er bee* feesleept. Ook de Amstcrdamsche booten in concurrentie nemen die oieusclioti scliier voor niet mede. De prelect der Seine heelt aan den Pai ijschen gemeenteraad te kennen gegeven dat de Min. »au biunenl. taken ven "indeel is, dat de raad cijn bevoegdheid is te buiten gegaan toen hij het Chateau d'Kau heeil aangevreten voor hel op te rigten standbeeld van Voltaire en besloten heeft vanwege de gemeente op den 30 Mei een openbaar leest te geven, waai bij de raad en corps een optogt zal houden. Dientengevolge is de prelect uilgenoodigd aan die besluiten zijn goedkeuiing te ombonden. Hel comité zal zich nu moeten tevieden stel len niet het plaatsen van hel standbeeld in de Salie des Ecnles waar het feest gevierd tal woi- den dal zich zal bepalen tot een eenvou Jig ora torisch leest. Men ziet dus dat ook in Fiankrijk zells onder de Republiek, de regering het regl heeft haar toestemming te weigeien tot hel plaat sen van een standbeeld van een persoon die slechts de sympathie van een gedeelte der natie bezit. Niet onveimakelijk is het, een paar staaltjes mede te derden van de liefelijkheden die Rous seau aan Voltaire en deze aan Rousseau naar het hooii wierp, en hoe broederlijk het ook destijds in de republiek der letteren toeging. Rousseau dan schrijit aan Moulton over Vol taire: «Gij spreekt uiij over dien Voltaire. Waarom met den naam van dien hansworst li we peo bezoedel 1 Ik zou heui nog meer haten dan ik doe als ik bem minder verachtte. Ik zie in zijn groute talenten slechts een schande te meer voor hem, doorliet onwaardig gebruik dal hij er van maakt. Zijne talenten dienen hem gelijk zijne rijkdommen, voor niets anders dan om de verdorvenheid van zijn hart voedsel te geven. Ik heb hem eens geschreven dat ik hem haatte, en gat hem de redenen waarom, erbij op. Hij heelt mij niet hetzellde geschreven maar het mij levendig laten gevoelen." Men houre nu wat Voliaire over Rousseau schieei «Die eerlooze Jean Jacques is de Judas der wijsgeerenbroederschap. De lol, dien men dien kwajongen heelt toegezwaaid is een kaars ter eeie van den duivel gebrand. Hij zou den haai uitvinden als hij niet onder de diepste veiachling gebukt ging. Hij is de kwaadaardigste schelm die ootl de letteren onteerd heeft. Ik geloof dal de teel van Erostratus den reu van Diogenes ontmoet heeft, en dat van de jongen die hunne ontmoeting heelt voorlgebragtJean Jacques Rousseau ecu afstammeling in de regie lijn is." Dat Victor Hugo, nu presilent van de feest commissie, Voltaire un singe de génie heelt genoemd, behoeven wij niet te herinneren. Te Weenen is thans enn afschuwelijk proces aanhangig tegen een 17jarigen jongeling uit Guro- poldskirchemdie zijn beide buurmeisjes Elisa beth en Maria Rieger 21 en 17 jaren oud heelt vermoord uil wraak, omdat zjj zich over zijn slecht gedrag hadden uilgelaten. De jeugdige moordenaar erkent zijn daad volkomen. Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Dinsdag 21 Mei, gepresideerd door den heer Burgemeester, waren aanwezig 14 ledenafwezig de heer Drijfhout van IIoofT met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De geloolsbriel c, s. van den heer J. Zandijk Jr., nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad wordt ten fine van onderzoek in handen gesteld van ecne commissie, bestaande uil de heeren v. Beek, v. Burgsteeden en Visser, op wier adviesuitgebracht bij monde van den heer «.Seek. inel algemeene stemmen wordt be sloten tot toelating van den benoemde. Onlwerp-br/waarschrift legen den door Ge- dep. Stalen opnieuw ontworpen legger der toe gangswegen naar hel spoorwegstation Amers foort, waaromtrent de Voorzitter en de heer van Walchren het woord voeren. Goedgekeurd roet eenparige stemmen. Voorstel van Burg. en Weth. lot verkoop van ongeveer 10 vierk. meters grondachter zijne woning gelegen aan den heer VV. van Zalin gen, voor f40 plus de overdrachtskosten. De daartoe betrekkelijke ontwerpenwaar- -onder ook het besluit nopens onttrekken van dal gedeelte straat aan den openbaren dienst, worden achtereenvolgens met algemeene stem men aangenomen. De heer van Walchren en de Voorzitter namen deel aan de beraadslagingen. De