buurt eo ook zijn woning werd door de vtam- men aangetast. De grij-n.tid ging naar builen doch was even spoedig weder in liet branden Je gebouw verdwenen. Zijn SO-jarige gebrekkige vrouw wilde hij reddcu doelt zijne kr.irltien schoten te kort. Men riep hem loedat li ij ten minste zijn leven zou redden maar hij weigerde tonder vrouw zijn woning te vei laten. De omslandeis achtten het gevaar te groot om hulp te bieden en bij het einde van den brand, vond men de twee vet kooide lijken naast elkander. Twee jaren geleden hadden zij, onder algemeene deelname der bevolking hun gouden huwelijksfeest gevierd. Onder de kermisvermakelijkheden te Leeuwar den behooit o. a. een gedresseerde aAp rond geleid op een hond. De aap verligt allerlei toeren danstschermtspeelt op de viool schiet een geweer atenz. Deze laatste kunst heelt Dingsdag een jongentje van 1-4 jaar een oog gekosthet schol trol hem zoodanigdal het oog voor goed verloren zal zijn. Seheveningen is in de laatste 8 h 10 dagen wat tieriger geworden. Gisteren was 't er bepaald zeer druk en 's avonds woelig. Er was een reden voor. Het Casino is gisteren avond geopend. Dit gebouw opgerigt door eenige aandeel houders van de Sociélé des Galeries en van het gt-bouw voor kunsten en wetenschappen den directeur dier inrigting en nog eenige andere hoeren wordt onder directie van den beer ilené tils geëxploiteerd; deze is als regisseur onzer opera bekend en bezit al de eigenschappen oin de onderneming te doen bloeijen. Tiouwens ze zal niet te klagen hebben over gemis aan belangstelling als het publiek even nieuwsgierig is als gisteren avond om het van buiten met vlaggen gelooide gebouw ook innerlijk te bewon deren. 't Was er stampvol en van de Skating- rink ,die dooreen gezelschap ai listen (drie hecren, eene dame en een kind beneden den wettelijken ouderdom) geopend werd en van de kegelbaan weid reeds druk gebruik gemaakt. Voor de schietbanen was de noodtge vergunning nog niet verkregen cn het publiek bewoog zich dus uit sluitend om de rink en in den traai aangelegden en verlichten tuin. Van het afzonderlijk lokaal «ooi kaart-, domino-schaak- cn damspel werd geen gebruik gemaakt hoewel dal lokaal het netst van alles is ingerigt en het meeste succès aan de onderneming belooft. Het is een zeer practiseh idee om in een badplaats waar de dag-amuseiuenten zeer schaarsrh zijn en 't strand soms ongenaakbaar is door de zonnewarmte een knel vertrek [want 't is er verkwikkend koel en scliemerdonker] in te riglen waar de vreemdelingen kunnen dobbelen. De onderne mers kennen blijkbaar bel badgasten-geslacht. Een ander amusement is ie vinden in de twee keurige kioskennaast hel Casino opgerigt door onze bekende acoustische specialiteitden heer Lefèbre. In de eene kiosk vindt men de ver makelijke spiegels, die de tronies der bezoekers op zoo belagrliclijke wijze misvormen, dal zelfs de schoonste der dames van de badplaats alle galante ridders zou doen afschrikken. En daaiora durf ik ook niet voorspellen of die onderneming een gelukkige zal blijken te zijn de andere kiosk daarentegen waar een lelepbonie en een ca mera -obscura vereenigd zijn, belooft den onder nemer meer succès. Een cAmera-obscura is een van de meest gewenschte hulpmiddelen om de kleine badplaals-liefdes-intrigues in hand te wer ken terwijl de lelepbonie menigeen die niet dnrft spieken als de aangebedene voor hem staatthans 'l middel heeft om langs thelep- bonischen weg zijn hart uit te storteu 1 Meer en meer komt er licht over de regeling -van de oorlogsschattingdoor Turkije aan Rus land te betalen. Door die schuld zal Rusland geen afstand van grondgebied vragen en ook niet eischen dat die schuld eenigen voorrang hebbe boven die schulden waarvoor de Mogendheden borg of waarvoor reeds bepaalde inkomsten van de Porie uitdrukkelijk verpand zijn. Wal aal hel gevolg wezen van deze inder daad opmerkelijke regeling Dat Turkije niet gedwongen kan worden de oorlogsvergoeding te betalen voor aleer aan de reglinalige eischen van Turkije'a oudeie achuldeischera voldaan is. De Russische vordering op Tuikije kan dus een eeuwige memorie post woiden op de Rus sische Staatsbegrooting In de Donderdagavond te Kralingen gehou den raadsvergadering werd besloten een duiker door de Hoflaan te leggen ten einde de slooten in de gemeente zooveel mogelyk met Maaswater te spuijen. 