'dito van goud, met diamanten versierdwaar van enkele ter grootte van een hazelnoot. Omtrent de ontploffiog in de rue Bcranger schrijft men nit Parijs hel volgende «Een vreesaelijk ongeluk heelt een der meest bevolkte gedeelten der stad in ontsteltenis ge- bragt. In de rue Béianger, no. 22, bevindt zich een huisraad- en speelgoedwinkel van den heer Blanchon. Onder hel speelgoed waren al lerlei pistolen en kanonnen die door amorces eene ontploffing te weeg brengen. Hoewel deze als niet gevaarlijk worden verkochtzijn ze reeds dikwijls en thans weder ooi zaak geweest van grootc onheilen, legen 8 uur hooide men een vrceselijkeu slag, gevolgd door een dot ge luid. He bcigptaais der huisjes vloog in de lucht. Het huis, vijl verdiepingen hoog, stond in een ommezien van boven lot heneden in lichte laatje vlam en stortte onmiddellijk in. «Men kan zich gemakkelijk voorstellen welke vreeselijke en hartverscheurende looneeien na de ontploffing plaats hadden vooral gedurende de eerste vijf minuten, toen een ieder, die zich in de nabijheid bevond vlngtte. Stukken van deuren en vensterssteencnglazen spie gels vlogen regis en links en wondden de vlug- tende personen. In het groote magazijn du Pauvre Jacquesop den hoek der rue Béranger en van den Boulevard vlogen de spiegels aan stukken men vreesde een oogenblik voor brand draaide het gas uit en sloot de luiken. Toen het eerste oogenblik van ontsteltenis voorbij was trachtten eenige agenten hulp te verleeuen aan de onge- lukkigen die onder het puin begraven waien ot op de straat waien geworpen, doch de po gingen waren onmagtigmen moest op hulp wachteneen tweede ontploffing van de puin- hoopen deed iedereen weder vlugten. Eindelijk kwamen de brandweer en de troepen en men begon geregeld te werken. In minder dnn 20 minuten lijds waren er 20 0U0 menschen op de plaats van het ongelnk. He gewonden werden in de naasibijgelcgen apo theken gebragtwaar bet eerste verband werd gelegd daarna werden zij naar de hospitalen vervoerd. Door een ziekenoppasser werden drie personen van onder de puin uitgehaald. De heer Sylva die op de 5de verdieping van het huis woonde, werd door een werkman onder een 6teen die hem gevaogen hield gered dezellde redde ook mevrouw Sylva en haar kind. Het onheil hc-Al zich niet lol huis no. 23 bepaald het daarnaast gelegen huis heelt veel geleden; ook van winkels is niets meer over, de muren zijn ingestort en men vreest dat ook daar menschen gedood zullen zijn. 'l Is onmo gelijk al het afgrijselijke van dit ongeluk 'e beschrijven. Tusschen de scheuren van een muur ziet een agent een kinderbeentje uitsteken hij snelt er heen en ol wonder, het gelukt hem na bovenmenschelijke inspanning een kind van zes jaren te redden. Eerst den volgenden morgen is men den brand meester geworden en kon men beginnen de puinhoopen op te ruimen. Vele lijken zijn reeds gevonden maar men kan zelfs niet gis sen hoevelen er nog begraven liggen. He bladen spieken van meer dan 40." He vrouw van den president der Vereenigde Staten is een zeer gestrenge dameen hoe zelfstandig de president in zijn kabinet misschien is, in zijne woonvertrekken moet hij den staf aan zijne wederhelft afslaan. Er mag niet ge rookt worden aan tafel mag zells niet een enkel glas wijn worden gedronken 't heeft vrij wal moeitezelfs de lusschenkomst der ministers geëiscbl otn hare toestemming te verkrijgen wijn te schenken op een officieel diner dal de presi dent gaf aan de diplomatie en andere hoogge- plaalslen in den lande. Thans deelen de dagbladen bet volgende staaltje mede van bare heerschappij. De president had zijne ministers Shermann Thompson en Evarts tot een kleine speelpartij genoodigd. Op het vastgestelde uor waren de drie ministers present en werden volgens afspraak in de bi- bliolheekkamer gelaten. Hier vonden zij den president, maar ook mevr. Hayes, die zeer be leefd was. Ztj informeerde zich naar de gezond heid van de heeren en respectieve families tot in bijzonderheden. Eindelijk duurde dit huiselijk praatje den heer Shermann te lang en hij wilde er een eind aan maken door de vrouw des huizes op zeer be- leefde wijze 'e kennen te geven dal hare tegen woordigheid op dit oogenblik minder gewenschl was. Hij maakte dus zijn excuus dal zij mevrouw soc lang opgehouden hadden dal