heeren van Sasse van Ysselt, van Wal chren en van Rosenthal worden aangewezen voor eene herziening van het reglement voor het burgerweeshuis, gemeenschappelijk met eene danrtoe door regenten van die instelling benoemde commissiebestaande uil de heeren Mr. J. de Louter, P. Methorst Sr. en W. L. Scheltus. Tot hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs' wordt met 13 stemmen benoemd de eerst- voorgedragene II. Meester te Amersfoort. Ontwerp-adres aan de Tweede Kamerwaar bij de gemeenteraad haar met aandrang ver zoekt mede te werken tot wetsverhelïing van het ingediend ontwerpo. a. het graven van een kanaal door de Geldersche vallei inhoudende. De heeren v. Walchren, Croockewit en de Voor zitter over deze aangelegenheid het woord ge voerd hebbendewordt hel adres met algemeene stemmen vastgesteld. liet adres luidt Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met gepaslen eerbied neemt de Raad der gemeente Amersfoort de vrijheid tot Uwe ver gadering zich te wendenteneinde van zijne ingenomenheid te doen blijken met het ingediend ontwerp van wet tot aanleg en verbetering van waterwerken in het belang van de binncnland- sche scheepvaarten in het bijzonder voor zoo veel daatbij het graven van een kanaal door de Geldersche Vallei wordt bevolen. Geenszins ligt het in 's Raads bedoeling de voordeelenwelke zoodanig kanaal voor den handel zal opleveren, breedvoerig te betoogen zulks toch acnt hij overbodigmet het oog op 't van verschillende zijden reeds ten gunste van den aanleg des bedoelden kanaals aangevoerde en op de alleszins afdoende omstandigheid dat het ontworpen kanaal de kortste verbinding te water van Amsterdam met de rivier de Boven- Waal daarstelt. De Raad acht het meer van zijne roeping op het groot belang voor zijne gemeente te wijzen in het aanlegden van een kanaalzooals dit is ontworpen. Wel is waar is Amers/oort het ver bindingspunt van onderscheidene spoorwegen hetwelk ontegenzeggelijk van gunstigen invloed is op de welvaart dier gemeente en op het toenemend handelsverkeer, evenwel valt het niet te ontkennen dat door het onvoldoend verkeer te water eene verdere uitbreiding van den handel wordt belemmerd. Komt het kanaal tot standdan mag men voorzeker, als gevolg daarvan, eene belangrijke ontwikkeling der nijverheid en toenemenden bloei dezer gemeente verwachten. Redenen waarom de Gemeenteraad met aan drang uwer vergadering verzoekt tol wetsver helïing van het ingediend ontwerp hare mede werking te willen verleenen. 'tWelk doende De Raad der gemeente Amersfoort, VAN PERSÏJN, Voorzitter. W. L. SCIIELTIJS, Secretaris. Amersfoort, den 21. Mei 1878. Verzoek van den heer M. van Drieelders benoemdom eervol ontslag als hulponderwij zer aan de openbare armenschool in de Koe- straal ingaande 1 Juli a. s. Ingewilligd met algemeene stemmen. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten op de voorgedragen af- en overschrijvingen op de gein.-begrooting over 1877, zoomede op de oorspronkelijke kohieren van den hoof- delijken omslag en de hondenbelasting over 1878. Voor informatie. Mededeeling van den controleur van 's rijks belastingen dat de Minister van financiën heeft te kennen gegeven dat hij niet wenscht overte- gaan tot eene vernieuwing der huur (van f36 'sjaars) van het wachlkantoortot dusver bij de rijks-commiezen in gebruik. Als voren Den heer v. Rosenthal, die den onrcchlmatigen toestand van den ouden Soesterweg wil doen op houden antwoordt de Voorzitter dat hij bereid isna het beeindigen der zaak betreffende toe gangswegen lot het station een voorstel dien aangaande te doen. Ook de heer v. Üurgsteeden verkreeg inlichtingen omtrent dit punt. Naar aanleiding van hetgeen in 't jongste jaarverslag vermeld staat over onderhande lingen van het gemeentebestuur met Gedep. Statenbetreffende den Leusderwegwensent de heer van Rosenthal gaarne omtrent den loop der zaak ingelicht te worden. De voorzitter zich bereid verklarende, zoover zijn geheugen reikt dadelijk aan het kenbaar gemaakt verlangen te voldoen geelt de redenen op die B. en W. bewogen de overname van het onderhoud des wegsdoor de provincieaan Gedcp. Staten te vragenalsook