LET WEL! BE W0E8TELLINS A.D.BAMBRBG Alles per 5 once en Een Jongen, TE AllNHEM. n: tc zien, achtte men meer algemeen het tijd stip tol invoering van den leerpligt nog niet ge boren. Het beginsel van bijdragen door het Rijk aan de gemeenten werdbehalve door de voorstanders van het bijzonder onderwijs, vrij algemeen beaamd. Verscheiden leden stonden verpligtede meerderheid bet behoud der facultatieve schoolgeldhelfing voor. Twee dagen lang, den 7en en 9en April, duurde de openlijke behandeling vóór hei cri mineel hot ie Mainz van den zoo beruchlen moord, den 25n Januarij in de gemeente b'lon- heim bij Alzer gepleegd. Op den avond van dien dag vervoegden twee personen de kuiper Muller en hel raadslid Göltelmann, beide uit het dorp Utrholen zich bij den koopman Kapp, aan uien zij beiden geld schuldig waren. Muller zeide dal hij kwam om de rente te voldoen en terwijl Kapp aan zijn schrijftafel ging zitten om eene kwitantie te schrijven greep hij hem in den nek om hem te verworgen. Kapp stelde zich te weer door de worsteling viel de latei omver en tege lijk de lamp, die daarop stond, zoodat alles donker werd. Terwijl Muller zich op die wijze met Kapp bezig hield, liep de andere de kamer in, waar zich de huishoudster bevond die hij met een trancheermes zulk eene wond aan den hals loebragl dal zij door bloedverlies sliert. Op het rumoer in de woning van Kapp snelden de buren toe, maar de moordenaars ontsnapten zonder herkend te zijn. Kapp echter, die nog leetde verhaalde wal er gebeurd was en spoedig daarop werden de beide moordenaars gevat en wegens moord en poging tol moord en poging lol root voor de gezworenen gebragt. Zij werden tot 10 jaar luchibuissirat veroordeeld. Op nieuw is te Parijs een moord gepleegd en het slagloüer aan stukken gesneden. Uitmaal is hel een man een persoon van omstreeks twin tig jaar die gewelddadig om hel leven is gebragt. Verschillende deelen van hel lijk zijn zaamgepakl in een zak in de Seine gevonden. Op den tweeden Paaschdagongeveer te 12 uur zaten te Kalkwijk (g«n>. Hoogezand) in een heiberg eenige peisonen n.l. een zekere Nie- veen zijn beide zonen (bekend onder den naam van ile dollen") een persoon die in lietdes- betrekking staal tol N.'s dochter en eindelijk nog iemandgenaamd J. Grashuis zicli te amuse ren" ouder hel inzwelgen van bedwelmende dranken. Zooals gewoonlijk, bleef ook hier het nood lottig gevolg eener braspartij niet achterwege, want na eenige oogenblikken werd de lot nog toe naar 'l scheen geheerscht hebbende harmonie tusschen bovengenoemd gezelschap verbroken. Kr ontstond namelijk twistwaarom is niet inel zekerheid bekend tusschen Nieweg en Grashuis. Deze twist werd zóó hevig, dat ei een gevecht moet zijn ontstaan waarhij laatst genoemde zulke wonden bekwam dat hij direct na 't gebeurde zijn bewustzijn verloor in welken beklagenswaardigen toestand G. geleetd heett tot Zalm dagmorgen voortdurend in een staal van verstandsverbijstering verkeerende, toen hij v moedelijk aan de gevolgen van de ondergane mishandeling overleed. Grashuis was een Oüjarig grijsaard werkzaam op de tabriek der firma Boon Molema Co. te Hoogezand en een ijverig werkman de eenige steun zijner bijna blinde dochter. bedoelde Nieweg is geboeid naar Winschoten getransporteerd en aldaar in vei zekerde bew ring genomen hei andere drietal bevindt zich nog in viijheid. Van gocderhand verneemt men dat eene llo'terdamscbe