a 180 dier vaartuigen volstaanom alle bestaande vracht te transported en. Iedere week ongeveer één schip heen en één terug! Voeg hierbij behalve de vaart op Nijmegen en de Boven-Waal nog cenig lokaal verkeer, en hel kanaal blijft toch een type van rustige rust en een ideaal voor gereiakuevende brug en sluiswachters 1" Dat die berekening onzin is, blijkt duidelijk uit de woorden «beslaande vracht." Onze lief tallige broeder en buurman weel toch zeer goed dat: «is het kanaal tot stand gebragt, de vrachten zich zullen verhonderdvoudigenook in 't opzigt van 't internationaal verkeer via Amsterdam en liet Noordzcekanaal." Toen onze nationale diligences on trekschuiten antiek begonnen te worden omdat men in En geland voortdurend vuurspuwers cn spoorwegen aanschaftehebben de Rijnspoorwegmaatsch. en de lloll. Uz. Spoorwcginaatsch. niet ge vraagd hoeveel reizigers en goederen toen in ons land werden vervoerd, inaar zij rekenden er op dat dit vervoer steeds zou klimmen. Dat zij zich niet hebben misrekendis helder gebleken. De type van rustige rust en sluiswachters, die 'tUl. Dagbl. in 'tnieuwe kanaal ziet, vreest het geheel zonder grondzoodra 't kanaal is tot stand gebragt. Onze slimme Ulr. broeder gelijkt in zijn op positie op den vos uit de labelde druiven (het uitmuntend kanaal) zijn hem te zuur. De kiesvereeniging A mersfoort heeft in hare Zaturdagavond jl. gehouden vergade ring, lot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld den heer J. Zandijk Jr. liedenMaandegavond vergadert de kiesver eeniging Vooruitgang lol het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad en ter behandeling van een voor stel lot aansluiting der kiesvereeniging bij de liberale kiesvereeniging te Apeldoorn. Door Z. Exc. den commissaris des konings in de prov. Utrecht, is de commissie benoemd belast met hel afnemen van de eind-examens voor de hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht, voor het jaar 1878. Benoemdzijn a. lol lid cn voorzitter der commissie, belast met het afnemen van de eind-examens voor de h. b. sch. in de prov. Utrecht, de heer dr. C. A. Engclbrcrhl, hoogl.- direct. der r. h. b. sch. te Utrecht; b. tot leden dier commissiedc heerendr. J. L. Hoorwegleeraar aan de r. h. b. sch. te Utrecht; dr. II. J. Menahla van Schouwenburg, direct, der h. b sch. te Amersfoortdr. W. II. van de Sande Bakliuijzonleeraar aan de r. h. b. sch. te Utrecht; dr. E. D. Pijzclleeraar aan de h. b. sch. te Amersfoort; dr. J. II. Hisgcn leeraar aan de r. h. b. sch. te Utrecht; W. Kreling, leeraar aan de r. li. b. sch. te Utrecht G de Bruijneleeraar aan de r. li. b. sch. te UtrechtA. M. Kollewijn Nz.leeraar aan de h. b. sch. te Amersfoort\V. J. Ilakkertleeraar aan de h. b. sch. te AmersfoortF. F. A Busé leeraar aan de h. b. sch. te Amersfoort. De bedoelde examens zullen te Utrecht worden gehouden. Ingevolge ministeriëelc beschikking zal de heer I'. J. T. Coolhaas, surnumerair der pos terijen, aan hel postkantoor te Amersfoort werk zaam zijn. Volgens aanschrijving van de bevelhebbers in de militaire afdeelingen zullen op last van den Minister van Oorlog aan de verschillende garnizoenen handbrandspuilen met locbehooren verstrekt worden. Eenige officierenonder officieren en manschappen zullen daarna in de behandeling dier spuiten geoefend en vervolgens als vaste brandpikellcn bestemd worden. Den 15 dezer maand zal de zomerdienst op de verschillende spoorwegen een aanvang nemen. liet uitvoerig voorlopig verslag omtrent de onderwijswet is verschenen. Terwijl verscheidene leden dit ontwerp nog afkeurenswaardiger von den dan bet ontwerp-llcemskcrk en meenden, dat de beslaande grieven der voorstanders van het bijzonder onderwijs bij aanneming er van in hooge mate zullen toenemen was de groote meerderheid met de hoofdstrekking van liet ontwerp ingenomen. Overtuigd van het nut der volksschuol juichte zij de poging toe om te voldoen aan de hoogere eis< liendie zich allengs opzigtens liet onderwijs op die school hebben doen gelden. Een deel der leden meende dat de Minister ten aanzien dier eisehen het juiste midden had getroffen. Anderen vreesden dat hij te ver was gegaan cn niet bereikbare hervormingen voorstelt Weder anderen ge loofden dal hij al te gematigd was geweest cn verwachtten heil van de openbare discussion. De groole meerderheid stond kweekscholen en normaallessen voor opleiding voor. Omlrenldc bezoldiging der onderwijzers heerschle groot meeningsvcrschil. Velen achtten de voorgestelde minima onvoldoende en wcnschlon eene vor- deeling der scholen in drie klassen met opklim mende hoogere minima. Terwijl verscheiden leden den leerpligl hadden wenschen opgenomen

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2