huisboude- lijk. ol audere zaken hare tegenwoordigheid misschien elders noodig maakten en dat zij zich door hel bezoek toch vooral niet moest laten storen in bare bezigheden of plannen. Maar mevr. Hayes was naar 't scheen op dien wenk voorbereid en antwoordde allerliefst: «Er is op 't oogenblik volstrekt niets, dat mijn tijd vraagt en ik heb deze uren aan mijn man gewijd niets is mij dus aangenamer dan die in zijn gezel schap en dal zijner vrienden door te brengen. Shermann betuigde natuurlijk zijne ingeno menheid met dit besluit. Zijn ambtgenoot Evarts hield een lange uitweiding over den zegen van huiselijk geluk en de heer Thompson lachte heel vriendelijk. De president geeuwde. Ein delijk sloeg hel 11 uur en de heeren vertrokken met de veizekeiing, dal de lijd hun bijzonder kort was gevallen en een alleraangcnaamsten Rvond te hebben doorgebragt. Den volgenden dagtoen president Hayes zijne vrienden van de mislukte speslpartij zag zeide hij zeer gelaten: «Het ging niet, Lucy wilde het niet hebben. Zij zegt nooit esn woord maar gij hebt zelf gezien hoe zij het aanlegt." Tweed© Kacaer. De leening is door de Tweede Karr.er aan genomen met G4 legen 15 stemmen. Na deze aanneming is het algemeen debat over de successiebelasting in regie lijn aange vangen. De heer van Baar bestreed haar als hatelijk pijnlijkimpopulairirrationeel en verderfelijk in haar gerolgan. De heer Schimmelpenninck van der Oije be streed baar, omdat zij onbillijk den druk op het onroerend goed zou verhoogen. Overigens zou hij uil stelselmatige oppositie met terzijde laten van personen, tegen abc ont verpen des Ministers stemmenzonder politieke beweeg redenen. De heer Wintgens bestreed de belasting omdatdaargelaten hef bezwaar van de belasting op zich zelf, verzwaring der lasten niet moet gezocht worden op het gebied van directe be lastingen maar op het gebied van indirecte. Overigens bestreed* hij deze belasting als de slechtste van allenzoowel uit esn maatschap pelijk als uit een economisch oogpunt. AMERSFOORT20 Mei 1878. Dingsdag, den 21. Mei e. k.des namiddags halftweezal de naad der gemeente Amersloort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1. Ontwerp-bezwaarschrift tegen den ligger der toegangswegen naar het spoorwegstation. 2. Voorstel van Burg. en Y/eth. tot verkoop van een stukje grond aan het Singelaan den heer W. van Zalingen. 3. Benoeming van leden der commissie tot herziening van het reglement voor het burger- veeshuis. 4. Benoeming van een hulponderwijzer aan de Openbare School voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs. 5. Ontwerp-adres aan dc Tweede Kamer der Staten-Ger.eraalten aanzien van fcet ontwerp van wet tot aanleg van weienverken enz. Voor het aanbieden van een nationaal hul deblijk aan Z. K. li Prins "andr": der Neder landenbij gelegenheid ven H9s. huwelijk is, volgens uilnaodiging va:i de hoofdcommissie te Amsterdam, eene subcommissie te Amersfoort gevormdbeslaande uit de ileeren Mr. F. II. van PersijnburgemeesterV7. A. Croockewit en Jhr. Mr. II. J.L. van Sasse van YsseltWet houders. Het volgende adresonderteekend door ruim honderd commsrcieele en industrieele lirraa's ingezetenen enz. te Amersfoort, is heden ver zonden Aan de Directie der Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Man Lschappijafdeeling Oos- tcrspcc.', te Amsterdam. De ondergeteekendenallen handeharswin keliers en zij die dagelijks goederen verzenden woonachtig te Amersfoortnemen de vrijheid de Directie dringend te verzoeken met de Ne- deriandschc Centraal-Spoorweg-Maatschappij in overleg te willen treden opdat in hare Factorie, die zeer geriefelijk in de kom onzer gemeente is geplaatstook die goederen aangenomen kunnen wordendie wij over den Oosterspoor weg wenschen te vervoeren. Met aar. dit billijk verzoek te voldoenzal de handel zeker zeer gebaat worden en verze keren wij U meerdere verzendingen. Van Uwe voorkomendheid in deze ons over tuigd houdendehebhen wij de eer te zijn UEDs. Dienstw. Dienaren, (volgen de onderteekeningen.) Amersfoort, Mei '78. De expositie der prijzen van de Kunstkroniek bij den heer Slothouwerboekhandelaarte Amersloort, verdient aller aandacht. Zij bestaan uil eene prachtige cassette de ménage bevat tende een tachtigtal moderne zilveren vorken en lepels c. s. ter waarde van