firma bel voornemen heeft Haarlem eene Brouwerij van Engelscbe bieten op te richten, en dal daartoe door haar onderhandeld wordt over den aankoop van een stukgrond aan de Leidschevaart te Haarlem dat thans a's bloem- mislerij gebruikt wordt. In een kelder in de rue Viclle du Temple te Parijs ontdekten eenige nachtwachts dezer dagen een gloed van vuur en zagen zij tevens rook uit bet venster opstijgen. Ue concierge werd opgescheld en men vond in den kelder een landlouper van zeventien jaar, die met allerlei gestolen lekkernijen door '.et venster daar inge slopen was en er zich eenige dagen lang aan zijnen buit had te goed gedaan waai bij hij niet verzuimde de wijnflessclien aan te spieken. Deze goede sier had hem echter zoo welgedaan gemaakt, dat hij hel venster niet meer uitkun zoodat hij geen ander middel gezien had om uit zijne ge vangenis te geraken dan- eenige spaanders in brand te steken en zoo de aandacht te Hekken. arnbtedie meer dan twee jaar geleden door zijn hond een kleine beet in den arm ontving. Het was toen onmiddellijk geneeskundig behan deld, en de wond genas schijnbaar gunstig. Drie jaien nadat zich de vreeselijke verschijnselen van watervrees bij den ongelukkige vertoonden overleed bij. Daar het in de laatste lijden dikw ijls is vooi- gevallen dal bij verkoop der overblijlseleu vau afgemaakte rundeien, deze verre beneden de waarde bij openbare veiling door eenige koop lieden werden opgekocht heelt de Min. van Binncnl. Zaken aan de Gemeentebesiuren aan geschreven in hel vervolg dit misbruik zooveel mogelijk te keeren. Hij verzoekt daarom voor r.ooverie die misbruiken zijn te vreezen de voorkeur aan onderhandschen verkoop te geven in dien zin nogtansdat dit laatste middel alleen in buitengewone gevallen moei worden toegepast en geenszins als algemeene tegel dient te gelden. Een liefhebber van vogelsdie herhaalde malen kooijen met vogels te Amsterdam uit de post van de deur waar zij waren opgehangen zonder dal de eigenaar hel merkte, had weg genomen zal door de justitie deze liefhebberij afgeleerd worden en is daarom zelf in eene kooi gesloten. Dezer dagen stond de sociaal democratische rijksdag-algevaardigdc Most voor hei stadsgerecht te Berlijn teregl wegens godslastering en belee- diging van de evangelische geestelijkheid in zijne redevoering, den 22 Januari in eene groole volksvergadering gehouden ten doel hebbende aan te sporen het uittreden uit de landskerk. De reglbank sprak hem vrij wat aangaat de gods lastering, doch wegens beleediging van de gees telijkheid werd hij veroordeeld tol twee maanden gevangenisstraf. Telegrammen. Londen5 Mei. Wel melden telegrammen uit Petersburg en Weenendat de toestand unstiger wordt, maar lciten ontbreken, be halve de twijfelachtige Wecner dépêche van de Standarddat Üuitscliland aangeboden zou hebbenin de plaats van Ruslandhet trac- taat van San Slefano aan liet congres voor te leggen. Ilobart pacha heeft conferenties met lord Beaconsfiela en lord Salisbury gehad. St. Petersburg5 Mei. Het journal de Saint- Petersbourg verklaart, dat de geruchtenover eene aanstaande bezetting van Bosnië en de llerzegowina door Oostenrijk', voorbarig zijn. van den Heer ZAL HEDEN AVOND te zeven uren plaats lebbenhopende met een talrijk bezoek vereerd te worden. De prijs der plaatsen is49 ets. Kinderen beneden elf jaar betalen Ü5 ets. Aan dcTlERVORMDE DIAKEN1E- wis» SCHOOL te Amersfoort wordt ten