0e kosten werden gcraatud op f 42l>. De leeuwin met hare beide welpen, in de diergaarde te Amsterdam nekt de bewonde- ling van stadgenoot en vreemdeling. Het is dan ook een eigenaardig schouwspel ^e twee jeugdige goed ontwikkelde afstammelingen der vorstelijke dieren-lamilie thans zoo groot als poedelsin oveimoed te zien spelen uiel den staart van mevrouw de leeuwinof al vech tende over elkander te zien duikelen waatbij zij reeds hun jeugdig gebrul laten hooren. En bij dit alles ligt de moeder haar spelende wel pen met het duidelijkst zelfbehagen te bespie den steekt liasr geweldige klaauw naar een van de kinderen uit oiu er eens even in te laten bijlen door de dikkoppige spruitenof pakt se in een aanval van teedetheid met den bek op, om ze hier of daar in een hoek eens regl hartelijk te liefkozen. Te Blankenberghe is verl. week, volgens het Hbl. v. Antw., een verschrikkelijk ongeluk voor gevallen. Een bootwaarin zich een aantal personen bevondendie een pleiziertogt op zee maakten is door een golf omgeworpen en eenige der ongelukkigen hebben, naar men zegtden dood in het water gevonden. Een zeer verouderd denkbeeld is ten onzent dat men kinderen vroegtijdig aan onaangenaam heden moet gewennen omdat ze daarvan in hun volgend leven nut kunnen hebben. Zoo dwingen sommigen hun kind om spijzen te eten dal het niet lust omdat bij welligt in om standigheden kan komen dal hij genoodzaakt zal zijn alles te eten het laatste argument snijdt hoegenaamd geen houtwant een mensch, die waai lijk honger heeft, zal geene enkele spijs weigerenen bovendien vind ik het geheele dwingsysleem plagerij en onnut, want de smaak verandert mei de jaren en wal het kind niet lustte zal de volwassene met graagte eten een geregt, dat ik als jongen mijn lievelingsspijs noemde, was de boekweitengort, die ik thans uil den grond mijner ziel verfoei terwijl haring, die ik thans met voorliefde eetmij vroeger zóó seei tegenstond, dat die mij brakingen ver oorzaakte. Ook op het punt van bestraffen is men ten onzent vaak nog ouderwelsche denkbeelden toe gedaan en bij velen is slaan nog in eere. Nu is niets dwazer dan ligchamelijke kastijding, waaraan het kind natuurlijk gewentzoodat men het telkens harder moet doen en de straf in mishandeling ontaardt. Ik heb een jongen gekend die zoo zeer aan een pak slaag gewend wasdat hij geen klagt uitteal werd bij nog zoo hard afgeranseld; toch werd hij hoe langer hoe ondeugender. Slaan is nooit goed te keuren en er ontspruit altijd slechts ééne enkele om standigheid die het welligt, dal is: wanneer het kind zelf geslagen heeft; in dit geval moet het ook geslagen worden. Reeds in de vorige eeuw werd door enkele opvoeders der jeugd ligchamelijke tuchtiging veroordeeld en heden ten dage zijn zeker alle paedagogen en medici hel op dit punt eens. Toch zijn er nog zeer velen die er zich aan houden Amst. Gt. Onder de anecdolen die omtrent het Ber- lijnsche congres in omloop zijn, is de volgende niet onaardig. Toen lord Beaconsfieldonmid- delijk na het bekend worden der overeenkomst, waatbij Cyprus aan Engeland werd afgestaan, «ziek" werd, d. i. een paar dagen voor niemand te spreken waszond prins Gortschakoff iemand der russische legatie om naar den welstand van den lord te informeeien. Mylord was redelijk, dankte voor de belangstellingen antwoordde op de vraag of hij ook medicineerde: «Neen dal was niet noodigwat rust en stilte zou hem wel wéér genezen.', De jonge attachédie met het oog op de goede luim van lord Beaconsfield zich wel eene scherts meende te mogen veroorloven merkte daarna op: «Toch hebt gij naar men zegt, wal Cyprischen wijn genomen Prins Goit- schakoff noemt dat middel wal kraa, en meent dat men er voorzigtig mede zijn moet." Zoo, meent de prins dal Y" antwoordde lord Ueaconsfield; «wees maar gerust, ik weet er a Ilea van. Ureng Item mijn groeten en zeg hem dat het Pro-Batuin (voor fialoum) was." Een tuinman en zaakwaarnemer te Hoogeloon kwain zoo blijkt uit een schrijven aan de Provinciale Noord-Brabanische Courant on langs op het vrij gevaarlijk denkbeeld om uil Amerika eenige Colorado-kevers te ontbieden. Goed en wel werden deze dan ook springlevend in een doosje gepakt en naar Nederland