duizende guldens een smaakvol ameublementprachtige piano en pendule, 12 schilderijen van gevierde meesters en nog een aantal brilianle zaken Tot aanst. Zaterdag isblijkens nevenstaande adv.deze tentoonstelling geopend en bij inleek. ning op de Kunstkroniek ontvangt men een lot in voor melde verloting. Te Amsterdam is in den ouderdom van 65 jaar overleden Mr. A. S. van Nieropadvocaat, lid van den gemeenteraad van Amsterdamlid der provinciale stalen van Noord-Hollandoud lid der tweede kamer van de stalen-generaal voor de districten Haarlem en Hoorn, voor zitter der «permanente commissie" uit de «centrale commissie tot de algernecne zaken van het Nederlandsch-lsraëlietisch kerkgenootschap." Hij was een der bekwaamste en scherpzinnigste regtsgeleerden in ons land en loondeals ver tegenwoordiger van de burgerij der hoofdstad welke betrekking hij acht jaren waarnam warme belangstelling in en grondige bekendheid met de gemeenteaangelcgcnheden. Van de gewestelijke vertegenwoordiging was h;j insgelijks een der ijverigste ledenen het kerkgenootschap, tot welks laatst ingevoerde corganisatie hij zoo veel bijdroeg, verliest in .torn een krachligen steun. Van Nierop behar tigde de hem toevertrouwde belangen met warmtestreed rnet volharding voor zijne be ginselen en kenmerkte zich in het particuliere Teven als een getrouw vriendals eön onver moeide medearbeider waar het gold iets goeds en nuttigs te scheppen of te bevorderen. Ons vorig nummer behelsde dat in de Leeuwarder Ct. van 12 Mei 28 advcrlentien stondenin welke echtgenooten bekend maken dal zij CO, 50, 45, 40, 30 ol 25 jaren zijn gehuwd. Van vriendelijke zijde zijn ons echter vertoond Leeuwarder courantenwaarin dit getal nog belangrijk wordt overschredenwant daarin genoten wij het verrukkelijk gezigt, in 't No. van 14 Mei39 zoodanige adverientienen in dat van 17 Mei: 48 zulke advertentien. In de Belgische kamer hebben in de afge- loopen week volksvertegenwoordigers van de verschillende politieke partijenom 't hardst de woorden «hansworsten" en «bcursdieven" zich onderling toegevoegd. Zulke wetgevers der Belgische nalie behoor den eerst eene wet van orde voor eigen gebruik te vervaardigenwaarin het schelden wordt verboden op straf van ontzetting als volksver tegenwoordiger. Den 16den dezer stond voor het Geregtshof te Leeuwarden teregt G. J. K-, oud 67 jaren die daarvan 32 in het tuchthuis had doorgebragt hij had vroeger tweemaal te pronk gestaan was tweemalen gebrandmeikt en ééns gegeeseld. In 1645 werd hij ter dood veroordeeld welke straf toen is veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf mei geeseling en brandmerk. Thans stond bij teregt omdat hij den 12den Jan. j!., 's avonds 6 uur, op hei Boswerk te Franeker, de vrouw van F. Dek een gouden oorijzer tcgenlijk met twee mut sen van hel hoofd afgerukt heeft, na haar vooraf aangegrepen en zoodanig geslagen te hebben dat haar gezigt dik rood en opgezwollen was. De advocaat-generaal requireerde zijne veroor deeling lot 15 jaren tucbhuisstrafterwijl de verdediger mr. Verwer beweerde, dal het wettig bewijs niet volledig was waarom hij tot vrij spraak concludeerde. Uitspraak over 8 dageu. Hetzelfde Geregtshof heelt H. Kioes, gewoond hebbende te Chicago, laatstelijk le Kuinreente Amsterdam verblijf houdende, die in 1869, toen zijn vrouw nog leefde en hel huwelijk niet was ontbondenle Chicago huwde met Ida Sie- vert aldaar, wegens bigamie veroordeeld tol 5 jaren tuchthuisstraf. Omtrent poging lol moordte Hartwerd (Friesland) gepleegdworden de volgende H:- zonderheden medegedeeld Omstreeks middernacht tusschen 10 en 11 Mei jl. brak Gehele Spoelsmaop het naburige dorp Nieuwland te huis belioorende een kozijn benevens eenige steenen uit den muur van den koestal van den landbouwer Sipke Üouma en wist zich aldus toegang te verschaffen. Toen hij binnen de kamer gekomen was begaf hij zich terstond naar de bedstee, waar de hoer en zijne vrouw sliepen om op de beddeplank geld te zoeken. Hij vermoedde nl. dat de huursom, welke de bewoners eerstdaags te betalen had den daar lag. Hij voelde de beddeplank langs, maar vond niets. De vrouw sliep nietwegens i heumalisehe pijnen en meenende dat de beweging door haren man werd veroorzaaktvroeg zij lei wijl

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2