spoedigste verlangd een mannelijke of vrouwelijke KWEEKELING, onder nader te bepalen conditiën. Inciineerenden worden beleefd verzocht zich in persoon aan te melden bij den Weleerw. lieer D. P. M. GRA8WINCKEL. Amersfoort, 4 Mei 1878. DENTISTE Arnhem zalDingsdag J HcTEL MULLER te Amersfoort te consulteren of schriftelijk te ontbieden zijn. Van 131 ure bepaald in het HóTEL. Puike Koffijboonen75 cents. Idem suiker witte3-4 Thee11.10 a f 1,35. Groene zeep10 cents. Stijfsel zeer blank175 Vermicelli20 Siroop13 Keurige 1ste soort Blom 13 2de105 Grultcmeel zeer blank10 Krenten 1ste soort Rozijnen Idem Pruimen Heerlijke blanke Rijst Soda Correspondentie. x had gedacht dathij het fraaijc bestendige weder der laatste weken het paviljoen op 'den Amenfoortschen berg rou geopend lijn. ltij hoopt met vele s'adgenooteu en environsbewoners dat de opening daarvan spue dig geschiedtook ten genoege van de vele vreemdelingendie onie liefelijke oorden beioeken en gaarne toeven op het paviljoen hetwelk een algemeen gewaardconl prachtig perspectief aanbiedt. ADVERTENTIE N. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed heden in 78jarigen leeftijd onze dier bare Moeder en Behuwdmoeder Mejufvrouw I1ESTHER HIJMANS, Wed', van den lieer M. VAN GELDERinnig betreurd door Hare tal rijke betrekkingen. Amersfoort Uit aller naam 3 Mei 1878. H. VAN GELDER. Eenige en algemeene kennisgeving. Te Aspetg heeft zich dezer da; vau watervrees voorgedaan bij eer en ten geval getneonicbe- 20 Q-)5 10 en Aardappelenmtcl het pakje Sla olie per llcseh Deste Azijn per flesch Petroleum per kan Gezondheids-Mostaard per flacon Kippengarst per kop OlieLoog per stel Verder alles tegen civiele prijzen en alles van goede kwaliteitzoomede h e e r 1 ij k e SIGAREN verkrijgbaar bij A. H. DE KREEK, Lavendelstraat. 12 4 8 cents. 80 10 125 20 8 20 De ondergetcekende de zaak van Mej. de Wed. VAN DEN HOOFF op den II o f alhier ove:genomen hebbende, wenscht haar op de zelfde wijze voorttezettenen beveelt zich daarom aan zijne stadgenoolen in 'tzellde ver trouwen aan dat zijn voorgangster zoo ruim schoots gcnolen heeft. Van een vlugge en goede bediening kan men zich verzekerd houden terwijl alles tot de billijkste prijzen zal worden berekend. W. VAN 'T WOUDT. Op de drukkerij der Amersfoort- scltc courant kan tegen loonworden geplaatst. Zich te vervoegen aan liet Bureau dezer courant ot aan de drukkerij. Op Dingsdag den 14 Mei 1878, des voor- middags ten 11 ure, zal te Soestin de Herberg „De drie Ringen," bewoond door A. VAN HERWAARDEN, publiek worden verkocht Een HUIS waarin winkel- en broodbak kerij wordt uitgeoefenden tot alle andere doeleinden geschiktbevattende bovendien di verse KamersKeukenKelderen grooten Zolder. Voorts eene grooten steenen Schuur, waarin stalling voor Paarden en Hoornvee, LoodsHooibergErf en Grond zamen groot 14 at en20 centiaren alles staande en liggende onder de gemeente Soestaan den Straatweg naar Amersfoort. Eerst in 2 perceelen en daarna in massa. Breeder bij biljettenterwijl nadere inlich tingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris S. CAMBIER VAN NOOTEN gevestigd te Soest. geschikt lot dadelijk gebruik. Te bevragen bij C. VAN DE WETERING Az. te Wou denberg. alom bekende C. BECKER'S BALANSEN EN BASCULES worden alleen vervaardigd en zijn te bekomen bij de Fabrikanten BECKER te BUDDING

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 3