de gronden waarop deze laalstenmet erkenning van de belangrijke opofferingen van zijde der gemeente nochtans tegen de overname bezwaar maken het gcmcentehcstuur uitnoodigen den Leusder weg in goede orde te brengen en hun te zijner tijd deswege bericht te geven. Do voorzitter laat er op volgen dat Burg. cn Weth. nader zullen overwegen wat verder tc doen en zoo noodig hij den gemeenteraad een voorstel zullen inbrengen. De zitting is hierna gesloten. AMERSFOORT, 23 Mei 1878. Op den 29 Mei c. k. zal te Amersfoort aan komen, oin nachtkwartier te houden, de le batterij van het 2e regiment yeld-artillcrie sterk 5 officieren, 67 onderofficieren en man schappen 58 paarden cn 6 voertuigen. Deze batterijkomende uit Bredamarcheert den 30 Mei naar Harderwijk en vervolgens naar het kamp op de Oldebroeksche heide. Met de inkwartiering worden belast de be woners van perceelen in wijk Adie onlangs zijn vrij gebleven, en vervolgens zij die in wijk B wonen. Heden vierde de lieer L. Siddrégemeente- heelkundige zijn vijftigjarig jubilë als hecl- en verloskundige te Amersfoort en ontving van vele zijden treffende blijken van genegenheid en hoogachting. Een aantal autoriteitencollega's enz. felici teerden den waardigen jubilaris en werden hem vele fraai je en prachtige souvenirs bij zijn gou den feesiwaaronder een rijk tnodern cadeau in zilver vergezeld van een lief vers door eenige zijner vrienden en vriendinnen ais hulde aan zijne verdiensten aangeboden. Gisteren overleed de Heer J. 0. W. G. F. Bosman, sedert ruim 20 jaren deurwaarder bij de verleden jaar opgeheven Arrondissements- Rcgtbank te Amersfoortcn vervulde hij de betrekking van deurwaarder lot aan zijt. over lijden, ondanks den zwakken staat zijner gezond heid met naauwgezetheid cn ijver. Voormaals was hij een aantal jaren als meester-zetter ter drukkerij van den Heer van Bommel van Vloten te Amersfoort werkzaam cn steeds bezield met liefde voor de typographicmede gebleken uit een door hem destijds geredigeerd en gedrukt werkje over het letterzettenboekdrukken de correctie c. a.hetwelk in dor tijd als gids voor typographeninzonderheid voor eersthe- ginnenden goede diensten beweesterwijl hij wegens zijne goedhartigheid en opgeruimdheid van geest, onder zijne vakgenooten in een aantal steden des lands vele vrienden telde. Zondag e. k. zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Ds. Molenaarpredikant bij de Doopsgezinde gemeente le Zaandam. De 1e luitenant C. M. E. van Löhen Seis van het regiment rijdende artillerie te Amers foort is benoemd tot Instructeur in de rijkunst bij gemeld regiment. Het debat over de successiebelasting in regie lijn is Dingsdag jl. voortgezet. Dc heer de Bieberstein bestreed haar als ha telijk en impopulair. De heer Schagen van Leeuwen vond haar on vrijzinnig en niet geschikt om te komen tot een goede herziening onzer fiscale wetten een ongelukkige greepdemoraliseerend onneder- landschhel maatschappelijk leven des volks ondermijnend. De Jong bestreed de geopperde bezwaren en achtte de belasting niet ondragelijk. De heer Mees bestreed de bedenkingen van den heer Wintgens. De heer Idzerda acht deze belasting 't meest geschikt en reglvaardig in de tegenwoordige omstandigheden. De heer de Meijier weerlegt de bezwaren van den heer van Baar. De heer van der Hoeven zal voor het ont werp stemmenmits de verpligling van den eed er uit verdwijne. De heer Brouwers bestrijdt hot ontwerp op bekende gronden. Dc berigten van Atchin, voorkomende inde Javasche Courant van 2 dezer, luiden niet on gunstig. Aan boord van het stoomschip Stad Haarlem den A dezer te l'adang uil Nederland aangeko men heeft kort voor zijne aankomst een treurig ongeval plaats gehad. Den 1 dezer geraakte er iels onklaar aan de machine en sprong kort daarop de stoomkraan ten gevolge waarvan dc stoom met groote kracht uil den ketel ontsnapte en de machinekamer in een oogwenk in een gloeijenden oven herschiep. Twee der dienst- doenden hij dc machine hebben hel ongeval met den dood bekochtterwijl twee anderen in deer- niswaardigen toestand in het militair hospitaal zijn opgenomen.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2