ver zonden; doch ome tuinman en zaakwaarnemer rekende buiten de NeJerlandsche ambtenaien het doosje weid aangehouden de gevaarlijke curiositeit maakte eerst een reisje naar 't Hage de diertjes werden daar afgemaakt en vervolgens in stukjes behoorlijk weder ingepaktdc Minis ter voegde er een lettertje schriftin den vorm van een scherpe resolutie, bij, en alles ging nu te zaaien ongefraukeerd op de post zoodal de tuitiniati er i 0.80 voor moest betalen. AMERSFOORT, 22 Julij 1878. Z. M. heeft toegekend de zilveren medalje wegens de door hen betoonde belangstelling in de rijksverzamelingen van wetenschap en kunst aan J. F. C. Prince, te Gouda; P. Swaan en J. J. Korndörft'erbeiden te Amsterdam J. Scmmelinkte Leiden; C. II. B. baron von Rosenbergte 's llagev. Schmidtte Kopen hagen R. J. van Lennep te SmyrnaMr. C. A. Nairacte Barneveid T. du Moulinte Antwerpen S. Farncombe Sanderste Breda en C. J. (leringte Paramaribo. De Eerste Kamer der Stalen-Gcneraal is tot hervatting van haar werkzaamheden bijeenge roepen legen Dingsdag 30 Julijdes avonds ten 8 ure. Door den Heer W. J. Rubers van Assenraad is het eerste natuurkundig examen met gunstig gevolg afgelegd. De opperwachtmeester S.bij het regement rijdende artillerie te Amersfoort is dezer dagen in de kazerne met een achterkant van een pistool zoo geweldig op het hoold getroffen dat hij in hedenkclijken toestand verkeert. De fourier J. is wegens dit feit in arrest genomen. Op de Latijnsche scholen te Amersfoort zijn bevorderd van de I e naar de 2e klasseR. A. LautsJ. K. W. SteinA. Dievenbach en A. L. Ruijs; van de 2e naar de 3c klasse, II. Limpers, D. Ruijs en J. A. van Reek; van de 5e naar de tic klasseJ. N. PoortR. Smits J. J. PoortG. L RinkelII. P. S. Spil en R. J. Hooikaas. Na aanhoudende proefnemingen is het den ijverigen directeur der Ned. vischkweekerij te Velp den heer Bontjes, mogen gelukken een aanzienlijk getal jonge zalmen kunstmatig lol den leeftijd van vijftien maanden op te kweeken. Onder begunstiging van fraai weder werden op den 17 dezer bij hel Ürielsche veer, ouder Oosteibeek, in den Nederrijn meer dan 1000 stuks zalmen van bovengenoemden leeftijd vrij gelaten. De vrijlating had plaats onder toezicht van den regeei ings-comiuitsaris dr. Pollen. De merking geschiedde door het afknippen der vetvin welke operatie slechts aan eew tiental het leven kostte; de overige waren krachtig en vlug, en voor het meerendeel van hun nieuw schnbkleed voorzien. De vrijlating van zalmen van dien leeftijd in onze zalmhoudende rivieien is een der voornaamste middelen, om dooi kunsi- vischteeltonafhankelijk van andere staten, deze met die kostbare vischsoorl te bevolken en de de lang gewenschte praclischc resultaten voor onze zalmvisscherijen tc beteiken. Van de 4610 huwelijken die hier tc lande in 1877 tusschen jonkmans en jongedochteia werden gesloten waren er 99 waarbij de man alleen324 waarbij de vrouw alleen en 87 waarbij man en vrouw beiden verklaarden niet te kunnen schrijven. (Jit Larissa, een der voornaamste plaatsen in Thessalië wordt gemeld dat de geheele graan oogst vernield is door brand. Meer dan dertig dorpen zijn een prooi der vlammen geworden. Alles wettigt het vermoeden, zegt de betigl- geverdat opzettelijke kwaadwilligheid deze ramp gesticht heeft, daar het vuur op ver schillende plaatsen tegelijk is uitgebroken en men gelooftdat een en ander is geschied met het doelde Thessalièrs te bewegen hunne autonomie te vragen. Een nieuwe curiositeit voor de wereldten toonstelling. Te Havre zijn direct uit New-York aangekomen dertig Amerikaansche dames, die den moed hebben zonder cavalier de wereldstad te gaan bezoeken. Daar de dames er lief uitzien is het niet onwaarschijnlijk dat deze 30 dames met «hun" zestigen van de reis komen. In afwachting van de Urahniinrsche vrouwe lijke vrijgeesten die met veel vrijmoedigheid aan iedereen zouden mededeelen dat ze aan niets gelooven beginnen eenige dames zicli alvast te bekwamen in eigenschappen en hoe danigheden welke tot nu toe voornamelijk mannen onderscheidden. Mejufvronw Blcckwith iseergister van Londen naar Richmond en letug gezwommen twintig Kngelsche mijlen in 6 uur 25 minuten afleg gende. Zij deed het uiel voor een wedding-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2